Crimson Desert – TEST výkonu GPU, CPU a RECENZE vizuálně působivého ambiciózního RPG
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 06 April 2026
alt

 

 

 

 

  • Crimson Desert – TEST výkonu GPU, CPU a RECENZE

                                                    vizuálně působivého ambiciózního RPG

Tahle hra byla vždy tak trochu „černým koněm“, vždy byla ambiciózní, přeci jen za ní stojí tvůrci docela populární online hry Black Desert. A jejich styl se nezapře. Bohužel i tento nejnovější titul nese známé slabiny onoho tvůrčího teamu. Tou je značná stylová roztříštěnost, až přehnané množství neintuitivních herních designů a mechanik, a zejména tragikomická kvalita příběhu. Herní studio Pearl Abyss bohužel příběhy neumí a nová hra to jen potvrzuje. Což je tak trochu velký problém a škoda, protože Crimson Desert má být velkým příběhovým RPG. Původně sice byla hra vyvíjena jako MMORPG, v průběhu vývoje však došlo k zásadnímu přehodnocení a rozhodnutí, že ve finále půjde o single-playerovou záležitost. Bohužel právě ona roztříštěnost vývoje se na výsledku poněkud podepsala. I tak stojí za pozornost, zejména vizuálně působivým zpracováním, přičemž jde o další novou hru využívající zcela unikátní vlastní herní engine, a nikoliv tedy rozšířený univerzální UE5 apod.

Dnes se tedy podíváme, jak šlape na našich GPU a CPU. A jako obvykle si to zkombinujeme s rychlou recenzí samotné hry.

  • Gameplay

Crimson Desert je tedy nakonec akční fantasy RPG ve velkém otevřeném světě (Pywel). Právě na jeho rozsáhlosti si tvůrci zakládají, kdy gigantická herní mapa umožňuje úžasné rozhledy na různorodé prostředím odlišné oblasti. A vše je plné měst, vesniček, kempů, nepřátel, NPC a činností. Kromě na zemi se budete hodně pohybovat i v oblačných výšinách. Pokud při hraní budete mít pocit, že prostředí nápadně připomíná MMORPG hry, akorát tedy bez ostatních hráčů, není to jen pocit.

Velká část hry je v základu koncipována jako MMORPG, nicméně běháte tam nakonec sami. A přes obří různorodou rozlohu, velké množství míst, NPC atd. rychle zjistíte, že vše působí jako umělé kulisy, kdy se tvůrci snažili vytvořit sandbox hřiště, kde si zábavu vlastně musíte hledat a dělat sami.

A tomu tedy odpovídá obří množství, činností a herních mechanik. Z drtivé většiny je hra tvořena „vedlejšími příběhy“ a činnostmi. Můžete mít vlastní dům, zahradničit, těžit, lovit, rybařit, závodit, hrát různé minihry atd. atd. opravdu působivé množství herního obsahu. Bohužel, to zásadní, tedy příběh je nejslabší složkou. A to přes fakt, že hra obsahuje vynikající cut scény, skvěle nadabované postavy se špičkovým hereckým obsazením. Jenže přesto všechno příběh nedává moc smysl, je nezajímavý, a hlavně většina textů působí, že jej psala halucinující AI. To vše umocňuje i dávkování a struktura všeho, kdy musíte vyloženě zoufale přežít prvních neuvěřitelně mizerných 8 hodin hraní, abyste se dostali k tomu dalšímu, co hra nabízí. Příběh i úvod do herních mechanik jsou tak během těch prvních hodin klíčové. Jenže se to ani trochu nepovedlo.

Těch prvních cca 8 hodin hraní je absolutně brutální nuda a frustrující zmatek. Příběh se jaksi odněkud vzal a nedává smysl, postavy ani trochu nezaujmou a velkou část doby tak tápete nechápajíc, co se děje, a hlavně proč se to děje. Ale především v těch mnoha špatně vysvětlených herních mechanikách tápete, co a jak kde tam máte vůbec dělat. Speciálně při mnoha prostorových hádankách, kterými hra disponuje. Přitom absolutně žádná z těch mechanik a vlastně nic, co tahle hra obsahuje, není originální. Crimson Desert je prostý a nezakrývaný mix mnoha známých her. Tvůrci však zcela selhali v tom, mnoho věcí prostě intuitivně zapracovat do fungujícího celku.

