PC jak je známe dnes, slaví 40.let. První by vás stálo dnešních 123 tisíc korun a platforma nekončí. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 12 August 2021
altAčkoliv se kolem roku 2010 prorokovala PC platformě smrt, opak se stal pravdou.

 

 

 

 

Ani se tomu nechce věřit, ale PC, tak jak jej známe dnes (víceméně) je starší než většina z nás :). To první v podobě legendárního IBM Personal Computer s procesorem Intel 8008, vyrazilo do světa před 40ti lety, přesněji 14.8.1981. Takže v tehdejším Československu jsme si o něm mohli nechat leda zdát a dostalo se sem pár „půjčených“ kousků nebo „okopírovaných“ licenčních modelů až později v 80tých letech.

Ale protože třeba já jsem měl tedy ještě úplně jiné starosti, vůbec mě tak nevadilo, že éra domácích PC jak je známe dnes, u nás začala až kolem roku 1995, když začaly být sestavy široce nabízené a hlavně dostupnější. Tedy relativně dostupné, jejich ceny vzhledem k tehdejším příjmům byly skutečně astronomické:

Ovšem jak víme, myšlenka domácích, kancelářských a prostě klasických univerzálních počítačů (PC) se docela ujala :).

  • PC platforma je na vrcholu popularity

Nejen to, dnes jsou PC široce dostupné, všudypřítomné, mnoha tvarů i výbavy. A hlavně jsou koníčkem mnoha. Přestože je to zhruba dekáda, co mnozí prorokovali smrt PC. Jenže pokud poslední rok dva něco ukázaly, že PC nejen že není na cestě umřít, naopak je naprosto nenahraditelné. Mnozí z těch, kteří už byli odkázáni jen na telefon, případně tablet, tak najednou v domácích karanténách zjistili, že bez PC a jeho univerzality a možností, to vlastně nejde. Neexistuje stále nic, co by jej dokázalo skutečně adekvátně a plně nahradit.

Takže na místo toho, aby PC platforma byla někde přes smrtí, naopak trhá prodejní rekordy. Speciálně ty domácí, výkonné pracovní i herní sestavy překonávají všechna očekávání. Domácí uživatelé i hráči dnes utrácí desítky tisíc jen za procesor nebo grafickou kartu a poptávka tak předběhla v mnoha oblastech výrobu a plány výrobců samotných.

Své 40cáté narozeniny slaví PC platforma v opravdu velkém stylu na absolutním vrcholu své existence a nevypadá to, že by se chystala do důchodu. Je neuvěřitelné, že řada věcí, které tehdy IBM se svým prvním PC představilo, zůstala vlastně v základní myšlence a použití stejná, včetně toho co je vlastně desktopová PC sestava jako taková. Pochopitelně technologie udělaly pokrok, jaký si původní tvůrci PC nedokázaly ani představit. Současné nejvýkonnější domácí procesory mají výkon, na který byste ještě nedávno potřebovali pořádnou serverovou farmu. Živo je i na poli grafických karet a vlastně ve všech oblastech.

Aktuálně stojíme na prahu nové epochy a generační výměny PC platforem. PCIe 4.0 SSD se stávající mainstreamem a příchod PCIe 5.0 je už také na obzoru. Na trh se chystají DDR5 paměti, které zdvojnásobí rychlost proti DDR4, které tady s námi byly řadu posledních let. Do toho jsou zde neustále inovace na poli periferií všeho druhu. A tradičně vzadu za tím vším kulhá vývoj software a aplikací :). Zejména optimalizace a využití všech těch technických HW novinek a hlavně výkonu, trvá déle, než by bylo ideální. Ale i zde je vidět cesta kupředu. Dokonce i Microsoft uznal, že ohlásit Windows 10 jako „poslední Windows“ před několika lety, nebyl zrovna chytrý nápad. A tak nás čeká letos „překvapivě“ Windows 11, který kupodivu už nebyl ohlášený jako „poslední Windows“ ;).

