ASUS odsouvá AMD Grafiky na druhou kolej kvůli NVIDIA? Údajně pro ně vymyslel „AREZ“ označení Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 10 duben 2018
altPartnerská dohoda GGP mezi NVIDIA a výrobci je zneužitím dominantní pozice. A výrobci ji akceptují.

 

 

 

 

V nedávno obsáhlém článku jsem se snažil vysvětlit, jak a proč se věcí mají, jak se mají:

Stále platí, že současná situace je vážným ohrožením konkurenčního prostředí na trhu. Bohužel se o něm příliš nemluví, protože všechny informace výrobci tají. Důvodem je, že ze strany NVIDIA jde o nátlak, který je téměř jistě porušením zákona o významné tržní síle a výrobci grafik, kteří musí novou dohodu s NVIDIA dodržet, nemají jaksi vlastně na výběr. A tak všichni mlčí. Situace je však velmi vážná a zásadně ovlivní výběr grafických karet na trhu, ceny a další fungování konkurenčního prostředí.

Chtěl bych ale zdůraznit, že NVIDIA si dává velký pozor, aby nebylo tak jednoduché celou věc napadnout. Někteří si myslí, že NVIDIA diktuje výrobcům, jaké konkrétní značky mohou a nemohou použít pro AMD grafiky. Ale není tomu tak. NVIDIA jen dává obecně závaznou podmínku pro její další spolupráci a podporu výrobcům, aby daný výrobce nepoužíval stejnou jeho značku pro RADEON i GTX produkty. Nespecifikuje už ale jakou. Problém je, že NVIDIA moc dobře ví, co to bude v praxi znamenat a ano, omezuje výrobce v nakládání s jejich značkami.

NVIDIA ví, že ASUS, Gigabyte a MSI, kterých se nová pravidla dotýkají především, nemají na výběr. Jejich nejcennější a masivně propagované značky jako je ASUS ROG, Gigabyte AORUS a MSI Gaming X musí zkrátka nechat u NVIDIA produktů, protože jich prodávají nejvíce (ekonomicky to nedává jinak smysl). To však směřuje k tomu, že AMD produkty budou bez těchto značek v nevýhodě v každém případě a doslova na druhé koleji. Ano, výrobci mohou vytvořit novou značku, ale v žádném případě nebude mít stejný dosah, stejnou podporu a stejnou známost jako hlavní značky. NVIDIA tak nepřímo ale jednoznačně diktuje výrobcům co mají dělat, a hlavně vytlačuje konkurenci. A značky fungují, kdyby ne, nestály by stovky milionů dolarů, nepropagovaly by se a lidi by je nekupovali.  

GPP není žádná „partnerská“ dohoda, je to v podstatě ultimátům a vydírání od NVIDIA, která ví, že výrobci nemají v současné situaci na výběr. Nepodepsáním dohody by přišli o konkurenceschopnost a velké peníze. Výrobci jako ASUS, Gigabyte a MSI také nechtějí o situaci mluvit. Jednak proto, že se stávají součástí pravděpodobného zneužití dominantní pozice, a tedy porušení zákona a jednak proto, že je má NVIDIA na uzdě a zkrátka z nezávislých výrobců se stali vazalové. ASUS, Gigabyte a MSI v oblasti grafických produktů skáčí, jak NVIDIA píská, protože nemají na výběr při více než 70% svých grafických produktech postavených na NV řešení. Navíc všichni tři dobře vědí, že si za to mohou do značné míry sami. Nikdy neměli svou nabídkou dovolit, aby se na NVIDIA stali tak závislí, aby NV získala takovou pozici atd. Situace se jim nijak nelíbí, ale nemají na výběr a samozřejmě nemají zájem se o ní příliš bavit …doteď to byl pro ně dobrý business, protože NVIDIA byl partner, teď už s nimi NV ale jedná z pozice síly a pozice pána, který si diktuje. O žádném partnerství se nedá vůbec mluvit. A může si s nimi dělat, co chce. A tomu se dobrý business nedá říkat. Divíte se, že se o GPP nechtějí ty firmy vůbec bavit?

Bohužel ASUS, Gigabyte i MSI podnikají konkrétní kroky (musí), omezují své Radeon produkty a ještě více tak budou preferovat a propagovat NVIDIA, které zůstanou jejich hlavní značky ROG, AORUS či GAMING X, které se na Radeon produktech na 99,9% už neobjeví. Ve zmiňovaném obsáhlém článku jsem nastínil nějaké možnosti vývoje, nyní tu máme zprávu od ASUSu …

  • ASUS AREZ – vlastní značka pro RADEON, která je skoro parodií?

Zatím to není oficiální, ale více zdrojů naznačuje, že se k něčemu podobnému chystá. ASUS prostě nesmí podle GPP používat ROG označení pro RADEON grafiky. Což je velká facka všem dlouholetým zákazníkům a konkurenčnímu prostředí i výběru. A tak údajně vymyslel pro své RADEON karty, které chce sám vyrábět i dále, nové označení „AREZ“.

