TEST: AMD Eyefinity - vše, co jste chtěli vědět aneb, nepoužíváte tři monitory? O hodně se okrádáte! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš a Jan "DD" Stach   
Tuesday, 28 June 2011
Přejít na obsah
TEST: AMD Eyefinity - vše, co jste chtěli vědět aneb, nepoužíváte tři monitory? O hodně se okrádáte!
AMD Eyefinity - co to je a k čemu se hodí
AMD Eyefinity - aktuální možnosti zapojení
AMD Eyefinity - příklady a použití
AMD Eyefinity - co na něj budu potřebovat?
Testovací sestava
AMD Eyefinity v praxi - nároky na herní výkon (I.)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (II.)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (III.)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (IV)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (V.)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (VI.)
AMD Eyefinity na vlastní oči - videa z praktického použití
Provozní nároky - spotřeba
AMD Eyefinity - závěry, hodnocení a doporučení
alt

 

 

 

 

 

 

 

TEST: AMD Eyefinity - vše, co jste chtěli vědět aneb, nepoužíváte tři monitory? O hodně se okrádáte! 

Trochu nám to trvalo, ale dokončili jsme to.  AMD Eyefinity už je tu s námi nějaký ten pátek. Přesněji se tato technologie objevila už na konci roku 20019, spolu s prvními HD 5000 grafikami, které jako první standardně umožnili připojení více než 2 monitorů na jednu běžnou grafickou kartu. Od té doby tato technologie tak získávala stále větší množství příznivců a zlepšovala se její funkčnost.

V redakci už jsme tři, kteří dlouhodobě technologii Eyefinity používáme zcela běžně a každý den. Nejdéle pak já (DD), který ji má v provozu od března-dubna 2010. To znamená, že už více než rok v praxi testuji a užívám všechny aspekty této technologie. Společně s kolegy jsme tam připravili článek, který rozebírá Eyefinity ze všech stran a úhlů po více než ročních podrobných zkušenostech s jejím používáním.  Součástí dnešního článku je samozřejmě i výkonové měření dopadu používání 1,2 a 3 monitorů.

  • AMD (ATI) Eyefinity – starý nápad v nové podobě dostupné pro každého!

 S vydáním grafických karet série HD 5000 nám AMD umožnilo připojit na jednou grafickou kartu tři až šest monitorů. Novinka? Ano a velká. Multimonitorové zapojení jsme znaly jen skrze specializovaná zařízení a žádná běžná grafická karta více než 2 monitory nezvládla. Od řady HD 5000, všechny grafické (čipy) AMD, pokud mají odpovídající konektory na grafice, umí standardně obsloužit minimálně 3 a maximálně 6 monitorů!

Podpořilo to i softwarovým laděním obrazu a již hotovými uživatelskými profily. Díky tomu je možné k patřičné grafické kartě připojit trojici (i mnohonásobně více) monitorů. Spousta starších her je dobře optimalizována pro více panelů, a tak není problém si na tomto zahrát i staré "pecky" z let minulých. U nových her je to složitější, zejména pokud jedou na extrémně technicky zpackaném, bohužel však hojně používaném Unreal3 enginu, který kromě AA neumí bezchybně ani vícemonitorové zobrazení! Nicméně již při uvedení Eyefinity bylo z prvních dojmů jasné, že tato technologie přináší pro hry úžasný nový pohled, něco co tu ještě chybělo a přitom je tak geniálně jednoduchá.

Jenže tady přichází ještě lepší věc. Zatímco například u skrze GPU akcelerovaného PhysX, které se dnes v podstatě nevyskytuje ani ve hrách a hlavně třeba 3D, není Eyefinity zdaleka jen na hraní her. Dokonce se dá říci, že Eyefinity je ještě působivější, co by pracovní, či multimediální nástroj. Na třech monitorech můžete sledovat filmy, mít zároveň zobrazených nespočitatelně mnoho internetových stránek plus další programy. Děláte-li rádi zároveň více věcí, bude Eyefinity vaším novým miláčkem. Pro práci s 3D grafikou a photoshopem neexistuje lepší volby, která by vám zvýšila rychlost práce a komfort. Eyefinity je prostě pro každého. Dokonce ani nemusíte utrácet "šílené" sumy za drahé grafické karty a nějaké extrémní panely!

Pokud chcete Eyefinity jen na tu práci a ne na hranní náročných 3D her, stačí vám úplně obyčejná levná grafická karta AMD HD 5000-6000 s náležitou podporou výstupů za pár šlupek. Věřte nebo ne, ale Eyefinity dokonce umí i některé mobilní PC! A pokud jde o monitory, tak dnes už lze přes levnou redukci mít klidně 3 levné 22“ LCD z druhé ruky (ale funguje to i s CRT). Počítali jsme to a s novými věcmi se s 3 novými LCD a grafikou vejdete do 12 000 a když vezmete LCD z druhé ruky, nebo jen přikoupíte podobné (jde o stejné rozlišení) k tomu, jež už máte domů, dostanete se o pěkných pár tisíc níže. Samozřejmě investujete-li do lepší grafické karty a větších LCD, bude vás zážitek ještě někde jinde. AMD Eyefinity tedy rozhodně není jen high endová a nedostupná záležitost, ale lze se k němu dostat poměrně levně a protože je tato technologie skutečně jednoduchá a má velký přínos, jedná se podle nás o jednu z nejlepších věcí, která se za poslední roky objevila.    

 Během roku a půl, co toto rozhraní existuje, AMD ladilo vše k dokonalosti, nač si jen vzpomenulo. A samozřejmě, že si vše dnes pěkně dopodrobna rozepíšeme.

Takže pojďme na to … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Wasteland 3 se dočká prvního DLC The Battle of Steeltown
Wasteland 3 se dočká prvního DLC The Battle of SteeltownFriday, 16 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 311x
Komentářů: 0
Rychle a zběsile 9 se hlásí s novou ukázkou
Rychle a zběsile 9 se hlásí s novou ukázkouThursday, 15 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 493x
Komentářů: 2
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?Wednesday, 14 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 5
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka Snydera
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka SnyderaWednesday, 14 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 892x
Komentářů: 2
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestovány
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestoványTuesday, 13 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2104x
Komentářů: 4
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Monday, 12 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1672x
Komentářů: 9