Do světa PC stále více proniká i Apple, který dokonce vyráží potrápit x86 platformu. Apple si vyvinulo vlastní výkonné ARM procesory a má s nimi velké plány. Na druhou stranu, x86 jsou a budou stále nejrozšířenější, a hlavně nejuniverzálnější platformou pro PC na světě. I když se o slovo hlásí ARM, RISIC-V a další., které by mohly být potenciálně lepší v mnoha oblastech. Jednou z nevýhod a výhod x86 současně je právě univerzalita a podpora starých technologií a věcí, které novější architektury nemají. A právě proto jsou jednodušší a někde efektivnější. Zda to ale bude stačit na poražení a nahrazení x86 v nějaké dohledné době, je otázkou. Osobně si myslím, že spíše dojde k tomu, že výkonné x86 procesory budou obsahovat více architektur. Ostatně díky čipletovému designu, se kterým přišlo AMD. a nyní se jej snaží opsat Intel, to bude vlastně velmi jednoduché k sobě „nalepit“ různé čipy pro různé věci. Pokud tedy něco, tak současné PC budou ještě univerzálnější …

  • Závěr

Před 40ti lety první PC mělo 8-bit Intel 8088 procesor na taktu 4,77MHz. Operační paměť až 256kB. Úložiště obstarávaly buď 5,25“ mechaniky, nebo 10MB pevný disk, případně kazety. Už tedy měl síťové možnosti díky paralelnímu a sériovému portu. Myš sice ještě neměl, ale klasickou klávesnici už ano. No a k tomu byl 12“ TTL monochromatický monitor s rozlišením 720 x 350 při 50Hz. Existovala i barevná verze. A ano, existovaly i první počítačové hry, které se na tom daly hrát. Samozřejmě jejich grafika vypadala trochu méně propracovaně, než grafika současných her ;).

Na operační systém, jak jej známe dnes, tedy Windows s jednoduchým rozhraním a snadnou podporou všeho, jsme si museli počkat do až do roku 1992/1993, kdy nastoupil Windows 3.11. Takže  v roce 1981 byl základem prvního PC legendární DOS a tak jste museli znát různé příkazy a další věci, jak s tím vůbec pracovat :). V tom roce 1981 byl nabízen základní model celé sestavy za tehdejších 1565 dolarů. V současných penězích díky inflaci tahle částka odpovídá 4700 dolarům. A tedy našich zhruba 123 tisíc korun vč. DPH. I tak šlo o extrémně dostupnou záležitost ve srovnání s tím, jaké byly počítače před tím. Hlavně však šlo o revoluční koncept, který zcela změnil svět.

Dnes už nám PC nepřijde nijak zvláštní. Ovšem stále jde o úžasnou věc, kolem které existují zástupy nadšenců, schopných se o PC bavit hodiny a hodiny. Také jsou zde tací, kteří se do krve pohádají o tom, která značka komponenty je lepší atd. Zkrátka PC stále je v centru dění a zájmů mnoha. A vidím to tak, že nás čeká navíc několik velmi zajímavých následujících let generačních evolucí a možná revolucí. PC tak možná má to nejlepší teprve před sebou. Co je zajímavé, jak málo se základní myšlenka a některé věci kolem PC za těch 40let změnily. To je důkaz, že některé věci prostě fungují.

Jsem docela zvědav, jak budou PC vypadat za dalších 20-30 let. Trochu se bojím, toho, že nástup streamování výkonu bude stále markantnější, a tak mnozí možná budou mít klávesnici a monitor, ale už ne ten PC jako takový. Budou mít jen krabičku a veškerý výkon a obsah budou obstarávat vzdálené servery. Pokud něco bude smrt PC, tak právě tohle. Zda je to ale nevyhnutelné a dobré řešení pro všechny, je samozřejmě stále otázkou. Pro velkou část běžných uživatelů, možná.

No každopádně pokud tady budou PC, bude tady i DDWorld, protože asi jste si všimli, že máme PC docela rádi ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jojo 2021-08-13 07:13:45