Ano zní hrozně, navíc je to jako parodie na ASUS „ARES“ RADEON grafiky, které kdysi byly vůbec nejvýkonnějšími a TOP kartami na světě (a přesto i tehdy se NVIDIA prodávala díky větší propagaci víc). Kromě toho podobná změna označení nic neřeší, naopak dělá věci horší.

ROG je tak zavedená značka, že AREZ tomu nikdy nemůže konkurovat. Nikdy nebude mít stejnou finanční propagaci a velikost propagace a spousta méně znalých lidí jde po značkách a chce ROG k ROG. AREZ do toho nijak nezapadá. Buď to ASUS pojmenuje jako ROG AREZ nebo to prostě nemá žádný smysl a je to výsměch AMD jako partnerovi i výsměch zákazníkům a výběru na trhu. Pokud ASUS připustí konec ASUS ROG Radeon grafik kvůli nátlaku od NVIDIA, pak se přímo účastní zneužití dominantního postavení a poškození zákazníků …

V tuto chvíli nemohou oficiálně potvrdit, zda jsou ASUS AREZ grafiky realitou, je to rozhodně jedna z možností. Docela by mě zajímalo, jak se k situaci staví AMD, protože pokud ASUS skutečně vytlačí RADEON produkty zcela na druhou kolej kvůli NVIDIA a pojmenuje je nějakou hloupou a neznámou až skoro parodickou značkou (ROG Ares is for gamers, Arez is for gamerZ?!). AMD by mělo mít nějakou hrdost a připravit také nějakou partnerskou dohodu a požadovat ROG pro RADEON produkty. Na značce záleží hodně, nakupuje podle nich většina populace a současná situace na grafickém trhu je velký problém, který jen zhorší už tak špatnou situaci pro nás zákazníky …

Pokud se dozvím něco nového, budu vás informovat, ale vypadá to hodně špatně a platí co jsem napsal v tom velkém článku nedávno … ať to bude jakkoliv, jako zákazníci na tom budeme v každém případě hůře, konkurenční prostředí se rozpadá, a ještě to všechno zaplatíme. Značky jsou dnes více než produkty pod nimi, i lepší a výhodnější produkt se dnes prodává mnohem hůře než horší produkt s lepší značkou …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 27
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
richard28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 13:28:07

Nech AMD najprv spravi poriadnu hernu grafiku a potom sa moze ohradit. Sam som cakal na Vegu a to co vydali bolo na smiech.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 13:10:12
avatar
problém není v tom co AMD nabízí, ale jak to nabízí v posledních mnoha letech (s výjimkou posledních 2) mělo ve většině segmentech nejvýkonnější a nejvýhodnější grafiky a stejně se prodávali hůře než od NV a to i kvůli nabídce výrobců kteří se soustředili na NV, protože na nich měli vyšší marže ...

Ano, současná nabídka AMD není ideální, ale RX 580 či VEGA 64/56 jsou nejlepší grafiky a nejvýhodnější ve svých segmentech (dle oficiálních cen) a stejně se prodávají mnohem hůře než konkurenční modely .... problém prostě není nabídka AMD, ale nabídka výrobců a propagace ... vidíme to i na situaci s CPU a OEM ... není rozhodně normální a akceptovatelné, aby AMD mělo vynikající mobilní RYZEN APU a 99% nabídky ultra tenkých notebooků stále stavělo na pro zákazníky méně výhodnějším a slabším Intelu ....

AMD nijak nepomůže vydat lepší produkty než NVIDIA, pokud ASUS a další budou muset propagovat svými hlavními značkami jen NVIDIA modely .... v tom je kámen úrazu. lepší produkty v současné situaci nic neřeší, když s o nich zákazníci většina vůbec nedozví ...
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 13:28:00

Vyrobcom, ale Nvidia nic neprikazala, kludne Asus mohol nechat ROG pre Radeony a pre Nvidia karty vymysliet nieco nove, vyrobcovia si to urcili sami defacto na zaklade situacie na trhu, je pre nich vyhodnejsie prenechat zavedene subznacky Nvidii, je to zacarovany kruh, ale je to tak.

Mobilne Ryzeny su fajn, ale aspon podla testov tych par notebookov maju NTB problemy s vydrzou, mobilny Ryzen hravo konkuruje vykonom Intelu, ale len ak je "variabilne" TDP na maxime a vydrz ide podstatne dole. Opat sa do toho vyrobcovia moc nehrnu.

Nejake konspiracie by som za tym nehladal.
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 14:14:20
avatar
to bych neřekl, změny skutečně plynou z Nvidia partners program a tak ROG nesmí být použito pro Radeony. Bohužel.

