YouTube má zase problém – videa s dětmi sloužila pedofilům a ti a nich vydělávali. Inzerenti se bouř Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 01 prosinec 2017
altGoogle na svém YouTube hodně dovoluje a přitom se tváří, že vše hlídá a sleduje, ale jen někdy.

 

 

 

 

YouTube je jedna z nejlepších věcí, která na Internetu existuje, s možností prezentace pro kohokoliv. A pokud jste zajímaví (ehm …. ;) ), tak i možností se tím uživit (pro tu většinu z té šťastnější menšiny tak, že alespoň neumřou hlady, pro vybranou malinkou skupinu těch nejšťastnějších tak, že neví co s penězi), díky tomu, že platforma vám na vaše videa dává reklamy a z nich podíly. Koncept je, zdá se, skvělý … praxe ovšem jako obvykle, podstatně komplikovanější.

Pravidla sice YouTube oficiálně uvádí a prezentuje, s jejich vymáháním má ale problém. A ještě větší problém je, když se dostanete do situace, kdy máte s YouTube něco řešit, třeba nesprávné vyhodnocení údajného porušení pravidel atd., ke kterému dochází, když řada z těch pravidel není úplně jasná. YouTube totiž nekomunikuje, vůbec komunikace s tvůrci, i velkými YouTubery, je absolutně tragická. Spousta věcí by se přitom dala snadno řešit, kdyby YouTube komunikoval.

Pokud si myslíte, že YouTube se jen soustředí na výdělky, a tedy prodat jakýkoli reklamní prostor komukoliv, tak máte pravdu. To je evidentně z 99% hlavní náplň činnosti současného teamu YouTube. Přičemž YouTube si zakládá na cílení reklamy a umisťování nejcennější reklamy na nejnavštěvovanější videa a ladí pro to speciální algoritmy. Systém mu evidentně funguje dobře, a tak se přišlo na to, že mezi hojně navštěvovaná videa patří zdánlivě nevinná videa s dětmi, ale i videa, na kterých je dětem hlavně psychicky ubližováno atd. jejich tvůrci měli obrovská shlédnutí a výdělky. Jenže se přišlo na to, že desítky tisíc z těch videí ve skutečnosti nevinná rozhodně nejsou! Pod mnoha z nich byly komentáře se sexuálním obsahem, všem důkladně zdokumentovalo hned několik novinářů a serverů. Velcí inzerenti, kteří už jednou letos pozastavovali spolupráci a inzerci na YouTube, tak opět utíkají a jsou velmi naštvaní na YouTube, že jejich peníze podporovaly pedofily, zneužívání a týrání dětí a vůbec využívání dětí atd.

Přišlo se na to, že YouTube úplně kašle na kontroly videí, což sice chápeme, že při tom počtu nahrávaných videí z celého světa je problém, ale když to YouTube plošně umožňuje, má to být schopen i plošně kontrolovat. Pochopitelně na rozdíl od případů, kdy tvůrci videí si stěžují na nejasná pravidla, a že s nimi YouTube nekomunikuje, na rozdíl od příšerného YouTube Heroes programu a obecně ignorování komunity a tvůrců videí, jakmile jde o inzerenty, může se Google přetrhnout, jak se snaží vyvinout činnost a komunikaci.

A tak bylo smazáno více než 150 tisíc videí, na kterých bylo dětem ubližováno, a které na YouTube najednou, jak překvapivě YouTube zjistil, nepatří. Celkem se různé postihy dotkly více než 650 tisíc videí, u kterých byly odstraněny komentáře, odstraněno bylo také několik stovek kanálů a účtů k nim. Velký zásah dostala celá rodinná sekce, kdy z více než 2 milionů videí a 50 tisíc kanálů byla odstraněna reklama. Tento krok tak postihne určitě některé z velkých rodinných kanálů, nicméně Youtube vysvětluje tento krok, jako snahu snížit motivaci lidí závadná videa s dětmi na server nahrávat.

