PC u vývojářů her zcela dominuje, nová konzole SWITCH je naopak vůbec nezajímá. Kam míří hry? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 20 March 2017
altGDC 2017 je za námi a tématem pro vývoje hře bylo i tom, pro jaké platformy se hry dělají.

 

 

 

 

GDC je největším setkáním výrobců HW a vývojářů her, na kterém se prezentují nejnovější herní technologie a novinky v oblasti SW a HW a to přímo pro praktické použití ve hrách. Letošní GDC 2017 nedávno skončilo a přineslo spousta novinek. Slouží také jako pohled pod ruce vývojářů na to, co právě dělají. Technologie a další věci o kterých se na GDC mluvilo jsou již v praktickém nasazení u aktuálně vyvíjených her.

Jedním ze zajímavých a velmi sledovaných témat jsou i platformy a zájem o ně ze strany vývojářů. Tedy pro jaké platformy vývojáři vyvíjejí aktuálně hry. Z nějakých 4500 tisíce vývojářů, kteří se průzkumu v rámci GDC zúčastnilo, uvedlo, že 53% vyvíjených jejich her jde na PC (Mac) platformu.

PC vede opravdu s velkým náskokem. Na druhém místě, celkem pochopitelně, jsou SmartPhone/tablety (tedy Android a iOS), na které jde 38% vyvíjených her. Celkem pochopitelně jsou v závěsu hry pro PS4 a Xbox One platformy, kterých tam jde 22 – 27%, současně také s VR sety, což ale můžeme brát jako součást výše konzolové, PC i mobilní platformy.

Zajímavou oblastí jsou ještě webové hry, kam jde 13% vyvíjených her. Zajímavé je ale poslední místo. Na tom se s pouhými 3% vyvíjenými hrami krčí Nintendo SWITCH. Což je ovšem pochopitelné, protože na rozdíl od marketingu, který dokáže zblbnou koncové uživatele, že si ten nesmyslný SWITCH koupí, herní vývojáři si umí věci spočítat lépe. Nezajímavá technicky vlastně už zastaralá platforma, která je zcela odlišná od ostatních a která nemá velké zastoupení prostě moc vývojářů nezajímá. Aktuální průzkum mezi herními vývojáři tak potvrzuje to, co si objektivně o SWITCH myslíme. Že s výjimkou NINTENDO na ní nikdo hry vyvíjet nebude a NINTENDO by bývalo udělalo mnohem lépe, kdyby SWITCH vydalo jako herní tablet s ANDROID než jako umělou a do značné míry vlastně zcela zbytečnou herní platformu, která nic nikam neposouvá a jen tříští už tak roztříštěný trh a zbytečně věci komplikuje pro vývojáře her i zákazníky.

Doufejme tedy že her pro SWITCH bude co nejméně a tato zbytečná platforma v současné podobě rychle vyklidí trh pro něco lepšího. Je opravdu škoda, že SWITCH nevyšel prostě jako herní tablet s ANDROID, kde by měl mnohem větší smysl a také mnohem širší nabídku a dával by opravdu smysl. Z pohledu PC hráčů pak můžeme být v klidu, vypadá to, že nejlepší herní platforma, kterou PC představuje, je pro vývojáře opravdu tou nejdůležitější a nákupy výkonných herních PC, komponent a periferií dávají smysl. Samozřejmě je ale otázkou kvalita her, jak nám bolestně připomíná nový Mass Effect ANDROMEDA, která je názornou ukázkou, jak se to nemá dělat …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 16:20:20
avatar
Nintendo Switch exceeds sales expectations, production to be doubled

Read more: http://technology.inquirer.net/60078/nintendo-switch-exceeds-sales-expectations-production-to-be-doubled#ixzz4bsbTKDeN
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 16:31:00
avatar
to by mě zajímalo, co na tom kromě ZELDA všichni hrají, jiné slušné hry na to nejsou a těch pár co ano tak sklízejí pořádné čočky od recenzentů ....

Inu jak to tak vypadá, nepotřebujete dobrý produkt aby se prodával dnes
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 18:07:29
avatar
Ja neviem DD, nikdy som žiadnu konzolu nemal, z minulosti si pamätám hlavne z rakúskych a nemeckých reklám, že Nintendo bolo spojované so Super Mariom, teraz nejaká Zelda. Možno to tým hráčom - konzumentom stačí.