Ten leták s nabídkou PC to je taková nostalgie, miluju tyhle letáky z dob Pentia a před. To byla bomba doba
A hlavně hry nad kterými člověk seděl do rána, protože se od nich asi 10x pokusil neúspěšně odejít, protože ještě tohle a možná tohle ... jediné známky on-line hraní probíhaly tak, že člověk do noci pařil Civilizaci a pak to cestou do školy řešil se spolužákem, který ji pařil taky Ty debaty typu zda je bezpečné přenášet hry na disketách, když cestou domu jedete trolejbusem
To byla doba ... to prostě nikdo nevrátí a kdo nezažil, tak nepochopí.
PC svět je oproti konzolím a mobilům úžasný v tom, že je neuvěřitelně komplexní, svobodný, vše si dovedete uplácat podle vlastních představ a není to jen o konzumaci, je to i o práci a tvorbě obsahu. Je to něco, bez čeho by dnes drtivá většina technologií neexistovala, obrovské množství věcí, na které jsme zvyklí kolem nás by neexistovalo a případně velkou část budov nebo jakýchkoli konstrukcí obecně bylo nebyli schopni ani navrhnout, natož postavit.
PC platforma doslova do písmene stvořila dnešní svět. Ona přinesla schopnou výpočetní techniku nejen na všechna pracoviště, ale i do domácností.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-13 11:34:18

Taky miluju starý letáky s nabídkou tehdejších stojů. Tenkrát jsme na ty specifikace čuměl s větším zaujetím, než na nějakej hambatej časopis Pamatuju si, jak ty počítače pro všechny z nás byly něco nepředstavitelného, protože hardware v nich uvedený byl naprosto nedosažitelná věc.
Pro mě to začalo být zajímavý kolem doby Presscotu. Počítače poměrně zlevnily, Pentium 4 měl nebo chtěl "každý" což vyústilo v to, že starší sestavy byly často vyhazovány a objevil se poměrně značný zdroj hardwaru, s kterým se dalo ještě něco podnikat, ale když to náhodou nepřežilo pokusy o repasovaní, tak to nevadilo. Skoro každý týden jsem nesl něco do Růžovky, kde mi za to dali pár stovek.

Jinak věštecky k budoucnosti: dokážu si představit ještě výraznější útlum domácích PC (teď myslím výkonné desktopy). Už teď když jsem při koroně dával dohromady pro několik rodin zázemí pro domácí studium dětí, tak z toho vyplynulo, že nikdo nepotřebuje na nic výkon. Kromě rodin, kde byl nějaký pařan, kterému jsem dával v dřívějším období do hromady herní sestavu, tak většinová výbava domácností byl nějaký notebook a pc vyřazené z práce (typycky core2 nebo nějaké core 2000 či 3000 řady). Nikdo prostě lepší počítač nepotřeboval, protože na kancelařinu to stačí a na zbytek toho co denně dělají jim stačí telefon.
Jediné, kde se naráží na potřebu "počítače" je to, když obrazovka mobilu nestačí. Takže jsem to párkrát vyřešil koupí nového telefonu (převázně pokud stávající neměl usb-c konektor) a usb-c hubu, stačilo připojit k monitoru a bylo hotovo.
Co tím chci říct je to, že většině lidí stačí bohatě výkon, co má jejich mobil a až se naučí, že se k tomu mobilu dá připojit klávesnice, myš a monitor, tak prostě nebudou mít důvod kupovat ani tablety nebo notebooky.
Zajímavé je, že tohle řešení prezentuje nějak výrazněji jen samsung s DEXem.

Takže dejte běžným konzumentům větší obrazovku a je jedno jestli přes nějaký rolovací nebo rozkládací displej nebo přes dok, hráčum streamovaný výkon a odpadne řada domácích počítačů.
MS mezitím představil stremované windows, firmy (tam kde to jde) také dlouhodobě přecházejí jen na tenké klienty...

Myslím si, že se trh ještě víc rozdělí na "klienty připojené k internetu" a "serverové železo". Dokážu si představit i takové věci, jako streamování výkonu v rámci domácnosti. Proč nemít doma v kumbálu výkonný hardware a pak si k němu nepřipojovat libovolný počet klientů? A je jedno jestli ve formě placatých matlacích displejů do kapsy, obří obrazovky před gaučem, VRka nebo osobního monitoru s klávesnicí v každém pokoji. Mě by se asi podobná cesta líbila. Nikdo by mi nebral můj osobní hw, ale jeho výkon by se dal rozdělit i pro jiné klienty.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-13 14:37:56

"Dokážu si představit i takové věci, jako streamování výkonu v rámci domácnosti." Na rychle multiplayer hry to moct nebude uzitocne. Domaci server by bol dalsi medziclanok (potencialne) navysujuci ping/lagy...
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-13 18:27:36

Podle mě škálování výkonu železa je tématem současné doby, takže nemyslím, že by to byl případně problém.

