AMD oficiálně: NAVI 2 bude o 50% efektivnější a míří na TOP high end. A nebude mít blower. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 06 březen 2020
altOficiálně máme potvrzení oddělení herních a výpočetních architektur a GPU. A přípravu RDNA 3.

 

 

 

 

Společnost AMD měla sezení s investory a připravilo si zajímavou prezentaci plánů. Máme tu první oficiální informace o RDNA 2 a také CDNA a RDNA 3. Zkrátka kam AMD míří s grafickými kartami. A je to vzhůru. Hodně vzhůru. GPU od AMD budou následovat příkladu CPU ZEN.

  • Oficiálně oddělení vývoje výpočetních a herních grafik!

Osobně to říkám už dlouho, ale AMD to oficiálně potvrdilo až nyní. Opravdu oddělilo vývoj GPU pro herní (spotřební) grafické karty a ty výpočetní (HPC). Posledním univerzálním čipem byla VEGA, která univerzální byla proto, že takový být musela. I tak se ale dá říci, že spíše inklinovala k výpočetní oblasti, což dokazuje především její 7nm poslední variace.

Každopádně univerzalita GPU od AMD byla dlouhá léta dobře známá. AMD vždy mělo obrovský výpočetní výkon, často nebrzděný i u herních variant, takže proti NVIDIA byla vždy výrazně výkonnější. Bohužel hry toho prakticky nedokázaly nikdy využívat, stejně tak řada aplikací a jejich uživatelů byla napsána pro CUDA, takže výpočetní výkon Radeonů bylo možné využít jen někde. Ale pokud jste to uměli, neměly vzhledem k cenám konkurenci. Bohužel všechna ta výbava a univerzální použitelnost byla na škodu hernímu výkonu a efektivitě. Prostě čip obsahoval věci, které pro hráče byly k ničemu. AMD se tedy správně rozhodlo oddělit další vývoj.

RDNA architektura, kterou v první generaci na trhu máme v podobě Radeon RX 5000 grafik, je čistě spotřební/herní záležitost. Má dokonce výpočetní výkon podstatně nižší než VEGA předchůdci, ale herní výkon je stejný, nebo lepší, při výrazně lepší efektivitě (nižší spotřebě). Asi jste si také všimli, že RDNA nezamířilo do HPC segmentu, jsou jen klasicky profesionální edice pro grafické použití. Proč?

Na to AMD odpovědělo oficiálně právě teď. Vedle RDNA architektury má totiž také CDNA. Tedy GPU řešení určené speciálně pro výpočty. Zatímco RDNA bude hlavně o FPS, CDNA bude hlavně o výpočetním výkonu. AMD tak oficiálně potvrdilo, že právě CNDA nahradí stávající GCN VEGA řešení, a to už letos. Tedy velmi pravděpodobně je právě tohle nový ARCTURUS tedy MI100.  

  • AMD RDNA 2 na konci roku a bude to velké!

Oficiálně jsme se také od AMD dozvěděli pár podrobností o RDNA 2 grafikách (NAVI 2). Že bude 7nm+ už víme. Ovšem že nabídne stejný posun efektivity proti stávajícím RDNA (NAVI) alias RX 5000, jako nabídly právě RX 5000 proti GCN, to je velká novinka. Má to být opět 50%, což je ohromující posun. Mnohem větší, než jsme všichni očekávali. A vzhledem k dosavadním zkušenostem s AMD, si určitě nevymýšlí.  

RNDA 2 (NAVI 2) současně s tím nabídne výrazný posun výkon v rámci IPC a dokonce navýšení taktů. RDNA 2 je také zcela přepracovaná proti RDNA 1, takže novinek bude mnohem více. Jendou z nich je i HW akcelerace Ray Tracingu skrze Microsoft DirectX Raytracing 1.1, se kterým AMD úzce spolupracuje, protože RDNA 2 pohání také novou generací konzole XBOX. AMD se s MS soustředilo na co nejjednodušší implementaci a snadnou využitelnost pro vývojáře, a hlavně použitelnost pro co největší část hráčů. Je tedy pravděpodobné, že AMD nabídne na NAVI 2 generaci více než jen high endové modely.

