Saab GRIPEN E – Takhle se představuje stíhačka! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 19 květen 2016
Ehm … víte, jak výrobci čehokoliv dnes mají ty pěkná prezentační videa s představením počítačů, telefonů tabletů apod. :) Tak se podívejte, jak se úplně stejným stylem představuje stíhací letadlo. Saab tento týden představil nový GRIPEN E, který je chytřejší, silnější a rychlejší, prostě prý „víc Gripen“ :). Víceúčelový jednomístný stíhací letoun Saab JAS 39 Gripen je ve starší verzi C/D ve výzbroji i českého vojenského letectva (14 kusů). Plně naložený má 8,5 tuny, délka je 14m, rozpětí křídel 8,41m. Maximální rychlost ve velké výšce je 2204km/h (MACH 2), dostup pak 15 240m. Operační dolet je maximálně 3200km. Nová verze E vylepšuje konstrukci ale zejména počítačové vybavení a v podstatě vše, co s ní v letounu souvisí (což je skoro všechno, primárně avionika, radar atd.). Aktuálně se cena jednoho letadla pohybuje někde přes 60 milionů dolarů (cca 1,5 miliardy korun), což je ve světě stíhaček s podobnými schopnostmi bráno za velmi nízkou cenu = má velmi dobrý poměr cena/výkon :). Pro srovnání, problémový nástupce F16 a hlavní bojová stíhačka nové generace (USA a velké části NATO), nový F-35 Lightning II se s cenou už dostal na 240 milionů dolarů (5,8 miliardy korun) za kus (to je víc než mnohem lepší F22 Raptor, který byl zrušen kvůli ceně) a pořád není připravený k nasazení. Recenzi a test asi neuděláme, ale koukněte na představení, „mainstreamový“ Gripen E vypadá dost dobře:
AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 07:36:10
avatar
Pěkná a asi extrémně drahá prezentace, protože Rusko dokáže prodávat svoje stíhačky za méně a to jsou stroje odolnější, s lepšími letovými vlastnostmi a prověřené v boji. Když vidím kolik už sežral vývoj F-35, tak musím obdivovat tu ruskou pragmatičnost a vůbec se nedivím úspěchům jejich zbrojního průmyslu i přesto, že jsou jejich produkty v některých zemích (např. NATO) bojkotovány.
uni [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 08:19:33

Tak drahá, co by vlastně bylo drahého, virtuální hala a letoun jak ze hry, pár videí a laserové mapování co se dělá 1x ročně v Praze na budovy pro potěchu kolemjdoucích. Kde jaká reklama se známým ksichtem bude dražší:-)
O efektivnosti nepolemizuji.
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 11:42:51
avatar
No a co že stál vývoj F-35 kolik stál? Vzhledem k množství vyrobených kusů (kde se cena za vývoj rozdělí) je to vzhledem k možnostem éro za babku...
MImochodem, například v Dánsku, kde se budou kupovat nová éra, vyšel při odborném výběru i s ohledem na cenu (pro mnohé) překvapivý vítěz, který by doporučen ke koupi... A Nový Gripen to určitě nebyl...
Nic proti Gripenu, pro nás je to super vhodné éro, ale vždycky to bude lehká váha oproti plnotučným typům.
Nám polotuk stačí, všechno OK, jen je potřeba vidět i mašiny kolem a jejich parametry...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 13:50:18
avatar
Si děláte srandu né? Že je Gripen pro nás dobré letadlo je naprosto zcestné. Právě naopak,je naprosto nevhodné a vysvětlím proč. Ten letoun má létat primárně nad územím ČR a bránit obyvatele, což považuji za velmi problematické z pohledu že je to jednomotorové letadlo které létá nad velmi hustě obydleném územím.Když vezmu, že mu vypadne motor jde dolů jak cihla tak to může mít hodně fatální následky. Uvědomte si že ten letoun je plný paliva a munice.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 15:00:44
avatar
jenže dvoumotorová konstrukce má značné nevýhody a hlavně náklady ... pro ČR naprosto zásadní. Jednomotorová letadla jsou historicky osvědčená a úspěšná ...