A to se týká i soubojů, kdy hra vyžaduje hodně dlouhé „učení se“. Což je škoda, protože souboje jsou vlastně hodně zábavné, kdy prakticky od začátku jste výrazně silnější než vaši nepřátelé a hra vás staví rovnou proti hordám nepřátel, které drtíte jak umělé vojáčky. Variabilita zbraní a výbavy sice není moc velká, stejně jako je omezená variabilita nepřátel, ale souboje jsou zábavné. Vaše kouzla a extra útoky dávají ten správný pocit „power play“. Bohužel nejde o RPG ve smyslu volnosti tvorby postavy. Ta je prakticky jasně daná. Kromě té hlavní, jsou tu ještě dvě unikátní hratelné postavy mající odlišné styly boje. Bohužel, žádná z těch tří herních postav není moc zajímavá a není mnoho důvodů mezi nimi přepínat. Snad jedinou náročnější stránkou hry jsou boss souboje, kterých je zde opravdu požehnaně. Tvůrci dokonce v jednom z updatů po vydání hry náročnost těch soubojů plošně snížili. Důvodem vysoké obtížnost je fakt, že všichni ti unikátní bossové vyžadují velmi specifický unikátní styl hraní a boje proti nim. A kvůli již zmíněné totální neintuitivnosti, byla tak hra více frustrující než zábavná. To spolu s poněkud neohrabaným ovládáním.

Bohužel je toho mnohem více, co se nepovedlo. Avšak to vypadá, že tvůrci budou pokračovat ve vývoji dál. A mohu konstatovat, že naše recenze už vychází po vydání několika updatů, které přinesly některé zásadní změny, a hlavně herní vylepšení. Takže je možné, že mnohé nyní vytýkané věci ještě doznají změn v dalších měsících. Včetně technických optimalizací, kdy hra už teď ale vypadá velmi působivě.

Jak to tedy běhá na našich PC?

 

 

  • TEST výkonu GPU, CPU a technické zpracování hry

Crimson Desert zaujme působivým velkolepým vizuálem s bohatými detaily různorodého prostředí a opravdu dalekými pohledy a výhledy. Tvůrci se na rozdíl od jiných nebojí tedy obřího množství detailů ve velké vzdálenosti. Překvapivě tahle hra nepoužívá UE, ale vlastní proprietární BlackSpace Engine, který si tvůrci sami vyvinuly. Nativně je udělaný pro DX12, obsahuje Ray tracing a má dokonce zapracovanou podporu pro nejnovější FSR 4.1+ a DLSS 4+.

Vizuálně velmi působivá hra, avšak nesnaží se o fotorealismus. Výtvarně má spíše klasický „kreslený“ design fantasy světa. Ten kombinuje prvky Evropského středověku, s asijskými motivy, míchá do toho báje, pověsti a různé nadpřirozené bytosti z různých částí svět a vše řeže se sci-fi architekturou, která částečně připomíná nejmenovanou Nintento herní RPG sérii.

Obří herní mapa tak obsahuje několik velmi odlišných prostředí, s detailně propracovanou florou i faunou i zastavěnými oblastmi s mnoha NPC. Vše vypadá docela živě, než tedy začnete zkoumat detaily. Svět na vás a vaše činy prostě moc nereaguje. Změny denní doby mají zásadní vliv na hratelnost, stejně tak počasí přináší výraznou změnu vzhledu a atmosféry.

Animace a zpracování postav, a hlavně jejich obličejů jsou překvapivě excelentní, přestože nejde tedy o fotorealistickou hru. Ozvučení všeho je také vynikající. Ovládání je už bohužel slabší, stejně jako mnohá zásadní menu, inventář atd. Ovšem tvůrci v tomhle ohledu už přináší některé změny v nových updatech, včetně některých klíčových hojně kritizovaných věcí, které tak od vydání hry už doznaly dílčích vylepšení.

Pokud jde o HW nároky, konzole a slabší PC se budou muset smířit s nižšími nastaveními detailů, ale i ta nabízejí ty obří výhledy a rozhledy této velké detailní hry. U PC verze máte možnost tedy plného využití potenciálu, včetně Ray tracingu, který je zde použit hlavně na nasvícení/stínování. Samozřejmě abyste měli šanci si jej užít, potřebujete mít prakticky to nejlepší, co dnes PC HW nabízí. A jak to tedy šlape?