AMD také poodhalila design zatím neuvedené nové grafiky. A oficiálně a doslova bylo potvrzeno, že referenční verze nebude mít hlučný blower chladič, tedy turbínový. Ten je sice výhodný z hlediska použitelnosti všude, ale je prostě hlučný. Už z té částečné fotografie nového designu je jasné, že AMD vsadí na dva velké ventilátory klasického střihu, tedy podobný design, jaký používá i NVIDIA dnes. A kam RDNA 2 alias NAVI 2 směřuje? Kromě jiného i na absolutní vrchol! AMD oficiálně říká, NAVI 2x míří na ultra high end, nabídne extrémní nekompromisní výkon pro 4K hraní při extrémní efektivitě. Umí HW Ray tracing a další novinky. Rozhodně tedy míří na překonání RTX 2080 Ti, a to nejspíše dost výrazně (desítky %).  Ostatně NAVI 2 je a vždy bylo koncipováno jako konkurence pro nástupce TURING generace grafik od NVIDIA, takže bude obrovským skokem.

Šéfka AMD potvrdila, že se dočkáme opravdu letos, konkrétně v druhé polovině roku, jak jsme ostatně očekávali. Bohužel, vzhledem k aktuálním problémům v Číně s výrobou, které zdaleka nekončí, proběhne představení a uvedení na trhu určitě spíše později než dříve. Prioritu ve výrobě totiž mají konzole PS5 a Xbox X, které NAVI 2 obsahují. Takže osobně bych očekával novinky až někdy nejdříve ke konci Q3, spíše až začátkem Q4. Situace ve výrobě v Číně dnes neslibuje realisticky dřívější termín.

A u RDNA 2 alias NAVI 2 to rozhodně neskončí. AMD oficiálně potvrdila na rok 2021 NAVI 3 (RDNA 3), která využije ještě vyspělejší výrobu a bude znamenat další výraznou designovou změnu, kdy ovšem nebylo řečeno, že to bude 5nm. Může to být i 6nm apod. TSMC toho nabízí více a zatím nepadlo definitivní rozhodnutí. Co však AMD poprvé oficiálně potvrdilo, že ZEN 4 bude skutečně 5nm a dorazí v roce 2021!

Vše tedy vypadá, že AMD jede u RADEON přesně podle plánů a osvědčeného receptu, který tak skvěle funguje u ZEN procesorů. Mimochodem někteří už říkají, že ten extrémně neobvyklý přechod Raji Koduriho do Intelu od AMD, byl posvěcený AMD právě proto, že se chtělo Raji zbavit. Jeho vize totiž úplně nefungovala. Takže AMD ho rádo pustilo k Intelu, kde svou vizi realizuje a zatím vše nasvědčuje tomu, že z toho bude mít Intel hodně těžkou hlavu. U AMD pak zůstali lidé, kteří prosazovali právě dnes oficiálně představenou cestu vývoje a směřování a vše vypadá mnohem lépe a funkčněji. Uvidíme tedy později tento rok, kdy AMD odhalí RDNA 2 a CNDA karty. Ale myslím si, že můžeme být opatrně optimističtí a rozhodně důvěřovat tomu, co AMD slibuje. Na rozdíl od některých konkurenčních společností v posledních letech AMD své sliby nejen že plní, ale dokonce překonává.

Jedinou otázkou je, jak výkonná bude nová generace NVIDIA grafik, každopádně celkem nepochybuji o tom, že AMD bude konkurenceschopné ve všech ohledech a ve všech cenových hladinách na rozdíl od několika posledních let. Není rozhodně jisté, že si NVIDA pozici výrobce nejvýkonnějšího GPU udrží. Co je jisté, že bude určitě veselo ….

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-06 18:33:08

Citace:
A nebude mít blower.


