AMD „big NAVI“ vs NVIDIA AMPERE – v souboji nových generací přituhuje. Jak to nyní vypadá? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 03 srpen 2020
altS přibližujícím se vydáním grafik nové generace přibývá „zaručených“ informací. Jak se věci mají?

 

 

 

Jak je samozřejmě zvykem před vydáním nové generace speciálně grafických karet, Internet a diskuse jsou plné zaručených informací jak to bude, jak to nebude a co očekávat. Orientovat se v tom pro běžného diskutujícího, je nemožné. Protože já jsem ale přeci jen blíže ke zdrojům, mám minimálně některé informace ohledně toho, čemu nevěřit :). Každopádně pokud se ptáte, zda se neobjevilo něco zásadně nového od posledního článku, který jsme tu na tohle téma měli, tak neobjevilo. Spekulace se víceméně točí pořád ve stejných kruzích, opakují se stejné zatím nepotvrzené, nebo již vyvrácené informace atd.

Nejnověji tady máme spekulace o tom, že nástupce RTX 2080 Ti (tedy 3080Ti/3090) má mít o 50% lepší výkon a že Radeon „big NAVI“ bude o 30% lepší než 2080Ti. Ani jedno ale nepochází z vícero-ověřitelných zdrojů, a především ani jedno není vlastně novinka. Pro novou high end grafiku AMD se už hodně dlouho odhaduje, že bude někde alespoň kolem 30% a víc lepší než 2080Ti. Nic moc jiného stejně nedává ani smysl. Stejně tak těch údajných 50% pro RTX 3080Ti/3090 nad 2080Ti není novinka, ale je to na samém horním okraji odhadovaného zlepšení nové generace, kdy to rozpětí je zhruba 30 až 50% klasického výkonu. NVIDIA se totiž mnohem více soustředí na posílení výkonu pod RayTracingem (ten má být 2-3x vyšší) a na novou verzi DLSS 3.0.

 

  • U NVIDIA se staví obrana

Mohu nicméně říci, že NVIDIA už naplno rozjíždí zákulisní marketingové taktiky a plně aktivuje své diskusní trolly, protože její představení novinek se velmi rychle blíží. Určitě to stihne před AMD, což už ale víme delší dobu. NVIDIA je totiž ta, která odvrací útok a brání pozice a že má hodně co bránit. Není totiž otázkou, jestli NVIDIA ztratí podíl na trhu, tomu se nevyhne, ale kolik toho podílu bude. Nová generace AMD totiž bude konkurovat NV tam, kde dlouho konkurence nebyla. Nová generace grafik od NVIDIA je jen o minimalizaci ztrát podílu. NV chce bránit hlavně marže, tedy vysoké ceny karet. Bohužel u NVIDIA nejsou věci v úplně optimální kondici. Nepříliš dobré vztahy s TSMC, sázka na SAMSUNG místo TSMC se nevydařila a výsledkem je zaváhání na 7nm výrobě, a hlavně v těch funkčních vztazích s TSMC. Současně NVIDIA nedokázala najít adekvátní náhradu v teamu za Toma Petersena a část jeho teamu, který byl šéfem technického marketingu pro herní GPU, tvůrcem marketingové strategie, a především přímo hlavním tvůrcem mnoha (téměř všech) nejznámějších PR a herních technologií NVIDIA od roku 2005! Prakticky většina současných zákazníků si nepamatuje NVIDIA a její grafiky a technický marketing kolem nich jinak, než od tohoto uznávaného inženýra. Jenže on se přidal k teamu Raji Koduriho v Intelu minulý rok. NVIDIA podle očekávání nedokázala tuto zásadní ztrátu ve svém teamu, ani vzdáleně adekvátně nahradit, což může mít zajímavé následky.