Asi se stejně jako já ptáte, zda tohle bude stačit, zda navíc řada z těch „lidí“ si prostě nezaloží další účet. Jinými slovy, je sice hezké, že YouTube smazal videa, účty a komentáře, ale v první řadě měl zajistit, aby se ta videa a ty komentáře na něm vůbec neobjevily! Jinými slovy, YouTube selhal hned 2x, při nahrání i při kontrole a upřímně řečeno, i jeho řešení vidím jako částečné selhání, protože problém je prostě mnohem větší. Jak říkám, YouTube je jedno z nejlepších míst na Internetu, a opravdu skvělá věc a platforma, která by mohla fungovat opravdu dobře (a nejen po technické stránce, jak funguje), kdyby se YouTube (potažmo Google), více staral o komunitu, stejně jako když se stará, když se inzerentům něco nelíbí. Pokud je něco, co ho k tomu může dokopat, tak jsou to právě inzerenti a jejich pozastavení spolupráce. Přitom právě kvalitní videa jsou to, co mohou mnozí tvůrci a komunita nabídnout, ale je třeba důsledně oddělovat zrno od plev a komunikovat, což se YouTube hrubě nedaří …

Pochopitelně odchodem a pozastavením spolupráce mnohých Inzerentů opět budou biti někteří YouTubeři, ale mám za to, že ti co se snaží být kvalitní ;):) se slušným, přínosným obsahem, který je cenný i pro inzerenty, by na tom z dlouhodobého hlediska měli vydělat (tedy snad, v ideální světě ...). Přeci jen video a reklama v něm je něco, co se dnes prostě nedá ignorovat, peníze jsou tam stále větší a větší a inzerenti se vrátí. Ovšem YouTube by měl začít makat a skutečně věci řešit, nejlépe dříve, než se přijde na to, že neřeší. Ano, je to otrava, ale mělo by se to udělat ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 14
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
krtek111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 09:08:34

Neriesilo sa niekedy ,že budú zakázané vulgarizmy na YouTube? Alebo sa mi to len zdá. .pretože sa nič nezmenilo
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 09:36:59

"Pokud si myslíte, že YouTube se jen soustředí na výdělky,"
Nemyslíme. My víme, že je ve ztrátě. Nevydělává,

Jestli se na něco soustředí, jsou to příjmy. Mimochodem zákonnou povinností Youtube je existovat za účelem zisku. jinak by akcionáři mohli žalovat vedení společnosti.

Dál jsem nečetl, informační důvěryhodnost článku je nulová.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 10:45:27

Víc přísnějších kontrol videí a komentářů nic nevyřeší, naopak to spoustě lidí zase jen znepříjemní život. Jelikož se každou vteřinu nahraje desítky hodin videa a napíše tisíce komentářů tak absolutně není možné aby to kontrolovali živí lidé. Tudíž se to hodí na automatiku...a jak se už několikrát ukázalo začne to označovat a mazat videa která nic neporušují a tvůrcům co se opravdu snaží to sebere příjmy z reklam.

Pedofilie a zneužívání dětí je nelegální a tudíž to nemá na youtube ani kdekoliv jinde co dělat ale smazat pedofilní video samo o sobě nic nevyřeší.

Když chcete mít sluníčkovou zahrádku dobra a lásky pro děti tak je sakra nenechávejte na youtube! Udělejte si youtube kids kde projde jen obsah manuálně zkontrolovaný a nezávadný a přestaňte omezovat "dospělý" youtube kde chceme mluvit o politice,kritizovat,nadávat,vystrkovat prsa a pít u toho pivo
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 13:14:46

To není "dospělý" YouTube. To je YouTube infantilní.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 19:11:42

A víš o tom, že na youtube není jen Peeeeeeewwwdiiiieppiee a podobný infantilní kanály?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1547x
Komentářů: 2
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1537x
Komentářů: 2
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1553x
Komentářů: 2
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 981x
Komentářů: 2
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTX
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTXPátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 670x
Komentářů: 0
Anthem – generická nudná online akce od EA?
Anthem – generická nudná online akce od EA?Pátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 601x
Komentářů: 0