Další zkušenosti s Radeon RX 7900 XTX/XT v praxi – nereferenční Sapphire NITRO+ v redakci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 15 prosinec 2022
altNa DDWorld.cz už testujeme první nereferenční modely. Jaké jsou další zkušenosti s novinkami?

 

 

 

 

Vydání nové generace grafických karet je vždycky událost, na kterou se těšíme jako nadšenci do HW. Vůně nového HW a posun na nové mety výkonu, o kterých se nám ani nesnilo. A je to svátek, přeci jen k tomu dochází jednou za zhruba dva roky. A až na výjimky se tak vždy začíná od znovu, co platilo pro starou generací nemusí nutně platit pro novou, protože nová architektura, nové technologie, nové ceny i značení.

NVIDIA uvedla své modely na trh jako první (protože je uvedla i v minulé generaci, takže časově měla tedy už nejvyšší čas na generační obměnu). Její RTX 4090 je v současné podobně ale nesmysl se šílenou 450+W spotřebou, a hlavně kvůli tepelnému vyzařování a neodpovídající přepálené cenovce, jde o celkově v současné podobě nezajímavou kartu. Cena mě vadí hodně, ale méně než ono generované teplo, které ta 450W+ spotřeba v praxi generuje a fouká z PC do místnosti. Ze zkušenosti ale musím říci, že RTX 4090 je příjemná karta, pokud ji stáhnete na limit maximálně 350W. Stále má vysoký výkon, ale přeci jen o cca 7% nižší v průměru než na těch 450+W, ovšem dá se s ní a jejím generovaným teplem už vydržet v běžné místnosti. Problémem je pak už jen ta cena, kdy u nás jsou nabízeny jen nereference, a ty stojí běžně kolem 55 -60 tisíc, tedy dvojnásobek toho co nová Radeon RX 7900 XTX, která je výkonově velmi blízko na 350W utažené RTX 4090. Už je tedy asi jasné, proč NVIDIA hnala věci daleko za únosnou mez a na 450+W.

RTX 4080 tak byla nadějí mnoha, jenže tahle 256-bit 16GB karta s významně menším jádrem než 4090, je běžně o 25% i víc slabší. Což by nebyl problém, pokud by cena byla trochu normální a odpovídala pozici nástupce 699 dolarové RTX 3080. Což neodpovídá ani trochu. Nákup téhle karty je vyloženě sebepoškozování a škodíte nejen sobě, ale všem, protože legitimizujete tu cenovku. NVIDIA sice ohlásila 1200 dolarů, ale reálná je kvůli skutečným maržím atd. spíše 1400 dolarů. Tedy cca 40 tisíc korun. Což je šílené. NVIDIA tedy vytvořila pro AMD velký prostor. Ta však velkou příležitost využila zatím jen na půl.

  • Radeony se hodně povedly jako karty, ale stačí to?

Radeon RX 7900 XTX 24GB se podle mého názoru na základě téměř měsíčního používání a testování hodně povedl. Za cenu 1000 – 1100 dolarů, za kterou je skutečně nabízena většina edic, je jasně lepší než hůře vybavená a citelně dražší RTX 4080 ve většině případech. Ovšem RTX 7900 XT 20GB je sice také velmi dobrá karta sama o sobě, a je zatím suverénně nejlevnější z nové generace s výkonem často na úrovni RTX 4080 a cenou běžně o 10 tisíc nižší. Ovšem že proti šíleně předraženému zvěrstvu jménem RTX 4080 je výrazně levnější je sice hezké a oceňujeme to, ovšem ve výsledku těch 26 – 28 tisíc korun, také není zrovna úžasná cena. Zejména když o 15% výkonnější XTX stojí jen o 10% víc a navíc má jít o nástupce 18 tisícové RX 6800 XT. A zatímco 1000 dolarů je sice hodně peněz, vošem XTX co by HALO model si ji obhájí snadno, speciálně pokud se výkonem dokáže přibližovat v praxi 2x dražší a mnohem žravější RTX 4090. Pozice XT modelu má být jiná. Má být cenově dostupná širším masám uživatelů a poměrem cena/výkon už být zajímavá. Což není. Tedy technicky ano, proti mizerným cenám konkurenční RTX 4080, zajímavější a lepší objektivně je, ale stejně ... kdo má 26 – 27 tisíc na kartu, tedy hodně peněz, má i na XTX. Naše recenze vám tedy odpověděly na všechny zásadní otázky:

