MSI MAG X870E Tomahawk WIFI – TEST a RECENZE prostě dobré desky. Aneb vše, co je třeba?
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 17 březen 2025
alt

 

 

 

 

  • MSI MAG X870E Tomahawk WIFI – TEST a RECENZE

                                                prostě dobré desky. Aneb vše, co je třeba?

Pokud jde o výběr PC platformy pro domácí PC, asi nikdy nebyla situace jasnější. AMD je dnes jasně lepší volbou pro většinu potenciálních uživatelů PC. Speciálně pro hráče. Nejen proto, že má objektivně nejlepší procesory ve všech ohledech, ale především díky samotné platformě. AM5 totiž podporuje ve starších i novějších AM5 deskách nejen starší Ryzen 7000/8000 procesory, ale samozřejmě i současné Ryzen 9000 a bude podporovat i nadcházející ZEN 6 generaci, která přinese podstatné navýšení výkonu pro tuhle již vyladěnou platformu. To je něco, co Intel zkrátka nenabízí. Jeho aktuální LGA 1851 nejen že nepodporuje starší Core 140000 a podporuje jen nepříliš zajímavé Core Ultra 200, ale nebude podporovat ani žádnou skutečně novou a lepší generaci po té současné. Opět pro ni budete muset kupovat nové desky atd. Takže volba AMD AM5 je dnes zkrátka jasnou věcí.

A naštěstí výrobci desek nabízí velmi dobré modely desek, kdy po úvodních poněkud přepálených cenách nových X870/X870E přišla korekce. I díky vyprodání starší generace. A nyní tedy X870/X870E jsou už zajímavé. Nedávno jsme testovali jednu z vůbec nejatraktivnějších AM5 desek v podobě vyvážené kvalitní a skvěle vybavené MSI MAG X870 Tomahawk WIFI. Dnes se podíváme na verzi X870E, která nese o něco více výbavy. Jak ale uvidíte, rozdíl není moc dramatický. Ovšem naštěstí už ani cena mezi oběma modely není moc dramaticky odlišná. A oba patří mezi poměrem cena/výkon, kvalitou zpracování a výbavou mezi to nejzajímavější v rámci X870 a X870E nabídky desek obecně.

 

  • MSI MAG X870E Tomahawk WIFI

TOMAHAWK modelová série desek od MSI patří už mnoho generací k populárním. A zaslouženě. Jde o desky, které jsou záměrně designovány tak, aby byly za rozumnější peníze než Ultra High end modely. Současně se však MSI u nich nesnaží šetřit na ničem zásadním a stále nabízí špičkovou kvalitu a výbavu ve všech ohledech. Ovšem bez zbytečných, a tedy prodražujících ozdůbek. Dokonce nemají ani RGB podsvícení.

Fyzicky není mezi X870E a X870 verzemi Tomahawku velký rozdíl. Fakticky jde o stejnou desku až na fakt, že X870E má prostě více PCIe linek než X870, což znamená může mít o něco více výbavy. Nicméně MSI už onu X870 verzi udělalo hodně slušně vybavenou na poměry X870 desek, takže u X870E varianty si nenechalo moc prostoru pro zlepšení. I proto ten poměrně velký cenový rozdíl při uvedení na trh před časem, nedával moc smysl. Nyní už ovšem jsou si i cenově mnohem blíže.

Obě tedy mají stejně kvalitní výchozí zpracování s 8-vrstvým PCB a 14+2+1 napájecí kaskádou spolu s mnoha chytrými mechanickými detaily a velmi dobrou obecnou výbavou. Ani u jedné se na zásadních prvcích nešetřilo. Nejsou sice tak „obrněné“ a obložené pasivy a „železem“, jako některé jiné modely. Ovšem z hlediska funkčního chlazení všeho podstatného je to více než dobré.