Aleluja
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 09:07:32

Tak, tak. V žádné velké firmě se vysoce postavení šéfové nepropouští vyloženě a otevřeně pro neschopnost. Majitel (akcionáři) chce hlavně změnu na řídicí pozici, a nablít přitom dotyčnému na hlavu (=roztroubit, že je neschopný) je v zásadě nadbytečné, ba kontraproduktivní. Takže odchozí řídicí manager dostane prakticky vždy dohodu a ta nejlepší doporučení/reference na cestu do světa. A zvesela může prezentovat vlastní verzi "příběhu" - např. o tom, že ho neuspokojoval nízký tlak firmy na inovace a že proto hledá nové výzvy...

Proto taky zdejší zprávy o tom, jak zase nějaký ten suprdupr myslitel, technologický mág a dlouholetý průkopník odešel znechucen z Intelu, beru s rezervou.
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 09:25:16

Ať čtu jak čtu, tak v článku nikde nevidím nic o managerech a nic co by obsahovalo slovo Intel. K čemu tedy tvůj příspěvek míří , můžeš mi to osvětlit prosím?

EDIT: Omluva, už to vidím úplně na konci. Sypu si popel na hlavu. Jako bych nic nenapsal, Emko!
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 13:37:00
avatar
Nevím nevím, vybrat si ke kritice poslední odstavec článku, který prakticky nemá s vyzněním článku nic společného, mi příjde jako docela extrémní způsob, jak se zapojit do diskuse. Ale proti gustu ...
Každopádně fandím AMD v jejím zmrtvýchvstání a přeji jí, aby už konečně srazila nVidii za tu jejich aroganci a nenažranost na kolena. Zatím k tomu má dobře našlápnuto.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 15:02:47
avatar
Aby AMD srazila Nvidii na kolena, na to ještě dlouho nemá, ale nikdy neříkej nikdy, ... každopádně by to pro nás jako pro zákazníky opět nebylo nic dobrého. Každopádně jsem na všechno hodně zvědavý
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-08 15:11:17

Bol by to zazrak keby AMD vedelo konkurovať v highende Nvidii, vyvojovi tym nvidie je 20x vačši, oni niesu ako Intel čo spal 12 rokov na vavrinoch.
Na druhej strane nieje vela zakaznikov čo kupuju GPU za 1000€+
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 16:59:04

Z čeho soudíš že má dobře našlápnuto? To mě velice zajímá, kde si na toto scifi přišel.
Georrge [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-08 11:22:45

Přesně tak. Pokud by přiznali, že tak dlouho zaměstnávali blba, byli by sami za blbce, že si toho nevšimli dřív a nic s tím neudělali
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-08 12:56:57
avatar
Není potřeba chodit do velkých firem. Firma o 250 zaměstnancích pro kterou dělám na postech obchodníků zaměstnává taky naprosto neschopný lidi, co dělají jedno blbé rozhodnutí za druhým a nikdo s tím nic nedělá a trvá to už několik let.
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-08 02:26:54
avatar
Taky fandím AMD a jsem hodně zvědavý co ukáže
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-09 10:47:26
avatar
Ještě by se AMD mohlo pomalu vrátit k ARM. Jen tak pro jistotu do budoucnosti.
LujzS [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - HDR 2020-03-27 01:20:27
avatar
jak je to s podporou HDR? Moje RX 5700 XT to nezvládá, a nejsem jediný komu HDR na nových grafikách nefunguje, bude nová generace v tomto lepší? ( Je to od vydání.. AMD na tom prý pracuje ale stále neopraveno, HDR je na RX 5700 XT nepoužitelné )
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-27 10:48:52
avatar
funguje normálně většině, někteří mají problém, ale prý to řeší přenastavení barevného vyvážení v ovladačích. Já jsem to zkoušel na projektoru s HDR v kombinaci s několika RX 5700 XT a žádný problém, všechno funguje správně.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 205x
Komentářů: 2
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 329x
Komentářů: 1
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2392x
Komentářů: 20
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 668x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1099x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1920x
Komentářů: 4