Keď googlim o Nintendo Switch zisťujem, že takéto hry sú a budú:

• The Legend of Zelda: Breath of the Wild
• 1 2 Switch
• Just Dance 2017
• Mario Kart 8 Deluxe
• Super Bomberman R
• Disgaea 5 Complete
• Ultra Street Fighter 2 The Final Challenger
• LEGO City: Undercover
• Arms
• Xenoblade Chronicles 2
• Super Mario Odyssey
• Splatoon 2
• Fire Emblem Warriors
a ďalšie

Ostatne nie som to ja kto by mal informovať!

Ani PS4 či XB0 pri zahájení neoplývali množtvom hier a začali sa predávať ako teplé rožky...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 18:29:57
avatar
já vím jaký hry tam jsou .... kolega tu konzoli má ... otázka proto zůstává .... protože většina těch her není moc dobrá ..... ;)
jfb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 12:19:39

Tak Zelda je bomba, ale HW je sr.ka.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 16:43:58
avatar
odkdy má co společného počet prodaných kusů s tím, jestli se jedná/nejedná o dobrý produkt? To by pak mainstremová hudba, kultura, auta, bydlení, politické strany... a takhle bych mohl pokračovat donekonečna, měli být těmi nejlepšími? Děkuji neexistující bože, že tomu tak není . Vzhledem ke kvalitám Nintenda (dodávaná dokovací stanice vám poškrábe displej, jeden ovladač pořádně nemá signál - DIY návody jak mu vylepšit anténu) jen dokazují, že lidé jsou schopni koupit sebevětší výkaly
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 17:55:35
avatar
Troška nechápem tvoj komentár. Nintendo Switch sa začalo predávať 3. března/marca 2017 tak je pochopiteľné, že vývojári hier nemôžu byť medzi prvými. Ja som naopak len prelinkoval článok, ktorý hovorí o tom, že Nintendo Switch sa predáva nad očakávania a musia zdvojnásobiť výrobu. A pokiaľ to tak je a bude dozaista si to všimnú vývojári. To je proste consumer segment.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 16:37:40
avatar
Zase tady mluvíte ošklivě o Nintendu, přece Jen-Hsun Huang prohlásil:
Citace:
Their dedication to their craft, that singular dedication, is quite admirable. When you guys all see Switch, I believe people are going to be blown away, quite frankly. It’s really delightful

čili že je "rozkošné". To Vám snad sakra nestačí jako důkaz???
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 16:48:16
avatar
no i rozkošná věc může být úplně k ničemu a na nic
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 17:09:50
avatar
Hmmm, možná to Huang tak myslel. Asi je to hezké jako dekorace, hlavně ta verze s modrým a červeným ovladačem. Hned Vám barevně rozzáří interiér odpadkového koše
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 16:47:05

Vážně je na tom Mass Effect Anadromeda tak špatně? Ptám se seriozně. Jsem jaksi vývoj nesledoval. Zaslechl jsem pouze názor o stupiditě protivníků. Je pravda, že původní ME 1,2,3 měl mírně sestupnou tendenci, ale líbil se mi a rád jsem ho hrál. Jsem si myslel, že se poučí... Což je má chyba! Jak mě to mohlo vůbec napadnout, vydavatel her a poučit se Jsem to, ale trotl.

EDIT: AHA už jsem narazil na článek o ME Andromeda zde na DDw, takže to berte pouze jako řečnickou otázku.
N0NECZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kvalita vs kvantita 2017-03-20 17:03:50
avatar
A poslední věta podtrhuje vlastně vše.
Záleží na kvalitě, zábavnosti a taky kupovanosti. Aneb počet titulů kolikrát nevypovídá nic o dané platformě a už vůbec ne, počet vývojářů, kteří na danou platformu vyvíjí (nehledě na to, že některéspolečnosti ke své konzoli prostě nepustí jenom tak každého, aby na to vyvíjel).

Pokud budu mít 90 kvalitních titulů ze 100 na jedné platformě a na druhé budu mít kvalitních 90 titulů z 1000, možná bych si nakonec vybral tu první platformu, protože mám o dost menší šanci si koupit hru, která nebude dobrá.

O čemž snad nakonec i svědčí poloha smartphone/tablet.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 18:31:08
avatar
to souhlasím, že kvalita je důležitější než kvantita, nicméně zrovna u SWITCH až na ZELDA je všechno další co zatím vyšlo v podstatě odpad
NěkdoTady [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 18:15:50

Nevim, nevim, hodne zalezi, koho se vlastne ptali. Zastoupeni mobilnich a webovych her se mi zda nejak nizke, ale 1 man studia na takovehle akce asi nejezdi.
lukasxx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 18:28:38

To vidím jak je PC zajímá, vše co výjde funguje naprd, optimlaizace naprd a i PS4 pro dava PC naprdel, nemluvě o cheaterech a dost nízkých populacích v dost hrách.

