Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 02 březen 2021
Nejhorší se stalo skutečností. EA přeplatilo 2K a za 1,2 miliardy dolarů přebírá do svého vlastnictví specialisty na závodní hry, studio CODEMASTERS. S tím tak pod značku EA nově spadají známé závodní série GRID, DiRT a také každoroční F1. Spojení je to zajímavé jen pro majitele a akcionáře EA, co by hráči víme, že EA opravdu není zárukou kvality vývoje her a její balzamovaná mrtvola jménem NFS je toho jasným důkazem. Za nejlepšími díly série, tedy SHIFT 1 a SHIFT 2 navíc ani nestálo EA, jako spíše tvůrci simulátorů. Codemasters je pro EA tak zajímavou akvizicí, protože sama nedokáže kvalitní závodní hru udělat. Na druhou stranu Codemasters sami se poněkud opakují, jejich hry z posledních let vznikají podle úplně stejné šablony a fakticky firmy jen oprašuje tři kompilace (DiRT, GRID a F1) u kterých mění textury v jinak stejném herním engine se stejnými prvky apod. Nejsem tedy ze spojení s EA zrovna nadšen, protože si nemyslím, že prostě EA je ten impuls, který CODEMASTERS potřebují. Ale být akcionář, tak jsem samozřejmě nadšen, a to jde u herních studií a vydavatelů dnes především. Hry a jejich kvality jsou vždy až na předposledním místě, na posledním jsou samotní hráči a na prvních 8 příčkách důležitosti jsou akcionáři, peníze, peníze, peníze, peníze a zbytek už znáte :).
AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-03 19:33:23
avatar
Ještě jsi zapomněl na NFS Porsche, které bylo ve své době špičkou a dodnes těžko najít hru s tak dobrou fyzikou a destrukčním modelem aut.
O to větší škoda, že nejde než souhlasit s tím, že NFS je už jen nabalzamovaná mrtvola:-(

Škoda, že už jsou pryč doby kdy žebříček priorit herních vývojářů vypadal úplně jinak:
1, Udělat super hru
2, Uspět s ní u hráčů
3, Vydělat dost peněz, aby bylo na vývoj další super hry

Kdo tu dobu pamatuje, tomu je z dnešní reality herních studií k pláči... A to co z nich padá za výtvory je k pláči často také:-(
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-03 20:56:47
avatar
..a dodnes těžko najít hru s tak dobrou fyzikou.. to ako myslíš úplne reálne? jazdím s ffb volantom od r. 2005, áno ten porsche unleashed bol na danú dobu celkom dobrý, ale ani náhodou sa nechytal na GPL a nedajbože potom na LFS či rFactor 1 a dnes na rFactor 2. V rF2 máš dokonca deformáciu pneu....to nemá žiaden iný sim, nie to nejaká ea či codemasters arkáda pre deti na plejstejšn.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-05 02:54:22
avatar
Bohužel rF2 ani žádnou další z tebou jmenovaných her jsem nikdy nehrál, tak nemůžu srovnávat. Já začal jezdit na FFB volantu až kolem 2010 a prošel jsem přes různé CMR, GRID, NFS Shift až k Assetto Corsa.
Ale když srovnám NFS Porsche dokonce i s Assetto Corsa, tak to není o moc horší, což na rok vydání je úctyhodné.
Nejde ani tak o to, že by AC nemělo znatelně lepší fyziku samotnou, ale o to, že NFS Porsche má propracovanou i tu vazbu mezi fyzikou auta, deformačním modelem a úpravami a nastavením které na autě děláš a tak nějak mi ten výsledek přijde uvěřitelnější než v AC, ač sama fyzika je objektivně horší.
Třeba to, že někde trochu ťukneš blatník, on ti začne třít o pneumatiku a auto pak táhne ke straně nebo uvěřitelná hmotnost auta a její přenášení v zatáčkách.
Už jen to, že tahle hra z roku 2000 dnes šlape velmi dobře na FFB volantu a ten FFB je i docela kvalitní, je samo o sobě skvělé.
Mám to na starém PC pro děti a občas si tam sám jdu zahrát namísto hraní AC ;-) Až si koupím lepší volant a ten můj zůstane dětem na stálo, tak to rozjedu i u sebe na Win 10 abysme mohli jezdit po síti spolu:-)
TruhlemarL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pohled ne na celek 2021-03-10 23:36:16