NVIDIA se v tuto chvíli soustředí na referenční edice, nereference dorazí až později (opět je tu také vliv koronaviru a dalších problémů ve výrobě). Očekávejte RTX 3080 a 3080Ti/3090 grafiky, kdy vše bude stavět na novém největším herním GPU AMPERE architektury (GA102). Zatímco v posledních letech a generacích nemusela NV tlačit na pilu, a tedy maximalizovat výkon za každou cenu (hlavně za cenu vysoké spotřeby), existence AMD RDNA 2 ji k tomu nutí. NVIDIA je tak nucena pro nástupce 2080 použít větší jádro, které mělo být až pro nástupce 2080Ti. Současně musí tlačit nástupce 2080Ti mnohem výše, a ze zákulisních zdrojů uniká, že NVIDIA ví, že AMD má skutečně šanci. NVIDIA se tedy snaží z 3080Ti vymáčknout maximum, proto se nyní spekuluje až o těch 50% výkonu proti 2080Ti, jenže současně to prý bude výměnou za opravdu extrémní spotřebu a zahřívání.

 

  • U AMD se připravují na zásadní útok na pozice NVIDIA

Proč se NV tak snaží? Protože o AMD RDNA2 zatím chodí stále velmi pozitivní zprávy. Výhoda vyladěného 7nm procesu a zkušenosti AMD ze 7nm už téměř 2 roky, jsou znát. Stejně tak spolupráce se SONY a Microsoft na vývoji RDNA architektury na míru hrám, hraje AMD do karet. Jinak všechny spekulace odkazují na to, že novinka (NAVI 21) bude mít až 2x více výpočetních jednotek než současné NAVI 10, tedy 5120 místo jen 2560, tedy až 80CU proti jen 40CU u RX 5700XT. K tomu musíme připočíst opravdu zásadní změny v architektuře samotné, vylepšený 7nm EUV proces a fakt, že novinky bude mít širší sběrnici a rychlejší paměti a to tak, že bude téměř jistě existovat ve verzi s HBM i GDDR6. Stále platí z vícero zdrojů, že AMD míří na zhruba dvojnásobný klasický výkon, než má RX 5700 XT v případě novinky. Což by ji právě usadilo někam v okolí těch cca 20 - 40% nad RTX 2080 Ti. Všechny dosavadní spekulace zatím střílí stejným směrem do stejného rozpětí očekávání.

Samo AMD zatím oficiálně řeklo jen to, že velké NAVI pro hráče 100% letos na trh vydá, protože chce předběhnout uvedení konzolí, kde se RDNA 2 také objeví, očekává se, že karty dorazí na trh nejpozději v říjnu a samotné oficiální představení může proběhnout někdy ke konci září. AMD nicméně zatím ani jedno nepotvrdilo. Ze zákulisí je nám nicméně naznačováno, že nějaké ty pořádné nereferenční edice to nejspíše na trh letos nestihnou. Výrobci na nich sice pracují, ale i za normálních okolností by to bylo časově náročné. V současnosti nicméně koronavirus ale také rozsáhlé záplavy v Číně narušují výrobu, narušují vývoj, narušují dopravu, takže situace má do normálu daleko. Samozřejmě neříkám, že se letos nedočkáme žádných nereferenčních modelů, nicméně ty opravdu TOP verze spíše očekávejte nejspíše začátkem roku 2021. AMD ale tvrdě maká na tom, aby referenční chlazení nových grafik bylo opravdu pořádné a neopakovalo se blower chlazení jako u RX 5700 série. Tím spíše, že BIG NAVI má být i podle vlastních slov AMD, HALO produkt, takže i referenční chlazení karty tomu snad bude odpovídat.

 

  • AMD chce útočit, NVIDIA bránit pozice

Ze zákulisí rovněž víme, že AMD a NVIDIA se opravdu hodně hlídají. NVIDIA je zcela právem značně nervózní z novinek od AMD, protože prostě ví, že zlaté časy, kdy v některých segmentech téměř žádnou, nebo žádnou konkurenci, prostě skončily. Firma si nicméně zvykla na vysoké marže přes 60% a bude bojovat aby si je udržela. Což ví, že bude problém.