Nechybí dobrá výbava. Najdeme 2x M.2 Gen5 pozice plus 2x M.2 Gen4 k tomu, přičemž jediný rozdíl je, že X870 má jednu pozici omezenou na dvě linky, zatímco X870E ji má plnohodnotně se 4 linkami, protože jako čiplet má prostě více PCIe linek. To je vlastně jediný zásadní rozdíl mezi oběma deskami. Dále už jsou totiž identické. Obě mají 2x rychlé USB4 40Gbps konektory a hromadu dalších, 5Gbps LAN a plnohodnotné Wi-Fi 7 (vč. 320Hz) k tomu. MSI se nevykašlalo ani na solidní integrovaný zvuk (ALC 4080).

A navrch jsou tu i chytré detaily, například praktický a šikovný mechanický uvolňovač západky slotu grafické karty, bez-šroubkové pasivy na M.2 pozicích a samozřejmě plná SW podpora. Vedle propracovaného i zjednodušeného BIOSu, také sada aplikací pro Windows a na některé prvky MSI používá i AI. Stále podporuje plné taktování a ladění procesorů i pamětí a prostě všechno, co je skutečně třeba, tu je.

Podívejme se tedy na tuhle desku podrobněji …

 

 

  • Základní deska

Krabice je standardní se všemi potřebnými popisky, v příslušenství vše, co je třeba. Někteří se ale asi budou divit, že anténa pro Wi-Fi je bílá, přičemž desky jsou tmavé. Zvláštní volba.

Deska samotná je standardní ATX formát. AM5 patice má podporu RYZEN 7000/8000/9000 procesorů. Deska je postavená na X870E čipsetu, což znamená plný počet PCIe linek, než má příbuzný X870, ovšem rozdíl je jen pár linek.

Deska nese 4 paměťové sloty pro DDR5 a podporuje až 256GB paměti na až 8400+MT/s. Samozřejmě zvládne i výše, rychlost pamětí však souvisí i s osazenou kapacitou. Podporovány jsou rovněž CUDIMM moduly. Pochopitelně v praxi to má své jasně dané limity, a doporučujeme se držet 2x 16GB nebo 2x 24GB s DDR5 6000 či maximálně 6400MHz. Pokud budete potřebovat více paměti, musíte se smířit s nižší rychlostí. Ale funkčně sem můžete nacpat až 4x 64GB.

AMD udělalo u X870E/X870 povinné nejen PCIe 5.0 a to současně se 16linkami na hlavním PCIe slotu a minimálně 1x Gen5 M.2 PCIe x4 k tomu. Mimo to nyní všechny desky musí mít USB4. Obojí MSI plní. Deska má celkem 3x PCIe x16 sloty, ale jen ten první má 16 linek Gen5. Další je jen X1 Gen3 a poslední je x4 Gen4. K tomu má 2x M.2 x4 Gen5 a pak 2x M.2 Gen4 x4 (X870 verze má x4 + x2). Samozřejmě dostupnost těch linek a slotů záleží na osazenosti, kdy pokud osadíte některé, nebudete mít k dispozici jiné.

Deska nese také hromadu USB všech verzí a variant. Dva jsou ultra rychlé USB4 Type-C 40Gbps, zbytek má různě 20, 10, 5Gbps. Dostatek je i vnitřních USB a také na přední výstupy. Deska má ve výbavě také rovnou 5Gbps LAN a k tomu ještě Wi-Fi 7 s plnou 320Hz podporou a BT verze 5.4. Je tu také solidní integrovaný zvuk ALC 4080, bohužel stejně jako na mnoha dobrých deskách dnes, jsou tu jen dva klasické 3,5mm výstupy. Nechybí ale digitální výstup. V oblasti výstupů jsou X870E a X870 Tomahawk modely identické.

To platí i o tom, že nejsou určeny pro nějaké extrémní taktování. Ovšem obě nějakou rozumnou OC výbavu a možnosti má. Potěší segmentový displej i EZ Debug LED. USB flash back funkce a ovládání jsou již na podobných deskách standardem a hodně se hodí speciálně u AMD platformy, která podporuje i nové a budoucí procesory, na které samozřejmě musíte aktualizovat BIOS. MSI ke všemu má samozřejmě propracovaný BIOS a to jak podrobnější verzi, tak zjednodušenou.