Nicméně naše testování pokračuje. A to jak referenčních modelů, tak hlavně prvních nereferencí. Do redakce dorazila jedna z nejzajímavějších, a to nová Nitro+ od Sapphire ve zcela novém designu:

Sapphire má vedle této luxusní verze i méně okázalou PULSE, ale tu zatím nemám. Nitro+ pravděpodobně nebude nejvýkonnějším modelem tohoto výrobce, a je téměř jisté, že se později opět dočkáme i nového TOXIC s AiO chladičem. V případě NITRO+ jde prostě o klasicky ventilátory chlazenou větší kartu. Nově s výraznějšími RGB prvky.

Jak vidíte, je znatelně větší než referenční karta. Ta má 287mm na délku, 123mm na šířku a 2,5 slotu. Sapphire a jeho Nitro+ s Vapor-X chlazením zabírá 3,5 slotu sama o sobě, má 320mm na délku a 136 na šířku. Má také dva režimy (dva BIOSy). První standardní má zhruba 370W a pak je tady OC režim se  zvýšeným limit TBP na 420W proti maximálním 355W u reference a cca 370W v prvním „SILENT“ režimu Nitro+ Edice. Běhá ale v tom OC režimu stabilně na vyšších taktech až cca 2,9GHz proti u 2,5GHz u boostu reference.

Pokud si myslíte, že je ale vyloženě přerostlá, tak ještě není. Řekl bych, že je na limitu únosnosti. S tou 320mm délkou se ještě do většiny skříní vejde a není přehnaně široká. Nevyžaduje ani nový zdroj apod. má standardní 3x 8-pin. Většina RTX 4080/4090 edic je přerostlých a jsou ještě větší, protože na ně výrobci používají stejné chlazení.

Gigabyte RTX 4080/4090 Gaming OC edice je jedou z běžných edic, a i tak má 342mm na délku a 150mm na šířku a zabírá už celé 4 sloty. S těmihle rozměry už je bohužel v řadě skříní prostě problém. Ne všechny nereferenční RX 7900 jsou tak mohutné jako Nitro+. Nicméně ta mohutnost má samozřejmě přínos v tom, že chlazení je tiché. Všude a za všech okolností, i když tuhle kartu tlačíte na 2,7+GHz není v zátěži prostě slyšet vůbec. Na recenzi pracujeme :).

  • Další praktické zkušenosti nejen s 

                                           Radeon RX 7900 sérií v praxi a osobní dojmy

7900 XTX už používám nějakou dobu jako svou herní kartu v praxi, střídám ji s RTX 4090/4080, takže mohu i poreferovat o praktických zkušenostech, což je vždy u nové generace karet zajímavé. Co platilo pro minulé generace nemusí pro tu novou platit vůbec.

U RTX 4080/4090 mě vadí ty rozměry většiny karet a ten nový konektor. Nechci ten 16-pin používat bez skutečného ATX 3.0 zdroje. Ovšem ty stále na trh nedorazily. Takže člověk musí používat tu příšernou 4x 8-pin redukci. Nejen že se s ní špatně pracuje ve skříni a vypadá hnusně, ale je tu stále nebezpečí že se ten konektor z karty tlakem povytáhne, protože v mnoha skříních je to všechno namačkané na těsně zavřené bočnici, kvůli monstrózní šířce těch nových RTX karet. Takže na to si musím dávat pozor, ale to je problém u mě i proto, že ty karty ve svém PC často měním, jak testuji hry a další věci. Sama RTX 4080 je jinak z funkčního hlediska v pohodě, pokud jde o spotřebu i výkon. Ale samozřejmě nikomu ji za současnou cenu nemohu skutečně doporučit. Ta cena je absolutně šílená a za ty peníze jednoduše nestojí. RTX 4090 se mě osobně líbí víc, ale zase, ne za tu současnou cenu a ne s tou 450+W spotřebou, kdy se s tím nedá vydržet v místnosti. Mám teď v mrazech otevřené okno, protože při pár hodinovém hraní je rychle nedýchatelno. 450W+ herní grafika je prostě peklo. Stažená na 350W je ovšem v pohodě a vlastně velmi dobrá karta, samozřejmě jen pokud by stála maximálně to, co stojí dnes RTX 4080. Za současných 50 – 60 tisíc je to nesmysl a pokus o krádež za bílého dne. Naprosto nic, co RTX 4090 nabízí a má, neodpovídá její současné cenovce.