NVIDIA tak nutně za každou cenu potřebuje mít nejvýkonnější grafickou kartu na trhu. Nemůže si dovolit, aby ji AMD porazilo, kdy ovšem nikdo neví, jak to dopadne. V tuto chvíli zná skutečný výkon AMD NAVI 2 jen velmi málo lidí, naproti tomu výkon AMPERE série je už spíše jen veřejné tajemství. Co se týče strategie obou firem, NVIDIA je jednoznačně v defenzivě a posiluje obranu svých marží. AMD naopak bude útočit a víceméně je jí úplně jedno, jaký výkon NVIDIA nabídne, zda bude lepší nebo horší. AMD v nadcházející generaci víceméně vůbec nezajímá nástupce RTX 2080 Ti, tedy nebude přímo útočit na pozici 3080Ti/3090, alespoň ne cenově. Výkonem, to ale může být ještě zajímavé. AMD se chce soustředit na opravdu rozvrácení současného trhu a z více stran mám potvrzeno, že RDNA 2 bude jako RYZEN 2000, prostě nejlepší výkon za nejlepší ceny, nejlepší technologie i skvělá efektivita. AMD se chce soustředit z velkým NAVI na cenovou pozici maximálně RTX 3080, bez ohledu na výkon RTX 3080, kdy se obecně očekává, že velké NAVI bude prostě výkonnější. Cenově ale bude postavené tak, aby si ji i běžní nadšenci mohli dovolit, tedy nebude téměř určitě cenově kopírovat cenu 2080Ti apod.

Velké NAVI a tedy nějaká RX 6900/6800 řada bude ale jen začátkem, doplní ji také RX 6700/6600/6500 postavené na RDNA 2 v průběhu příštího roku, kdy AMD má v plánu skutečně agresivní postup proti NVIDIA a chce podíl, přičemž je ochotna jít na nižší marže. Tentokrát ale už NVIDIA nemůže spoléhat na lepší technologie výroby ani lepší efektivitu ani zoufalou situaci grafické divize AMD, která musela improvizovat a nemohla si dovolit vyvíjet tolik produktů. NVIDIA nyní stojí proti úplně jinému AMD, dá se říci, že proti takovému ještě nestála. Tohle není žádné vroucné přání ani fantazie, úspěch RYZEN umožnil posílit grafickou divizi a Radeon RX 5000 byla první kapitola (stejně jako RYZEN 1000 kdysi). RX 6000 už je úplně jiné zvíře, a to není nic proti RX 7000, tedy RDNA 3, která už je před dokončením. SONY a jeho PS5 dokonce údajně už má některé technologie z RDNA 3. Mimochodem to nové „velké NAVI“ prý není tak velké, pravděpodobně se vejde pod 500mm2, což by proti NVIDIA GA102 na RTX 3080/3090 byla obrovská výhoda vzhledem k ceně a výtěžnosti výroby. Současně to zdaleka není největší GPU, které AMD bude mít, protože ARCTURUS, což je CDNA na MI100 má 8192 a 128CU jednotek, takže je o dost větší než NAVI 21 s 5120SP a 80CU. Některé zdroje (zatím nepotvrzené nezávisle), tak říkají, že v případě RDNA 3 se počítá s ještě většími čipy. AMD se zkrátka rozbíhá a finanční výsledky společnosti, rostoucí investice do vývoje a grafické divize, vše nasvědčuje tomu, že se máme i na poli grafických karet hodně na co těšit.

Samozřejmě nikdo neodepisuje NVIDIA, ta má stále větší příjmy a zisky než AMD jako celek, takže teoreticky může utrácet za vývoj GPU ještě více. Teoreticky. Nicméně AMD má výhodu vlastní komplexní platformy, výhodu úzké spolupráce s TSMC a technologický náskok na výrobních procesech a výhodu HBM technologie, kterou nadále spolu-vyvíjí. Současně po stránce vývoji grafické architektury spolupracuje se SONY, Microsoft a dokonce SAMSUNG (jeho nové ARM platformy používají RDNA architekturu GPU). Platí také nedávné spekulace ohledně nových RTX 3000 grafik, které prý nejsou hlavně po stránce efektivity nic moc kvůli neoptimalizované výrobě atd. NVIDIA tak prý skutečně připravuje rychlý refresh, kdy už příští rok by se mohly objevit nástupce a vylepšené RTX 3000 modely. Taková je tedy situace

 