  • TEST výkonu GPU

Naše hlavní testovací sestava je v permanenci, tentokrát jsme ji s Ryzen 9 9950X3D protáhli tedy v Crimson Desert, a to v nastavení CINEMATIC bez i s RT. Hra dostala již několik updatů, i AMD s NV aktualizovali ovladače, a o to se snaží i Intel, jehož ARC GPU oficiálně hra ani nepodporuje (ale prý se na tom pracuje). Výkon hry a GPU se tak stále mění, v našem případě jsme testovali už verzi 1.02.00 s aktualizovanými AMD a NV ovladači. A takhle to dopadlo:

  • Výkon v 1920x1080

V případě nízkého 1080p rozlišení si ji na plné detaily zahrajete i se slabšími kartami, 60FPS není příliš problém. Modernější výkonnější karty mají i dost přes 100FPS.

  • Výkon ve 2560x1440

Dostat se v nativním vyšším 1440p rozlišení ve vysokých detailech alespoň na těch 60FPS už vyžaduje výkonnější HW, ale pořád pro současné karty je to zvládnutelné, řada bude mít i blíže 100FPS. I když v některých oblastech jsou stále ještě problémy s nevyváženým průběhem FPS a záseky.

  • Výkon ve 3840x2160

U 4K už ale na 60FPS potřebujete to nejlepší, co na trhu je a to i bez aktivního Ray tracingu.

  • Ray Tracing výkon

Hra umožňuje i zapnutí RT, v tomto případě se stará hlavně o stínování, částečně tedy i nasvícení a odrazy. Jeho vliv je nejvíce patrný v noci, obecně dělá scény podstatně tmavší. Ve dne nevypadá „RT On“ proti „RT Off“ vlastně moc znatelně jinak, bohužel má v každé případě značné nároky na výkon:

U běžných karet v nativním rozlišení je tak hraní s RT u této hry prakticky vyloučeno. Kvůli tomu tvůrci zapracovali podporu DLSS a FSR, dokonce v nejnovějších verzích. Za pozornost stojí zejména zcela nové AMD FSR 4.1 s Ray Regeneration, což je snad první hra, která jej má. NVIDIA pak nabízí nové DLSS 4+ s Ray Reconstruction. Obojí tedy umožňuje hraní ve „vysokém rozlišení“ tím že zpracovává obraz v nižším rozlišení a upscaluje jej.

U nových verzí obou technologií jsou však nové algoritmy, které se tedy ještě více snaží dohnat ztráty detailů zejména spojené s Ray tracing efekty. Působivé je zejména FSR 4.1, které v tomto případě dokonce dosahuje lepší vizuální kvality než DLSS 4 a výrazně překonává starší verze FSR. Má ostřejší textury atd. DLSS je překvapivě slabší s poměrně výrazně nižším rozlišením objektů a textur. Jak FSR, tak DLSS jsou zde nutná, pokud chcete hru hrát s aktivním RT, protože v nativním rozlišení je to prostě příliš náročné. Nicméně ztráta detailů a rozlišení proti nativnímu, jsou znát. Osobně tak doporučuji zůstat u nativního rozlišení a DLSS i FSR se nadále vyhýbat. Zapnutí RT za to nestojí. Radši snižte detaily třeba na střední úroveň ze Cinematic. Samozřejmě je tu i podvod jménem Frame Gen, které také můžete zapnout, ale to nejsou skutečná FPS, vypadají hezky jen na počitadle snímků ;).

  • Výkon CPU

Hra je bohužel nepříliš dobře optimalizovaná, pokud jde o využití moderních CPU. Jako taková je udělaná pro maximálně 16 vláken, používá ale jen 12. A nepříliš efektivně, kdy výkonné moderní CPU ani v nízkém rozlišení nejsou prostě dobře natož plně využity:

Speciálně v kombinaci s AMD Radeon kartami má v tuto chvíli hra i díky tomu o něco horší průběh FPS, i když od vydání už na tom některé updaty hry i ovladačů zapracovaly. A aktuálně je na tom tedy už AMD Radeon lépe a podstatně stáhlo náskok NV, která měla v optimalizaci náskok, protože s tvůrci spolupracovala. Obecně je zde rozhodně prostor pro větší vylepšení a optimalizace. Nicméně už v tuhle chvíli je hra na to, jak solidně vypadá a jaké velké množství věcí může být najednou na obrazovce, tak běhá slušně. Snad jen doskakování objektů a nasvícení chce ještě poladit. Nicméně hra je docela stabilní a nepadá. Takže jak to celé zhodnotit?

