| Gigabyte MO27Q28G 27“ – TEST a RECENZE nové generace WOLED 27“ monitoru se 1440p a 280Hz |
| Napsal Jan "DD" Stach a redakce | ||||||
| Pátek, 10 duben 2026 | ||||||
![]()
nové generace WOLED 27“ monitoru se 1440p a 280Hz OLED panelů máme na trhu několik variant, nicméně výrazně mezi nimi dominuje SAMSUNG s jeho QD-OLED. To je prakticky jediné špičkové řešení dnes. Největší konkurencí k nim je LG s jeho WOLED, nicméně ta v té dosavadní verzi nebyla moc konkurenceschopná. I kvůli znatelně nižšímu jasu a obecnými parametry ve všech ohledech horšími. A bohužel cena to vůbec nekompenzovala, dokonce ty lepší QD-OLED byly poslední dobou i výrazně cenově dostupnější. LG to ale nevzdalo a koncem roku 2025 uvedla na trh čtvrtou generaci svého WOLED, která přinesla opravdu znatelná vylepšení. WOLED v nové generaci prošlo zásadní změnou celé konstrukce barevných vrstev. Nově jsou 4, tedy všechny základní barvy. Přínosem má být vyšší svítivost při stejné spotřebě, současně také lepší barvy a samozřejmě několik dalších vylepšení vlastností. Mimo jiné jsou i rychlejší. Po prvních zkušenostech s novou generací WOLED monitorů mohou říci, že ten generační skok je v praxi velmi znatelný a rozhodně ku prospěchu konkurenčního prostředí. Dnes se tak rovnou podíváme na jeden z nových monitorů, který 4.generaci WOLED používá.
Společnost Gigabyte nabízí 27“ verze s novým WOLED a to v námi testované „Q28G“, která má matnou povrchovou úpravu, ale i „Q28GR“, jež je opatřena tou lesklou. Jinak jsou monitory stejné. Jde o základnější/univerzální model určený pro běžné multimediální použití, není to vyloženě „herní“ model tedy řady AORUS. A zpracování také není extra nazdobené, je o něco jednodušší, což se ale odráží v docela příznivé ceně (i na poměry toho, že je to novinka). Základem je tedy 4.generace WOLED v tomto případě má 27“ při rozlišení 2560x1440. Monitor nabízí refresh rate při uvedeném rozlišení rovnou 280Hz s 0,03ms GTG. Udávaný běžný jas je 335cd/m2, špičkový na malé ploše je pak rovnou 1500cd/m2). Panel má 10-bit barvy a výrobce udává 99,5% DCI-P3 a podporu HDR True Black 500. Co by moderní monitor má samozřejmě AMD Fresync alias AdaptiveSync. V marketingu se objevuje i G-Sync, ale to je jen prázdný marketing, ve skutečnosti má monitor jen FreeSync/Adaptive Sync, s NV kartami to ale samozřejmě funguje také, NV jen tlačí na výrobce, aby uváděli její logo, i když monitor žádnou NV technologii ve skutečnosti nemá. Ačkoliv nejde o vyloženě herní model, tedy AORUS řadu, Gigabyte jej vybavilo slušně, nechybí běžné herní technologie a výbava v OSD, potěší KVM a sice hodně základní, ale přeci jen má pivot. To vše za velmi rozumnou cenu. Jaký tedy je v praxi?
Co by jen 27“ model není samozřejmě nějak extra velký, a to ani jeho balení, které je maximálně funkční. Monitor si musíte tradičně sestavit, tedy přimontovat spodní kovový podstavec k noze, a to celé pak zacvaknout na záda monitoru. Je to jednoduché a funguje to OK. Vzhledem k tomu, že monitor není nijak velký a těžký, tak i ta tenká kovová noha stačí a je docela pevný. Rozhodně se to neklepe tak, jako 32“ se stejným řešením podstavce. Pivot je to ale jen velmi základní umožňuje 90°C otočení panelu, také výškové nastavení, ale k tomu už jen omezené natočení do stran i náklonu. Celkově však zcela rozumné a dostačující pro drtivou většinu uživatelů. Pokud by vám to nestačilo, tak můžete ten pivot nahradit čímkoliv jiný v rámci standardu VESA, panel je na to připraven. Design je pěkný, elegantní. Typické tenký OLED panel je vsazený do tenkého kovového rámu. OLED samotný má ale rámečky, takže „bezrámečkové“ to není.
