Na svět se řítí sluneční bouře? Mohou vážně poškodit infrastrukturu a elektroniku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 03 listopad 2021
altSlunce vstupuje do období větší aktivity, která ale může vážně ohrozit náš elektronický život.

 

 

 

 

Sluneční erupce jsou běžná věc, ale ty opravdu silné ovlivňují elektromagnetické pole a způsobují problémy elektronice, včetně základního elektrického vybavení a vedení, v první řadě tedy komunikačního vybavení. Slunce má svá období menší a větší aktivity, kdy v posledních letech byl klid. Nyní podle vědců vstoupí do aktivnější fáze, která bude ve znamení větší aktivity včetně výraznějších erupcí, které zasáhnou Zemi. Proč se tohoto cyklického vývoje dnes mnozí obávají?

Protože nikdy v historii nebylo lidstvo zranitelnější vůči problémům, které ty opravdu výraznější erupce přinášejí. Plazma tvořená elektrony a protony je přitahována magnetickým polem Země a tyto částice narušují slabší elektromagnetická záření, tedy jevy, které využíváme u našich komunikačních a výpočetních technologií. Silnější průnik by vážně poškodil elektrická zařízení atd. Ohroženy jsou samozřejmě v prvním sledu satelity a technika na orbitě planety, která nemá ochranu zemské atmosféry. Proč je to dnes problém a dříve nebyl?

V minulosti už vážnější erupce během 20.století dokázaly poškodit infrastrukturu, ovšem důsledky toho byly samozřejmě minimální. Závislost lidí na technologických elektronických vymoženostech byla tehdy ještě minimální. Pokud by však nějaká výraznější erupce přišla nyní a poškodila by infrastrukturu, škody a důsledky by byly obrovské. Naše závislost na technologiích je v řadě oblastí absolutní a elekronika řídí neustále systémy na kterých životy doslova závisí. Celé generace lidí už nezažili svět bez nich, takže v případě jejich vážného poškození, a hlavně v současné době obtížného rychlého nahrazení masivních částí systému, si umíte důsledky toho všeho představit sami.

Nutno říci, že vědci sice dokáží přesně a jasně pozorovat erupce na Slunci a měřit aktivitu i výboje plazmatu, včetně možnosti spočítat kdy dorazí k Zemi, ale nedaří se jim vůbec spočítat, a tedy přesně předpovídat s jakou intenzitou ovlivní věci tady na Zemi. V průběhu tohoto roku tak již několikrát zazněla varování, která pronikla až do mainstreamových médií, a obsahovaly předpovědi vážných důsledků v souvislosti s pozorovanými výraznými erupcemi. Ovšem (naštěstí) se nikdy jejich předpokládaná závažnost neprojevila. To je sice pro nás dobrá zpráva, ale běžné lidi samozřejmě opakovaná varování tohoto typu, která se ukáží být zbytečná, nejen otravují, ale především rapidně snižují důvěryhodnost a vnímání budoucích varování. A pokud se najednou skutečně vážná erupce objeví a projeví, varování před ní budou brána na lehkou váhu a následky budou o to vážnější.

Ostatně minulý týden měla Zemi zasáhnout výrazná solární bouře, dokonce v ČR měla být díky ní pozorovatelná „polární záře“ a současně být narušena komunikace a další elektronické systémy. Nic z toho ale nenastalo. Vědci prostě nedokáží přesně spočítat, natož odhadnout, jaké důsledky ta která pozorovaná větší sluneční bouře, bude reálně mít. A tak podobná varování začínají být kontraproduktivní a vlastně škodlivá. I když stále platí, že v případě opravdu výraznější erupce by následky na elektrické a elektronické infrastruktuře byly fatální s vážnými důsledky. Vzhledem k nespolehlivosti dosavadních varování by však bylo dobré naši elektroniku a systémy maximálně chránit, což se v mnoha případech také děje.

 Hlavně by ale bylo na místě vyhlašovat „bdělost“ a varování jen pokud se opravdu něco děje, jinak je to šíření poplašné zprávy. Jako právě minulý týden, kdy se média předháněla v šíření poplachu a nic z toho nebylo. Je to nebezpečné z důvodů výše uvedených. Tím spíše, že není otázkou, zda nějaká opravdu výrazná solární bouře nastane a poškodí naši infrastrukturu a technologii, otázkou je jen kdy se tak stane. Bylo by dobré, aby tak lidi byli varováni skutečně včas a správně, protože pochopitelně se dají škody i následky včasným varováním snížit. Současný systém „bojíme se každé erupce, i když nevíme v jaké intenzitě Zemi zasáhne“, je zjevně nefunkční …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 18:47:07
avatar
Par tydnu zpet jsem se dival na serial Odkaz takze jsem byl minulej vikend prispendleny u stranek Odkaz a nestalo se nastesti vubec nic Nicmene perioda je tak 100 let a uz meskame, takze je velmi pravdepodobne, ze se neco prihodi uz za naseho zivota, snad to ale bude jen neprijemne a ne zivot ohrozujici, technika pujde nahradit, zivoty ne.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 18:55:42

Ona sluneční bouře asi nebude tak silná aby to někoho zabilo ne? Může to vůbec něco udělat člověku když je to jen EM záření? Nemyslím si.