Stejně tak Gaming nesmí být použito v řadách MSI Radeon, ale jen pro Nvidie. Byl a je to skutečně výmysl Nvidie v rámci partnerství.

Co je smutné, z mého pohledu, že se nedali hlavy dohromady (MSI+Asus+Gigabyte) a neřekli společně Nvidie NE.
richard28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 13:43:33

S procesormi suhlasim, ale na grafickom trhu AMD uplne zaspalo, sam som chcel podporit mne sympatickejsiu firmu, kupil som Ryzen 1800X s chcel od nich aj grafiku. Lenze prisli neskoro a vo vykonovej relacii co konkurencia mala davno. Kupoval som cisto herny stroj, neplanujem na nom pracovat, cize nic ine ako 1080ti pre mna nedavalo zmysel. Aj keby som kupoval o triedu horsiu grafiku tak 1080 je na hranie vyhodnesia ako Vegy. Tych par hier optimalizovanych na amd nestaci.

A samo AMD na hracov z vysoka kasle vid nechutne pretazovanie miningu (vegy vydali v case ked mohli BIOSy vyvinut tak aby nebolo na nich mozno tazit, tym si mohli zvysit svoj trzny podiel na hracskom trhu - mohlo sa to prejavit aj na pripadnych optimalizaciach hier pre AMD) a neschopnost urobit vlasny predaj ako to ma Nvidia.
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 16:26:57

Skratka to priznaj, RX 480 bol ukazkovy v tom, ako nezvladnut launch. Ta karta mala parametre, s ktorymi mala GTX 1060 zadupat do zeme podobne, ako v highende Ryzeny nakladali Ci7 - a v case vydania uhrala vykonostnu remizu? O hlucnosti, spotrebe ci dostupnosti nereferencii skoda hovorit, AMD si tam proste premrhalo jedinecnu sancu urvat zasadny podiel v segmente "hrame na FHD v 60 snimkoch" (ktory nie je maly), pretoze kedy sa kupuju vo velkom graficke karty, ak nie v momente prichodu novej generacie (ok, budem ferovy, neratam Vianoce)?

Takto si mohli o pol roka trhnut nohou, ovladace sice vytiahli tu kartu blizsie k jej moznostiam, ale stalo sa to o pol roka neskor a to uz hlavna vlna upgradistov mala davano upgradnute - proste si vybrali z dvoch na launchi "rovnocennych" kariet, pripadne siahli po tej, ktora mala viacej nereferencii. RX 580 prisla s krizikom po funuse, ten narast vykonu sice bol, ale nie taky, aby ludia menili GTX 1060 za RX 580. No a ked uz by mali upgradovat, tak preco nie rovno na GTX 1070 ci 1080, lebo o Vege 64 vtedy len kolovali legendy.

Ak by neprisla tazobna horucka, tak by mala graficka divizia AMD velmi vazne problemy. Takto sa im aspon predalo to, co vyrobili...
danito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To je pěkná kravina 2018-04-11 12:14:58

AMD má možná a i v minulosti měla papírově silnější karty, ale fakt je, že když došlo na lámání chleba, vždycky to projela. A platí to už od nVidia 7xx. Pořád se vymlouvali, že má konkurence širší sběrnici a pak dostalo AMD na prdel od nVidie se sběrnicí poloviční. Do té doby platilo, že je. ATI sice slabší,ale míň žere. Víceméně. Pak už byla jen slabší a žravější. Vega je toho důkazem. A aby byla konkurenceschopná, musí mít optimalizace, 3 prdele profilů a nejlíp na každou hru extra. A to značení je o zvyku. Navíc ani hráči nejsou vygumovaní a pokud se v recenzích ukáže, že GB Aorus nemá výkon jako RX nebo Vega nebo jak se to bude jmenovat, ani supermegaextra jméno mi nezabrání koupit AMD. Jenže pravda je taková, že GK od AMD jsou slabší a žerou víc.
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - GGP naprosto rozumím 2018-04-10 14:25:02
avatar
Já tomu kroku z obchodního hlediska s GGP naopak zcela rozumím a přijde mi jako logický krok. Nvidia vkládá spoustu peněz do propagace produktů včetně názvů jako ROG a podobně a přitom pak vlastně dělají zdarma reklamu i AMD produktům s tímto označením. Proč za své peníze dělat reklamu i konkurentovi? Dobře víme jak tyto názvy ovlivňují jistou skupinu zákazníků. Pak si místo Nvidie ROG koupí AMD ROG jen proto,že je to napsáno na krabici a viděl to někde v reklamě.

To že výrobci ponechají názvy zavedených produktů pro Nvidii a ne pro AMD to už je asi na nich, pokud jim to v nvidia nenařídili.
shasler [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NVIDIA neplatí ROG 2018-04-10 14:36:56
avatar
"Nvidia vkládá spoustu peněz do propagace produktů včetně názvů jako ROG..."