Jinak kdyby kdyby ... kolik Gripenů spadlo?
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 16:26:13
avatar
Chcete mi tím říci že ekonomika provozu letadla má přednost před bezpečím lidí, kterým nad hlavou létá?
ps: Nedá se mluvit o tom jestli nějaké letadlo spadne nebo ne, ono totiž spadne určitě, jen je otázka kdy a kde se to stane. Pak běžte pozůstalým říci do očí že to ale je ekonomicky v pořádku. Předpokládám že by ste to ani nedopověděl srozumitelně, protože by jste ke konci už jen šišlal.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 16:29:45
avatar
ano ekonomika letadla má přednost před mnoha věcmi, zvlášť když se nedá říci, že by u jednomotorového letadla byla větší pravděpodobnost pádu než u dvoumotorového ;)

víte padají i dvou a vícemotorová letadla a opravdu to není o počtu motorů ...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 16:41:22
avatar
Něco podobného tvrdit na webu je jedna věc a pak si stoupnout tváří tvář pozůstalým a říci jim to do očí je věc jiná. Já byt na místě těch pozůstalých, tak bych vás za ta slova zastřelil a u soudu bych byl na to hrdý. Nebo by jste tu odvahu měl?
TeeJay [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-21 18:48:30
avatar
*byste, *byste, *byste! Sakra.
miso [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 16:41:21

B 52 ich má osem a predsa spadla Odkaz .
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 17:41:46
avatar
Tím chceš říct, že jakékoliv jednomotorové letadlo nad uzemím ČR je větší "zlo" než jakékoliv vícemotorové?
Když Gripen padne na Prahu, bude to horší než když tam žuchne A-320 nebo něco většího?
A co legendy: Mig-21, L-29, L-39, L-59, L-159 atd...to je taky nebezpečnější než dopravák? A že těch dopraváků tu lítá daleko více než těch bojových letounů.
Daleko více mě spíš mrzí, že se ČR zbavila Migů 29. Pak "museli" sehnat nazvukové víceúčeláky a šli do Gripenů.
Jinak ano, letecké nehody a jejich následky nikdy nejsou příjemné. Ale jsme bytosti bez křídel a gravitaci umíme překonat jen díky technice, takže se s tím musí počítat. Je jedno kolik máš motorů, když se tam nahoře něco pokazí a přestaneš mít tah, spadneš. Fyziku neoblbneš :-(
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-23 13:48:33
avatar
Rafne ťápeš nesmysly, tohle je dávno překonaný trend. Současné motory jsou natolik spolehlivé, že i jednomotorové stroje jsou v požadavku statistické bezpečnosti.
Navíc - velice často při poruše motoru na dvoumotorovém stroji tento sebou vezme celé éro...
Studuj víc odborné zdroje a míň "články" na fejsbůku...
miso [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 14:14:52

To si ešte nevidel účet za vývoj B 21, B 2, SR 71 a prečo myslíš, že bol taký vysoký ? Rovnako si si nevšimol, že ste v NATO ?
Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 23:44:17

Tak proti mohamedanum staci klidne i 40 a vice let stare letadla. Treba prasata nebo Herkules ci B52. Pokud ale proti sobe pujde Raptor F22 a jakekoliv ruske letadlo tak rusak bude na zemi v plamenech drive nez vubec zjisti kde ten raptor je. A nejaka vetsi obratnost lepsi letove vlastnosti nebo odolnost mu bude platna jak mrtvemu zimnik.
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-21 08:05:35