Nová je pak sada aplikací do Windows, která umožňuje také monitoring a nastavení mnoha věcí.

Design je strohý samotné Tomahawk desky v této generaci nemají vlastní RGB podsvícení (což mnozí spíše ocení), ale má potřebné RGB konektory pro připojení příslušenství a SW k jejich řízení a nastavení (jeden konektor pro ARGB s jedním 4-pin FAN konektory mají u X870E proti X870 verzi desky jinou pozici, což je asi jediný fyzický rozdíl). Není tak nic, co by desce na první či druhý pohled chybělo. A jak šlape v praxi?

 

 

  • Základní deska v praxi

Používat budeme nový AMD RYZEN 9950X procesor v kombinaci se 360mm AiO chladičem ASUS ROG. Jako paměti máme Corsair Dominator Titanium 64GB (2x32GB) DDR5 6000MHz CL30. Grafickou kartou je referenční AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB. Používáme rychlý Gigabyte Gen5 14000 SSD a aktuální Windows 11 OS:

Otestovali jsme několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek.

 

  • Testy a výkon desky

Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Mezi různými čipsety už ale mohou být rozdíly vyšší, dané jak technologií čipsetů, tak desek, tak vyladěním BIOSů. Všechny platformy jsou testované na základních nastaveních bez OC profilů apod.

Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém. V rámci stejné platformy, dle očekávání, to nevypadá na nějaký velký rozdíl. Samozřejmě drobné rozdíly tu jsou, ale nic zásadního. Rozdíly se ovšem začnou projevovat až při vyšším taktování a stabilitě při něm, kde na vyladění BIOSu a zpracování desky záleží o něco více. Výkonově mezi X870E a X670E není dle očekávání zásadní rozdíl. Liší se prostě jen zpracování desek a určitými prvky ve výbavě a celkovým vyladěním.

X670E a X870E/X870 nadále nabízí celkem 20 využitelných PCIe 5.0 linek proti starší X570 AM4 platformě, která má PCIe linky „jen“ ve verzi 4.0. Ty Gen5 linky ale poskytují procesory RYZEN 7000/9000. Zbytek linek je hlavně Gen4 skrze čipset samotný. Nicméně samozřejmě můžete Gen5 SSD osadit i do desky s Gen4 slotem, jen vás bude limitovat maximum, které PCIe 4.0 rozhraní M.2 nabízí, což je v praxi maximálně zhruba 7880 MB/s. Jen v PCIe 5.0 M.2 slotech pojedou tedy Gen5 SSD na plný výkon.

MSI používá ALC 4080 integrované zvukové řešení ale bez nějakého posílení jako mají některé vyšší modely desek. Na současné poměry stále solidní integrovaná zvukovka. Potěší digitální vstup/výstup, ovšem bohužel stejně jako většina nových X870E/X870 desek, má jen dva standardní 3,5mm porty vzadu. Z hlediska schopností integrovaného zvuku je OK.

 

  • Provozní vlastnosti

Z hlediska provozních vlastností jsou na tom testované MSI MAG X870E(X870) Tomahawk WIFI stejně solidně. Teploty VRM jsou v normě, nejsou tak nízké (blíží se 60°C), jako dokáží některé jiné modely, ovšem testovaná deska také nemá žádné vyloženě masivní kovové pláty a hetapipe na sobě, jen to, co je skutečně třeba pro běžný provoz. Snad jen ten pasiv na té PCIe 5.0 M.2 pozici nemusí pro některé modely Gen5 SSD stačit, tedy pro ty založené na starším topivém řadiči, kde samotná SSD mají často aktivní chlazení. U novějších Gen5 disků s novými řadiči by to mělo být OK.

Pokud jde o spotřebu systému v zátěži CPU, jsou mezi deskami mírné rozdíly, obvykle záleží i na stupni výbavy ale hlavně na provedení VRM a nastavení výchozího profilu napětí atd. Tomahawk patří k těm úspornějším modelům, ale rozdíly jsou minimální. Z hlediska možností taktování je na tom testovaná deska dobře.