ROG je značka firmy ASUS a ne NVIDIA. NVIDIA firmě ASUS za ROG nijak neplatí a ROG nevlastní.

Tedy oprava, NVIDIA značku ROG nevlastnila, ale nyní ji ASUS tuto značku "věnoval".

ROG (Republic of Gamers) je mimo jiné značka, pod kterou je i jiný HW než jen grafické karty. Pod ROG jsou myši, monitory, celé počítačové sestavy. To by třeba Intel mohl chtít to samé co NVIDIA a pak by mě zajímalo, jak by ASUS začal prodávat MB, ale ROG už by to být nesmělo, protože to ASUS "věnoval" NVIDIA a ne Intelu, takže jak? A monitory ROG a myši ROG, klávesnice ROG, náramky, trička, čepice,...... To vše je nyní nikoliv ASUS, ale NVIDIA...
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 17:21:00
avatar
Ano geniální označení ROG si vymyslel Asus a pěkně mu vynáší. Pro určitou a početnou skupinu lidí je to modla. A prostě musí mít drahé barevně svítící a sladěné komponenty ROG, včetně periferií a těch triček a pod.

100% to není fér vůči Asus, které si tuto značku vypiplalo. Ale z obchodní stránky Nvidii s ohledem na participaci AMD v reklamě chápu. A jsou tu prostě neznalí zákazníci co prostě koupí cokoliv s označením ROG a v tom bude asi ten konflikt Nvidia vs AMD.

Reklamy co na mě na webu v drtivé většině vyskakují jsou ve spojení ROG+Nvidia+G-Sync a občas i v kombinaci +Intel(zejména u ROG STRIX NTB). Pravděpodobně si reklamou vypomáhají obě strany navzájem, takže to asi nebude o tom kdo komu platí, ale o tom že se propagují vzájemně.
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 21:50:33

Tak toto by bolo treba overiť. Teda či Nvidia niečo za propagáciu platí alebo nie. Lebo si viem celkom dobre predstaviť, že platí. Je to v tejto technologickej brandži bežná vec. Keď som sa pohyboval v oblasti fotoaparátov, tak tiež jednotlivé značky platili nášmu obchodu tzv. výdavky alebo príspevky na propagáciu. Bol na to normálne budget. A chceli potom vidieť a vydokladovať, kde sa to použilo. Takže keď Nvidia do Asusu tlačila milióny a Asus za to propagoval ROG Nvidia karty, a ak AMD Asusu nedalo nič a Asus tiež trochu propagoval ROG AMD, tak je celkom pochopiteľné, že to Nvidiu časom dojalo. Lebo ROG sa priživovalo na peniazoch od Nvidie. Nevieme či to tak je, ale ak áno, tak ten tlak zo strany Nvidie je už trochu aj pochopiteľný.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 08:14:03
avatar
Co to meleš ty vořechu ? ROG je Asus trademark
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 13:07:14
avatar
Tak toto je parodia. Grafiky pre hracov zazivaju najtragickejsie obdobie vo svojej historii, jednak pre kryptomaniu a jednak pre slabu konkurenciu, konecne je tu moznost, ze sa to bude vsetko postupne zlepsovat, a do toho si pride Nvidia so svojim GPP. Zabije tym aj trochu tej konkurencie, co tu je, pretoze pravdou je, ze vacsina ludi, su zatazeni na znacky, mimo nas, ktori pozerame aj po inom atribute, nez len na znacku. Nvidia si proste povedala, vsak Intelu taketo nieco vyslo, vyjde to aj mne. Déja vu.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 13:48:37
avatar
Tak na tom alespoň vydělá Sapphire, o ostatní co nepodepsali.

Není to jedno, pokud jde jen o jméno, horší by bylo že by je neprodávali vůbec, na jménu karty mě osobně nezáleží.

Pokud si par lidi nekoupí AMD kvůli tomu že tam nebude napsáno RoG atd.., tak to snad všem jen pomůže. Pokud ty karty dají dost obrázků za sec. je potom snad na zákazníkovi co je pro něj nejlepší.

Např. když dá Vega 2 více než 30% nad nVidi, za stejné peníze koupím rád i kdyby jí výrobce pojmenoval " lejno na botě 3001 "
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jéje 2018-04-10 14:11:23
avatar
A zelení jsou opět o krok na před. ASUS, MSI i GB podepsali smlouvu, takže není co řešit. Pokud ji podepsali pod nátlakem, můžou NV žalovat, že tak museli jednat kvůli konkurenceschopnosti. Takže já osobně si myslím, že chamtiví chtěli ušetřit pár centů na jádro a nakonec prodělali zvučné a zavedené herní značky. Klobouk dolů NV. Já můžu mít na kartě klidně nápis RX 570 HOUMLES.... Je mi to fakt u (ehm)....
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:01:20

Popravdě co je ROG? A jakou roli v něm hrálo za poslední roky AMD ? Na všech akcích to bylo vždy Intel + nvidia. Takže ..... Republic of gamers je intel + nvidia.