To není až tak jisté. Je to nový stroj a zatím se neměl možnost pořádně ukázat, navíc může ještě trpět skrytými vadami. Podceňovat výzbroj protistrany, jen protože jsou to Rusové není moc chytré. Bohužel propaganda k tomuto vede. Pokud se navíc podíváme na cenu F-35 a její nýnější problémy. Plus k tomu vezmeme počet těchto dvou typů strojů, které USA vlastní. Zjistíme, že je to více kouřová clona, než reálná vybavenost. Není to tak dávno, co se sám hlavní konstruktér F-16 vyjádřil o problémech USA letectva. USA sice vyvíjí nové stroje, ale řadu z nich nakoupí jen ve velmi malém počtu. Viz jejich bombardovací letectvo.
miso [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-21 11:09:26

Citace:
ale řadu z nich nakoupí jen ve velmi malém počtu. Viz jejich bombardovací letectvo.

No carpet bombing je už medzinárodne zakázané /a dnes máš kopec presných a neviditeľných zbraní tomahawk a rovnako ponorky/ a pokiaľ myslíš strategické bombardéry /tie sa mi páčili, či už východné alebo západné/, tie prevažne slúžili na dopravu atómky / aj SR-71 bola schopná preniesť pár hlavíc/, takže v súčasnosti ich asi veľa netreba aj z toho dôvodu US. objednali tak málo B 2 aj keď pôvodný plán bol nahradiť flotilu B 52.
Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-21 12:53:47

Ony se delaji neustale nacviky kdy letka raptoru leti proti tomu nejmodernejsimu co rusko ma tusim 6 raptoru proti 12 rusakum a pro ruskou techniku to nedopada vubec dobre. Ty nacviky se delaji tak aby byli raptory v co nejnevyhodnejsich situacich aby se piloti naucili i treba klasicky dog fight proti nejmodernejsim ruskym letadlum k cemuz by v normalnim dnesnim boji na 99.99% nemelo sanci ani dojit. Proste dnes kdo uvidi nepritele na radaru drive vyhrava. Nejaky vizual je z minuleho stoleti.

Muj osobni nazor je ze letadla s lidskou posadkou se stanou minulosti a budoucnost je v bezpilotnich strojich. Duvody jsou cena, potom zadne systemy pro preziti pilota a stim souvisejici vykon na jednotku vahy, letove vlastnosti (pretizeni) pri kterych by pilot umrel, umela inteligence kde treba skupina 60 letadal ridi jeden operator a letadla jsou schopny spolupracovat jako roj (rozdelovat si ukoly pro vykonani specifickeho zadani) coz jim dava moznost prekonat/zlikvidovat jakoukoliv dnesni PVO s minimem materialnich ztrat a hlavne 0 ztrat lidskych atd atd. Jen me tak napada ze bezpilotni letou ktery leti v nejakych 20-25 km snad musi byt drazsi sestrelit nez kolik stoji jeho vyroba. Ono se to treba nepodari prvni raketou vetsinou co vim se posilaji aspon dve. Ale kolik takove rakety stoji fakt nevim.
uni [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-22 00:48:54

Predpokládám,že vycházíš z iDnes článků, které budou mít s realitou společné možná správně název letounu:-)
Jinými slovy, o nasazení min. prvního desetiletí nevíme vůbec nic....
miso [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-21 10:49:51

Bajlando : prasata nepoznám, to je aký stroj ? Tak to ruské zostrelili kurdi obycajnou fukackou z ramena
Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-21 13:12:13

A-10 Thunderbolt Warthog velice stare ale velmi efektivni a odolne letadylko pro niceni nejen ruskych tanku. Hromady ruskeho tankoveho srotu v iraku by mohly vypravet. V desert stormu jich iracane primo sestrelili jen 4 with surface-to-air missile z toho dve sundali republikanske gardy coz bylo to nejlepsi co iracka armada mela. Dalsi dva stroje surface-to-air missile poskodili natolik ze sice doleteli domu ale nebyli schopne bezpecne pristat. Takze celkove pouze 6 znicenych na více než 900 znicenych tanků a dalších 2 000 vojenských vozidel.