A stejně co se lagu týká, tak záleží hlavně na konektivitě. I když doma připojím pc přes wifi k unifi ap, z kterého to jde do switche, pak do dreammachine, pak do modemu pak do rozdělovače dole v baráku a odtamtud na optiku, tak mám domácnost jako celek celosvětově v 99 percentilu. A vůbec nehraje roli, jestli připojim pc rovnou do modemu, nebo tam nechám všechny ty mezikroky.
Na čem ale třeba docela záleží je teplota modemu. Už jste někdo modifikovali modem? Já jo a byla to prdel, nicméně výsledek za to stál. Sice se borec z upc mohl posrat, když jsem ho měnil za novější, ale nějak jsme to zvládli, obzvlášť když se pak zjistilo, že byl vlastně můj, nikoliv jejich.
Co tím chci říct je to, že si nemyslím, že by zrovna podstatný problém mohl nastat v tom serveru, protože je spousta věcí po cestě, které běžně hrají zásadnější roli.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-14 15:52:45
avatar
Taky si s touhle myšlenkou pohrávám.
Multiplayer mě moc nezajímá, ale mít výkonné PC někde, kde nevadí ta produkce odpadního tepla a mít po baráku pár "tenkých klientů" o velikosti NUC a se spotřebou do 30-40W. To mě láká fakt hodně.
Aktuálně mám takový miniITX pod TV a rád bych ho třeba použil ke hraní některých her z hlavního PC. Tuším, že jsem to jednou zkoušel přes Steam klienta a stálo to za houby.
Má někdo zkušenosti se streamováním her po lokální síti?
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-14 22:39:25

Steam celkem funguje, ale je to trochu DIY.
Ono to má tendenci protáhnout data skrz internet, byť jsou oba počítače v lokální síti. Takže musíš na klientovi spustit steam s parametry pro klienta a už si povídají a posílají data jen po Lance.
Možná to už ale fixli, naposled jsem si s tím hrál víc než před rokem a byl jsem schopný to uspokojivě rozchodit. Ale byly to jen nějaké jednoduché hry ala. LEGO nebo overlord. Nějaké náročnější jsem nezkoušel
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-15 00:35:25
avatar
Ja za sebe pro tyhle veci tedy vyuziti fakt nemam (nevim proc bych mel krasne vykreslenou hru, ve vysokem rozliseni a na vysoke obnovovaci frekvenci, chtit posilat na horsi obrazovku), ale nedela presne tohleto AMD Link? Onehda jsem si s tim hral, byla to sice zajimava kuriozita, hrat posledni Metro u souseda na mobilu, mi to nechtel zaboha verit..ale realne bych to takhle hrat teda fakt nechtel..
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-15 21:39:30
avatar
To by samozřejmě smysl nedávalo, ale takové hry nehraju v podstatě ani sám.
S tou TV mi jde o to, když bych si chtěl s dětmi zahrát nějakou budovatelskou strategii na velké obrazovce z pohodlí pohovky, namísto abychom se tlačili v pracovně u stolu...

AMD Link zkusím, to mě zatím minulo. Dík za tip.
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-13 12:29:09

Citace:
Budou mít jen krabičku a veškerý výkon a obsah budou obstarávat vzdálené servery. Pokud něco bude smrt PC, tak právě tohle. Zda je to ale nevyhnutelné a dobré řešení pro všechny, je samozřejmě stále otázkou.


Do prvního výpadku netu, pak si každý uvědomí, že si s cloudem ani neprdne. To je jako spustit Waze někde mimo signál, to radši taky člověk hned přepne na zlaté offline mapy.cz.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-14 13:48:30

Je pravda, že v okamžiku, kdy vypadne Internet, tak najednou nevím, co na PC dělat Max si něco zahrát, ale to je vše a i to už je dneska celkem problém....
BezuchaR [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chyba v textu 2021-08-13 15:10:15

IBM Personal Computer s procesorem Intel 8008, vyrazilo do světa před 40ti lety, přesněji 14.8.1981.