Takže ten obrázek nvidia říkající I made this je naprosto pravdivý. Nikoliv ironický nebo satirický.

Když to řeknu na plno: Proč by AMD mělo z ROG něco mít když se nikdy nijak v této věci ani neangažovalo ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:14:36
avatar
zase tu plácáš nesmysly a lži ...

AMD se samozřejmě angažovalo v ROG a spolupráci s ASUS vemi úzce (o to je smutnější, že ASUS nemá odvahu se za svého partnera, který jej nevydírá, postavit a místo toho se radši napasuje do role uneseného, i když doufám že je to jen dočasné, než se ASUSu nějak podaří zkrotit a omezit jeho závislost na NV produktech) ... první ROG produkt byla deska pro AMD procesory FX64 s čipsetem NV v roce 2006 ROG vzniklo pro AMD i NV! Stejně tak první ROG grafiky byly Radeon první ultra ROG produkty pod ROG ARES označením byly RADEONy atd.

Pro zákazníky bylo dobře, že ASUS mohl dělat své ROG produkty nezávisle na dodavateli čipů, to nyní padá, protože ASUS je nedobrovolně donucen věnovat ROG NVIDII, která samozřejmě ví že k tomu ASUS může nutit výhružkou ukončení spolupráce a pokud tomu někdo ze zákazníků tleská tak je idiot ... nikdo kromě NV z toho nemá žádný úžitek, ASUS z toho má jen náklady a trable a zákazníci máme a budeme mít horší výběr a vyšší ceny .... a ty tady tomu tleskáš? ROG nemá být NVIDIA, teď si ho tahle firma pro sebe ukradla, protože dala ultimátum ....
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:31:16

Popravdě nevím jaké první produkty byly ROG ale v rámci turnajů a akcí pro hráče se hraje na sestavach intel+ nvidia.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:36:09
avatar
no vidíš, někteří ale historii známe, víme proč jsou věci jak jsou a nelíbí se nám, když je někdo zhoršuje ...
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:51:39

Naprosté nesmysly píšeš:
https://www.asus.com/cz/ROG-Republic-Of-Gamers/Motherboards-Products/

https://www.asus.com/cz/ROG-Republic-Of-Gamers/Graphics-Cards-Products/
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:59:02

Vůbec jsi nepochopil co jsem napsal.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 16:02:48

Dvě věci. AMD hraje zcela normální roli v ROG (viz nabídka). Druhá věc, to, na kolik AMD, Intel či nVidia zaplatila Asusu za promo je věc jiná.

Všichni víme, že nemalá část (min. od lowendu po mainstream) je podíl Intel/nVidia postaven čistě na marektingu.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 16:35:16

1/lowend intelu je postaven čistě na korporátní sféře od celeronu až po i3, kde si AMD ani nečuchne. Za i3 a i5 už náhrady jsou, ale až nyní v podobě AMD ryzenu G.

2/ low end nvidie, těžko říct, popravdě kromě oem sestav nemám vůbec ponětí kdo tyto karty kupuje. Respektive kupují je lidé co potřebují něco jednoduchého simulovat pomocí CUDA a taková karta jim stačí a také lidé co třeba renderují, ale mají praávě lowend grafickou kartu jen jako zobrazovadlo, aby se jim při renderování nekousal PC a mohou při tom třeba programovat, nebo procházet web. Nekoukej jen na hry tam je v těchto segmentech dost minimální priorita.

Zpět k ROG, myslím, že promo je na takových akcích velice důležité a od toho se odvíjí celkový partnerský vztah firem ne ?
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 17:10:12

Dobře, pokud je něco silnějšího než marketing, tak pak
konzervatismus ajťáků

Např. jedni stavěli neustále na iGPU Intelu, já stavěl na dedikovaných GPU. Když přišlo téma druhého monitoru, schválně, které sestavy byly komplikujícími?

Já rozhodně nehovořím jen o herním trhu
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 18:07:21