  • Názor DDWorld.cz na situaci…

Upřímně nevím, jestli AMD „RX 6900XT“ s NAVI 21 porazí nebo neporazí RTX 3080Ti/3090, některé informace stále naznačují, že šanci má. Osobně si to nemyslím. Po technologické stránce bude RX 6900 XT nejspíše pokročilejší než RTX 3090, NVIDIA víceméně spoléhá jen na opravdu velké GPU, AMD bude mít výhodu pokročilejší výroby, vyšší denzity, vyšší efektivity a pravděpodobně použije i HBM paměti, kdy NV spoléhá jen na GDDR. Samozřejmě AMD by nejspíše chtělo mít nejvýkonnější grafiku na trhu, jakkoliv je to z hlediska významu prodejů nepodstatný produkt. Je to stejné, jako RYZEN ThreadRipper 3960X/3970X/3990X. Tyhle procesory netvoří ani 1% z prodaných AMD RYZEN, ale jsou to absolutně nejlepší co na trhu existuje a to má svou váhu. Takže věřím tomu, že AMD chce mít nejvýkonnější grafiku na trhu, ale nejsem si jistý, zda RDNA 2 pro RX 6900 XT bude takovým produktem. Spíše si myslím, že se může opakovat situace jaká byla právě na poli CPU v době RYZEN 2000 série, kde na ThreadRipper 2950X dokázal Intel odpovědět uvedením nesmyslného 28jádrového XEON pro nadšence. Prodala se jich hrstka, ale byl to nejvýkonnější čip o pár %. 2950X byl o parník levnější, efektivnější, výhodnější, a přitom nebyl vyloženě levný.

Myslím si tedy, že AMD prostě uvede minimálně dvě karty na NAVI 21. Jednu s HBM, klidně i referenčním AiO chladičem, prostě kartu s nejlepším maximálním výkonem a posad ji někam třeba na 999 dolarů. Jestli porazí RTX 3080Ti/3090 nevím, velmi pravděpodobně ale rozdíl nebude tak výrazný jako je teď mezi 5700XT a 2080Ti, za to bude stále výrazný rozdíl v ceně, kdy NVIDIA podle mě půjde na cenu 1500+ dolarů u TOP modelu. Současně s druhým NAVI 21 modelem (pravděpodobně s GDDR6) bude AMD snažit o to, aby byla jasně lepší a výhodnější než RTX 3080, tedy v cenové hladině 599 dolarů +/-. To je nejvyšší hladina, kam se má smysl soustředit z hlediska nějakých opravdu zajímavých a smysluplných prodejů. A je to hladina, kterou má v dohledu velká část zákazníků. Tam chce AMD prostě zásadně uspět s novou generací a udělá pro to všechno. Takže zapomeňte na nějakou sbouj s 3080Ti/3090 ty AMD nezajímají vzhledem k očekávaným šíleným cenovkám, což znamená bezvýznamné prodeje. Souboj RTX 3080 vs RX 6900XT, to je to hlavní. Vzhledem k vývoji situaci u AMD a pravděpodobným rekordním finančním výsledkům a růstu pak očekávám, že RDNA 3 která dorazí určitě až tak v Q1 2022, už bude jako RYZEN 3000 série. A tedy bude obsahovat z hlediska prodejů nevýznamné modely, které budou skutečně jen a pouze demonstrací síly, a tedy očekávám nějaké obří NAVI 3 jako obdobu RYZEN 3990X. AMD má mimochodem stále kam své čipy zvětšovat atd. Nedávno také vyšel patent na novou generaci technologie pamětí, opět od AMD, takže se myslím máme na co těšit.

Samozřejmě NVIDIA nepodceňujeme, ale současně u NV si jedou své tempo bez přerušení, takže nevím, zda se dá očekávat nějaká zásadní změna a přidání do kroku. Očekávám tedy, že pravděpodobně RTX 3080Ti/3090 bude nejvýkonnější grafika nové generace, i když bude stát zase nesmysl a většinu lidí tak nebude ani trochu zajímat. Pro NV je ale nezbyteně nutné mít nejvýkonnější herní grafiku na trhu, má na tom postavený celý marketing. U AMD je to něco jiného, tam se díváme na úplně novou grafickou divizi, která nemá prakticky nic společného s tou z let 2014 – 2018 apod. Proto prostě očekáváme o něco více, zejméně po stránce poměru cena/výkon a skutečné konkurence. Vše nicméně zatím naznačuje tomu, že stejně jako přituhlo na procesorovém trhu, přituhne na tom grafickém, což by bylo více než zapotřebí ... osobně ale neočekávám, že by AMD v téhle generaci přímo útočilo na pozici nejvýkonnějšího GPU, ale mohu se mýlit. Nicméně s RDNA 3 už lze počítat se vším ... s RADEON grafikami je to prostě jako s RYZEN procesor, stejná strategie postupných kroků. Jen je to trochu zpožděné. Ale ve všech cenových hladinách kde na tom záleží, tedy 100 - 600 dolarů, očekávám velmi trvrdý souboj ... 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 07:20:11