MSI tuhle konkrétní desku na extrémní taktování nemíří, ovšem stále taktování a ladění podporuje. Cílem je maximální stabilita a jednoduchost použití pro OC v domácích podmínkách. A zde má tahle MSI deska vše, co mít má, včetně řady AI asistentů, a hlavně přehledný SW i BIOS k tomu. Nechybí nezbytné ochrany, monitoring všeho atd. MSI také pravidelně vydává aktualizace BIOSů i vlastních aplikací a zlepšuje tak podporu a kompatibilitu pamětí apod. V tomto směru tedy patří ke spolehlivým a prověřeným výrobcům desek dlouhodobě.

Takže k hodnocení a závěru.

 

 

  • Závěr a hodnocení

MSI MAG X870E Tomahawk WIFI je velmi dobrá základní deska po všech stránkách, kdy jde o jednu z cenově nejdostupnějších kvalitních X870E na trhu vůbec! A to se nedá říci, že by na ní MSI na něčem zásadním šetřilo. Na kvalitě PCB, napájení, chlazení a výbavě rozhodně ne. Pravda, s ohledem na přeci jen nemalou cenu, by ani nějaké šetření nepůsobilo dobře. Ve výsledku má všechno, co drtivá většina uživatelů opravdu potřebuje nebo může potřebovat.

Proti dříve testované levnější X870 verzi má X870E edice fakticky jen o dvě PCIe linky navíc, které MSI využilo tak, že druhý ze dvou Gen4 M.2 slotů pro SSD má plný počet x4 nikoliv jen x2 provedení. A to je opravdu jediný fyzický rozdíl mezi oběma modely. Já nebyl schopen najít žádný jiný, kromě toho, že jeden ARGB konektor a jeden 4-pin FAN konektor mají z nějakého důvodu prohozenou pozici umístění na obou deskách, ačkoliv PCB jsou jinak fyzicky identická.

A to byl problém s ohledem na nemalý cenový rozdíl, který mezi X870E a X870 variantou býval (skoro 2 tisíc korun). Od té doby ceny desek obecně trochu spadly, i proto, že starší generace X600 série byla ukončena a doprodána. Nyní se ceny X870E Tomahawk pohybují kolem 8600 korun, zatímco X870 verze je za 7700 korun. Tedy už jen 900 korun rozdílu. Z hlediska poměru cena/výkon je na tom levnější X870 pochopitelně matematicky pořád lépe. Výkonově prostě není mezi oběma deskami a X870E vs X870 žádný rozdíl, ani nemůže být, když je to fyzicky stejná deska. Jedině pokud osadíte všechny 4 M.2 pozice SSD disky, tak ten jeden má jen 2 Gen4 linky u X870 proti 4 linkám u X870E, tak ano, tam bude výkonově rozdíl. Ale to je vlastně všechno. Připlácet za to 900 korun je pro většinu domácích uživatelů pochopitelně poněkud zbytečné. Ty desky jsou jinak funkčně identické.

Upřímně se docela divím, že MSI tak malý rozdíl v designu udělalo, kdy mezi nimi prostě neodlišilo více. Podle mě dražší X870E verze mohla mít něco extra. Je ale dobře, že MSI neosekalo onu X870 variantu, protože ta je objektivně výborná a jedna z nejlepších plně vybavených moderních AM5 desek za ještě rozumnou cenu na trhu. Ovšem ona X870E varianta je jednou z nejlevnějších X870E desek na trhu vůbec. Ovšem ve výsledku prostě rozdíl jen 2 PCIe linek v jednom ze 4 M.2 slotů? Není to zbytečně málo? Proč třeba ta X870E nemá třeba ještě plný počet zvukových konektorů? Nebo třeba větší ten pasiv na té hlavní M.2 pozici. Prostě něco, kvůli čemu by ten příplatek skoro 1000 korun dával nějaký větší smysl, než jen že AMD si pochopitelně účtuje za čipset X870E více než za X870.