no tak moment stavet na iGPU je snad normalni je to levne a dostacujici a pokud je potreba do budoucna dedikovane gpu tak jej prikoupit neni problem tak samo jako jsi jej koupil ty rovnou. AMD stejne s igpu nebo bez něj až po i3 nenabízí nic co by se dalo použít.
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 14:41:51
avatar
Pri tejto téme sa mi už ježia chlpy.
Schválne, preberme si to.
Nvidia vymyslela novú GPP. Požaduje v nej, aby zmluvní partneri, alias výrobcovia grafických kariet nepoužívali rovnaké označenia pre produkty Nvidia ako pre produkty s konkurenčnou technikou - ak som po X srdcervúcich článkoch ten problém pochopil správne.
No. A čo? Aspoň sa to trochu sprehľadní. Nvidia nikoho nenúti používať doterajšie názvy pre Nvidiu, výrobcovia si predsa môžu vymyslieť úplné nové názvy aj pre nich. A AMD takto predsa tiež získa svoje jedinečné označenia, čo by mohlo dokonca pomôcť jeho príšernej marketingovej stratégii. Ja fakt doteraz nechápem, v čom je teda akože nejaký "problém". Sa tu o tom už neviem koľký krát vypisuje literatúra ako o Stalinovej smrti.
Taktiež, darmo tu nariekať, ako sa AMD špatne predáva, ale veď si za to môžu úplne sami. Žiadne Nvidia GPP za to nemôže a nebude môcť. Ryzeny - nech sú akokoľvek dobré - si nevedia poriadne spropagovať a zatiaľ to vyzerá tak, že poriadnu konkurenčnú hernú grafiku ani vyrobiť. Nech to znie akokoľvek smutne, sú to prosté fakty a je zbytočné ich obaľovať do sĺz.

A pár bodov z článku:
- "...který je téměř jistě porušením zákona..." O tom samozrejme môžeme polemizovať, ale nechajme úsudok na protimonopolné úrady.
- Značka AREZ nebude mať rovnakú finančnú podporu. No a to je akože koho chyba? Nvidie?
- "...spousta méně znalých lidí jde po značkách a chce ROG k ROG..." DD, s prepáčením, čo si pil? V prvom rade, sú tu DVA najzákladnejšie a silne radikalizované tábory: zelení a červení. To rozhoduje veľa. A potom sú tu ešte tí, ktorí zvažujú aktuálnu ponuku trhu a technické špecifikácie a celú značku aj s farbou majú u prdele. A čo je napísané za zelenou alebo červenou, to je v IT brandži totálne druhoradé. Ale iste, našli by sme aj magora, čo k šťastiu nevyhnutne potrebuje mať ROG nálepky a tričko, pretože inak by svet bol smutné miesto.

Aha, ešte maličkosť. aDDmin, zosmiešňuješ značku AREZ a to sa o nej ešte len začalo hovoriť. Myslím, že s takýmto prístupom AMD rozhodne nepomôžeš.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:00:53
avatar
ignoruješ fakta, nechápeš realitu ...

podle značek nakupuje drtivá většina lidí, ROG je asi největší značka v herním IT ....

jakékoliv omezení menšího výrobce dohodou a ultimátem většího výrobce, který dominuje trhu je téměř určitě zneužitím dominantního postavení ...

Já AREZ nezesměšňuji, na to stačí samo, a mým úkolem není pomáhat AMD, ale informovat objektivně a v souvislostech a tak činím. mě vážně nezajímá jak je to z hlediska businessu nebo není, nebo proč nejsou produkty propagovány jak by měly být, ale zajímá mě, proč je nám zhoršovaný výběr, proč nemáme produkty s nejlepšími možnostmi dostupné na místo jiných pro nás méně výhodnějších atd. Situace s AREZ a GPP je jasným zhoršením situace pro nás zákazníky, budeme mít horší výběr a ještě za to zaplatíme více ...
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:19:35
avatar
aDDmin, robím v IT oblasti služby a poradenstvo už asi 20 rokov, návrhy herných zostáv pre tínedžerov nevynímajúc. NIKDY NIKTO sa ma nepýtal na ROG, AORUS, Gaming, ani na nič podobné v minulosti. VŽDY boli otázky výberu smerované priamo na Nvidia alebo Radeon.
Môžeme mať odlišné skúsenosti, ale to, čo tvrdíš ty, je pre mňa proste neakceptovateľné.
Taktiež opätovne protiargumentujem, že vyhradenie značiek pre AMD a Nvidiu môže byť v konečnom dôsledku pre AMD prínosom. AMD predáva oproti Nvidii málo produktov z úplne iných príčin, a tých si si určite vedomý.
Ja AMD držím palce, pretože konkurenciu samozrejme treba. Ale musia sa proste zlepšiť v marketingu. A ak chcú predávať herné grafiky, musia sa hodne zlepšiť aj technicky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:35:30
avatar
v předešlém obsáhlém článku jsem naspal, že si také myslím, že pro AMD je to možná příležitost, ale zatím nevidím, že by se ji chopilo .... a jinak mám zkušenosti, že hráči na značky hodně koukají a nejde jen o hráče, jde také o lidi z ulice apod. kteří tomu nerozumí a značky jsou pro ně hlavní ...
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:47:24
avatar
Ja samozrejme verím, že máš svoje skúsenosti, a vôbec o nich nepochybujem. A určite tiež verím, že existuje presnejšie nedefinovateľné percento ľudí, ktorí pri výbere napr. dosky a grafiky, majú väčšiu či menšiu tendenciu pozerať na produkty s určitými spoločnými znakmi. Je to psychologický moment a preto tie značky boli zavedené, aby zákazníka vyslovene navádzali. Avšak apriori predáva značka AMD Radeon alebo Nvidia GTX, až potom čokoľvek za tým. A tým pádom z toho AMD bude môcť ťažiť, ovšem za podmienky, že príde na trh so skutočne silnou konkurenčnou ponukou.
martyn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 20:15:43
avatar
neglobalizuj svoje 20 ročné skusenosti z Dolnej Marikovej hned na cely svet
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:40:30
avatar
Taky tady je to taková prdel, která na celkových tržbách nic neznamená. Gaming a esports eventů tady taky moc není, o nějakém sponzorství není řeč. Jo, tady ROG znamená leda tak třipísmenka na krabici. Ale jsou i země, kde lidé neřeší jako tady ultimátní poměr fps k ceně karty, ale mají peníze a koukají na reklamu. Tam je tohle sakra relevantní.

