AMD Llano na vlastní oči – jak dokáže jeden malý čip nahradit procesor a grafiku! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 15 červen 2011
altNa vlastní oči a zkušenosti vypadá AMD Llano ještě mnohem zajímavěji než z testů na internetu.

 

 

 

 

Aktuálně probíhá v Berlíně představení nové mobilní platformy AMD. Samozřejmě mluvíme o Llano. Při této příležitosti tak máme na vlastní oči možnost se přesvědčit o tom, jakými mílovými kroky jde vývoj čipů a samozřejmě také si vyzkoušet Llano v reálných produktech.

Takže jako první tady máme pro vás velikostní srovnání nového čipu a to AMD A8-3500M, který má 4 procesorová jádra a ještě plných 400SP DX11 v grafické části. Ano, ačkoliv se to nechce věřit, všechno se ukrývá v tom malém kousku křemíku.

Ještě více velký skok ve vývoji a technologii vynikne, když se dáte vedle sebe, co vlastně ten nový procesor ukrývá. Na obrázku máme velikostní srovnání s desktopovým AMD Phenom II procesorem (Llano je ve skutečnosti Athlon II, ale ten je velký podobně) a hned vedle toho je Mobilní Radeon, který se ale AMD nějakým zázrakem dovnitř podařilo nasoukat také.

Nový Llano čip tak zastane práci dvou velkých čipů, což je pro výrobce velká úspora a pro zákazníky, hlavně díky menší spotřebě, vlastně také. V Llano je také integrována značná část čipsetu. AMD celému tomuhle vývoji věnuje slušnou část své prezentace.

AMD také vysvětlovalo, jak to bude s VISION platformou, jak mají zákazníci rozeznávat jednotlivé modely a jaký výkon a užití si od nich slibovat. Také jasně prezentovalo výkon jednotlivých modelů Llano, kdy existují i dvoujádrové verze s pouhými 240 jednotkami. Ty jsou proti čtyřjádrový verzi se 400SP graficky slabší asi o 45%.

Neméně zajímavé je i to, že AMD dokázalo novými čipy podstatně navýšit výdrž na baterie. Dokonce se chlubí, že jeho špičková verze Llano dokáže být při vyšším výkonu úspornější než Intel se svým Core i3-2000.

Na prezentaci samozřejmě bylo možné si vyzkoušet výkon nových čipů i v reálných noteboocích. A je to skutečně vynikající. Ačkoliv procesorový výkon nemůže konkurovat Intel Sandy Bridge procesorům, pro velkou část uživatelů bude Llano mnohem zajímavější. Výkon nové integrované grafiky je doslova brutální a zapomeňte na všechny své zkušenosti s integrovanými grafikami.

Nejeden tester kontroloval, zda skutečně jede jen ta integrovaná grafika. Zapomeňte na nízké detaily a snížené rozlišení, Llano dokáže rozběhat většinu her na střední detaily v nativním rozlišení většiny notebooků! Dokonce si v mnoha hrách troufne i na vyšší detaily a to i u moderních her. Klobouk dolů. Můžeme konstatovat, že přídavná grafika typu HD 6400/6500/6600M nebo NVIDIA GF 520/530/540M je vlastně úplně zbytečná záležitost. Jinými slovy, většina mainstreamových notebooků, pokud použije Llano, tak již nepotřebuje přídavnou grafiku jako doposud. V současné době nemá AMD na poli integrovaných grafik výkonově ani technologicky žádnou srovnatelnou konkurenci a díky dostatečnému procesorovému výkonu a vynikajícím provozním vlastnostem, je to konečně skutečná konkurence Intelu na poli mainstreamu. Teď to jen dokázat výrobou.

 PS: příští rok mají Trinity procesory přinést dalších 50% grafického výkonu ve srovnání s Llano! A také se prý ještě letos dočkáme nových HD 7000 grafik.

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 961x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3940x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1400x
Komentářů: 0