Pro běžné uživatele je složité se vyznat v současném značení Wi-Fi standardů a verzí.
Wi-Fi je nepostradatelnou součástí života většiny lidí, takže změna názvů a značení včetně změny oficiálních symbolů a ikonek, jsou docela podstatné. Asi víte, že existuje hned několik různých standardů a verzí Wi-Fi. Označují se vždy jako 802.11 s písmenkem na konci, tedy máte dnes nejčastěji 802.11n, 802.11ac apod.

Řekněme si na rovinu že po nás, kteří tomu rozumíme a víme o co jde, dává samozřejmě současné značení, které je uváděno také v manuálech, na krabicích apod., perfektní smysl. Jenže pro běžné uživatele, kterých je mnohem více, a kteří se v těchto věcech neorientují, je v tom slušný zmatek. Nic neříkající čísla a písmenka. Wi-Fi aliance se tak rozhodla oficiálně změnit značení Wi-Fi standardu.

Jednotlivé verze dostanou jednodušeji pochopitelné číselné značení. Už tedy například nebude žádné 802.11 ac/b/g/n, které najdete u většiny současných řešení, ale Wi-Fi 5 (ac). Chystaná nová verze 802.11ax pak dostane označení Wi-Fi 6 (ax). Označení Wi-Fi 4 pak bude mít zařízení podporující jen 802.11n.

Spolu s novými názvy je zde také nová grafika, loga, ikonky, symboly, se kterými se můžeme brzy setkávat na našich zařízeních. Osobně proti této změně nic nemám, nepředstavují technicky žádnou změnu. Ti, kteří tomu rozumí nadále budou přesně vědět co které označení znamená a umí/neumí, ti kteří ne o tom stejně budou vědět dál houby :). Teď jen bude znamenat, že větší číslo je lepší. Tedy teoreticky …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|