Ale těžko se to vlastně kritizuje, když obě Tomahawk X870/X87E nemají vlastně vyloženě slabinu. MSI nešetřilo na ničem podstatném ve zpracování ani ve výbavě. Obě jsou skutečně kvalitní, mají 2x USB4, PCIe Gen5 a dostatek M.2 slotů obecně, obě mají solidní integrovaný zvuk, 5Gbit LAN a skutečnou Wi-Fi7 (vč. 320MHz). Obě mají segmentový displej a šikovný mechanický uvolňovač grafické karty. Obě mají fyzicky zesílené, co je třeba. K tomu výborný BIOS i SW obecně a nemají žádné zbytečné ozdobné prvky ani RGB. A ve výsledku tak jde o jedny z nejlepších X870/X870E desek na trhu za danou cenu, ne-li vůbec nejlepší modely ve svých cenových hladinách. Prostě jen příplatek na onu X870E verzi proti X870 variantě nedává pro většinu uživatelů vlastně moc smysl. Pokud prostě nechcete o ty dvě PCIe linky v tom čtvrtém M.2 slotu pro SSD navíc. Celkově je to prostě jedna a ta samá stejná deska, kterou v X870 variantě můžete mít prostě bez těch dvou PCIe linek o několik set korun levněji a pomalu se blíží těm 7000 korunám, kde bychom ji rádi viděli.

To neznamená, že „plnotučná“ X870E varianta je nezajímavá. Naopak, mezi kvalitními X870E deskami je velmi zajímavá, má prostě vše, co je třeba a v nabídce X870E modelů je prakticky cenově nejdostupnější. Z tohoto pohledu jí tak nelze vlastně nic vyčítat. AMD prostě pochopitelně prodává X870E čiplet o něco dráž než X870 s odpovídajícím počtem aktivních PCIe linek, takže i proto ten cenový rozdíl mezi oběma verzemi jinak fyzicky stejné desky. Ano, ceny desek obecně by mohly být nižší, pořád jsou poměrně drahé ovšem to platí pro trh jako celek. Na poměry podobně udělaných a vybavených AM5 modelů od konkurence, jsou obecně cenově atraktivní a výhodné.  

Objektivně jediné, co se dá X870E Tomahawk vytknout, je že nemá více těch klasických zvukových portů, ale to je bohužel věc prakticky všech nových desek a asi to má nějaký důvod. Jinak objektivně nemám vlastně co vytknout, jelikož ani za ty peníze nějakou lepší X870E desku s lepší výbavou a zpracováním prostě nepořídíte. Je tu pár podobných, ale nic lepšího. A vlastně je docela těžké, snad mimo nějaké nestandardní potřeby pár extrémních OC nadšenců, vůbec vymyslet, co by nutně musela mít lepšího (a tedy dražšího) z hlediska potřeb běžného uživatele PC. Jednoduše X870E / X870 Tomahawk desky mají vše, co je třeba, a hlavně jak je třeba. A bez nějakých kompromisů a současně i bez toho ji záměrně přezdobit ve snaze tím pak omluvit ty přepálené nemainstreamové ceny, které některé „mainstreamové“ desky dnes stojí. X870E / X870 Tomahawk od MSI jsou prostě velmi dobré desky, které můžeme jen doporučit, pokud chcete dobrý poměr cena/výkon, ale žádné kompromisy a šetření v kvalitě a výbavě a současně nepotřebujete ozdůbky a nepraktické zbytečnosti kolem. Příplatek na X870E variantu proti X870 má však smysl jen pokud chcete mít prostě plný počet PCIe linek, který AM5 platforma může nyní nabídnout, a tedy využívat všechny 4 sloty pro SSD v plných možnostech jejich rychlostí, to je jediný rozdíl mezi X870E a X870 čipsety a tedy i mezi oběma Tomahawk deskami, kdy právě ten čiplet a počet linek s tím související je jediný rozdíl.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2025-03-28 06:51:55

Někdy by bylo super otestovat i nějakou desku pro "normální" lidi, něco jako ASRock B850 Pro-A nebo tak...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!