Krásná ukazka je BF1, na PC plné cheateru a na PS4 to jede 60/FHD, na max nastavení PC ve vizuálu není rozdl a k tomu jště to hraje 3x víc lidí než na PC. Co pak na PC ma clovek delat kdyz to všichni jedou na konzolích kde za par korun dostanou to co na předraženém PC.

Problém PC je cena HW, jes strašně přepálen grafiky co stojej jako celá konzole kvuli optimalizaci kolikrát nedavaj to co ty konzole, urcite né o toliklepe o kolik stojej.

A pak je krasně optimalizace videt npř na Horizon nebo Uncharted, nejlepe vypadající hry současnosti na PC vubec nejsou k dipozici.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 18:33:56
avatar
Forza Horizont pro PC: Odkaz

U multiplatformních her, PC verze je vždy lepší, hezčí, detaily, stíny atd. má lepší všechno, pokud to někdo nevidí je slepej ...samozřejmě záleží na jakém HW to srovnáváš. Nicméně protože PC má výhodu výkonějšího HW, mohou být detaily prostě lepší a také v praxi jsou i když se někteří tváří, že to nevidí ;)
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 21:07:46
avatar
On zřejmě myslí Horizon Zero Dawn.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-20 21:29:55
avatar
aha .... no SONY na rozdíl od MS chce hráče rozdělovat, je to strašný přístup a bylo by hezké, pokud by hráči tento přístup "ocenili" ... to se bohužel neděje ...
N0NECZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 10:10:15
avatar
Aha, takže když někdo udělá herní systém a na to vydá exkluzivní a případně velmi dobré hry, tak je to vlastně špatně.
I když se možná v tomto kontextu snaží MS o "sjednocení", stále je to zase jenom na jeho platformě = XBOX a WIN. MS doufá, že se mu podaří prosadit Store a tím i Win10, do kterého tlačí svoje "trháky", které nechce pustit na Steam, i když potom co zjistil, že se lidi z Quantum Break nepodělaj, tak i ten uvolnil. Forza je evidentně větší lákadlo.

A stále raději funkční, i když případně uzavřený ekosystém, než to co se x let předvádělo s GamesForWindowsLive. To bylo pošušňání od MS, které chce pro hráče to nejlepší. Srsly?
Valda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 10:13:21

Tak tak snažení Microsoftu jede opět po úplně špatné koleji.
KAREL.KRATOS [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 17:39:09
avatar
DD nevím jesli Sony rozděluje hráče,tohle dělá spíš MS se svými praktikami viz.placené dočasné exkluzivity.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 00:01:13
avatar
jenže MS své hry nezamyká jen pro Xbox ale můžeš si je zahrát i na PC .... SONY hry ale na PC nevydává ...
VLuk3s [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 02:21:10

a proc by SONY melo vydavat hry na PC a Xbox a dalsi?kdyz ma sve studia a ty plati,ty pak vyrabi hry kvuli kterim kupuji lidi PS konzole...
KAREL.KRATOS [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 06:18:52
avatar
DD no jen některé hry si zahraješ na pc,ne rozhodně všechny,nevím proč sony měla hry i pro pc v rámci exkluzivit to by trohu postrádalo logiku ne.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 14:50:56
avatar
jinými slovy by to z PS4 dělalo zbytečné zařízení (kterým samozřejmě vedle PC je) ..... chápeme ....
KAREL.KRATOS [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 15:42:58
avatar
Jo jenže konzole není pc víš,takže nesrovnávej co nejde,o to že má exkluzivní hry to je jenom plus,kdyby by lo ps4 zbytečné zařízení atk na něm nehrálo miliony lidí a vývojáři by nevivýjeli hry ne kdy bylo pc tak dominantní platformou.
VLuk3s [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 02:24:12

to se ale presne deje,proto je SONY furt tak uspesna a ma co nabidnout
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 08:17:42
avatar
lol na PS4 max nastavení.. to je co ? Ono tam jde něco nastavovat ? nebo jaký je jako měřítko max nastavení u PS4 ?