Nvidia bude mít podle všeho jediný problém a to spotřebu karet. Ta bude prostě vysoká. Nicméně očekávaný výkon na úrovni 20% nad 2080Ti u slabšího modelu a 50% u silnějšího se již bere jako celkem uznávaná informace. Kde se opravdu neví je výkon a obecně vlastnosti nového Radeonu.
Nvidie bude mít do budoucna výhodu v tom, že stále bude mít rezervu v možnosti přechodu na lepší výrobní proces, zatímco AMD vyždíme z 7nm maximum.
Velkou neznámou pak budou ovladače u AMD, protože ovladače u RX 5700XT byly a stále v některých hrách jsou problém. A AMD si nemůže dovolit prodávat kartu s podstatně vyšší cenovkou jak u RX 5700XT, mířící do top segmentu, aby pak zákazníci museli laborovat s ovladači.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 07:44:31

Ten isty problem bol aj s CPU, firma ktora to vyvinula proste to neodladila aj na konkurenšni produkt a v niektorych programoch zrazu bol 28 jadrovi intel vykonejši ako 64 jadrove AMD aj to je konkurenčny boj.
V hrach maš to iste v optimalizovanych hrach aj pre AMD taka 5700 dosahuje o 20% menši vykon ako 2080Ti v neoptimalizovanych (mnoho krat zamerne) straca 60%
Tak že nepochybujem že zopar hier sponzorovanych Nvidiou zabudnu optimapizovať software pre AMD
Nvidia fakt bude mať problem zo spotrebou hlavne kvoli zastaralemu vyrobnemu 10nm procesu nazvaneho Nvidia 8nm na druhej strane cena waferu bude podstatne nišia.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 17:19:58

Konzoly majú AMD GPU, skôr by som preto čakal problémy na Nvidia kartách.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 14:15:30

3080 má mít údajně TDP 250W. 6900XT má mít údajně TDP 300W. Karty by měly být +- stejně výkonné. 3080Ti 300W, 3090 320W
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 17:25:58
avatar
Citace:
Nvidie bude mít do budoucna výhodu v tom, že stále bude mít rezervu v možnosti přechodu na lepší výrobní proces, zatímco AMD vyždíme z 7nm maximum.

snad si nemyslíte že je 7nm maximum kam se AMD může posunout ( ale to platí i pro Nvidia ), koncem příštího roku může přijít nástupce - nějaký Navi 31 vyrobený na 5nm - což je výrobní proces který nabízí téměř 3x vyšší hustotu tranzistorů na mm2 oproti 8nm který bude nyní používat Nvidia ( 8nm Samsung: 61,18 tr./mm2 VS 5nm TSMC: 171,3 tr./mm2),
takže bych se o budoucnost AMD nebál pokud jde o HW stránku, ale musím souhlasit s těmi ovladači, pokud chtějí oslovit lidi co do této chvíle kupovali ty TOP Nvidia karty tak by se neměla opakovat situace s ovladači pro 5700xt, pokud si někdo koupí kartu za 20 tis. nebo možná i více tak prostě nějaké chyby té kartě odpouštět jen tak nebude a to platí i pro ovladače které k té kartě dostane, pokud nebudou stabilní tak věřím že v tomto cenovém segmentu se najde spousta lidí kteří tu kartu půjdou vrátit a vymění ji za nějakou podobně výkonnou RTX kartu i když nebude mít tak dobrý poměr cena/výkon
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-04 13:40:42

