AMD chystá Radeon RX 7650M XT. Další vylepšení grafické RX 7000 série co by 50tkový update? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 24 May 2024
alt50tkový update stávající generace grafik AMD prý bude. Mobilní RX 7650M XT co by externí GPU?

 

 

 

 

Nejen mobilní grafické karty Radeon RX 7000M jsou plně konkurenceschopné co do výkonu i provozních vlastností s NVIDIA RTX 4000 Laptop modely, přičemž AMD modely jsou současně výrazně levnější. Bohužel OEM výrobci notebooků je prakticky zákazníkům nenabízí. Údajně to má co do činění s NVIDIA GPP, který stále skrytě běží, a současně ceny AMD variant notebooků by byly znatelně nižší než NV varianty jinak stejných PC, což by dělalo jiné problémy výrobcům i prodejcům. Každopádně Radeon RX 7000M grafiky nejsou moc k vidění. Bez ohledu na to, AMD údajně připravuje 50tkový refresh/update.

Minimálně se objevila zmínka o konkrétně Radeon RX 7650M XT. Tohle by měla být jedna z novinek, kterou AMD brzy ohlásí a jeden z výrobců jí má dle vlastních slov v plánu použít u nového externího řešení pro mobilní PC.

To by bylo zajímavé, protože jedna z věcí, kterými externí grafická řešení pro mobilní PC nejsou známé, jsou rozumné ceny. Ač mobilní grafiky používají stejné čipy jako ty desktopové, jsou klidně v některých případech ještě dražší, než výkonnější nemobilní verze. Takže speciálně ceny kompaktních externích řešení s mobilními GPU, jsou absurdně drahé. Radeon RX 7650M XT by tak mohla být příjemná změna, i když na trhu existují i verze se stávajícím RX 7600M XT. Každopádně uvidíme, zda AMD tedy představí kromě RX 7x50M modelů, také nějaké vylepšené desktopové verze.

  • Radeon RX 70x50 pro desktop?

Přeci jen víme, že minimálně Radeon RX 7900 série a NAVI 31 dostane plného nástupce až v rámci RDNA 5, přičemž toho se dočkáme realisticky nejdříve v Q4 2025. Do té doby tedy musí NAVI 31 vydržet jako TOP nabídka AMD, a jsem si jistý, že by se stávající karty RX 7900 XT a 7900 XTX daly nějak vylepšit a povýšit tak na 7950 XT/XTX. Na druhou stranu je tu nová 4nm RDNA 4 generace, která ale po zrušení čipletových TOP variant bude tvořena jen dvěma malými monolitickými čipy, ale dostatečně výkonnými, že efektivně nahradí RX 7600/7700/7800 modely. A to údajně už v Q4 tohoto roku. Takže AMD v tomto ohledu 50tkové verze stávajících mainstreamových RX 7000 modelů nutně uvádět nepotřebuje.

Tak uvidíme, byť zjevně nejsou Radeon nyní prioritou AMD, co by firmy, byli jsme ujištěni, že je jim věnována stále velká pozornost a rozhodně se vylepšení a velké novinky chystají. Speciálně RDNA 5 se věnuje mnohem více lidí a prostředků, než jakékoliv předchozí generace AMD Radeon grafik. Ale na to si musíme ještě počkat. Otázkou je, zda může být AMD spokojené se současným podílem, který zjevně naprosto neodpovídá tomu, že objektivně jsou stávající Radeon RX 7000 grafiky často nejlepší grafické karty na trhu z pohledu výkonu ve všech hlavních cenových kategoriích, mimo TOP high endu a přesto se konkurenční RTX karty, které jsou často za stejnou cenu výkonem o kategorii horší, prodávají více. Zjevně tedy není problém ani v HW ani v SW, ale úplně v něčem jiném. A možná by to tedy chtělo přijít s něčím jiným, než jen vylepšením grafik samotných …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Murphix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-27 18:20:43

Za chvili ma Radeon 10 % trhu...
jpsix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-27 21:33:58

takze v dohladnej dobe nehrozi notebook s lepsou AMD grafikou super
Murphix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-27 21:42:30

On je nikdo nechce, chipy jsou, ale zajem ne.
Bowler [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ale kdeže! 2024-05-29 23:27:50
avatar
Ja už mám 4tú Radeonu za sebou a v pohode, sem tam problém s ovládačom ale ak nie si lama alebo BFU tak si poradíš! Predaje sú aké sú ale na heuréke to až blbo neukazuje! A to som tých kariet mal množstvo! K PC som pričuchol v časoch Riva tnt2 :-)
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-10 07:32:44

