AMD už má plně funkční karty MI200 postavené na nové generace CDNA 2 – první MCM grafika! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 22 únor 2021
altJeště letos, jen rok po uvedení MI100, dorazí na trh další generace, která posune věci mnohem dál.

 

 

 

 

Společnost AMD už naplno rozjela svou grafickou divizi, které to proti té procesorové trvalo pochopitelně o něco déle. Ale základy jsou už postaveny. K překvapení mnoha má nyní AMD vůbec nejvýkonnější GPU na světě díky výpočetní kartě MI100 postavené na architektuře CDNA. Jenže to prý bylo jen taková lehká technická rozcvička, než se do toho AMD skutečně opře. Údajně s oznámením MI100 karet na konci minulého roku, už AMD poskytovala vybraným partnerům vzorky následující generace, tedy MI200.

Ta je postavena na CDNA 2, masivně vylepšené a předělané první generace CDNA. Co je u ní nejzajímavější? Podle všechno půjde o první MCM GPU řešení, které se dostane na trh. A také jediné, které to letos prý stihne. Ano, CNDA 2 je prý složeno v nejvyšší verzi ze dvou čipů vedle sebe v jednom pouzdře. Pravda je, že u řešení jako je tohle, je to o dost jednodušší uvést do praxe, než u klasických grafických karet. Tohle GPU řešení je totiž spíše výpočetní akcelerátor, jako grafickou kartu to nikdo používat nebude. A tak nemusí řešit typické problémy dual GPU apod.

CDNA 2 architektura na MI200 ale bude zajímavá i z mnoha jiných důvodů. V první řadě i současné nejvýkonnější GPU na trhu, tedy MI100, bude vedle něj doslova ořezávátko. MI200 má totiž podporovat FP64 výpočty nativně, tedy tzv. „full-rate double-precision“. To znamená, že v tomhle ohledu bude i při stejném počtu výpočetních jednotek, MI200 rovnou 2x výkonnější než MI100. Reálně ale bude ještě mnohem rychlejší, protože MI200 na stejném počtu jednotek neskončí ;).

  • Proč by nás MI200 mělo zajímat?

I když to není řešení určitě pro běžné uživatele, zajímat nás bude z mnoha důvodů. V první řadě tohle je základ hned pro několik nových superpočítačů včetně vůbec nejvýkonnější systémů na planetě. Takže dost možná z nich budeme těžit, aniž bychom to mnozí věděli. Pak hlavně pro AMD a jeho možnosti dalšího vývoje a fungování jde o extrémně důležitý produkt, kdy jedna ta karta stojí mnoho tisíc dolarů a jde z hlediska marží o nejvýdělečnější produkty vůbec. Především je ale tady ten efekt toho, že AMD se vůbec pouští do vývoje takhle extrémních masivních MCM GPU konstrukcí. Protože ty rozhodně neskončí jen u tohoto jednoho produktu. Naopak, poznatky z MCM konstrukce GPU přenese AMD plně i do světa klasických karet. Aneb RDNA 3 a RDNA 4 generace …

RDNA 3 je totiž podle všech nejvěrohodnějších informací také MCM řešení. Tedy minimálně 2 čipy tvořící ty nejvýkonnější verze GPU. Mluví se o tom, že RDNA 3 v nejvyšší verzi co by nástupce Radeon RX 6900 XT, bude mít 2,5x vyšší výkon! Což pokud se potvrdí letos, že AMD více než zdvojnásobí výkonu v rámci MI100 vs MI200, tak bude zcela realisticky očekávaný posun i u nové herní generace. RDNA 3 alias Radeon RX 7000 se ale letos určitě nedočkáme, dorazí rozhodně až příští rok. CNDA 2 alias MI200 však podle všeho letos dorazí. AMD je prý tak daleko, že karty již testují vybraní HPC partneři a finální verze se tak objeví brzy, tak aby karta mohla v druhé polovině roku zamířit do ostré výroby.