Radeon RX 7900 modely ten cenový problém trochu vyřešily. Jako dlouhodobému uživateli převážně RX 6900 XT, se mě nová RX 7900 XTX líbí hodně. Prakticky nemám výtku, cena je vysoká, ale ne šílená, a výkon je více než jen výborný. 50%+ nárůst je hodně znát u 4K hraní. Spotřeba je relativně vysoká, ale ještě ne šílená, aby se tomu odpovídající generované teplo nedalo vydržet na rozdíl u RTX 4090. To platí i o OC edicích RX 7900 XTX, kdy se mě ty režimy 420W opravdu nelíbí, naštěstí jsou zde ta základní nastavení s nižším boostem také. Nicméně už v recenzi jsem říkal, že jsem narazil na pár abnormalit.

Je tu jistá výkonová rozkolísanost, kdy v řadě her je 7900 XT na úrovni RTX 4090 a ve více než jen pár případech ji i poráží, a pak najednou přijde hra, kde horko těžko poráží RTX 4080. To je 25% rozptyl výkonu, což nedává smysl. S AMD jsme to komunikovali, ví o tom a řeší to. Ono je to složitější, protože zjevně jde o i nějaký vliv té revoluční čipletové konstrukce, která se některým hrám kvůli komunikaci s těmi MCD, nemusí líbit. Také je tu poněkud rozkolísaný boost takt, kdy jsou hry, kde i reference dokáže držet 2,7GHz a pak hry kde to padá na 2,4GHz ačkoliv karta drží pořád 350W spotřebu. Divný :).

Spotřeba karty je celkově OK s ohledem na výkon a parametry, ale je tu skutečně podivnost, že dokud máte RX 7900 karty zapojené na 60Hz monitorech, ať 1 nebo 2, tak je spotřeba v klidových stavech velmi nízká a tedy v pořádku. Jakmile ovšem třeba jen u jednoho přepnete na 120Hz apod., spotřeba vystřelí o desítky W. Což je potíž, protože já i řada jiných máme minimálně 2 monitory a z toho jeden obvykle s vyššími Hz co by primární herní. Takže jde o docela praktickou věc, protože nepotřebuji, aby karta v klidových stavech zbytečně žrala 80W, když by měla mít max. 25W. AMD o tomto problému ví a pracuje prý na řešení. je pravdou, že to není poprvé, kdy nejen AMD karty velmi podobný problém mají. V minulosti se objevil také, naposledy u 5700 XT a byl opraven ovladači. Nemusí jít vůbec o problém karet samotných, může jít o problém na straně operačního systému či dokonce samotných monitorů některých (v tomto případě nepravděpodobné). Musím říci, že u RTX 4080/4090 také podobná potíž existuje, s oběma kartami mám problémy s restartováním jejich ovladačů poměrně často, a v kombinaci s některými základním deskami odmítají naběhnout úplně. I na tom se prý pracuje.

Zkrátka u obou nových generací jsou potíže, ani jedna není v tuto chvíli zcela bezproblémová v praxi. Ale celkově musím konstatovat, že jsem za těch téměř 20let co se tady tomu věnuji, zažil mnohem, ale mnohem horší starty nových generací. Takže celkově hodnotím aktuální stav věcí jako OK.

  • Zatím má nová generace karet jasného favorita!

Uvidíme, co vyřeší první aktualizace ovladačů případně firmware v dalších týdnech. Co mě vadí, jak bezstarostně výrobci ženou věci ke 400W i mnohem výše. V praxi jsou ale takové karty extrémně nepříjemné v běžně velké místnosti, protože rychle dělají klima v takové místnosti velmi nepříjemné. Kdo nevyzkoušel, nepochopí, ale myslím že řada lidí s těmito novými kartami už brzy pochopí, o čem mluvím.