 

 

  • Závěr a hodnocení

Crimson Desert rozhodně v mnoha ohledech zaujalo, ale podle mého mělo prostě na víc. Objektivně je i po tom dlouhém vývoji stále nedotažená. Část problémů tkví v tom, že původně mělo jít o MMORPG, nakonec z toho je single-playerové RPG, ale řada mechanik a designových prvků zůstala. Tvůrci přiznávají, že vývoj hry byl místy chaotický a projevily se náhlé změny směru vývoje. Překvapivě šéf studia nedávno uznal, že speciálně ten příběh se jim moc nepovedl. Ale prý na mnoha věcech ještě zapracují.

A o to tak trochu jde. Upřímně Crimson Desert i přes již docela dlouhý vývoj, prostě stále není hotové. V mnoha směrech působí jako rozpracovaný koncept a BETA. Ano, je tu obří svět, ve kterém tvůrci docela slušně rozmístili všechno možné i nemožné, a je tu tak hodně co dělat a objevovat. Bohužel vše působí silně jako umělé kulisy a méně živě, než by bylo ideální. Částečná atmosféra „prázdně plných“ MMORPG se zde neschová.

Tomu odpovídá i obrovské množství aktivit a vedlejších činností, které hra obsahuje, bohužel stejně jako ty hlavní věci a mechaniky kolem, tvůrci velmi špatně, nebo vůbec vše vysvětlují. Výsledkem je velmi frustrující hratelnost velkou část hry. Speciálně prvních 8 hodin, které zásadně spoléhají na objevování a využívání nevysvětlených mechanik a snaží se vtáhnout chaotickým, nevysvětleným a smysl nedávajícím příběhem, je vyloženě příšerných. Hodnotit tuhle hru po prvních 8 hodinách, dostane 2/10. Maximálně. Bohužel ani pak se to o moc nezlepší, až tak kolem 30 – 40 hodiny hraní, kdy alespoň trochu proniknete do těch mechanik a nepříliš intuitivního ovládání a poznání všeho, se zážitek z hraní trochu zlepší. V té době však už budete naprosto zoufalí z hlavních i vedlejších příběhů a postav.

Postavy a NPC obecně vypadají pěkně, jsou pěkně namluvené, ale to, co říkají působí jako hodně špatný AI generátor textu po záchvatu. Většina příběhu je vyloženě stupidní, a to co trochu smysl dává je nudné s hloupými texty, které pěkně recitují ty jinak dobře vypadající postavy. Spousta „Bčkových“ filmů je proti tomu hodno Oskara za scénář, psaní i režii. Je to škoda, protože samotný svět působí zajímavě, i když trochu „uměle“, ale je v něm hodně co dělat a docela to baví. A je to lepší než MMORPG, kde ony stejné mechaniky jen plýtvají vaším časem zcela záměrně a cíleně. Tady je to lepší a zábavnější. A ano, pro někoho to může být dost.

  • Závěr

Bohužel, Crimson Desert jako příběhové velké RPG je objektivně nepříliš dobrá hra v tuto chvíli. Přinejlepším je nedodělaná. To hlavní, co hotové být má, tedy příběh, je opravdová mizérie a vysloveně utrpení. Nejen obsahově, ale i celkovou strukturou. Je neuvěřitelné, že tohle někdo pustí do světa. Jakýkoliv průměrný autor průměrné fantasy literatury by zvládl podstatně lepší výsledek. Zbytek hry pak působí jako směs množství známých her a jejich více, či méně zde dotažených mechanik. Jako celek je to těžkopádné, špatně vysvětlené a velmi neintuitivní, což způsobuje často frustrující herní zážitek. A to i u soubojového systému atd., který je jinak docela zábavný a má správný „power“ styl. Vizuálně hra působí velmi dobře, i když optimalizace jsou ještě třeba. Ale běží slušně na to, jak vypadá a jak rozsáhlá je.

Hodnotit Crimson Desert je tedy nyní trochu nevděčné. Zcela jistě jej část hráčů bude bránit a bude se jim líbit ten velký svět a hromada věcí co v něm dělat. Objektivně však jako celek je v tuto chvíli hra rozpracovaný komplex. Zkrátka velký potenciál, ale není to hotové, natož učesané. Příběh je snad vtip a tu AI co jej vytvořila a napsala, doufám že hodí do kanálu. Prvních 8 hodin hraní je vyložené utrpení a pro „odolnější povahy“. Pak se část věcí trochu zlepší, ale to už pro některé začne nastupovat nuda, frustrace z mnoha nedotažených věcí a poznání, že ten příběh lepší fakt nebude. Celkově se nyní zkrátka nelze ubránit pocitu promarněného potenciálu a toho, že hrajeme nějaký koncept vznikající hry. Jako BETA by to bylo dobré. Jako hotová hra verze 1.0+? Jak se říká: „not even close“. Alespoň se na to docela pěkně kouká. Jako celek to chce ještě tak 1 spíše 2 roky plného vývoje, než to bude hotové, učesané a optimalizované. V tuto chvíli Crimson Desert prostě není hotová hra, ale jen pěkně vypadající rozpracovaný koncept/BETA velkého RPG ve stylu Skyrim … potenciál rozhodně má.