Odkaz

------
Mr.Paul [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 10:56:42
avatar
stroj určený primárně k zabíjení a oni dělají prezentaci se smějícíma se lidma, pěknou přírodou...wtf...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 11:11:36
avatar
je to stroj využívaný primárně pro obranu aby nějaké smějící se lidi a příroda mohla být .... kdyby na světě byly všichni hodní a super, nebyl by třeba, ale jistě víš, že od počátku věků to tak nefunguje ;)
Mr.Paul [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-22 19:30:51
avatar
na obranu - z jiného pohledu na zabíjení šmejdů z jiného státu..tzn ano, stroj primárně určený k zabíjení lidí...fakt demence..jedna planeta, ale pořád se musí dělit na národy a vysírat kvůli prachům...
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 11:48:38
avatar
...to víš no... když se nemůžou při prezentaci pochválit bojovou historií typu, tak musí nasadit šťastné daňové poplatníky...
Mě se to taky moc nelíbí - z jiných důvodů, ale taky ne. ALe technicky je to samozřejmě slušný.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 15:14:34

Tak nějak z principu mi přijde lepší Odkaz takováhle demonstrace než tenhle ehhh... co jsem se to dověděli? More power more Gripen? Jak to lítá? Lítá to vůbec?
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 16:37:47
avatar
Pokiaľ predstavuješ akrobatické lietadlo tak asi áno, Mig35 bude lepší.
mimi.vx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 23:16:48

nebude, rusove dali prednost suchojum .. a toto je jen pokus prodat indum a dalsim ..

pravdepodobnost ze se dostane do seriove vyroby se blizi limitne 0
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-26 06:13:38
avatar
Tak zrejme si aj rusi uvedomili, že im je akrobatické lietadlo nanič
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 12:03:46
avatar
Ještě jsem se na to jednou podíval a musím říct, že ve mně to video vyvolává nutkání nasadit si jednorázovou plenu pro důchodce a jít s mávátkem vítat jaderné inženýry, chirurgy a vysokoškolské profesory... Prostě evropská maskirovka zakrývající a tlumící...
Kdežto po shlédnutí videa níže mám chuť naskočit do mašiny a sejmout pár bastardů
Tak jen tak pro porovnání...
Odkaz
ZELEZNAK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 16:30:45
avatar
NATO - North Atlantic Terrorist Organization
Dan666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 17:15:33
avatar
tat tak
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-23 13:50:35
avatar
Tak si táhni do Ruska, nebo ještě lépe do Severní Koreje.
Ještě že těch užitečných idiotů není tolik, kolik se z int. diskuzí zdá...
ZELEZNAK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 12:25:53
avatar
zjisti si co je USA a NATO zač a třeba to pochopíš jednoho dne určitě! snad

https://www.youtube.com/watch?v=Fgk0rAF9eD8

a na 3. světovu sa těšíš? si v první linii XD USA potřebuje další válku
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 12:49:53
avatar
myslíš jako ty dvě předchozí před tím co rozpoutala Evropa a Rusko (to rusko co se dohodlo s Hitlerem a zabralo Polsko aby pak s velkou slávou "osvobozovalo" Evropu?) a USA nám muselo zachraňovat zadek (doslova i do písmene).

Ano, zjisti si, co je USA zač a zač mu vděčíš ...

USA žádnou další Válku nepotřebuje, daří se mu dobře i bez ní.
ZELEZNAK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 14:42:05
avatar
šak uvidíš časem
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 14:47:58
avatar
čas už ukázal .... historie mluví za vše
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 15:06:10
avatar
Jediný kto tu potrebuje vojnu je Rusko ;)

Ceny ropy a plynu idú globálne dole a práve oni tým trpia najviac. Podobne ako vojny v severnej Afrike, len kvôli peniazom z ropy.

Naopak, Čína potrebuje čo najnižšiu cenu energií/ocele a čo najviac odberateľov ich produktov, takže v súčasnosti chrochtajú blahom.