Zejména u Intelu z toho nejsou zrovna nadšení, protože v době, kdy Intel ukazoval teprve první vzorky svých očekávaných Xe HPC „grafik“ AMD nejen uvádělo na trh současnou MI100, ale především už mělo hotové plně funkční vzorky kompletní MI200 karet na MCM architektuře CDNA 2. pro Intel je to obrovský problém, protože už s MI100 by měl co dělat, proti MI200 je prakticky vyloučeno, že by první generace Xe HPC dokázala obstát. A jde o více než prestiž, protože AMD svou EPYC+MI100/200 akcelerátory použije pro stavbu hned několika nových nejvýkonnějších superpočítačů světa a podle všeho dodrží termíny. Intel však neplní své termíny a sliby, jeho superpočítač AURORA, která měla na Xe-HPAC a Sapphire Rapids procesory spoléhat a být hotová letos, zcela určitě letos hotová nebude. A i tak měla mít výkon jen poloviční ve srovnání se superpočítačem El Capitain, který už teď staví AMD a bude určitě dokončen příští rok.

Pro nás je to ale především o tom, že AMD nyní konečně investuje ve velkém do High performance GPU a tak speciálně o high end grafické karty nemám absolutně žádnou obavu. Následujících několik let a generací bude opravdu velmi zajímavých a pokud AMD splní svůj údajný interní plán posunout výkonu v případě RDNA 3 až o 2,5x násobek současné RX 6900 XT, tak se máme na co těšit … druhá věc jsou ceny těchto řešení, kdy si zvykejte na současné ceny top High end řešení, protože už nejspíše výrazněji neklesnou … náklady na jejich vývoj a výrobu budou jen stoupat.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 08:05:40
avatar
A jaký to bude mít Hashrate?
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hashrate 2021-02-23 08:48:38
avatar
Tipuji něco mezi hodně a velmi hodně.
Stejně to těžaři nekoupí. Mají a budou mít herní radeony.
shasler [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - těžaři 2021-02-23 14:03:37
avatar
Ale koupí. Proč by se připravovali o další možnost jak zvýšit těžbu? S nadsázkou, kdyby těžařům pomohla kuličková počítadla, tak budou kupovat i ta. No a toto je karta určená speciálně pro výpočty, takže si nemyslím, že by to těžaři ignorovali. Vše bude spíš o poměru cena/výkon. Pokud si budou myslet, že se jim to zaplatí, tak kupovat budou.
shasler [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ... dorazí ... 2021-02-23 13:58:39
avatar
"Radeon RX 7000 se ale letos určitě nedočkáme, dorazí rozhodně až příští rok."

Obávám se, že i kdyby Radeon RX 7000 vyšel příští rok, tak k normálním uživatelům se dostane možná o rok později, protože to zase všechno skoupí těžaři...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - MCM 2021-02-24 08:39:12
avatar
důležité je zmínit, že oba čiplety jsou symetrické. Tzn. kdyby to byla hypoteticky herní grafika, nejspíš by se to hlásilo jako 2 grafické karty a tedy fungovalo to v crossfire režimu. Jinými slovy, to není "TO" čipletové řešení které bychom od herní MCM grafiky čekali. Sám jsem zvědavý jak bude RDNA3 fungovat. Určitě nutnost bude infinity cache, která měla premiéru už v RDNA2, nicméně ta samotná stačit nebude a různých "vychytávek" snižujících interní latence bude muset být povícero
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 11:50:22

Po stěžejní infinity cache je další ne méně důležitá funkce SAM. Další vychytávky budou dle mého HW konstrukce, ale tyto 2 funkce budou ty nejdůležitější ve fungování mezi čiplety. Velká cache a přímy přístup do celé video paměti dokáže jak snížit latence, tak stmelit výsledný obraz jako z jednoho čipu. Takto zjednodušeně to aspoň chápu.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 13:35:05
avatar
Nevím, jestli jsem to četl tady, nebo jinde, ale zatím se očekává, že to bude fungovat podobně, jako u Zen 2/3. Že bude jeden hlavní čip který se bude zjednodušeně starat o vykreslování výsledného obrazu a o I/O a k němu tam budou čiplety obsahující pouze výpočetní jednotky.
Uvidíme, zatím jsou to spíš víc spekulace, než fakta...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1Úterý, 02 březen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 683x
Komentářů: 9
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1798x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1388x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1719x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2477x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2524x
Komentářů: 0