Zadní strana je překvapivě kompaktní také, ale to proto, že monitor nemá integrovaný zdroj napájení. Ten je totiž vyveden do samostatného adaptéru, kterým se monitor napájí. Pokud jde o výbavu a výstupy, je na tom monitor překvapivě dobře. Obsahuje 2x HDMI 2.1, 1x DP 1.4, 1x USB-C (s funkcí DP a 18W napájením), 1x USB Type-B a 2x USB Type-A, tedy základní USB hub. Kromě toho má ještě 3,5mm port pro zvuk a DC port pro napájení. Monitor má integrované 2x 5W reproduktory. Ovládání v podobě klasického joysticku a dvou tlačítek vedle něj, je umístěno na zadní stěnu v rozumném dosahu. OSD je také zcela standardní. Celkové rozměry monitoru jsou pak 605 x 527 x 88 mm při hmotnosti 6kg. V příslušenství dostanete vše potřebné, včetně základní kabeláže a kalibračního protokolu. Jak tedy šlape v praxi?
Monitor jsme protáhli standardním testováním se sondou i běžným používáním. Jedná se o první model s novou generací WOLED, který se nám dostal do rukou a máme důvod věřit, že nebude poslední. 4. generace WOLED je rozhodně znatelným vylepšením proti předchůdci, kteří už viditelně a velmi výrazně zaostávaly za QD-OLED konkurenty. Zásadní posun je vidět na první pohled. WOLED doposud byly hodně tmavé ve srovnání s konkurenčními OLED monitory. Nová generace na tomto poli znatelně přidává, kdy z typických 250 se dostáváme přes 320 nitů (jako běžně maximum jsme naměřili 579 nitů u testovaného kusu v SDR) na celé ploše. Výrazně se také posunul špičkový jas, z max. 1000 na nově 1400 nitů u HDR (u testovaného kusu je to cca 1500 nitů u 1,5% okna v HDR). Nejde jen o hezká čísla, je to vidět na první pohled. Stále za špičkovými QD-OLED v jasu zaostávají, ale už to není takový problém z hlediska praxe, kdy WOLED byly hodně tmavé. Naopak, pro mnoho uživatelů budou nyní „tak akorát“. Protože jde o OLED, nepřekvapí excelentní přesné barvy, i zde je vidět generační vylepšení, kdy barvy jsou podstatně živější. Ovšem stále „nemlátí“ tak do očí, jako u Samsung QD-OLED, což opět mnozí mohou považovat za výhodu. Pokud jde o celkovou přesnost barev, výchozí kalibrace je slušná, ale lze to ještě zlepšit. Na poli OLED panelů jsou i lepší kousky, ale bavíme se o tak malých praktických rozdílech, které lidské oko už nepozná. Ale ano, DeltaE je lehce přes 2.
Jinak sRGB je lehce přes 100%, což je srovnatelné s QD-OLED konkurenty. Takže ano velmi dobré a přesné barvy celkově, a to samozřejmě včetně výborné černé. Testovaný model má jinak matnou povrchovou úpravu hodně tak připomíná PVA, existuje ale i verze stejného panelu s lesklou. Pozorovací úhly jsou vynikající, žádné zkreslení barev ani obrazu. Uniformita obrazu je perfektní a samozřejmě co by OLED je ve všech ohledech rychlý. Má průměr 0,5ms GTG s latencí 2,6ms při těch 280Hz. Input lag je naprosto minimální, prostě OLED se vším, co očekáváme a proti předchozí generaci WOLED doznal zlepšení a je zcela konkurenceschopný s QD-OLED v této oblasti. Hráči tedy rozhodně zklamání nebudou. A ačkoliv nejde o AORUS herní model, má i základní herní funkce a výbavu v OSD. Samozřejmostí je přítomnost a kompatibilita s AMD FreeSync premium Pro (G-Sync kompatibilní) vč. režimu Anti-Flicker při VRR. V OSD menu nechybí přístup k nastavení OLED care a dalších standardních technologií. Vše, co zde má být, tu najdeme. V čem novinka také potěší je spotřeba, kdy proti předchozí generaci WOLED došlo ke znatelnému posunu i zde. Typická spotřeba se pohybuje kolem 35W, v nejvyšším nastavení jasu v SDR režimu je pořád jen lehce přes 50W, to je velmi dobré, starší generace WOLED měly stejnou nebo vyšší spotřebu při podstatně nižším jasu. Takže k závěrům …
