Přes rekordní finanční výsledky se očekává splasknutí AI bubliny v horizontu 12 – 18 měsíců.
Zejména akciový trh je zcela odtržen od běžné hospodářské reality stále větším měřítkem. V USA přitom většina hospodářských ukazatelů hlásí již probíhající recesy, ale díky AI a technologickým akciím a rekordním příjmům díky zdražení pamětí a služeb díky AI bublině, mnohé firmy hlásí finanční rekordy. Nicméně téměř vše ostatní mimo AI je v problémech a klesá. Snad s výjimkou vojenského průmyslu, který z pochopitelných důvodů, a nikoliv díky AI, nemusí žádné omezování nákupů zákazníků řešit. Spíše naopak výroba řady věcí, speciálně munice a antiraket naprosto nestíhá poptávku. Každopádně svět a situace v mnoha věcech rozhodně není v pořádku a do běžného normálu má sakra daleko.
Mnozí tak bijí na poplach, že mnohé ekonomické a politické ukazatele silně připomínají stav věcí před krachem na burze před téměř 100 lety a velkou hospodářskou krizi. Ta současná samozřejmě bude jiná, kvůli globalizaci a technologiím. Nicméně současná AI horečka tomu moc nepomáhá. Firmy v ní zapojené sice hlásí rekordní příjmy a zisky, až na výjimky jsou však hnané zvýšenými cenami produktů a služeb nejen kolem budování AI. Mnohé AI firmy už mají potíže, že jejich sliby o schopnostech AI produktů jednoduše neodpovídají realitě a nejsou schopny generovat zisky. Peníze některých investorů tak vysychají, protože ti by chtěli vidět výsledky a zisky ze samotné AI, nejen to, že AI zdražilo paměti atd. a tím i produkci běžných věcí. Současně mnohé firmy varují před tím, že další skok ve schopnostech AI bude násobně dražší a nákladnější, než byl ten dosavadní. A to naráží na realitu budování datacenter.
Ty se stávají problémem. Proti výstavbě datacenter se bouří lidé po celém světě, protože tam, kde nová datacentra vznikla, řeší najednou obyvatelé násobně zvýšené ceny energií a někdy i nedostatek vody. První města a státy tedy zakazují budování nových datacenter anebo zavádí nová pravidla, kdy k datacentru musí být vybudován také odpovídající zdroj elektrické energie a zpracování vody. A do toho se AI/HPC firmám nechce moc investovat, protože výstavba toho je mnohem delší a nákladnější. Takže hledají nové lokace, kde se ještě obyvatelstvo nevzbouřilo a nová pravidla zavedena nebyla. Těch vhodných však rapidně ubývá.
Zkrátka a dobře si mnozí začínají uvědomovat, že pro další vývoj AI chybí energie a jiné zdroje. Současně pořád ty stále vyšší nutné investice do AI a samotné AI produkty prostě negenerují žádné zisky. Tedy s výjimkou firem, kteří vyrábí ten HW nebo těží z toho, že díky AI všechno, co prodávají, výrazně zdražilo a zákazníci tak musí za stejné produkty platit podstatně více než v minulosti. To generuje ty současné rekordní příjmy a zisky některých, a ovlivňuje hodnoty akcií a celý akciový trh tak vypadá lépe, než by měl. Jenže běžní uživatelé a zákazníci se dostávají v běžné životě pod finanční tlak a prostě na ty věci přestávají mít a odkládají nebo ruší další nákupy.