Samozřejmě vadí mě ceny. Asi u jediného dosud vydaného modelu považuji cenu za v pořádku a adekvátní, a to je 7900 XTX, která stojí 1000 dolarů. A nemám s tím problém, má všechno, co za tyhle velké peníze mít má. Ale třeba u RTX 4080/4090 neexistuje za jejich současné ceny žádný dobrý objektivní důvod takto vysokých cen, a ty ceny hlavně vůbec neodpovídají tomu, co obě karty nabízejí. To bohužel trochu platí i o RX 7900 XT, která je předražená proto, že AMD nevidí nutnost ji prodávat za rozumnější částku, když na trhu prostě v tuto chvíli nemá skutečnou konkurenci a ta se ani nesnaží. Navíc je pravda, že v případě XT verze prostě takhle výkonnou kartu za podobné natož lepší peníze, široko daleko nekoupíte. Takže když to vezmu kolem a kolem, za současných podmínek je jediná zajímavá karta ze všech dosud vydaných modelů nové generace, jasně Radeon RX 7900 XTX. A naštěstí funguje velmi dobře :). AMD vylepšilo spousta věcí i mimo herní nasazení, až doladí trochu ovladače a stabilizuje ten výkon v některých případech, má mnohem blíže RTX 4090 než k RTX 4080 ve většině hrách a většině nastavení (mimo zbytečného RT), což za tu cenu je prostě pecka. I když znovu opakuji, cena XTX je vysoká, ale v pořádku a odpovídající tomu, čím karta je, to všechny ostatní karty kolem stojí nesmysly.

Pokud se ptáte, za by dokázala AMD udělat výkonnější kartu než RTX 4090 na základě NAVI 31? Říkám nepochybně. NAVI 31 dokáže běhat na 3GHz i výše, pokud by se přidaly i ty 24GHz paměti které existují, ovšem AMD je nepoužívá a zůstalo jen na 20GHz, tak ano. Věřím tomu, že by AMD dokázalo nahnat dalších +15% výkonu bez velkých potíží, což by znamenalo že průměrný výkon by se posunul nad RTX 4090 (mimo extrémní RT případy). Jenže to má velký háček. Spotřeba by tomu také odpovídala! RTX 4090 mají v běžných edicích 470W až 500W, a takovou spotřebu by nutně měla i 7900 XTX pokud by GPU mělo šlapat na 3GHz a mít k tomu ne 20GHz ale rovnou 24GHz paměti. Ostatně nereferenční verze už jasně naznačují ochotu výrobců to hnát nad 420W a výše.

Tohle je podle mě hlavní důvod, proč AMD nehnalo věci u RX 7900 XTX tak daleko (zatím!), protože i těch 355W u reference a 380W u nereferencí, je prostě dost. Nemluvě o OC režimech přes 400W. A na hraně toho, co s ohledem na ono generované teplo a jeho vliv na klima v běžně velké místnosti, se dá ještě akceptovat. Není prostě problém ani umění dělat výkonné grafiky se 450W a klidně i se 650W a vidíme, že tam věci směřují. Ale to už nejsou grafické karty, to jsou prostě přímotopy. Mnohem větší výzva a umění je vymyslet, jak se s tím výkonem udržet pod 400W generovaného tepla, ideálně kolem těch 350W maximálně. Prostě na 400W+ grafiku si nikdy skutečně nezvyknete. Otravuje vás to v zimě, kdy musíte větrat, takže vám je z jedné strany zima, z druhé vedro. A otravuje vás to v létě, kdy bez klimatizace je to peklo … AMD zjevně úmyslně balancuje na té hraně akceptovatelného s těmi 355W, kdy říkám z pohledu práce, že ještě dobrý, ale více už ne. NVIDIA, ale i někteří výrobci karet na všechno rezignovali, a snaží se tvářit, že 450W+ pro herní grafiky je úplně normální a v pohodě. Není! A říkám na rovinu: nenávidím 400W+ herní grafiky. A kdo si s takovými vyzkoušel žít v běžném PC v běžně velké místnosti, tak se mnou musí souhlasit. Tohle je prostě největší současný problém herních grafik, že na trh míří grafické přímotopy a část lidí se tváří, že je to normální a všechno je v pohodě … 