Hodnocení hry: 60%

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům.

   

Hra odehrána na sestavě:

  • AMD RYZEN 9 9950X3D
  • ASUS ROG CrossHair HERO X870E
  • GIGABYTE Radeon RX 9070 XT 16GB
  • KINGSTON FURY Renegade G5 SSD 8TB PCIe 5.0 NVMe
  • CORSAIR Dominator Platinum 2x 32GB DDR5 6000MHz CL30 EXPO
  • Windows 10 PRO 64-bit
  • Gigabyte AORUS FI32U (3840x2160 144Hz IPS)
AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2026-04-09 08:31:42
avatar
to je jak hra od Bethesdy...
Badblock [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - testy RT 2026-04-09 18:48:57

Nechápem, prečo pri testoch RT nie sú zahrnuté aj vyššie rady kariet? A prečo všetci ignoruju wide rozlíšenie 3440x1440 ktoré je čím ďalej populárnejšie???
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2026-04-10 00:30:14
avatar
jsou tam s RT 9700XT a 5070 Ti, pro většinu vysoká třída karet, zejména s ohledem na ceny. RT je neefektivní nesmysl a nemá moc důvod se jím dnes zabývat.

3440x1440 není zase tak populární, je výrazně pod 4K i 2K rozlišeními navíc není zase moc důvod ho testovat, když tam máš 4K a 2K, tak logicky bude výkon jen o málo horší než je ten ve 2560x1440 ;)
JoxY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2026-04-10 20:07:49

Ja som tak rad za DLSS...By som si nic normalne nezahral dneska...Citam recenzie vykonu na Death Stranding, Marathon, tento Crimson Desert a v native Single player tituloch ledva 60 FPS pri 4K pre RTX 5070 Ti, pri RT by som si mohol piskat.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2026-04-11 18:30:58
avatar
Asi píchnu do vosího hnízda, ale nemyslím to ve zlém.

To je tak když si někdo pořídí monitor na který nemá výkon.
Uživatelé pak "nadávají" výrobcům GPU, že je málo výkonu.
Ti pak hledají cestičky, jak ten výkon "dohnat".
Výsledkem je, že se obraz vypočítává v nižším rozlišení a nejen pomocí AI zvětšuje na rozlišení, které je potřeba.

Fór je v tom, že pokud je výsledek společností přijat (a že bohužel je přijat), tak to výrobcům říká, jak nás "ojebávat" s výkonem. A proto tu máme dvojnásobné generování snímků, 4násobné a bůhví kolika ještě násobné.

Kam tohle povede?
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2026-04-12 09:45:21

Sposobuje to akurat to, ze vyvojari su lenivi optimalizovat. Lebo sak DLSS/FSR chybajuci vykon nahradi. Proti tomu je treba bojovat.

Vela ludi nema 900e na RTX 5070Ti, alebo este viac, aby mali dostatok vykonu aj bez DLSS a este aj rezervu do buducna.

Inac mi tieto technologie nevadia a nechapem, co sa niektori idu pos*at z toho, ze su to AI generovane medzisnimky. Namiesto hrania su nalepeni nosom na monitore a hladaju, co je kde rozplizle, alebo ci je niekde graficky artefakt. Fakt pozitok z hry, len co je pravda. Pritom sami pozeraju generovane videa, citaju generovane clanky/posty na soc. sietach, to im nevadi.
JoxY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2026-04-13 14:58:04

Bohuzial nemam mnoho miesta na stole, takze mam monitor primarne urceny pre pracu (3840x1600), na ktorom si obcas vecer chcem nieco zahrat a ako som uviedol, bez upscalingu je mnoho hier nehratelnych. Kazdopadne aj keby som vykon mal, pouzival by som bud DLAA, alebo DLSS Quality, lebo v native je obraz vo vacsine hier rozmazany a ja mam radsej "oversharpened" obraz. :-)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!