Takže - to že jste "značky" neřešil zcela odpovídá české realitě. Jenže to neodpovídá realitě celosvětové, která je ale klíčová.
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:51:00
avatar
Súhlasím, v našich podmienkach je to asi odlišné. A súčasne si uvedomujem, že celosvetovo je to iné kafe. A aj preto tvrdím, že je to pre AMD príležitosť sa zviditeľniť a nie armagedon.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 16:17:51
avatar
armageddon to určitě není, ale zrovna ROG byla (tedy dle mého vnímání) zavedená značka a to i na české poměry, protože ROG logo na batohu od notebooku lidi poznávali.

Všechny ostatní značky jsem vnímal jen jako edice karet, respektive chladičů, které časem výrobci použili na všechno možné, takže to pro mě přestalo mít smysl. Zato ROG byl od začátku TOP a bylo to už od začátku myšleno jako TOP produkty od ASUSu, takže teď beru vyšoupnutí AMD z rodiny ROG produktů jako sviňárnu, protože ROG může být i nadále vše ostatní (batoh, myška, disk, etc...) , jen pokud to nemá čip od AMD.

Ale to se opravdu týká jen ROG, na ostatní brandy podle mě může defekovat canius lupus. A to zvysoka.
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:56:44

V pripade ROG urcite, ROG je dlhodobo pojem aj medzi lajkami z ulice, myslim, ze len samotna znacka ROG ma znacnu hodnotu, je synonymom pre TOP hracske veci. Ale ostatne znacky ako AORUS, ale vseobecne oznacenia Gaming na tom tak ani zdaleka nie su.

To, ze Asus pridelil ROG Nvidii je logicke, nie len z pohladu trhu, ale aj vacsina turnajov v podani Nvidie propagovala najma Asus a ROG, nepriamo Nvidia liala dlhodobo penaze do ROG znacky. Asus len urobil logicky krok a v podstate ho cez GPP urobila aj Nvidia.

Trhove podmienky nie su ziadne samaritanske charitativne veci, je to boj a vitazi lepsi po kazdej stranke.

Podnikam, sice v malom, ale plne chapem trhove spravanie, keby som ho nechapal a nepraktizoval tak ma konkurencia zozere, taka je realita, ako sa na Slovensku hovori, silnejsi pes jebe
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:55:16

No ono upřímně ony tyhle brandy, světýlka apod. navyšují "neefektivně" (z pohledu výkonu) cenu, což při naší kupní síle... Ale "tam venku" je to přeci jen jinak. Je to vidět na každém game youtuberovi.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 08:18:54
avatar
To je opravdu relevantní ukazatel.. mít měřítko trhu a poptávky po tomto zboží pidi ČR...
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 15:44:16
avatar
Jinak mě tedy arez připomněl spíš warez Ale pojmenování je to šílené.

Spíš mě teď zajímá, co bude s myšmi, monitory a dalšími rog non-nvidia záležitostmi. Zruší se? Nebo to není pro zelený konkurence a je to ok?
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 16:46:05
avatar
A není to fuk, když současná nabídka dostupných grafik je doslova pohádková. Rozuměj: Bylo, nebylo, kdysi dávno, v daleké zemi...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 16:54:22
avatar
Prakticky o nic nejde - kdo není idiot, tak na nějaké označení ROG kašle a vybírá rozumem.
A pokud si myslíte, že většina lidí jsou idioti, kteří dají na takové značky, tak už je to asi jedno, protože máme daleko větší problém než výběr grafické karty , tihle lidé mají např. volební právo a vůbec taková společnost míří do záhuby
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 20:36:05
avatar
Ked bude mat AMD na trhu konkurencie schopne grafiky treba podporit dvorneho vyrobcu Sapphire (resp. firmu ktora nebude participovat v GPP, napr. AsRock).
cyberspy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 21:14:15

AsRock = ASUS
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-10 21:39:38
avatar
AsRock uz je vlastneny cinanmi, s Asusom si konkuruju.
M3zPnS [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Prohození obchodních značek 2018-04-10 22:31:14