Hlavní problém je že to může "vypnout" třeba celý kontinent na docela dlouho a to způsobí různé krize. (Dopravní, vytápěcí, úřední, platební,....)
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 19:11:32
avatar
Sama o sobe ne, resp pokud by byla tak silna ze ano tak budeme mrtvi vsichni mysleno to bylo prave ve vztahu s tou moznou krizi po vypadku vseho mozneho.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 20:58:05
avatar
Citace:
Ona sluneční bouře asi nebude tak silná aby to někoho zabilo ne


Přímo asi ne, ale když ti vypne letadlo v x km nad zemí...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-04 08:55:37
avatar
Tak doufejme, že zrovna v letadle mají elektroniku dobře odstíňenou ;-)
Je spousta systémů, které se vyrábí s opravdu dobrým elmag. stíněním a ty hádám přežijou, maximálně s nutným restartem. Ovšem většina hlavně spotřební elektroniky má stínění v podstatě nulové a tam asi za provozu může dojít i k trvalému poškození.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-04 11:28:07
avatar
Problém jsou silové rozvody a trafačky. Kdyby Zemi zasáhla geomagnetická bouře srovnatelná s událostí v roce 1859, byly by poškozeny nejspíš všechny klíčové transformátory a škody by se napravovaly dlouhé roky. Důsledky pro náš současný způsob života by byly nedozírné: potravinová krize, nedostatek pitné vody, nedostupnost zdravotní péče – na nefunkční televizi nebo internet bychom si tedy ani nevzpomněli. Skončili bychom ve středověku, takovou apokalypsu si ani nedovedeme představit.
Bady29 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-04 13:00:30

souhlas, někde jsem i viděl odhady úmrtnosti v % a nebyla malá. Jen to teď nemůžu najít.
Bady29 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 21:41:26

Taky si myslím že pro lidi to tak nebezpečný není. Tyhle věci se děly po celou historii planety. Dokonce se to stalo v roce 1859 ale tenkrát to vyřadilo jen telegrafní síť. Dneska by to mohlo spálit transformátory takže by vypadla elektřina až na půlce planety. Oprava by trvala v řádu let, nefungovaly by čerpadla, tedy voda, zkrátka nic. Návrat do 18. století za pár sec.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-04 11:20:43

IMHO zrovna o velke silove transformatory mam najmensie obavy. Su dost masivne aj maju nejake tie dufajme funkcne ochrany proti spaleniu zvysenym elmag ziarenim. Vacsie obavy mam o riadiacu elektoroniku. Ked sa rozpadne synchronizacia silovych sieti tak bude solidny blackout. Nahodit to naspat cele bude fuska.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-05 07:10:14
avatar
Právě že velké transformátory ochranu nemají. Mohli by mít, ale stojí to strašný prachy, tak to skoro nikdo nedělá.
marhulovy_dzem [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-04 21:57:03
avatar
Keďže sa oblasti astronómie venujem profesijne, dovolím si doplniť, príp. upresniť niektoré vyjadrenia.

Ak by sme hovorili o slnečnom "počasí", mohli by sme hovoriť o slnečných "búrkach", no tento pojem je skôr hovorový. Jav, ktorý je v konečnom dôsledku pôvodcom geomagnetickej búrky je slnečná erupcia. Tá nastáva na Slnku spravidla v oblastiach kde sa nad slnečný "povrch" (v "", keďže Slnko nemá pevný povrch) dostáva magnetické pole. Vytŕčajúce magnetické siločiary sa mixujú, preskupujú do energeticky výhodnejších konfigurácií. Uvoľnená energia sa prejaví práve vo forme slnečnej erupcie. Častejšie sa to deje v období zvýšenej slnečnej aktivity, ale erupcie sa objavujú aj v pokojnom období. Závisí to všetko od magnetického poľa Slnka. Erupcia však na geomagnetickú búrku nestačí.

