Opravdu, nejdražším funkčním počítačem Apple je stroj za 7,6 milionu korun!
Než začnete zuřivě prohlížet ceníky, a lomit rukama, že u Apple se s těmi cenami asi definitivně zbláznili, tak se uklidněte. Ačkoliv si tvůrce toho počítače asi ani ve snu nepřestavoval, že by ten stroj mohl mít někdy cenu 374 500 dolarů, je to tak. Tím stavitelem nebyl nikdo menší, než Steve Wozniak a propagaci tomu dělal Steve Jobs.

Tím rekordmanem je Apple I Computer, který byl na trh uveden v roce 1976 a to za cenu 666 dolarů. Ačkoliv dnes by to bylo nějakých 13 tisíc korun, vzhledem k inflaci a dalším vlivům, se ale bavíme spíše o ceně kolem 90 tisíc.
Za provozuschopný kousek, který je prý jen 1 ze 6, které se v provozuschopném stavu dochovaly do dnešních dní, zaplatil neznámý kupec neskutečných 374 500 dolarů, což je zhruba 7,6 milionu korun (bez DPH). Více než 2x tak překonal nejvyšší očekávanou cenu tohoto modelu, jež byla odhadována na 120 - 180 dolarů. Jako kus historie to ale bude mít pravděpodobně dost velkou cenu. To je samozřejmě i nějaký ten malý návod pro vás. Máte-li doma nějaký ten kus vzácnějšího starého hardwaru, který je navíc i funkční, možná by stálo za to prozkoumat, zda to nemá náhodu větší cenu, než jen smetí :). Takže svůj stávající, nebo i dosluhující stále funkční PC při upgradu nevyhazujte, pečlivě jej v co nejoriginálnějím a funkčním stavu zakonzervujte a za 50-60 let by to mohlo být zajímavé přilepšení do důchodu ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|