Fakt bych se nasmál, kdyby se tito molochové Asus, Msi a Gigabyte, nějak dohodly na sdílení (propůjčení svých obchodních značek).
Představoval bych si to tak nějak:
1. Asus - Gaming X
2. Msi - AORUS
3. Gigabyte - ROG
A Nvidia si může s tou svou dohodou akorát políbit .... Však ona ví co! M3
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 09:47:31

vela citam o GPP ale nechava ma to chladnym riesi sa to vkuse pritom ludia si kupia len to na co maju peniaze ...mne je jedno ci je to ROG alebo AREZ alebo GamingX vzdy sa rozhodujem medzi vykonom/cenou co robi asi vacsina ludi ... vsetky tieto gaming znacky su taky vymysel pre vytiahnutie viac penazi od bezneho uzivatela, kedysi take nieco pomaly nebolo to ze karta ma byt nieco viac naznacoval pomaly len obrys "formule" na krabici a firmy sa predbiehali v tom kto da viac prislusenstva ku GK alebo MB dnes ho daju len v tych "gaming" verziach a takmer totozne komponenty na "ne-gaming" verziach ktore maju len inu farebnu schemu clovek pomaly bude dostavat len v tom antistatickom sacku ... doba sa meni musime si zvyknut ... tak ako pisu kolegovia vyssie jednodcho ked AMD nevie to dobre spropagovat a v GPU segmente ani vyrobit pomaly tak o com sa tu bavime, myslim si ze co sa tyka Radeon grafickych kariet to ze nebudu mat na krabici ROG a podobne nemoze ich predaje zhorsit
eagle.f1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 10:02:06

Silně pochybuji, že se na světě najde takový pitomec, který chce hlavně ROG nebo jinou, v článku zmíněnou, edici GPU/ MOBO atd. a je mu u úplně ukradený jestli to bude NV nebo AMD, hlavně že má doma v bedně ROG Podle mě to je tak, že Franta ve škole říkal, že jedině AMD a pak si teprve možná vybírá podle těchto edic. Takže problém v GGP nevidím, je to spíš zpřehlednění nabídky.
eagle.f1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 10:00:21

A jak znám ASUS, tak na ten AREZ navěsí hromadu RGB světýlek, na krabici cool nápisy a supergamer obrázek a BFU bude spokojen
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 10:24:00

Franta z Horní Dolní a jeho široký rozhled určitě nenarazí na nějaký problém s GPP. Vždyť přeci zná rozdíl mezi NV a AMD, takže problém vlastně neexistuje.
990 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 10:49:31

Jedna věc je zdravý konkurenční boj, kde se samozřejmě úspěch Nvidie nedá popřít (když pominu tzv. "Gameworks-games" apod.). Druhá věc je, pokud to přeroste v nějaké monopolní praktiky, kde si vyhrazují nějaká práva z pozice silnějšího na trhu na úkor konkurence. Tady nejde o to, že se jen něco přeznačí v názvu grafiky a jede se dál, nic se neděje. Jde o to, že si tady Nvidia diktuje, jak budou výrobci označovat své produkty, protože si je dobře vědoma svého dominantního postavení na trhu. A to je rozdíl. Samozřejmě, dá se namítnout že nelegální to není, že nejsou důkazy, atd. jenže to neznamená že je to OK.
Georrge [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 13:12:06

Podle mě se kolem těch názvů dělá zbytečné divadlo... vždyť už teď jsou názvy grafik k smíchu. Je tam značka výrobce, který si udělá svoji značku herní sekce, ještě značku svých chladičů, hodí tam název nějaké edice, název dodavatele čipu a nějaké další názvy a výsledný název třeba Asus AMD Radeon Rog Strix RX Vega Gaming Black.... vždyť to je děsný název a oni kvůli tomu ještě dělají takové ofuky.
caduto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 16:57:23

Ještě že patřím k těm co je to úplně jedno protože grafické karty kupuju jen ATI/ AMD a jen od sapphire a už dlouho ozoruju to o čem píšeš že Asus a další jen tančí na vlně marketingu a ikdyz v daném názvu byl jak Radeon tak NV tak vždy bylo prvně obrovským písmem napsáno jméno NV a její foto a až jako druhé Radeon takže úplně jasné co chtějí prodat.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 17:18:23
avatar
Já zase kupuju to lepší a to je většinou NV.
nostromo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-11 21:46:05
avatar
je důležité vědět, že se zdejší diskutující rozhodují na základě cena/výkon. na názvu nezáleží.

ARE(Z) je bůh, ROG je zkratka
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?Úterý, 26 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 396x
Komentářů: 0
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD Ryzen
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD RyzenSobota, 23 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 704x
Komentářů: 1
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámeno
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámenoPátek, 22 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 474x
Komentářů: 2
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceČtvrtek, 21 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1014x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuStředa, 20 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 810x
Komentářů: 4
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Pondělí, 18 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 850x
Komentářů: 2