Dobré zprávy! Šance NVIDIA na odkoupení ARM klesly téměř k nule. Antimonopolní úřady jsou proti. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 02 prosinec 2021
altJeště to není definitivní, ale už ani u NVIDIA moc nevěří, že by ARM získali. Jaká je situace?

 

 

 

 

Jedna z největších technologických akvizic, která měla změnit trh, byla oznámena více než před rokem. NVIDIA se dohodla s finanční skupinou SOFTBANK, která vlastní britskou společnost ARM, že ji za 40 miliard dolarů koupí. A získá tím kontrolu nad dosud nezávislou společností, která je klíčovým dodavatelem a vývojářem technologií v rámci platformy ARM. Oznámenou dohodu a odkup však musí vzhledem k významnosti, schválit antimonopolní úřady v USA, EU, Británii a Číně.

Původní termín počítal se schválením, a NVIDIA chtěla mít celou věc letos uzavřenu. Jenže antimonopolní úřady si vynutily další dokumenty a zahájily detailnější šetření, což znamená odklad. NVIDIA tak nemůže dohodu a sloučení společností v termínu dokončit, což samozřejmě brzdí její velké plány a stojí peníze. V posledních týdnech však věci nabraly rychlejší tempo, ovšem směrem, který NVIDIA rozhodně nechtěla, aby šly.

Čínské úřady dávají od počátku najevo, že akvizici neschválí, to není překvapení, ale nemusela by to být ani fatální překážka. Nicméně NVIDIA vážně narazila u Britských úředníků, kterým se akvizice vůbec nezamlouvá. A záruky NV o tom, že ARM zůstane působit v Británii a sloučení neohrozí volný trh, jednoduše nedůvěřují. Následně Evropská komise oznámila, že chce celou akvizici hlouběji prozkoumat, což znamená jednak zpoždění akvizice, ale také svědčí o hluboké nedůvěře, kterou antimonopolní úřady vůči NVIDIA a jejím tvrzením mají. Největší šance (stále malé) na schválení měl obchod v USA. Ale i tady se věci v posledních dnech daly do pohybu v nepřízeň NVIDIA. FTC se postavila výrazně proti celé oznámené snaze a zažalovala ji. NVIDIA se tedy s FTC střetne u soudu, což mluvčí společnosti potvrdil. Nicméně šance NVIDIA na úspěch jsou podle mnohých mizivé.

Důvody proč antimonopolní úřady ve všech zemích nejsou sloučení NVIDIA a ARM nakloněni, jsou prakticky stejné. NVIDIA jako jeden ze současných zákazníků ARM, by ovládla všechny technologie s ARM spojené, což by zásadně ovlivnilo trh a ostatní společnosti, kdy řada vyjádřila velké znepokojení. NVIDIA sice učinila prohlášení a sliby, podle kterých by ARM zůstalo „otevřené“ a neměnila by prý podmínky, za jakých mají ostatní firmy přístup k architektuře a technologiím. Nicméně po případném schválení akvizice by nic nenutilo NV sliby dodržet. A slibům společnosti NVIDIA nikdo nevěří. Z dobrého důvodu!

Pokud by NVIDIA splnila své sliby ohledně ARM, jednala by prakticky opačně, jak co by firma jednala doposud. Navíc její sliby nedávají v praxi smysl. Nedávají hlavně smysl z hlediska finančního, protože ARM prostě nevydělává tolik, aby to odpovídalo 40 miliardám dolarů, které za ně chce NVIDIA zaplatit. Jinými slovy, NVIDIA má s ARM určitě plány, které rozhodně nemohou jít stylem, jakým všem tvrdí a slibuje, že půjde. Natož aby si ARM podržel jistou míru nezávislosti, a hlavně dosavadní otevřenost. Hlavní překážkou celé transakce je jednoduše fakt, že NVIDIA není důvěryhodná společnost. Její marketing lže často a šéf společnosti také. Pro příklady nemusíme chodit daleko. “Prostě to funguje“ atd. Zkrátka pokud by antimonopolní úřady uvěřily NVIDIA ohledně toho, co jim slibuje kolem ARM, tak by to znamenalo věřit, že NVIDIA najednou není NVIDIA a nebude se chovat jako NVIDIA – bude otevřená, podporovat konkurenci, bude objektivní vůči novinářům a oprávněné kritice atd. :).

Oficiální šetření jednotlivých zemí ovšem ještě neskončila, nicméně dosavadní vývoj a dílčí kroky nasvědčují tomu, že se NV nepodaří přesvědčit ani jeden z antimonopolních úřadů, natož všechny, což by potřebovala, aby akvizice mohla být dotažena. Šance na to v těchto dnech klesají skutečně už jen do roviny teorií. Jsou mizivé. U NVIDIA se sice tváří statečně a odhodlaně, ale v zákulisí evidentně vědí, že tohle už prostě neklapne. Nedávno firma oznámila investorům, že pokud celá věc bude zablokována úřady a vše tedy padne, přijde o 1,25 miliardy dolarů na zálohách a dalších nákladech.