Nová (čtvrtá) generace WOLED stojí určitě za pozornost. Konečně můžeme říci, že QD-OLED má konkurenci/alternativu. Dosavadní WOLED jí prostě nebyly. Ve všech ohledech byly pozadu, jas byl opravdu v praxi mizerný a kdykoliv jsme WOLED monitor testovali, tak vedle QD-OLED působil prostě špatně. To se nyní mění. Ano, stále jsou oblasti, kde má zejména nová generace QD-OLED navrch, dosahuje ještě vyššího špičkového jasu, ještě přesnějších barev a zpravidla jsou i rychlejší (Hz). Nicméně pokud jde o mainstreamové OLED, tak cenově rozumnější QD-OLED jsou na tom nyní zcela srovnatelně jako nový WOLED 4.generace, který je v mnoha věcech opravdu dohnal. Stále vypadá trochu jinak, ale to je dobře. Gigabyte MO27Q28G je pak velmi dobrou ukázkou jeho možností a je to velmi dobrý univerzální monitor. Proti předchozí generaci WOLED je tu velmi viditelné zlepšení toho jasu, kdy předchozí WOLED jsme museli používat s opravdu vysokým nastavením jasu aby to bylo použitelné. I u novinky je stále pro mě nutné nastavení jas / kontrast kolem 65, zatímco u QD-OLED si vystačím s obvykle kolem 55, ale u staré generace WOLED to i na 90 vypadalo pořád tmavě. Nyní tedy velké praktické zlepšení, a to hlavně i pro HDR, kde předchozí generace byla prakticky nepoužitelná. Masivní viditelné vylepšení přišlo i v oblasti barev. Alespoň ve střední třídě je nyní barevnost, podání černé i přesnost celkově srovnatelná u QD-OLED i WOLED modelů. Ano špičkové QD mají stále navrch, ale bavíme se už o velmi malém rozdílu, něco jako když v závodě na 100km dojedete se ztrátou 1s za vítězem, zatímco dříve jsme rozdíly měřili na hodiny. Navíc testovaný Gigabyte MO27Q28G není drahý monitor ani profi model pro grafiky, takže nemusíme být tak přísní. Pravda, dodatečná kalibrace dokáže věci ještě vylepšit. V jedné věci se však mnoha uživatelům může dokonce nový WOLED líbit více než běžný QD-OLED. Ty jeho barvy „nemlátí“ tak do očí. Musím říci, že QD je někdy hodně ostrý a až „moc barevný“. WOLED vypadá mnohem příjemněji, speciálně testovaný Gigabyte MO27Q28G s matnou úpravou působí hodně jako starší VA nebo IPS. Velmi příjemný a nenáročný na oči. Potěší také solidní „rychlost“, i když samozřejmě 280Hz při 2560x1440 není dnes nic neobvyklého. A ač není vyloženě hardcore herním modelem (to je u Gigabyte série AORUS), má všechno, co běžní hráči skutečně potřebují. Včetně superrychlé odezvy, Freesync, VRR atd. pro maximálně hladký obraz.
Já vlastně nemám nic, co bych Gigabyte MO27Q28G mohl výrazně vytknout. Naopak, co by implementace nové generace WOLED je velmi znatelný posun k lepšímu proti předchozí generaci a speciálně za tu rozumnou cenu, je skutečnou konkurencí/alternativou ke QD-OLED modelům. Dokonce bych řekl, že pro některé uživatele může být i lepší volbou. Konkrétně pro ty, kterým se může zdát, že barvy QD-OLED příliš „mlátí do očí“. 4.generace WOLED je v tomto směru subjektivně mnohem příjemnější a řekl bych konečně dokáže plně nahradit v tomto směru pro oči nenáročné PVA/IPS. Současně potěší i vylepšená efektivita, tedy nízká spotřeba, přičemž není už nutné honit WOLED na vysoké nastavení jasu/kontrastu, aby monitor nevypadal tmavě (i když výchozí režim a nastavení trochu tmavé je). Gigabyte jej současně opatřil sice základním, ale solidním pivot-stojanem, který u této 27“ verze je dostatečně robustní. Obecně je monitor dobře udělán a vybaven a nemám vlastně žádnou zásadní výtku. Zejména vzhledem k ceně jen kolem 14 tisíc korun. Ano, jsou už dnes na trhu OLED monitory podobných parametrů i levnější, ale to jsou obvykle právě starší generace. Nejnovější generace OLED jsou pochopitelně nyní o trochu dražší, ale podle mě stojí za ten příplatek. Odstraňují totiž mnoho nedostatků a přináší zásadní viditelná vylepšení. Speciálně v případě WOLED, ten potřeboval mnohem větší posun než QD-OLED. Ale mohu konstatovat, že nová 4.generace ten kýžený velký posun skutečně přináší. A je tak konečně konkurenceschopnou alternativou a velmi dobré OLED řešení. Gigabyte MO27Q28G tedy jako univerzální monitor, pokud vám stačí ona menší 27“ s typickým 1440p a nechcete utrácet moc, tak mohu rozhodně plně doporučit.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář! |
||||||