Podobne Amerike (a ostatným krajinám, ktoré si nerastné suroviny musia dovážať) vyhovuje mier a čo najotvorenejší obchod.
miso [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 21:11:58

tak myslis ze niekto mudry by opakoval tu istu chybu ? Ked posledne si East Block natlkol na pretekoch v zbrojeni hubu - aspon tak to popisuju niektore zdroje.
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 22:18:06
avatar
Ale nemusí to byť ďalšia studená alebo svetová vojna, Rusku náramne vyhovujú menšie konflikty len v miestach kde sa ťaží ropa, pretože o spôsobuje problémy s ťažením, teda vyššie ceny na globálnych trhoch a to znamená viac rubľov za vyexportovanú ropu a plyn (v Rusku tá ťažba ostáva pomerne stabilná).

Preto aj investujú do podpory "bojovníkov za slobodu". V každej jednej vojne vidíš sa objavujú nejaké T72 (alebo podobné), nejaké AK, RPG, ruské SPAA...
miso [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-26 09:10:13

Nové preteky už vyhlásili Len dúfajme, že tie hlavice nebudú aj naozaj vypúšťať, lebo sa stávali aj prípady, keď to vyletelo do výšky 80 m a hneď nabralo kurz Zem
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-20 20:25:12

Dnes v době nesymetrických konfliktů mnohem lepší práci odvede např. turbovrtulové Super Tucano, které je 6x levnější a s provozními náklady na desetině.
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-22 18:34:48
avatar
Hehe taká úderná letka A-29 Super Tucano to by bolo. Aspoň by tí piloti lietali a nehrali sa, že lietajú.
Uvidíme aká bude drahá a aké provozné vlastnosti bude mať remake Next Generation Aero L-39NG.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-25 07:23:20
avatar
Na L-39NG jsem taky zvědavý, ale to nemůže nahradit nadzvukové letouny, který ČR taky potřebuje.
Přeci jen L-39 je cvičný a lehký bitevní letoun převážně pro podporu pozemních vojsk a L-39NG nemůže být ničím jiný.
duron [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm... 2016-05-20 22:40:04
avatar
Vidím, že je tady samý zbrojař a odborník na vojenství
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-22 13:11:53
avatar
Koukám že je tady každý letecký odborník. Přiznám se, že nevím která stíhačka je pro nás nejlepší. Parametrově pouze vidím, že gripen je oproti jiným strojům menší, rychlejší a obratnější, ale unese nejméně výzbroje. Taky ho moc armád nepoužívá. Eurofighter by byl možná vhodnější. Ruské exportní stroje budou jistě taky špičkové, tam zase brání nákup NATO, kompatibilita atd. Jedno vím ale jistě - ať už je nějaký stroj lepší/horší, tak stejnak rozhodují politické tlaky viz. jak nám američani zakazovali prodávat naši ALCU. Proto má spoustu "vlezdoprdelkoameričanům" států ve výzbroji F16ky z druhé ruky, kterých se USA potřebovala zbavit. A tyhle státy ten šrot ještě přeplatily
miso [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-22 14:06:02

Tak, tak, vám treba akulu naloženú ťažkou vodou
janduda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-22 23:00:41

Proc si to tolik lidi nahrava na mobil? To jsou blbi nebo co?
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-23 07:39:02
avatar
Protože je to in a cool :-D
Taky to nechápu.
Nedávno jsem byl v jedné krčmě, samý cizinec a když tam běhali tanečnice tak to bylo jako by přijel zájezd japonců. Určitě to budou všechno kvalitní snímky, kor když toho světla tam bylo opravdu málo.
Prostě selfie a vše si fotit a natáčet na mobil je nová světova úchylka...bohužel:-(
xind [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-24 10:12:17
avatar
10% z ceny bude prezentační video
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1514x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1102x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1495x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 963x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1256x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1517x
Komentářů: 1