AMD FSR3 bude open source a pro všechny! AMD dělá technologie pro hráče, NVIDIA pro sebe. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 24 březen 2023
altDalší standard pro všechny hráče vytváří AMD. FidelityFX Super Resolution 3 se brzy ukáže.

 

 

 

 

Přístup AMD a NVIDIA k zákazníkům, hráčům a herním technologiím nemůže být odlišnější. Prakticky naprosto opačné přístupy. Zatímco jedna firma dělá technologie hlavně pro sebe a ždíme hráče, druhá je dělá pro hráče bez ohledu na zisk. AMD si s jeho FSR 3 (AMD FidelityFX Super Resolution 3), troufá opravdu hodně, kdy aktuálně oznámila, že bude otevřená a pro všechny a vyjde jako Open Source! Další podrobnosti byli zveřejněny na GDC 2023.

FSR 3 nabídne částečně to, co uzavřená DLSS 3, tedy zvýšení počtu FPS generováním extra snímků s tím velkým rozdílem, že bude fungovat nejen na pár vybraných drahých kartách jednoho výrobce. Tedy nepůjde o primárně marketingovou technologii, která má za cíl prodávat nové předražené grafické karty s falešným dojmem, že je DLSS 3 u nich nějaký přínos. Samozřejmě vývoj otevřené technologie FSR od AMD tak, aby fungovalo nejen na grafikách Radeon, je násobně složitější, dražší a těžší, než vývoj DLSS omezené funkčností na několik grafik NVIDIA. To je samozřejmě i důvod, proč to AMD déle trvá. Cílem je také vydat funkční technologii, ne marketingové sliby na dlouhou trať. Vývoj ale prý běží dobře a letos nám FSR 3 ukáže.

Hlavním (nikoliv však jediným) přínosem FSR 3 má být generování extra snímků. Údajně doje až ke zdvojnásobení počtu FPS proti stejnému nastavení hry s FSR 2. Což zní dobře, pokud to bude fungovat na grafikách, které tohle výkonově potřebují! Což není současný high end v tuto chvíli, kdy například marketingové DLSS3 nefunguje vlastně na žádné kartě, která by to nyní opravdu potřebovala, a hlavně to potřebovali její majitelé. DLSS 3 nefunguje oficiálně vůbec na starších slabších grafikách NVIDIA, což je samozřejmě záměrné a účelové. NVIDIA chce prodávat nové karty, nechce abyste si nechávali delší dobu staré, takže je nebude dělat použitelnější, i když by mohla. Ale nechce. AMD má zcela jiný přístup, nechce vytvářet zbytečně elektronický odpad, a neomezí fungování přínosných technologií jen na své karty. Proto FSR 1 i FSR 2 fungují nejen na nejnovějším HW od AMD a fungují velmi dobře. Jde o skutečně přínosné implementace technologií, nejen o marketing.

FSR 3 bude tedy další skok. Zajímavostí je, že údajně implementace do her nebude přespříliš složitá. Údajně dokonce všechny hry, které už mají FSR 2, tak by mohly mít i aktualizaci na verzi FSR 3.0. Bude docela zajímavé sledovat, jak to AMD dokázalo, nejen bez AI výpočetních obvodů na GPU, ale že to bude fungovat nejen na nejnovějších Radeonech. Předpokládám, že ale nějaký vliv výkonu GPU tam bude, tedy že přínos bude nižší na slabších kartách než na těch výkonných, což je obecně známá věc, kdy DLSS/FSR mají nižší % přínos prostě u slabých karet, než u silnějších. Pořád je tu požadavek na extra výkon, který to zpracovává.

Každopádně NVIDIA oficiálně nepodporuje (nechce) DLSS 3.0 na starších než nejnovějších RTX 3000 grafikách, samozřejmě je to čistě marketingových nikoliv funkčních důvodů. Platí tak, že AMD bude skutečně první, které nabídne technologie generující extra snímky a zvyšující tak počet FPS pro většinu uživatelů a širokou skupinu hráčů, kdy DLSS 3.0 se tedy nedá považovat za skutečnou konkurenci.