Ano taky mam ffb od 2012, a hlavně kvuli rf1 kterou jsem ze zacatku war ez, ale uz ji mam ze steamu ofiko.
LFS tady jsem obdivoval DD-ho když jel nějakej závod cca 8 hodin na střídačku s někým.
Nejsem tak velkej hráč abych musel mit nad 30 fps, a takhle aspoň část hráčů dostává signál, kašli na grafiky ty jsou pro těžaře. Amd|1 platforma| pc|playko|xbox...
To ma budoucnost...asi takovouhle, když budou studia takhle rozděleny, tak je jedno jaka platforma, kšunt hra bude pořad kšunt kvuli praktikam vydavatele dnešní doby.
Opravdu mě berte s rezervou, ale neni nad obyčejný auto, kde skončíš do par dír| vyhneš se 3 a další 2 jsou tvoje a potom ten realistickej projev opotřebení pneu vidíš na peněžence v podobě sjeté pneu, nebo účet za geometri.
Nevím co je GPL- ale zkusím kouknout na google. ale možná
TruhlemarL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nfs 2021-03-10 23:18:25

to jsme preeditoval jako nový koment neměla to být odpoved
RadekM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-03 19:41:25

Tak třeba kdyby do jinak naprosto skvělého DIRT Rally 2 nebo jeho nástupce až bude, přidali možnost flasbacků, aby to bylo přístupnější pro širší publikum, určitě bych nenadával. Pro mě jakožto občasného hráče (rozumějte v Dirtu totálního dřeváka ) by to bylo perfektní.
Ale jak znám EA tak spíše pokazí léta budovaný a pilovaný jízdní model od Codies, protože nějaký manažer má tabulky co podle něj hráči opravdu chtějí a kupují. A hlavně tam nacpou mikrotransakce a pay to win systém pro multiplayer. Však to znáte. Hra jako služba že...
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-03 22:46:56
avatar
Léta budovaný a pilovaný jízdní model? Doporučuji zkusit Richard Burns Rally, rFactor a rFactor 2, tam má člověk pocit že skutečně řídí tunové auto se čtyřmi koly které se dokonce dá úplně rozbít a ne cihlu která klouže na antigravitačním polštáři. Teprve CMR Dirt tohle změnil a bylo to hratelné s uvěřitelnou fyzikou, byť model poškození stál za prd. Dirt Rally 2 se opět vrátilo ke kořenům a proti CMR Dirt byla fyzika okleštěná.
RadekM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-04 08:42:16

Kdybych chtěl jezdit simulátor samozřejmě jsou tady mnohem lepší možnosti. Ale mě jde o to že si chci občas večer po práci jen chvilku zajezdit když mám čas a né hodiny pilovat dovednosti a nastavení auta, abych konečně zajel čisté kolo a konkurenceschopný čas. Proto mě jízdní model od Codies přijde zábavný a jejich hry hraji rád. Vše se ovládá snadno i na trochu lepším gamepadu, ale přitom to ještě není totální arkáda a to mě vyhovuje. Mám obavu aby pod EA nepředělali jízdní model na něco ve stylu NFS aby to mohl hrát každý, kde už ta arkádovost ale je zase moc přehnaná.
No uvidíme jak to dopadne.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-04 11:07:56
avatar
no ale tam je problém. Ako chceš aby si si mohol setovať auto k tvojim dovednostiam bez fungovania fyziky. V sete všetko so všetkým súvisí. Dokonca ani také simy ako ACC či Iracing fyzikálne nestíhajú na rF2. A ako to dopadne? Na 3,14 ču. Svet ovládajú prachy, takže to bude ešte viac arkáda aby to uriadili deti na gamepade a oteckovia to kúpili milionom detičiek. Prachy sú prachy. Mimochodom, celá simreacing komunita na svete okolo rFactor 2 je cca 1000 ľudí. Minulý rok sa na tom šla oficialne 24 h LeMans ktorá bola vysielaná na eurosporte.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-04 22:59:44
avatar
Arkáda se dá udělat i tak že má uvěřitelnou fyziku, ale to už dá práci. A ne že u takového GTA V mám z řízení stejný, nebo spíš lepší pocit než u rally hry.


S NFS bych nesrovnával nic, to je případ sám pro sebe.

Mě u závodní hry stačí když působí dojmem že řídím auto, to s odřenými ušiskami splnil dirt rally, v dirt rally 2 se už vrací pomalu do starých kolejí a spíš to vypadá na závody vznášedel kde se dá na prašné cestě zabrzdit z 200km/h téměř na fleku.

A výše jsem se spletl, nemyslel jsem CMR Dirt, ale Dirt Rally.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-04 23:52:01

Jízdní model v GTA 5 je shit. Na efekt dobrý a grafika je lepší než v GTA 4, ale v v tý 4ce je lepší fyzika.
Ona fyzika je kolikrát lepší ve starších hrách, třeba ve Far Cry 2 vs 5. Nevím, jestli si viděl srovnání, ale dřívější fyzika ve hrách byla dál, než v nových dílech. Viděl bych to na zaměření vývojářů na rozlehlost, textury, ale už se tolik nezaměřují na nuance fyziky a kolizí objektů.
Batttlefield Bad Company 2 je toho také důkazem, ikdyž skriptovaným, ale bylo to dál než v novějších dílech.
CMR Dirt Rally, nebo arkáda Dirt patří ale ke špičce zábavnosti mainstreamu a jízdní model pořád patří k tomu lepšímu pro zábavu. Nicméně procesory na to tu jsou a lepší fyziku by jsme si my i ten HW určitě zasloužil. Ani tak grafika, jako zaměření na fyziku by si budoucí hry určitě zasloužily.

