AMD chystá několik grafických karet s čipy VEGA pokrývající mainstream až high end a prý brzy Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 21 prosinec 2016
altJako první je na řadě high end model s HBM2, již prezentovaný. Budou ale i další.

 

 

 

 

Nedávno jsem vás informoval, že AMD prezentovalo VEGA 10 grafiku, která vypadá, že výkonově bude někde mezi GTX 1080 až GTX 1080Ti a že je to ten model, který AMD ukazovalo na nedávné předváděčce v akci. Karta bude mít s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou 8GB HBM2 pamětí a půjde o konstrukci podobnou minulé FURY/NANO generaci.

Také jsem vám říkal, že to bohužel vypadá, že si na VEGA budeme muset asi ještě počkat. Optimisticky na konec Q1, realisticky možná až do Q2. Pravděpodobnost tohoto scénáře potvrzují i další informace. Samo AMD začíná o VEGA opravdu mluvit, včetně použití slovíčka „soon“, což už naznačuje, že vydání je na dohled.

Fakt že tomu tak opravdu je, potvrzuje certifikace produktů, kdy nové čipy POLARIS 12 a VEGA 10 obdržely povinnou RRA certifikaci, což potvrzuje, že čipy a fakticky i návrhy grafik s nimi jsou po všech hlavních vývojových stránkách hotové, jedná se tedy o finální produkty a připravuje se jejich uvedení na trh na konkrétních komponentách.

  • Od POLARIS k VEGA v roce 2017

Zatímco POLARIS je inovovanou generací GCN+ architektury, nesoucí sebou hlavně výbavu nové generace grafik a hlavně technickou optimalizaci pro 14nm výrobní proces, VEGA je úplně jiná kapitola grafické architektury AMD. Největší změna od uvedení GCN před několika lety. VEGA má NCU architekturu, která vychází z GCN, ale přináší velkou řadu podstatných technologických a funkčních změn. Není to jen nová generace grafik, je to nová generace grafické architektury.

Dnes už víme, že jako první dorazí VEGA 10 čip. To je čip, která má parametrově velmi blízko FIJI (FURY série). Dnes víme, že grafika s ním bude mít minimálně 8GB HBM2 pamětí, 2048-bit sběrnici, TDP mezi 200-300W a výkon nejméně 12,5TFLOPS. AMD představilo speciální výpočetní model MI25 s tímto VEGA čipem a v praxi předvedlo i chystanou herní grafickou kartu, která má nabízet dostatečný výkon pro hraní ve 4K při 60FPS a měla by být konkurencí GTX 1080/1080Ti.

S pravděpodobností blížící se jistotě se objeví více variant VEGA 10 grafik. Velmi pravděpodobná je opět špičková verze kladoucí důraz na maximální výkon a pak verze kladoucí důraz na efektivitu. Fakticky vůbec nelze vyloučit, že AMD zopakuje scénář s FIJI, tedy uvede tři modely – „RX NANO, RX FURY a RX FURY X“. Pravděpodobná je ale i varianta že budou „jen dva“ modely, RX NANO a RX FURY, přičemž AMD nebude tentokrát uvádět model s výhradně referenčním AiO chlazením, jako byla FURY X a ponechá řešení chlazení plně na výrobních grafik. Prezentovaná VEGA 10 grafika totiž měla klasické chlazení, ne AiO. Ale nemusel to být finální produkt. Existovat bude i duální model, tedy grafika s dvojicí VEGA 10, která by měla nahradit AMD PRO DUO na pozici nejvýkonnější grafiky světa. Doufejme, že ve větším počtu a v širší dostupnosti, kdy u PRO DUO byla situace způsobena v podstatě koncem výroby experimentálních HBM pamětí první generace. Duální RADEON by AMD mělo představit na COMPUTEXu.

Z toho vyplývá, že VEGA 10 grafiky dorazí na trh dříve, očekáváme širší demonstraci na CES a pravděpodobné detailnějších představení na přelomu února/března v rámci GDC 2017. Na trhu by mohly tedy být někdy kolem dubna, nejpozději v květnu. AMD ale pracuje i na VEGA 11 čipu, který již byl také potvrzený. Tento čip je určený pro nižší segment a mělo by jít o první mainstreamovou grafiku s HBM2 paměťmi. Výkonově by mohl být někde poblíž GTX 1070, v podstatě by mělo jít o parametrově POLARIS 10 čipy, ovšem s VEGA architekturou, vyšší frekvencí a HBM2 pamětí. Osobně ale neočekávám představení grafik s VEGA 11 dříve, jak v polovině roku, přičemž půjde o grafiky do segmentu kolem 250-300 dolarů. Otázkou jsou hlavně HBM2 paměti a vůbec celá konstrukce s interposerem, kterou to vyžaduje. Tato konstrukce a hlavně HBM2 paměti jsou stále velmi nákladné na mainstream. AMD však s HBM2 i nástupci této technologie hodně počítá a už stávající POLARIS architektura umožňuje využití jak GDDR5, tak HBM2, teoreticky tedy existuje šance, že se stávající POLARIS grafiky dočkají nějaké nové verze s HBM2. Každopádně VEGA je hlavní nová architektura AMD a kromě VEGA 10 a VEGA 11 čipů se příští rok objeví i APU procesory ZEN s integrovanou VEGA grafikou pro AM4 platformu (druhá polovina roku) atd. V současnosti navíc AMD pracuje na 7nm výrobě a VEGA 20 (vycházející z VEGA 10) je první čip, který by se na této výrobě měl objevit a to ke konci roku 2018 (na trhu 2019).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 17
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-24 12:00:47
avatar
Můj tip:

V RX 400 řadě už nic výkonějšího nepřibude. Vega 10 bude jako Fury, Vega 11 590 a 580. Model 570 a níž bude nejaký Polaris refresh.
technik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-24 13:20:07

tvuj tip popira zaruceny zpravy o tom jak do vanoc bude dostupna rx 490 a mohla by to bejt vega

myslim ze i tu takovy zpravy byly

tak nevim jestli ji dneska stihnou naskladnit do obchodu
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-24 15:48:50
avatar
To byly jen spekulace, nikdo nikdy nic takového neslíbil.
Prostě se objevily informace o možné RX490 + spekulace o tom, z jakého čipu bude a o dostupnosti. Prostě nic zaručeného.
Ber to tak, že dokud to není na pultech, tak to "neexistuje".

Stejně jako RyZen. Objevuje se spousta informací, ale dokud to není na pultu a neznáme modely, přesné specifikace, výkon a cenu...tak si každý může vymýšlet co chce :-)
danito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :-) 2016-12-24 23:15:25

Třeba dostal DD pod stromeček novou křišťálovou kouli.
danito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Už aby to bylo na trhu 2016-12-24 15:12:00

Vždycky se těším na novinky od AMD. Nabidka Intelu mě nechává chladným. Tam se počítá s jistým standardem. Tak doufám, že můj další komp bude mít zase oblíbené logo. Hezké svátky bez explozí.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?Pátek, 22 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 695x
Komentářů: 2
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.Čtvrtek, 21 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 385x
Komentářů: 2
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.Středa, 20 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 901x
Komentářů: 2
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?Středa, 20 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 768x
Komentářů: 3
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!Neděle, 10 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3259x
Komentářů: 8
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!Sobota, 09 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3503x
Komentářů: 7