Slnečné erupcie sú často (ale nie vždy) sprevádzané vyvrhnutím častíc slnečnej atmosféry do medziplanetárneho priestoru. Ide o tzv. výrony koronálnej hmoty (v ang. CME = coronal mass ejection). Až keď oblak týchto nabitých častíc trafí oblasť Zeme, resp. zemskú magnetosféru, môžeme hovoriť o geomagnetických búrkach. Časť týchto častíc je magnetickým poľom Zeme odklonená mimo našu planétu ďalej za dráhu Zeme. Časť je však porušeným magnetickým poľom zvedená po siločiarach do oblasti pólov, kde interakciou s časticami atmosféry nastáva jav polárnej žiary.

Samotné magnetické pole Zeme je teda v takom prípade narušené, preto hovoríme o geomagnetických búrkach. V danom čase teda nemusí byť plne funkčný tento štít, ktorý chráni našu planétu a jej blízke okolie pred nabitými časticami (ale i žiarením) zo Slnka i z kozmu. Spravidla sa rušia výstupy astronautov do voľného priestoru, odkláňajú sa lety lietadiel mimo oblasť geomagn.pólov Zeme, hrozí poškodenie umelých družíc.. Intenzita geomagn.búrky a jej dôsledky závisia od viacerých faktorov, no najmä od toho aký veľký/hustý bol mrak častíc zo Slnka a ako stabilné/narušené bolo magn. pole Zeme pred stretom s týmto mrakom.

Sú záznamy z histórie, ktoré nám hovoria o pozorovaní polárnej žiary v oblasti Stredozemného mora, napr. v Portugalsku v marci 1582. Známa Carringtonova udalosť z r. 1859, spomínaná diskutujúcimi vyššie, bola sprevádzaná pozorovaním aurory z oblasti Karibiku, Mexika a Kolumbie. V tom čase si to z výdobytkov techniky odniesla telegrafná sieť a zopár jej operátorov zasiahol el.prúd. Problémom je totiž rýchlo sa meniace geomagnetické pole, ktoré na dlhých kovových vodičov spôsobí jav eletromagnetickej indukcie. V r. 1989 si to vyskúšali v Kanade, kedy im po silnej geomagn.búrke vyradilo vysokonapäťovú sústavu na niekoľko hodín.

Riziká pre dnešnú technologickú spoločnosť sú ešte vyššie - komunikačné siete, družice, jemná elektronika,.. Sme vysoko závislí na elektrickej energii dodávanej skrz mohutnú sústavu kovových vodičov, prepojených po celých kontinentoch. Do akej miery je chránená, na to nie som odborník, to by sme asi videli až v rozhodujúcich hodinách extrémne silnej geom.búrky.

Bulvárny poplach, aký okolo tejto konkrétnej nedávnej udalosti narobili médiá, je otrasný, ale už typicky im vlastný. Plne zdieľam rozhorčenie aDDmina. Na slovenských i českých hvezdárňach o takýchto výčinoch médií už vieme svoje Psychologický efekt na budúce varovania je tiež na pováženie.

Niečo iné sú varovania, ktoré dávajú oficiálne inštitúcie, ako napr. Space Weather Prediction Center pri National Oceanic and Atmospheric Administration. Sú určené primárne pre vedeckú obec, kozmické agentúry, odbornú verejnosť a nešťastím je, keď ich preberú práve bulvárne médiá, ktoré z predikcie/predpovede urobia 100% overenú zaručenú vec. Predpovede SWPC sú verejne dostupné, keďže musia byť - úrad je financovaný z peňazí daňových poplatníkov USA.
Samozrejme mnohé predikcie sa nakoniec nesplnia, ale napr. pre bezpečnosť astronautov je z pochopiteľných dôvodov lepšie sa nimi riadiť.. Aby bola presnosť predpovedí vyššia, museli by mať vedci presnejšie dáta o pohybe mraku koronálnej hmoty. To by ale musel byť priestor medzi dráhou Zeme a Slnkom posiaty hustejšou sieťou družíc ako je SOHO alebo STEREO...

Hm.. ospravedlňujem sa aDDminovi, že tento príspevok je asi dlhší než samotný článok Som ale rád, že sa na tomto webe povenoval aj tejto téme. Pochopiteľne, keďže "Carringtonova udalosť 21. storočia" by mohla mať ťažko predstaviteľný dopad na technológie i život spoločnosti.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Pondělí, 25 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 290x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Pátek, 22 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1462x
Komentářů: 7
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Čtvrtek, 21 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1186x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Středa, 20 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1880x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluÚterý, 19 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1902x
Komentářů: 3