Jinak BeamNG.Drive je dobrý projekt fyziky a požitku z jízdy. Mám rád tu hru.
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-07 22:36:00
avatar
Vykašlete se na tyhle arkády a pojďte hrát ACC
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-08 21:22:00

Z Dirtu 5 jsem byl zklamaný. Teď o víkendu byla akce na steamu, tak jsem to prubnul a ten jízdní model mi teda nesedl. Nevím proč se nedrží osvědčeného modelu. Je to jako u NFS. Přitom kdyby ponechaly model ze starších Dirtu , tak by to bylo fajn arkádové ježdění. Grafika super to jo, ale jinak za plnou cenu bych to nechtěl. Snad se budoucí díly pod novým vedením zase vzchopí a grafika nebude hrát prim.
TruhlemarL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NFS - je jiná doba 2021-03-10 23:37:40

Před týdnem jsem instaloval si stare kopmpy z prace z offico licenci teda w10 a co bych tam dal za jednoduché hry, našel jsem složku... DOSBOX a v ní NFS1 SE.
NEKDE MAM I NFS RAR po 1,44Mb jako upravena verze bez videi 80x 1,44mb sběratelskej kus z war ezu...
Tak jsem to pod tou w10 zkusil...
Default dosbox 640x480 wuoaw na 1920x1200 monitoru
Čtverečky pominu, ale NUDA odjel jsem to nějak a byl v cíli.
Je jiná doba
Když jsem to hrál poprvé na pentium 120 u bratrance skvělá věc, Famózní věc, časem jsem to hrál na svém Athlon 1,33 thunderbird -famózní věc NFS 1,2,4
Přišel rok 2008 objevil jsem tento web a poskládal si komp podle předlohy DD-ho v sestavách Athlon X2
NFS1,2,4,5,6,U1 U2, Mostwanted Shift skvělá věc,
GP1 až Gp3, potom F1 serie a potom cokoliv na platformě rfactor .. 40GB tratě, módy, a nepotřebujete F1 od codemasteru nebo sony :d
Začal jsme koukat po Toca race drive 3, potom Grid, mezitím test drive unlimited a Rfactor, začal mě tahat ze singl playeru multiplayer,
Začal mě tahat multiplayer, ale NFS moc nebylo v ramci free , objevil jsem rfactor
jak píšu cca 2010-2012 pořízení FFB Lgt Df pro GT a rfactor, žádne zlepošení časů, ale skvělá věc
Zkusím NFS 4 HP na volantě.. multiplayer.. velké sklamáni
podpora jenom Vibration Fedback. a NFS skončilo jako hra pro volant.
Obdivuju hráče na game padu na PC hrách : Richie na rfactoru, mnoho hračů rpg Trackmania United na gamepade - ja to nedám
Prostě hry s opravdovým FFB jako je RBR, rfactor nebo LFS super věc, H a spokjkový pedal jsem už nedál, kvuli ceně, ale zážitek musí být skvělý. Určitě znám i své přádele že má rad zaklinače a jine podobné tituly, a závodní hry může okašlat, radší si pořídil oježděny ford ST a chodí se občas VYHRÁT do MOstu na okruch jako parta fordáku.
Mám L stůl 160 šíře volant v tom L-výčnelku a ten volant v rFactor ho zvedá ze země. ale né na NFS

Závěrem:
Je to dobou jsme zhýčkany a není co vymyslet krom VR a periferii které budou dostupné jako muj DF pro GT za 2600 kc
v dosboxu jsem si našel F22, Mario, BluemenSoft-Skyward -Skyroads, SKYXAS , tankwar, Dyna, WAr2 je pořád top nad jakým koliv bludem na mobilu kde jste dobivatel nebo stavitel. Udělat port do mobilu a nechtit pro časové pokročeni MINIplatbu to by byla BOMBA
Uplný number One pro W10 je
Prince pro 486 - number One- grafika nadčasova když porovnám s NFS1
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?Středa, 14 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 310x
Komentářů: 0
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka Snydera
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka SnyderaStředa, 14 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 260x
Komentářů: 0
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestovány
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestoványÚterý, 13 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1435x
Komentářů: 2
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1457x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1793x
Komentářů: 2
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1491x
Komentářů: 5