TEST: Asus Rampage II Gene - vyGENErována pro Extrém v mini balení Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" petráš   
Wednesday, 12 August 2009
Přejít na obsah
TEST: Asus Rampage II Gene - vyGENErována pro Extrém v mini balení
ASUS Rampage II GENE - Malá deska v malém balení
ASUS Rampage II GENE - Pohled na desku
ASUS Rampage Ii GENE - testovací sestava
ASUS Rampage Ii GENE - Herní testy
ASUS Rampage II GENE - Multimediální testy
ASUS Rampage II GENE - BIOS
ASUS Rampage II GENE - Overclocking a provozní vlastnosti
ASUS Rampage II GENE - jak na 4GHz s Core i7
ASUS Rampage II GENE - Hodnocení
alt

 

 

 

 

 

 

 

  • TEST: Asus Rampage II Gene - vyGENErována pro Extrém v mini balení

 

Dnes se podíváme na velmi zajímavou základní desku od společnosti ASUS, ve stylu: Kdo říká, že supervýkonný PC musí být velký?

S testy základních desek pro s1366 jsme malinko pozadu, a tak vám přinášíme test další desky pro tento socket. Dnes si představíme zajímavou Asus Rampage II Gene, což je speciálně vyladěná microATX deska s určením na extrémní overclocking a vysoký výkon při malých rozměrech desky samotné. Jednu desku ve formátu uATX od společnosti Asus jsme si již představili. Byla ji Asus Maximus II Gene. Deska velice podobná té, kterou si ukážeme v dnešním článku.

Rozdíly mezi těmito dvěma deskami jsou v použitém čipsetu a tím pádem i podpoře pro určité procesory. Asus Maximus II Gene je založena na čipsetu P45 Express a tak je tedy logické, že procesory Core i7 zde neosadíte. Pro tyto procesory je určena až Rampage II Gene, kterou si za okamžik představíme. Než tomu tak učiníme, tak si prvně řekněme důvod, proč tato deska vlastně vznikla a do jakého počítače je určena. Pouze něco málo týdnů po uvedení procesorů Core i7 na trh se výrobci začali předhánět v oznamování svých nových desek pro tyto procesory. Někteří výrobci (zprvu DFI a MSI poté EVGA) vyrukovali se svými vlastními deskami v uATX formátu. ASUS nemohl zůstat pozadu.

Bohužel cena, kterou za tato mala a zelena řešení většinou zaplatíte, není zrovna kdo-ví jak vlídná. Musíte se připravit na to, že tato malé hračka vás vyjde na dobrých osm tisíc korun! Za tyto peníze dnes není problém koupit některou z extrémních desek klasického návrhu. MSI si šlo opět svou cestou a tak další uATX deskou, kterou nás přes ceníky v obchodech překvapí je model MSI X58M. Deska splňuje téměř vše co její kolegyně od DFI. Až na přetaktování, to již této desce nejde tak pokrokově jako na výše zmiňované kolegyni. Ale zato vás nejspíše potěší cena u této desky. MSI X58M se prodává za ceny mírně nad čtyři tisíce korun, což je velice přívětivá cena. Ale proč zde probíráme základní desky od MSI či DFI, když dnešní test je věnován desce od Asusu?!

Zmínili jsme se o těchto deskách z jednoho jediného důvodu, tento důvod je následující. Oběma deskám něco chybí. MSI desce chybí taktovací možnosti a s touto deskou se světové OC rekordy budou bořit jen velice těžko. DFI je zase pravým opakem a jeho LanParty JR X58-T3H6 je deskou, která dokáže převálcovat kteroukoliv klasickou desku, ať již po výkonnostní stránce, anebo i v přetaktování. Ale cena je u této desky, jak jsme si již řekli příliš vysoká a tak vznikl prostor pro ASUS. Který se tedy musel nějak odlišit, a abychom pravdu řekli, povedlo se mu to na jedničku. Jejich Asus Rampage II Gene opět splňuje všechna daná stanoviska, která by správná R.O.G. deska splňovat měla. Konkurenční boj mezi výrobci desek pro procesory Core i7 je neúprosný a tak se každý výrobce snaží něčím zaujmout.

Asus se stejně jako ostatní výrobci rozhodl zaujmout zákazníky v uATX nabídce a jak se dle našich zkušeností s Rampage II Gene zdá, tak se tento krok Asusu výborně povedl. Tedy přichází na trh základní deska s podporou Multi-GPU řešení, perfektním taktovacím potenciálem, vysokým výkonem a slušnou cenou. Velikou výhodou těchto malých desek je to, že jsou malé a dost možná výrobce vyjde "zkompaktnění" mírně levnější než u desek klasického návrhu. Navíc tyto desky nepotřebují nabízet s kdo-ví jak obsáhlým příslušenstvím a tak co se zde ušetří na výrobě, příslušenství či balném, může se odrazit na ceně výrobku. Teď si již pojďme povědět, pro koho je přednostně tato deska určena. Menší návrh desky samotné značí zaměření na sestavy, které se často ocitají na LanPárty, ale přesto vyžadují vysoký výkon. Desku si samozřejmě můžete zvolit i jako velice dobrý základ do desktop PC, ale zde již tato deska není primárně určena. Deska se spíše tváří jako by vznikla hlavně pro extrémní taktování s tekutým dusíkem. Proč si to myslíme, si vysvětlíme později v článku. Teď si již obhlídněte parametry desky, ať můžeme si jít ukázat, v jakém balení vám deska dorazí. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 731x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1286x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1687x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 2