a ten zbytek, ty asi vůbec nepoužíváš mozek.. jistě v konzoli bude HW jako u desktopu proto stojí jen cca 10 000 ...umíš vůbec počítat ?

jinak dobrej flame...
frano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 18:21:16

ano jde
Valda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nintendo a hry 2017-03-21 07:20:44

Ojééé zase se tu vede svatá válka.
Admine ty o Nintendo očividně nevíš vůbec nic. Víš ono je to s vývojem na jejich platformy tak trošku jako s vývojem pro Apple. Oni ti tam nepustí nic co oni sami striktně nezkontrolují a nebo přímo nekecají do vývoje a vyhovuje jim to. Zatímco na PC si můžeš vydat co chceš tak samo na Xbox a PS4 o Androidu ani nemluvím to je největší odpad (google play) pokud si zajistíš distribuci mimo store (u Droida i přímo na store bez kontroly), na Nintendo máš smůlu. Mimoto Switch je tu sotva měsíc takže by jsi čekal že bude první? Ty tvoje "svatou válkou" zaměřené články jako je tento jsou opravdu velice zábavné.
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 07:49:44

Žebříček je sice zajímavý, ale na druhou stranu se Nintedo Switch začalo prodávat až právě v roce 2017, takže asi moc vývojářů se s touto platformou nemělo čas seznámit.
Podle mě teď záleží na prodejích, které pokud zůstanou nad očekávání, tak přinesou i větší zájem vývojářů.
Ale pochopitelně kategorie jako PC a smartphones (Android, iOS) budou dominovat i nadále
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 12:41:43
avatar
Ved esteze tak, ze PC platforma dominuje, inak by ma vyvojari nasr
Harry69 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Sucastny stav 2017-03-21 12:55:07

Nie som si isty ci tato statisktika realne aj odzrkadluje sucastny stav - na kozolach (PS4) vychadza jeden hit za druhym (nie Ubisoft "AAA" standard) a dalsie su na ceste. To by ale musel tunajsi spravodajsky obmedzeny kolektiv obcas aj vykuknut z tej svojej bublinky a napisat o realnej hernej scene aj nieco objektive, nie len usmevnu "propagandu" PC master race.
Vazne, chodim sem rad ale taketo publikacie skreslenych statitik su kazdemu kto nema hlavu zahrabanu hlboko v piesku a nevnima dianie naokolo na smiech a posobia neprofesialne
jfb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-21 14:19:40

Vždyť DD nepíše, že by vývojáři na PS4 kašlali.
VLuk3s [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 02:32:44

tahle tabulka je o nicem,kdyz vezmu ,ze 30 procent her vychazi jak na konzole,tak na PC a zbytek her na PC sou uplne blbosti,z toho mozna 5 procent sou opravdu hry co nejsou na konzolich,je to zkreslene to je snad jasny...
xind [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - clash of clans 2017-03-22 06:58:28
avatar
dnes už jede jen android, pc hry strašně upadly, super grafika ale houby zábava
a nejhranější hra na android a i celkově v historii her je clash of clans, přes 100 000 000 aktivních hráčů, připojte se ke klanu Czech republic. žlutý štít ign xind
kocour13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 09:26:49

To si děláš prdel, že jo? Tomu na Androidu někdo opravdu říká hraní? :-) Jestli máš pocit, že tyhle primitivní hříčky na debilním telefonu jsou lepší, než hraní s klávesnicí a myší na 32" LCD, tak by ses měl jít léčit. Opravdu nemám rád jakékoli hraní na telefonu na dotykovém mikrodispleji, nikdy mne to nebavilo a bavit nebude.
SpiddeR [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 07:40:52

SWITCH jsem koupil k narozeninám synovi a je z něho nadšenej... Sám jsem PC hráč, takže si občas maximálně zahraju Zeldu.. On na tom hraje kdy může (resp kdy dostane dovoleno... =D )
Čekám na Splatoon 2 a Smash bros (který byly oznámený, že vyjdou)...
Tuhle konzoli jsem mu koupil hlavně kvůli té modularitě...

A taky bych Vám doporučil podívat se na AngryJoeShow, kde SWITCH měl a udělal na něj review..
r.mrazik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-22 16:58:11

skvely...tak to si doporucuju zahrat NIOH a horizon zero dawn...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Thursday, 28 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 891x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelThursday, 28 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 886x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Wednesday, 27 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1201x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Monday, 25 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2336x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSaturday, 23 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2047x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Friday, 22 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1203x
Komentářů: 1