  • Proč má NVIDIA tak velký zájem získat ARM?

Od samého počátku je evidentní zoufalost, s jakou se NVIDIA snaží ARM získat pod svou kontrolu. Cena, kterou za něj nabízí je astronomická. A přes velký zájem v ARM platformě ze strany mnoha dalších firem, které jsou často i mnohem bohatší než NV, nikdo s žádnou podobnou nabídkou nepřišel. Snaha NVIDIA je ovšem pochopitelná. Hlavní zájem firmy dnes je v oblasti výkonných GPU pro servery a další HPC oblasti. Potíž je, že má jen ta svá GPU.

Jenže AMD a brzy i Intel nabízí kompletní a komplexní propojené platformy CPU+GPU+deska/platforma jako jeden funkční celek. NVIDIA už vnímá problém ve vztahu vůči AMD, protože AMD ji nečekaně připravila hned o několik zásadních zakázek. A to jednoduše proto, že AMD nabízí komplexní/kompletní platformu. Navíc příští rok to samé nabídne s novou generací i Intel a prohlubování komplexity platforem bude rychle nabývat na tempu a získávat stále větší výhody.

NVIDIA nemá co v tomto směru nabídnout. Vyjma slabých SoC ARM v rámci TEGRA, které se ovšem nedokázaly na trhu nikdy prosadit, nemá výkonná CPU natož komplexní platformu, kterou by vůči AMD a Intelu, nebo dokonce výkonným ARM mohla nabídnout. Uniká ji třeba i Apple, který má už teď mnohem lepší ARM procesory, než jaké dokázala vyvinout NV za dekádu snažení. Jednoduše NVIDIA nemá lidi na vývoj pořádných ARM CPU. Proto se zoufale snaží ARM koupit a ovládnout. Získala by najednou potřebné lidi, ale také přístup k široce rozšířené, vyvinuté CPU platformě, se kterou by mohla disponovat, jak se jí zlíbí. NVIDIA má sice už dnes k ARM přístup, ale má „jen“ stejné možnosti jako všichni ostatní. Což znamená, že může vyvíjet své ARM procesory, ovšem protože nemá nad ARM kontrolu, riskuje, že se objeví schopnější konkurence, která nabídne lepší ARM řešení apod. A ta už je. Něco, co by ovšem ovládnutím ARM mohla eliminovat, což je právě oprávněná obava antimonopolních úřadů, že by přesně udělala a chce udělat. Tak jedině totiž dává celá akvizice smysl. NVIDIA tak nedůvěryhodně slibuje, že přesně tohle neudělá. Tedy že nebude dělat NVIDIA. Ovšem všichni znají NVIDIA a její antimonopolní praktiky na GPU trhu, kdy GPP je stále aktuální, a nikoliv mrtvá záležitost.

  • ARM bude prodán … někomu.

Ač je tedy dobře, že NVIDIA pravděpodobně nemá šanci ovládnout a získat ARM, protože akvizice prostě neprojde přes antimonopolní úřady, stejnou šanci nejspíše nemá řada dalších firem, která dnes ARM používá. Jsem si prakticky jist, že by snaha odkoupit ARM neprošla ani u Apple, QualComm, SAMSUNG nemluvě o všech čínských firmách atd. Což je takt trochu problém.

ARM totiž vlastní SoftBank, Japonsko-Arabská investiční skupina, která jasně dává najevo, že jej chce prodat. Pokud se nenajde jiný podobný nezávislý investor, bude to dost obtížné. Zkrátka nějaké změny kolem ARM mohou nastat. Každopádně zásadní je nyní opravdu definitivně zablokovat NVIDIA ve snaze totálně rozbourat trh ovládnutím ARM. A díky posledním krokům antimonopolních úřadů ve všech dotčených zemí se to nejspíše podaří. Šance, že by v této atmosféře tedy úřady celou dohodu schválily, se rychle blíží nule. Definitivní rozhodnutí budou známa v dalších měsících, dost možná to bude trvat dalšího půl roku, kdy NVIDIA má sice možnost je soudně napadnout. Ovšem to je jako snažit se nabírat vodu sítem. NVIDIA jednoduše doplácí na své dosavadní chování, svou politiku a styl, kterým podniká, a hlavně kterým se chová … je to naprosto nedůvěryhodná společnost, se kterou slušný člověk má opravdu potíž spolupracovat. Společnost, která už několikrát šla cíleně směrem zlikvidovat funkčností konkurenční prostředí a projevila monopolní chování a choutky. A nyní se všem snaží účelově namluvit, že se změnila? Tedy že s ARM už bude hodná a bude bojovat a podporovat otevřené konkurenční prostředí v rámci ARM platformy kterou by jinak zcela ovládala. Podobným slibům může v případě této firmy a jejího šéfa, věřit jenom naprostý blázen …

