PC u vývojářů her zcela dominuje, nová konzole SWITCH je naopak vůbec nezajímá. Kam míří hry? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 20 březen 2017
altGDC 2017 je za námi a tématem pro vývoje hře bylo i tom, pro jaké platformy se hry dělají.

 

 

 

 

GDC je největším setkáním výrobců HW a vývojářů her, na kterém se prezentují nejnovější herní technologie a novinky v oblasti SW a HW a to přímo pro praktické použití ve hrách. Letošní GDC 2017 nedávno skončilo a přineslo spousta novinek. Slouží také jako pohled pod ruce vývojářů na to, co právě dělají. Technologie a další věci o kterých se na GDC mluvilo jsou již v praktickém nasazení u aktuálně vyvíjených her.

Jedním ze zajímavých a velmi sledovaných témat jsou i platformy a zájem o ně ze strany vývojářů. Tedy pro jaké platformy vývojáři vyvíjejí aktuálně hry. Z nějakých 4500 tisíce vývojářů, kteří se průzkumu v rámci GDC zúčastnilo, uvedlo, že 53% vyvíjených jejich her jde na PC (Mac) platformu.

PC vede opravdu s velkým náskokem. Na druhém místě, celkem pochopitelně, jsou SmartPhone/tablety (tedy Android a iOS), na které jde 38% vyvíjených her. Celkem pochopitelně jsou v závěsu hry pro PS4 a Xbox One platformy, kterých tam jde 22 – 27%, současně také s VR sety, což ale můžeme brát jako součást výše konzolové, PC i mobilní platformy.

Zajímavou oblastí jsou ještě webové hry, kam jde 13% vyvíjených her. Zajímavé je ale poslední místo. Na tom se s pouhými 3% vyvíjenými hrami krčí Nintendo SWITCH. Což je ovšem pochopitelné, protože na rozdíl od marketingu, který dokáže zblbnou koncové uživatele, že si ten nesmyslný SWITCH koupí, herní vývojáři si umí věci spočítat lépe. Nezajímavá technicky vlastně už zastaralá platforma, která je zcela odlišná od ostatních a která nemá velké zastoupení prostě moc vývojářů nezajímá. Aktuální průzkum mezi herními vývojáři tak potvrzuje to, co si objektivně o SWITCH myslíme. Že s výjimkou NINTENDO na ní nikdo hry vyvíjet nebude a NINTENDO by bývalo udělalo mnohem lépe, kdyby SWITCH vydalo jako herní tablet s ANDROID než jako umělou a do značné míry vlastně zcela zbytečnou herní platformu, která nic nikam neposouvá a jen tříští už tak roztříštěný trh a zbytečně věci komplikuje pro vývojáře her i zákazníky.

Doufejme tedy že her pro SWITCH bude co nejméně a tato zbytečná platforma v současné podobě rychle vyklidí trh pro něco lepšího. Je opravdu škoda, že SWITCH nevyšel prostě jako herní tablet s ANDROID, kde by měl mnohem větší smysl a také mnohem širší nabídku a dával by opravdu smysl. Z pohledu PC hráčů pak můžeme být v klidu, vypadá to, že nejlepší herní platforma, kterou PC představuje, je pro vývojáře opravdu tou nejdůležitější a nákupy výkonných herních PC, komponent a periferií dávají smysl. Samozřejmě je ale otázkou kvalita her, jak nám bolestně připomíná nový Mass Effect ANDROMEDA, která je názornou ukázkou, jak se to nemá dělat …

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1408x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 992x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3950x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1504x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1410x
Komentářů: 0