Další úspěšné přistání na Marsu! Sonda InSight se zavrtá pod povrch. Posílá první fotografie. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 27 listopad 2018
altZpět na Marsu aneb další úspěšné přistání a prakticky v přímém přenosu, má na kontě NASA.

 

 

 

 

Šest let od posledního úspěšného přistání sondy na Marsu (Curiosity) se včera uskutečnilo další. Opět jej má na svědomí americká NASA a tentokrát vyzkoušela přistání přímo snímané dvěma mini satelity MARCO A a B (Mars Cube One). Poprvé tak je přímo zaznamenán a podrobně prozkoumán celý proces přistání sondy na Marsu.

Samotná sonda InSight se na rozdíl od předchozích sond nebude po povrchu planety pohybovat. Je také první meziplanetární sondou USA, která neodstartovala z východního pobřeží z Floridy, ale z Kalifornie, tedy západního pobřeží USA ze základny Vandenberg. Na Marsu přistála úspěšně 358kg těžká sonda za pomocí tepelného šítu a padáku. Podle všech informací proběhlo automatické přistání zcela úspěšně a podle plánu. A sonda hned poslala první snímek, na kterém je samozřejmě hlavně spousta prachu.

O několik hodin později, když prachu usedl a sonda úspěšně rozevřela solární panely, poslala už krásnou fotku z povrchu Marsu, kde vládne pěkné počasí :).

Na rozdíl od předchozích sond NASA, je tedy InSight nepohyblivá. Zůstane na místě přistání a místo povrchu bude zkoumat co je pod ním. Nese tedy nové přístroje, včetně citlivých senzorů pro měření „Marsotřesení“, teploty atd. Vše bude zavrtáno do pětimetrové hloubky. Sonda bude měřit i další věci a testovat komunikaci se Zemí atd. Sonda se v tuto chvíli tedy nachází na okraji planiny Elysium, zhruba 600km od místa přistání Curiosity před šesti lety.

Celý přistávací manévr byl ostře sledovaný a americká NASA si tak připisuje další úspěch a stále je jedinou vesmírnou agenturou, které se podařilo dostat sondu na povrch planety Mars. Rusku a Evropské vesmírné agentuře se doposud úspěšně na Marsu přistát nepodařilo. Jejich sonda Schiaparelli se v roce 2016 na Mars zřítila po nevydařeném přistání a rozbila se o povrch.

Samozřejmě všichni se ptají, kdy se k Marsu konečně vydá lidská posádka a přistane na něm první člověk. Ten, kdo to bude, se už určitě narodil. O prvenství zřejmě budou soupeřit americká NASA s partnery a firma SpaceX s partnery se svou raketou BFG. Elon Musk a jeho SpaceX by chtěl poslat svou BFG raketu k Marsu v příštím desetiletí a zdá se, že má v tuto chvíli před NASA v současnosti mírný náskok. Jeho SpaceX byla první, která dokázala a nyní dokáže pravidelně se stejnou raketou nejen odstartovat, ale také zpět přistát, vše na vlastní pohon a opakovaně rakety používat. Nedávné vypuštění jeden z nejsilnějších raket historie s vypuštěním TESLA automobilu do vesmíru a následným koordinovaným přistáním dvou hlavních stupňů, je stále velmi působivou ukázkou technologického pokroku:

Lidská posádka ať už NASA nebo SpaceX, kdy nelze vyloučit spolupráci obou, pak přijde na řadu nejspíše až kolem roku 2030, či spíše až po něm, s čímž počítá i sama NASA, která staví nový raketový systém SLS a loď ORION. Nejbližším cílem přistání lidské posádky zůstává Měsíc někdy v příští dekádě, na kterém si chtějí samozřejmě otestovat všechny klíčové technologie, než se vydají na dlouhou a mnohem riskantnější cestu ke vzdálenému Marsu. Do té doby jej budou důkladně zkoumat sondy, jako je právě úspěšně doručená InSight a určitě nebude poslední …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Na osídlení Marsu lidstvo nemá 2018-11-27 20:43:24
avatar
Dokud se více nezaměříme na naši planetu, tak na Mars můžeme zapomenout, protože nebudeme mít čas technologicky vyrůst.

Dementním lidem nevadí kácet stromy jako projev vznešeného boje proti zvyšování obsahu CO2 - až do této absurdnosti jsme dospěli. Bohužel ti dementní lidé jsou i mnozí vrcholní politici, kteří mají tu moc prosadit jakoukoliv kravinu. EU a USA se přece nekritizuje...
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - EU a USA se přece nekritizuje. 2018-11-28 00:06:00
avatar
Naopak kritizují se dost, ale za kácením Brazilských, Indonéských a Afrických pralesů jsou především vlády a korporace těchto zemí.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-28 09:06:41
avatar
nemáš pravdu, vypožičiam si citáciu:

Citace:
Pralesy nejsou plíce planety

A jaký vliv na ubývání kyslíku má kácení pralesů? Neudusí se lidstvo, když dřevaři a biopalivoví magnáti vykácejí amazonské pralesy? Co když si s motorovou pilou v ruce – doslova – pod sebou řežeme větev, na které sedíme? Vždyť tamější džungle (politicky korektně: deštný prales) tvoří plíce planety.