Každopádně pokud celá akvizice spadne pod stůl, NVIDIA přijde o 1,25 miliardy dolarů (což akcionáře zamrzí, ale pro firmu to v současné situaci nic moc neznamená), ale především to neřeší její stále akutnější problém. Že nemá co nabídnout proti AMD, Intel či už také Apple komplexním platformám. NVIDIA GPU sice mohou být zajímavá, ale proti kompletním platformám a spojení AMD CPU + AMD GPU nebo Intel CPU + Intel GPU případě Apple platformě, budou mít nevýhody. A hlavně tam nemusí mít už ani prostor. Současně to neřeší problém SOFTBANK skupiny, která se snaží ARM evidentně zbavit.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hmm 2021-12-03 11:45:32
avatar
Hmm to by dřív dostala licenci na x86 od Intelu na základě Shermanova antitrustového zákonu, než že se stane vlastníkem ARM. A jakmile Intel Nvidia vyštípe z notebooků svýma grafikama, nejspíš se o to i pokusí a zajde do kongresu
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-03 11:55:30

Pro Nvidia to žádná pohroma nebude, těch 30 mld. $ může vrhnout do vývoje, stejně jako Apple, může si licencovat jen instrukční sadu a založit svůj vlastní fork. Nebo vlastně může udělat to, že z těch 30 mld. přetáhne vývojáře ARMu a celé to Nvidii vyjde ještě mnohem levněji, než kupovat celý ARM.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-03 15:55:19
avatar
Jenže vlastní vývoj není to samé jako koupě armu i se všemi patenty.
V jednom případě jsi jeden z mnoha rovných v tom druhém šéf co ostatní drží za koule.
Je jasné, co chtěla nvidia.
Vlastní arm čipy už má roky. Mít kontrolu nad platformou by ale bylo jinaci kafíčko.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-03 12:14:43

Citace:
s finanční skupinou SOFTBANK


SOFTBANK je telekomunikačný operátor v Japonsku, ktorý vôastnmí všeličo

Saudi majú 1/4 ARM-u za penaize získané investíciou do AMD
Citace:
SoftBank to sell 25% of Arm to Saudi-backed fund
March 8 2017
The decision was made as the SoftBank-led fund looks to hit its fundraising goals and secure the backing of Mubadala, the Abu Dhabi state-backed investment group


Citace:

Mubadala prodala jednu část AMD, jen aby výhodněji koupila jinou10. 3. 2017
akcie AMD v roce 2007 získala.

analytik Austin Craig, který zná dobře smlouvy mezi AMD a Mubadala, které definují vzájemné postavení obou firem.

Součástí těchto smluv je záruka ze strany AMD, že Mubadala může kdykoli - nejpozději však do 29. února 2020 - od AMD koupit 75 milionů akcií za $5,98 kus. To je velmi pěkná cena, zvlášť při stávajících $13,63 za kus. Jenže tato záruka má jeden háček. Platí pouze pokud Mubadala (i touto transakcí) nezíská více než 19,99% podíl v AMD


Odkaz

Po predaji ARM-u nVidia by Mubadala získala 8% v nVidia

Navyše Mubadala ešte pred pár dňami vlastnila 100% Global Foundries, a tam znížila svoj podiel na 89%


Citace:
GlobalFoundries, Mubadala Raise $2.6 Billion in U.S. IPO


October 28, 2021

GlobalFoundries had planned to sell 33 million shares while Abu Dhabi’s Mubadala was to sell 22 million shares, according to its filings. Mubadala will control more than 89% of the company’s shares after the IPO.

Odkaz
caleb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - bitcoin 2021-12-04 07:17:46

OT: Jeste neznam uplnou pricinu, ale propad BC za 1 den o vice jak 17%, to uz tady dlouho nebylo, nicmene super: https://www.kurzy.cz/komodity/bitcoin-graf-vyvoje-ceny/usd-2-dny
caleb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Černá sobota pro kryptoměny. B 2021-12-04 08:51:51

Take bych to zaradil mezi dobre zpravy : https://www.newstream.cz/money/cerna-sobota-pro-kryptomeny-bitcoin-se-propadl-o-petinu
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-06 11:46:23
avatar
Přesně podle mého plánu likvidace crypto. Stačilo do nich začít investovat
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - CPU ARM nVIDIA 2021-12-05 17:48:26
avatar
A to jsem se tak těšil na ARM CPU od nVIDIE ...
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-07 18:31:10
avatar
nVidia se hodně angažuje v RISC-V, řekl bych, že to je jejich plán B.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-07 18:58:13
avatar
Intel se v něm angažuje ještě víc, nedávno koupil jednoho z hlavních tvůrců platformy
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RISC-V CPU? 2021-12-07 21:55:32
avatar
RISC-V. Jaký CPU tu architekturu podporuje?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Úterý, 18 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 122x
Komentářů: 0
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.Pondělí, 17 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 774x
Komentářů: 5
Humankind dostává velké DLC rozšíření
Humankind dostává velké DLC rozšířeníPátek, 14 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 687x
Komentářů: 2
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!Čtvrtek, 13 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1003x
Komentářů: 13
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)Středa, 12 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?Úterý, 11 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 802x
Komentářů: 1