Problém je, že těch 5nm bude extrémně drahý proces. A AMD rozhodně nebude moc chtít na něj nějak rychle přecházet, protože už současný 7nm proces je celkem drahý a ty čipy z 5nm procesu budou prostě drahé.
Tohle je prostě výhoda Nvidie. Na starším ale relativně velmi levném procesu dovede vyrobit kartu, která je výkonem nad kartou AMD. AMD tak zaplatí výrobu na dražším procesu a následně musí kartu s tímto čipem prodávat za nižší cenu.
Stačí se podívat na situaci s RX 5700XT .. kartu s plnohodnotným plně funkčním čipem vyráběným na dražším procesu, tedy tu nejdražší variantu daného čipu, musí prodávat za cenu, která je nižší než u konkurenční 2070S. Což je karta založená na čipu vyráběném na levnějším procesu a navíc se jedná o čip z části deaktivovaný, tedy z části defektní. A Nvidia takovou kartu s levnějším defektním čipem dokáže prodávat za vyšší ceny než AMD.
To je taky důvod, proč Nvidia má takové marže.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-06 21:55:15
avatar
Obávám se, že tvé výpočty mají háček, teda co háček, spíš hák že by uzvedl slona;-)

2070S má velikost čipu téměř dvakrát větší než 5700XT, takže i s levnějším výrobním procesem a rezignací na použití plně funkčních čipů, je výrobně pořád dražší než to ten malý čip vyrobený dražším procesem. A to i kdyby cena rostla lineárně s velikostí čipu, což ani náhodou neplatí...

Takže ne, Nvidia rozhodně neprodává karty s levnějším čipem za vyšší cenu než AMD své drahé čipy na levnější kartě:-D Mrkni se na ceny RX5600 abys věděl jakou má AMD marži na 5700XT;-)
AMD nás díky cenové politice nastavené NVidií při vydání RTX karet pěkně dojí a je otázka, jak to nastaví s další generací, když mají takhle velký manévrovací prostor.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 07:34:54
avatar
Mě by vždy zajímalo zda podobné předpovědi lidi věští ze své levé nebo pravé koule?

Jednoduše mě to nezajímá do doby než to vyjde. A i až to vyjde tak stejně zase bude trvat klidně i půl roku než se přizpůsobí a zoptimalizuje SW, tam to toiž není jak u her že hned vše jde a výkon se zvedne v rámci pár procent po vyladění ovladačů, ale nárusty jsou klidně i 30%. Takže zatím můžu klidně šetřit.

Co jediné mě ohledně těch karet aktuálně zajímá jakou budou mít velikost pamětí.

Na rovinu řeknu, že mě AMD karty nezajímají, protože ani v jednom z programů co uživám nejsou podporovány, ale přeji jim aby se už konečně vzchopily, protože to poslední roky byla jedním slovem hrůza. Poslední dobrou kartou co AMD udělala byla 7970. Samozřejmě, že i mě by potěšilo, kdyby se AMD více dařilo.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 08:19:24

ja zase cital, ze big navi ma byt max 15% nad 2080ti tak ja uz fakt neviem
Fry [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 08:19:45
avatar
Nech už to dopadne akokoľvek, hlavne nech sú už tie GK tu RX 5700 odišla do kremíkového nebíčka čiže náhradu potrebujem Kúpim to, čo bude mať lepšiu spotrebu vzhľadom na výkon a cenu samozrejme. Posledne som zažil s RX5700 problémy s ovládačmi ale vzhľadom k tomu, že bola tá karta vadná, možno dám ešte AMD tento krát jednu šancu. Snáď nesklamú. Teším sa na novinky

PS.: Niekde som zachytil, že nV má vyložiť karty na stôl v polovici septembra, je na tom niečo pravdy?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:12:39

Pravda je že Nvidia už rozposiela svoje GPU na testy a že prve testy by sa mohli začať objavovať po 13.8. dostupnosť kariet na dalši mesiac.
AMD že sa vraj tiež bude ponahlať a prve testy novych GPU by sa mali objaviť začiatkom buduceho mesiaca.
Myslim že budeš mylo prekvapeni a nebudeš musieť tolko čakať.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 12:38:09

No mně takhle v jenom PC umřela GTX 1080 ... taky potřebuju náhradu, ale teď se mi nic kupovat nechce, tak tam šel ze šuplíku zatím starší Radeon 580.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 13:56:12
avatar
To musi byt jeste v zaruce ne?
Fry [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 22:22:17
avatar
ano bola, poslal som na RMA, vrátili mi €
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 09:10:36