FSR 3 je tak potenciálně zajímavé pro ty, kteří mají starší slabší kartu, vystačí si s nižšími detaily a nechtějí si kupovat ještě nějakou dobu novou. Pokud tedy tvůrci her FSR 2.0 (následně 3.0) zařadí co by standard do nových her, což se zatím až na výjimky docela děje. Samozřejmě je zde stále mnoho otázek, například jak hodně budou ty generované snímky znatelné, kdy u DLSS 3 je to hodně rušivé a efektivně se to dá použít jen když je FPS opravdu hodně (tak 100+ ideálně). Navíc to zvyšuje latence, kdy většina her s DLSS 3 běžící na 100 FPS se zdá méně plynulá, než ta samá hra běžící bez DLSS na 60FPS. Jak se s tímhle popere AMD tak bude zajímavé, kdy osobně očekávám, že to bude mít asi podobné dopady, už z principu. Každopádně fakt, že to AMD dělá jako OpenSource, tedy standard dostupný a otevřený pro všechny, je velká a ani náhodou samozřejmá věc. Je ale stále více jasné, která firma myslí na hráče a skutečný vývoj použitelných užitečných herních technologií, a která jen z hráčů tahá peníze. Nekritizuji, jen konstatuji, obojí je legitimní přístup, stejně jako je ale legitimní, že tuhle skutečnost objektivně upozorňujeme.

AMD oficiálně uvede FSR 3 někdy tento rok.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-25 22:31:28
avatar
Bohužel jsem zklamane , že musim přejit na nvidiu, pač amd ma hw problem s timto monitorem , kterej sem pořidil ve velke promo akci - 25k.. hlavně že ma freesync premium pro
Odkaz
at je nvidia jaká chce ,ale má zkrátka daleko větší počet peněz a lidí na vychytávání těchto problémů
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 08:48:23
avatar
co je to za nesmysl, proč by za to mohlo AMD? Pokud ten monitor má Freesync Premium Pro, tak to s ohledem na jasně dané parametry které musí splňovat, musí s AMD 100% fungovat. Pokud ne, je to problém výrobce toho monitoru něco udělal špatně. AMD ten monitor nevyrobilo.
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 13:53:23
avatar
tak výrobce přece s AMD spolupracuje s inženyrama na těchto vychytávkách , aby to fungovalo jak má snad ne?a řeší s nima potenciální problémy přece, pač alienware má s AMD taky problém
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-27 09:04:21
avatar
Free Sync je obecny free standart vyvojari vubec s AMD spolupracovat nemuseji... Jsou zde jasne dana pravidla co musi pslnovat jinak monitor ani certifikaci nedostane.. Ja osobne mam doma nekolikatery Free Sync monitor (aktualne 4K@144Hz s Free Sync premium) a nikdy jsem problem nemel..
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-27 10:32:06
avatar
však jak řikali v hw unboxing AMD tam má nějakej problém s tim dosaženim jasu HDR na těch monitorech co podporuji Freesync Premium Pro.. zkrátka zbavim se AMD karty , navíc výrobci ty produkty primárně optimalizují na Nvidii , vždy má 75% pc trhu ,tak mě nepřekvapuje , že to ignorují
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 11:21:58

A což takhle monitor vrátit? Pokud monitor za 25k už od začátku nedovede fungovat tak bych moc nevěřil že vydrží dalších x let
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 17:16:44
avatar
ten monitor funguje, ale s Nvidii budu mit vyšší jas s HDR pač AMD tam má bug udajně to ma spojitost s AMD Freesync Premium Pro, takže všechny ty monitory co to mají nedosahují maximální jas v HDR - řikali to v hardware unboxed..

Navíc vracet ho nechcu když sem ho koupil tak vyhodně - tedka se dá pořídit za 34-35k , mě stál kvůli jejich chybě 25k a mam ktomu ještě mobil v hodnotě 10k za 1kč..