Radeony v mobilní sféře nikdo moc nechce, proto je výrobci ani ve větší míře nenabízí. Řeči o OEM, GPP a podobné neustále se opakující řeči nejsou na místě, důkazem je Computex, kde AMD se svými partnery ukazuje nové mobilní Ryzeny a kolik těch nových notebooků má Radeony? Zkuste to spočítat. A troufám si tvrdit, že AMD má na své prezentace větší vliv než Nvidia a tak si může do jisté míry říci, že tam bude i notebook na AMD platformě. Pokud tomu tak není, chyba není u Nvidie, ale u AMD.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-10 08:04:12
avatar
Takže AMD má objektivně lepší karty za stejné nebo nižší ceny než NV a nikdo je nechce... OK ... to ale nevysvětluje, proč je to chyba AMD. Není to náhodou chyba zákazníků a OEM, není tedy problém v nefungujícím trhu? Já prostě vidím jaké ty karty jsou, mám je otestované a nedává smysl z hlediska vlastní a hlavně cen těch produktů aby ten podíl byl takhle vychýlený, natož aby to byla chyba AMD ....
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-10 14:09:33

Že vám to nedává smysl neznamená vůbec nic, situace na trhu je taková jaká je. A neúspěch firmy (v nějakém segmentu) opravdu nesvalujte na zákazníky.
Vzhledem k tomu že se současnou mizernou situací je AMD spokojeno (což tu na blogu opakovaně tvrdíte vy), tak neočekávám ani nějakou změnu, asi dle AMD (nebo jen nějakých šílených zástupců co tohle říkají) to není třeba. Grafická divize je mimo konzole a profi divizi prakticky na ručník.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-10 16:39:46
avatar
Řekl bych, že je to hlavně otázka omezené kapacity TSMC a z toho plynoucích preferencí. Stejně jako NV i AMD preferuje produkty s větší marží. A to herní grafiky nejsou. Rozdíl je jen v tom, že někdo na hráče kašle, zatímco jiný logicky preferuje produkty s vyšší marží
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-10 20:41:12

Omezená kapacita TSMC je další nesmysl co se tady opakuje, proč nemají problém s nasmlouvanou kapacitou jiní výrobci? Qualcomm, Nvidia, Apple, Microsoft, Google, Amazon, Intel? Neříkám že nemají vůbec žádný problém, ale neprojevuje se to například na stagnaci tržeb jako u AMD už několik kvartálů, když sem tu před léty varoval, že AMD nemá dle finančních výhledů nasmlouvané kapacity, tak se byl za lháře, blázna a podobně. Výsledek vidíme všichni.
Dle některých je ale AMD s timto spokojené..... tak se není čeho bát
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-10 21:07:56
avatar
Ti ostatní jsou buď aktivnější při vyjednávání, nebo to takhle AMD opravdu stačí. Každopádně asi dává smysl, že z toho co mají nasmlouváno raději vyrábí výdělečnější produkty. Mají větší zisk a můžou financovat vývoj.
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-11 10:52:55

Ano, ostatní jsou aktivnější, na to poukazuji, oni jsou aktivnější hlavně proto, že si uvědomují stoupající cenu alokované výroby u TSMC, ta už levnější nebude. AMD nezbývá nic jiného, než se obrátit na Samsung a doufat, že jejich výroba bude s jejich výrobky "kompatibilní z hlediska plánovaného výkonu", aneb, AMD si navrhne výrobek co má jet na 5GHz, ale výroba Samsungu bude zvládat 4,5GHz, to pak budou prakticky neprodejné.
Nehledě na peníze, bez zisku žádný vývoj a výroba nebude taková jako u konkurence. Dokola se tu blábolí o nenažranosti Nvidie, jenže ona ty nenažraný prachy použije na vývoj, výzkum a alokaci výroby. V tomhle AMD nemůže konkurovat, ten vlak jede jako prase a je to vína jen AMD, že nenaskočilo na vlak AI včas, takhle pobere drobné.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-11 12:14:51
avatar
Souhlasím. Je otázka, co chtějí u Samsungu vyrábět a jak to Samsung zvládne. Ale i když to bude horší než TSMC, tak by to v případě levnějších produktů nemuselo vadit. Zvlášť pokud bude zajímavá cena.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Friday, 21 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 501x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Thursday, 20 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 872x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechWednesday, 19 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 837x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenTuesday, 18 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1391x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1527x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 0