AI firmy se také začínají dostávat pod tlak úřadů a zákonodárců, kdy AI asistenti v poslední době „navedli“ řadu svých uživatelů k velmi závažným činům a skutkům. AI firmy o těch problémech navíc vědí, ale tvrdí, že odpovědnost není na jejich straně:
Nicméně diskuse o zákonech a omezení AI už probíhají. Současně mnozí investoři zkrátka budou chtít vidět zpět a se ziskem své peníze, které do AI doposud nacpali. Nicméně provozovatelé a vývojáři AI asistentů a služeb nemají co ukázat. Všichni generují jen gigantické ztráty a v nejbližších letech se na tom nemá nic změnit. Speciálně kdy další vývoj AI bude stát násobně více než stejný posun stál doposud. AI se sice prosazuje (často nátlakem), do běžného života, mnohé i AI firmy ale přiznávají, že praktický přínos až na výjimky je malý. Či dokonce pro mnoho věcí a lidí je přínos AI zcela negativní. Současná AI také nedokáže nahradit lidi tak, jak mnozí slibují. A i když někoho ve firmách nahradí, často je ve výsledku provoz té AI dražší než člověk a efektivita a výsledek tomu neodpovídá. Navíc současná AI není skutečná AI v pravém slova smyslu, ani se tomu a představám o AI neblíží. A u toto to zůstane ještě hodně hodně dlouho.
Aktuální většinový názor tak je, že AI samozřejmě už nikam nezmizí, ale současná bublina přeci jen znatelně splaskne, a to v horizontu 12 až 18 měsíců. Reálná hospodářská a ekonomická situace většiny obyvatel bude neudržitelná, AI negativa budou stále viditelnější, restrikce a zákonná omezení budou muset být zavedeny, AI nebude vydělávat sama o sobě a náklady na ní přitom stále porostou. Mnoha AI firmám a investorům kolem prostě dojdou peníze a také trpělivost. Takže se očekává nějaká ta korekce. I proto výrobci pamětí nebudují v současnosti ani vzdáleně kapacity výroby v měřítku, které by odpovídaly těm optimistickým potřebám AI a HPC pro další roky, protože tuší bublinu. Současný stav věcí je ale neudržitelný v mnoha ohledech a pro mnoho firem. Bohužel, než přijde ona nutná korekce věcí, nadělá se ještě hodně škody. Tím spíše, že AI bublina "živí" sama sebe a peníze tam rotují a vytvářejí falešné zdání ....
Situaci nepomáhá ani současná politická situace v mnoha částech světa, speciálně totální chaos ve vedení USA, které rychle ztrácí pozice ve světě a mnoha oblastech budované a udržované dekády. S tím se bortí právní jistoty a normy včetně norem chování a mezinárodního společenství a jeho samotného fungování, na kterém stál svět od 2svv. Tamní letošní kongresové volby, které v případě že se uskuteční nějakým normálním běžným způsobem, kdy není vyloučeno ze strany současné US vlády nějaký nepatřičný zásah, protože podle všeho vládnoucí strana míří k historické porážce, by mohly hodně věcí uklidnit. Bohužel presidentské volby jsou v USA v plánu až v roce 2028 a nový president se svou vládou se ujme úřadu až v lednu 2029. A jakékoliv trochu normální další vládě USA bude také trvat, než alespoň trochu napraví masivní rozvrat po té současné, kdy mnozí ekonomové hrozí, že negativní dopady dosavadních zmatečných a často nezákonných kroků jsme ještě naplno ani nepocítili.
Jinými slovy situace je komplikovaná, všechno ovlivňuje všechno a vše dnes řídí zmatek a chaos. Takže se další vývoj obtížně předvídá. Fakt, že reálná ekonomika ale není v dobrém stavu, akciový trh to ignoruje ba přímo popírá, a politici v mnoha částech světa lžou a ignorují fakta a realitu, tomu nahrává. A divoký vývoj a situace kolem AI tomu také přidává. Mnoho věcí i kolem AI je viditelně absurdních a prostě neudržitelných a dělá hodně škody. A to vidí i řada AI nadšenců a AI firem, i když před investory se nadále tváří, že ty požáry hořící všude kolem jsou v pořádku a AI všechno za všechny nakonec vyřeší … a pokud náhodou ne, pořád tu je raketa na Mars …