Je pravda , že sem tam při zapnutí tam problikává takovej pruh dole - to stačí zapnout HDR, vypnout a jede zase normálně.
Nvidia tohle vyřeší prodám AMD kartu a pojedu už jen na Nvidii s timto monitorem a je to
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-27 08:59:27
avatar
zapinat na monitoru HDR je nesmysl, v 99% to kurvi obraz a barvy do nesmyslů.. Osobne mam taky monitor s Free Sync Premium Pro a HDR si vubec nezapinam je to naprosto k nicemu.. HDR bude mit smysl az s monitory dalsi generace, kde bude svit kolem 1500-2000, takovy ty pseudo HDR 400-800 jsou naprosto k nicmeu a jedna se pouze o makreting..
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-27 10:20:27
avatar
však to je Oled a HDR to ma dost kvalitni , proto ho řešim a rozdil mezi on off je dost velkej
semtexxl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 00:44:53
avatar
AMD kašle na hráčov. Ako každá firma myslí len na podiel na trhu, ktorý momentálne stráca a prekvapivo z toho ťaží Intel. Nemôžu si dovoliť nejakú exkluzívnu technológiu doslova to musí byť opensource.
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 01:39:37
avatar
nejde o to kdo na koho kašle, jde o to jak dobře to funguje a tam bohužel amd oproti nvidii stále ztrácí.. stačí se podívat na různý prezentace např. novýho unreal enginu 5.2 , zas to ukazovali na Nvidii a Intelu.. vývojáři zkrátka primárně vyvíjí na tom, co má na trhu dominanci
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 08:49:57
avatar
ukazovali a vyvíjí to i na AMD, protože ten Unreal musí dobře běhat i na konzolích, což je kompletní AMD platforma ;) a ta mimochodem v celkovém měřítku dominuje skutečně na hry používaným zařízením tedy herní PC + konzole ...
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 13:59:21
avatar
většinou , když se něco ukazuje (prezentuje) tak je to na Nvidii a Intelu což asi není náhoda.. pač AMD není priorita - nemá to tolik lidí. Konzole jsou hlavně na AMD tam to na nvidii ukazat nemužou, bavim se o PC kde AMD má menší část trhu
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-27 09:02:48
avatar
vsechny dnesni multiplatformi enginy jsou vyvijeny hlavne pro AMD, protoze to na AMD HW musi proste makat na 100% protoze to maji konzole a tech se proda stamiliony... A hlavne konzolovi hraci proste museji mit stabilni FPS takze optimalizace je zde to nejdulezitejsi.. Mas celkem zkresleny pohled na vec.. Pokud se to prezentuje na Intelu + Nvidii nic neznaena, Nvidie i Intel si tuto prezentaci mohli klidne zaplatit, vyvojari vzdy radi prijmou nejaky ten sponzorsky dar ze
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-27 10:35:39
avatar
konzole je 1 věc, pc trh je jiná.. na pc stále vládně Intel a Nvidia a dle toho vypadají i optimalizace her
Delší dobu mám AMD kartu a několik problému se našlo s ovladačema a to stejný platí pro hry hlavně starší hry..
Předtim sem měl Nvidii a bez problému..
Vsadim se, že jak prohodim ted GPU , tak Nvidia s tim monitorem nebude mit problem
juraj7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-29 17:13:32

Máš pravdu, nie je to náhoda.
Prezentácie sa vždy robia na sponzorovanom HW. :-) Kto si to zaplatí, toho značka pri prezentácii svieti. Takáto spolupráca je podpísaná na roky dopredu.
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 08:19:55
avatar
Furt nechápu, proč by měl někdo chtít, aby se hra tvářila, že jede na 100fps, když ve skutečnosti běží jen na 50fps.
Však co to mění? Ta hra pořád poběží na 50, ne?

Jen tam bude 50 dalších snímků, které vznikly jen tak z ničeho... Nebo se pletu a hra skutečně zázračně běží na 100 fps?
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 11:18:37

Jde o to že obraz bude mnohem plynulejší (rozdíl cca jako při porovnání 60hz a 120hz obrazovky), ikdyž odezva zůstane cca na úrovni 50fps.
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 12:06:15
avatar
poběží třeba na 100 fps opravdu tam budou cele to je o tom dojebat obraz tak abys to nepoznal (zmenši rozlišení) ja tomu říkám rozmazavadlo
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-26 21:52:39
avatar
Ja tomu chápem tak, že sa odpočítajú chýbajúce frames na úkor latencie. Pre človeka je 100ms okamžite. Za tento čas dokážeš dokážeš pridat napr. 10 frameov aby si mal namiesto 50 mal 60 fps. Obraz bude plynulý, ale bude tam 100ms input lag. Urobí sa interpolácia medzi predošlým a nasledujúcim frameom. Grafika nemusí počítať celú scenu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Alone in the Dark má datum vydání a demo
Alone in the Dark má datum vydání a demoČtvrtek, 01 červen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 618x
Komentářů: 0
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzy
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzyÚterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 706x
Komentářů: 1
Ventilátory pro chlazení PC jsou překonané?
Ventilátory pro chlazení PC jsou překonané?Úterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 8804x
Komentářů: 6
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasika
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasikaSobota, 27 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1453x
Komentářů: 0
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačku
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačkuČtvrtek, 25 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2252x
Komentářů: 12
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: Gollum
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: GollumStředa, 24 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1433x
Komentářů: 1