Teď jsem četl na diit.cz, že "Velká Navi prý nebude víc než 15 % nad GeForce RTX 2080 Ti". Tak jak to teda je?
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:38:47

Ono čistě parametrově to je možné. Podle mne AMD vyčkává na karty Nvidie a odladí tu kartu podle výkonu modelu 3080. Ten by měl být 20% nad 2080Ti a to je pro AMD reálné dosáhnout finální úpravou taktů a pomocí ovladačů.
Prostě ty takty podle toho nastaví tak, aby dosáhli na stejný výkon a zaplacují na ovladačích alespoň pro nejčastěji recenzované tituly.
Spotřeby se bát nemusí, protože ta bude u karet Nvidie vysoká. A ceny se bát také nemusí, protože karty Nvidie budou dle očekávání drahé a tak bude AMD opět bojovat cenou. Stejně jako nyní u 5700XT.
Rozhodně ale nečekám, že by se ta karta nějak přiblížila k 3090. Tam třeba občas vystřelí v nějaké hře, která architektuře AMD vyloženě sedne. Ale ve většině her bude daleko.
steny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - No, 2020-08-03 09:27:34

Tak to teď vypadá že Nvidia +50%, AMD up to 15% nad 2080ti. Nvidia bude mít stále jasně nejrychlejší kartu, AMD bude soupeřit s 3080 (ta má být +20%), hlavně cenou.
Spekulace, že by AMD mohlo mít nejrychlejší kartu jsou spíše tak jen vlhkými sny fanoušků. I možnost, že by se dorovnaly byla dost nepravděpodobná. Otázka je ale výkon v RT, tam zřejmě bude mít NV větší náskok.
Ve výsledku to ale bude znamenat vyšší výkon za dostupnější ceny, snad i zvednutí prodejů AMD karet, pokud nabídne další zajímavé karty (dnes to je víceméně jen 5700xt a pak až stařický Polaris) pokud tedy právě rozdíl ve výkonu v RT nebude hlavní selling point pro Nvidii a pokud ovladače ....
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 09:33:06
avatar
No je pravda, že jedinou kartu co kupuju od AMD je RX570 po bazarech pro lidi co chtějí pro děcka něco levnýho na hraní
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:40:12

Zabudaš na par detailov RDNA2 +50% DRNA a ta bola +50% GCN pri rovnakom počte jadier.
To znamena že NAVI 23 s rovnakym počtom jadier ako NAVI10 (5700) by ju mala prekonať o +50% 5700 a to je aj cca strata 5700 na 2080Ti.
Zjednodušene NAVI23 s 2500SP bude mať vykon 2080Ti.
A NAVI 23 nieje vrcholni čip AMD v buducej generacii.
NAVI23 240mm2
NAVI22 340mm2
Navi21 500mm2
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:52:20
avatar
Ty těm úníkům, nárustům a předpovědím hodně věříš co ?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 12:09:38

Ale ved to tvrdi samo AMD vo svojich road mapach.
Toto su informacie s 2019
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 13:02:33
avatar
AMD řeklo, že s NAVI2x míří na zhruba 2x vyšší výkon než má 5700XT ....
zero8324 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-04 09:04:41
avatar
Ale zober do úvahy iba to, že ak by zobrali súčasnú RDNA v podaní RX5700xt a zdvojnásobili počet výpočtových jednotiek dostali by kartu s 500mm2, výkonom zhruba 40-50% nad RTX2080ti a spotrebou cca 350-400W...teraz zober do úvahy 7nm+ výrobný proces a o 50% lepšiu efektivitu výkon/watt, tak nemôžeš opomenúť fakt, že AMD kartu s výkonom +50% nad RTX 2080Ti a TDP cca 300-350W dokáže dostať na trh...otázka je či to aj chce urobiť, a či nepokročí len o stupienok s výkonom vyššie aby pokryla RTX3080(S) prípadne sa na dosah dostala aj k RTX3080Ti a to všetko za oveľa lepšiu cenu...a na karty s prívlastkom Titanium či Titan si príde čas až s RDNA3.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-04 09:20:33

Videl som už aj takyto graf, keby toto bola pravda bola by to riadna funny
RX 6950 XT: 80CU, 16GB HBM2e, $999. 50% faster.
RX 6900 XT: 72CU, 16GB GDDR6, $799. 30% faster.
RX 6900: 64CU, 12GB GDDR6, $599. 5-10% faster.
(than a 2080 Ti)
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Sem s Big Navi 2020-08-03 09:56:01

Po príchode Ryzen 3000 a Threadripper 3000 procesoroch ich youtuberi začali dávať do zostáv, ktoré skladali na ktorých robili benchmarky....
Presne toto potrebuje AMD aj na grafickom trhu. V podstate zadarmo marketing a AMD sa dostane do povedomia aj na grafickom trhu.