Tahle metafora má ale dva háčky. Za prvé, přirovnání kulhá, protože plíce kyslík přece nevyrábějí, ale naopak spotřebovávají. Za druhé, pralesy sice jsou největším producentem kyslíku (asi 20 - 30 % roční světové produkce), jenže zároveň jsou také největším konzumentem kyslíku. Co si samy vyrobí, to si také samy spotřebují. Nula od nuly pojde. Říká Philip Stott z University of London, autor knihy „Tropical Rainforests: Political and Hegemonic Myth-making“.


To dnes uznávají i ekologičtí aktivisté. World Animal Foundation: „Tropical rainforests have been called the "Earth"s lungs", although it is now known that rainforests contribute little net oxygen addition to the atmosphere through photosynthesis.“


Většinu světové produkce kyslíku zajišťují oceány, nikoli pralesy. Ale i tam platí princip rovnováhy. „V průměru platí, že vzrostlý prales do atmosféry nepřidává ani neodebírá žádný oxid uhličitý či kyslík, jedině když les pokácíme… Oceány fungují stejně. Většina fotosyntézy je vyvážena opačným a stejně velkým dýcháním.“ Říká Jorge Sarmiento, profesor atmosférických a oceánských věd na Princeton University v New Jersey.


Odkud tedy pochází čerstvý kyslík, který dýcháte? Vesměs z trávníků, stromů a lesů, kolem kterých jezdíte autobusem do práce. D.J. Nowak (2007) uvádí, že v USA městská zeleň ročně vyprodukuje asi 61 metrických tun kyslíku, což pokryje roční spotřebu kyslíku dvou třetin populace USA.


http://www.osel.cz/6973-nova-katastrofa-na-obzoru-na-zemi-ubyva-kyslik.html

Je známe, že podstatnú väčšinu ksylíku vyprodukujú oceány
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-28 20:23:24
avatar
Citace:
vzrostlý prales do atmosféry nepřidává ani neodebírá žádný oxid uhličitý či kyslík, jedině když les pokácíme…


A nejde jen o CO2. Sucha a ubývání lesů mají spojitost.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-28 23:44:34
avatar
Tohle je nekonečné téma, v rámci "ekologie" se taky dějí moc pěkné prasárny, které s ekologií mají společného asi tolik, jako explozivní průjem a příjemné prožití dne.
Loki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-27 21:40:11
avatar
Jsem rád, že jeden z hlavních inženýrů v řídícím centru byl nejslavnější český tenista Václav Klaus st.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-28 05:59:51

Fotky s Marsu vyzeraju fakt strašne, take vysuvacie rameno s prispôsobenou zrkadlovkou čo by urobila poriadne fotky okolia aj zo zoomom by potešili.
Kontiola [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - asdf 2018-11-28 14:26:12

Dokud bude mít NASA rozpočet 19 Miliard dolarů a Armáda 600 Miliard, tak můžeme na jakékoliv cesty zapomenout.
Nasa už několikrát řekla, že její plány jsou bržděny penězi, hold to není již priorita jako za dob Kennedyho, protože když se chce, opravdu chce, tak by to šlo už dávno.
luke777 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vesmir 2018-11-28 18:58:12

Budoucnost lidstva je ve vesmiru.Pokud zustaneme dole dopadne to velmi spatne.Skoda ze nechteji vybudovat na mesici zakladnu a premyslet o tezbe helia 3.
qmox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-30 00:25:55

ono to velmi dobre nakoniec moze byt tak ze si Nasa objedna misiu na mars u spaceX rovnako ako si objednala zasobovanie iss ktore zachranilo spacex od bankrotu.

Nasa je vladna agentura takze tych 19Mld je malo pri tom ako neefektivne funguje. Vatsina tych jej velkych kontraktov su totiz cost+ dealy s boingom ci pripadne armadnymi firmamy.
Cost+ kontrakty znamenaju ze nasa preplaca naklady na vyvoj a start s marzou pre vyrobcu , tym padom je tam odmena pre dodavatela za kazdy naklad ktory vie zdovodnit a vyuctovat.
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-30 12:59:13
avatar
\"přistání přímo snímané dvěma mini satelity MARCO A a B (Mars Cube One). Poprvé tak je přímo zaznamenán a podrobně prozkoumán celý proces přistání sondy na Marsu."
...ale prdlajs... jestli vás zajímají informace kolem tohoto trošku míň směroplatně, tak zajděte na kosmonautix.cz.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 520x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 838x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3135x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1348x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1894x
Komentářů: 1