Tam mělo být určitě 8088 (8008 byl 8bit - ale zase se dostal nejdále od země).
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-15 10:26:29
avatar
tak na mě je ten leták moc nový. Když jsem pořizoval své AMD DX4-120Mhz 8Mb RAM, 850Mb HDD, tak byly venku ty pentia s chybou 66Mhz/75Mhz.
Později šel upgrade na 16Mb EDO RAM, S3Trio 1->2Mb (ano upgrade vram), SB16 a 4x Mitsumi. Pak už to dávalo obstojně třeba KKND v SVGA, Warcrafta2 a další pecky jako Duke Nukem3D, Commanche3 v sub-SVGA rozlišeních (s VESA 2.0 driverem). Většina čtenářů asi nebude mít předdtsvu o čem mluvím :-), ti co ano mě dají palec a napíšou své dojmy z těchto dob
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-15 23:20:02
avatar
Já začínal na P1 100MHz se 16MB RAM, S3 Virge a 2GB diskem, asi v podobné době.
99% lidí kolem mělo 486 a nikdo mi nechtěl věřit, že 16MB RAM existuje (táta to měl na CAD) :-D

První větší hra, co jsem dotáhl byl Duke 3D a ten Virge měl obrovské problémy to rozjet:-)

Jinak KKND, Z, Lotus, F15, Gpega, IndyCars, Comanche, Hind. To vše tam prošlo, ale nejvíc jsem asi času trávil s Warcraft 2, to mě v té době uhranulo.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-15 23:56:17
avatar
Začiatky kedy som dostal prvý PC od rodičov IBM 386SX-20Mhz s 2Mb Ram a 40MB hdd boli zaujímavé, no hneď ma začalo lákať upgradovanie. Lenže som to nedotiahol ďalej ako na 386DX-20MHz 4Mb Ram a 120Mb Hdd. Viac sa do značkovej dosky dostať nedalo. Tak som kúpil za pár šupov 286 a začal som skladaním. Keďže som toho veľa nevedel, darili sa mi aj husárske kúsky ktoré pravdepodobne nikto nevyskúšal - moja ďalšia zostava bola 386SX-40Mhz s päticou na koprocesor. Lenže ten správny sa mi nedarilo zohnať 387-40Mhz. Až kým mi kamarát na skúšku nepriniesol koprocesor zo 486 čiže 487-40Mhz. Vyskúšal som, systém nabehol o poznanie rýchlejšie a už som bol vo hviezdach. Pri spomínaní na pentium mi ukvapla nostalgická slzička, jeden z mojich kamarátov predával pentium procesor Cyrix 6x86 P120 - 100Mhz. Cena bola atraktívna pretože k nemu dával nefunkčnú dosku grátis. Tak som do toho šiel. Pri montáži bol taký "šikovný", že pri vyberaní plastového stĺpika škrabol skrutkovačom po nožičkách na čipe (vtedy ešte bga neboli) a v podstate ich posunul o 1 mm všetky. Pre mňa podstatné bolo, že žiadna nožička nebola odtrhnutá a aj keď som nevedel ako to opravím, riskol som to a kúpi. Nakoniec som pomocou lupy a ihly posunul každú nožičku na pôvodné miesto kde som ju následne len pritlačil. (vtedy ešte nič také ako teplovzdušné pájkovačky či nedajbože infra stanice neexistovalo aspoň nie pre verejnosť.) A ono sa to rozbehlo. V noci som to spojazdnil a do rána nezaspal Doska bola QDI VX-250 Explorer. Značka QDI mi učarovala svojou vtedajšou kvalitou (aby som nezabudol, kamarát to aj s posunutými nožičkami skúšal zapnúť, samozrejme to nenabehlo ale aj tak je zázrak že to neodpálil) tak som podobný husársky kúsok urobil ešte s jednou QDI VX-250DM Explorer 2 ktorá mala zospodu odpálené drážky. Tie som nahradil káblami so spájkovačkou som pracovať vedel a tešil sa z nástupcu kde som používal Pentium MMX 200Mhz bez problémov pretaktovaný na 266 Mhz (zmenou FSB na 75 Mhz).
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-16 09:37:10

Jen jeden postřeh... Původní Pentia (P5, P54C ani P55C) neměly FSB, to přišlo s Pentiem Pro (které stálo tak trochu stranou) a pak se FSB dostala až do Pentium II. Ale samozřejmě všichni pochopili, že "FSB" byla myšlena "frekvence sběrnice".
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Monday, 25 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 623x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Friday, 22 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1548x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Thursday, 21 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1235x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Wednesday, 20 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1914x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluTuesday, 19 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1166x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Thursday, 14 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1914x
Komentářů: 3