Ja som osobne najviac zvedavý na najvyšší model s GDDR6 pamäťami a HBM variantu. Ak bude výkon výrazne vyšší než Radeon VII, spotreba lepšia než u NVIDIE, nebudú hnať takty kariet zbytočne vysoko, čím odpadne sústavné kontrolovanie, či je karta podvoltovaná, aby chladič nehučal v defaultnom móde a zapracujú na chladičoch, tak som ochotný ísť do najvyšších modelov.
joyster1787 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:12:37

Bude to zaujímavé... Musím počkať na AMD a potom sa rozhodnem.Vyzerá to tak ,že po mnoho rokoch bude fakt z čoho vyberať a výber bude zložitý
c.Data [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:15:31
avatar
Nvidia už marketingovou kampaň rozjela, není dne abych neviděl PR článek na diit o tom jak "správně" vybrat grafiku
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:34:00
avatar
ty Nvidia PR članky jsou snad na všech hw webech aji na hernich, prej to zaplatil konkretně vyrobce Gigabyte a jdou na to správně, jak prodat svoje karty
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:49:47
avatar
ano je to skrze výrobce grafik, ale NV "výrazně" přispívá na tuhle kampaň ;) potřebují se zbavit některých současných zásob RTX a současně RX 5000 série se v prodejích slušně daří, takže NV musí inzerovat (což ještě nedávno nemusela) aby je prodávala ....

pokud jsou ty články označené jako PR a reklama, je to v pořádku ...

osobně bych ale dnes nákup RTX 2060/2060S speciálně ani dražších 2070S/2080S nedoporučil nikomu ....
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 12:29:47

Tak nutno uznat, že RX 5700XT s cenami začínajícími od 10 tisíc s daní je při daném výkonu solidní karta. Pro hraní v 1440p, pokud tím tedy nemusíte krmit 120Hz či 144Hz monitory, to bohatě stačí.
Jenom je otázka, zda ji nyní kupovat, když jsou nové karty za dveřmi.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 12:49:13

Já koupil 5700 XT na Bazoši za 8400 Kč a jsem spokojený, to je podle mě adekvátní cena
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 14:12:52

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-3080-ti.c3581

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-3090.c3622

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-3080.c3621

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-6900-xt.c3481

Těžko říci, jestli jde o věrohodné informace.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 15:59:34
avatar
já bych tomu celkem věřil, podobné specifikace se objevují již nějakou dobu z několika zdrojů ale pokud jde o ty ceny a frekvence tak můžou být určitě ještě jiné, ještě krátce před přestavením karet se můžou rozhodnout navýšit frekvence GPU což ovlivní to jaký bude výkon v FP32 atd., frekvence pamětí což ovlivní to jak vysoká bude propustnost pamětí a teoreticky by mohla třeba taková RTX 3080 mít 2 verze jednu s 10GB a druhou s 20GB ale spíš ne, ty co budou ctít více paměti třeba si budou muset připlatit za RTX 3090
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 21:40:13

10GB je na novou kartu už hrozně málo
minimálně chci jít do 12GB
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-04 07:22:46
avatar
Taky se mi to nezamlouvá. 3080 by slušelo určitě 12GB a Ti 16GB pokud to tak nebude tka to pro mě osobně bude mírné zklamání. Navýšení paměti o 1GB oproti 1080ti mě tedy moc nevytrhne. 24GB 3090tky je zase už moc overkill.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2160x
Komentářů: 15
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1400x
Komentářů: 5
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Čtvrtek, 24 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1109x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Středa, 23 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3893x
Komentářů: 51
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Úterý, 22 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2000x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2777x
Komentářů: 23