Takže tolik zhatím k mým praktickým zkušenostem s novou generací karet, samozřejmě pokračujeme v jejich testování a brzy pro vás budeme mít další recenze RTX i RX modelů :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 4% 2022-12-16 20:01:21

Si děláš z lidí p...l? Jako fakt chceš v článku tvrdit jak je 4080 výsměch za 1200 když má být následovníkem karty za 600/700 USD a jedním dechem dodáš že karta od konkurence s výkonem o celé 4% výš ale spotřebou takřka 4090 je za 1000 USD v poho? Už se prober...obě karty stojí cenou za vyliž p...l

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-4080.c3888
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 20:17:31
avatar
??? 7900 XTX je nástupce 6900 XT a je dokonce levnější mezigeneračně ... a ano, dokáže výkonem leckde konkurovat až 2x dražší 4090 ...

ano RTX 4080 je výsměch, je jasně slabší než XTX, není to TOP model, takže ta cena je mnohem větší problém u ní ...

takže se prober ty a uvědom si, co srovnáváš .... neříkám, že 7900 XTX je levná karta, ale ani jí být nemá. říkám, že chápu proč stojí 1000 dolarů a nemám s tím problém vzhledem k parametrům, výkonu a postavení karty v nabídce daného výrobce ... mám ale problém, když nástupce 7800 XT v podobě 7900 XT stojí to co stojí, stejně jako mám ještě větší problém, když nástupce RTX 3080 stojí ještě mnohem více a 7900 XT a 4080 mají velmi podobný výkon ve většině případů ...

takže ano, to co píši myslím naprosto vážně. XTX je v pořádku, ale všechno ostatní je problém. A 4080 je výsměch, když stojí více jak silnější a lépe vybavený TOP model konkurenčního AMD, který si dokáže vyšlápnou na brutálně drahou 4090 ... a protože 4080 stojí nesmysl, stojí sice menší nesmysl ale pořád nesmysl i 7900 XT, která je výkonově k 4080 nejbližší kartou ...
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ??? 2022-12-17 12:45:18

Takže Ty tu chceš tvrdit že 4 % od 4080 jsou víc než 13% Ty jseš dobrej DD...l
7900XTX a 4080 všem vychází (ve 4K) +- nastejno a tím pádem by měli stát obdobné peníze. Ale ani jedna z těchhle karet nemá hodnotu přesahující 25 000.

,,ano RTX 4080 je výsměch, je jasně slabší než XTX, není to TOP model,,
No to ani 7900XTX ( pořád je tu 4090) a znovu....podle většiny testerů mimo tebe mají obdobný výkon i spotřebu (7900XTX a 4080)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 14:27:27
avatar
mě nezajímá co vychází "všem" (navíc to není pravda, že by to tak vycházelo všem) mě zajímají naše výsledky naše testy, já ty karty mám, já vím jak na tom výkonově jsou ...

RTX 4090 je dnes nejvýkonnější se zhruba 10% náskokem v průměru na 7900 XTX, ale ta dokáže být v řadě her nejvýkonnější, kdy průměr jí sráží ty podivné propady výkonu v některých hrách.

pak je tu RX 4080 proti které je XTX o 9% výkonnější v průměru a pak je tady XT, která ztrácí zhruba 4-5 na RTX 4080 v průměru ...

Cena 1000 dolarů za XTX je v pořádku, ta karta je tím čím je a nástupce 6900 XT vůči které je dokonce levnější ... XTX se 24GB paměti atd. je cenově postavená dobře a rozumně na to čím má být ...

XT verze je předražená a jasně jsem to napsal v naší recenzi. Podle mě by její cena měla být 749 dolarů, aby to byl nástupce 6800 XT a tomu by měla odpovídat i cena 4080, která prostě s pouhými 16GB paměti nemůže stát více jak 799 dolarů. XTX je HALO model, 1000 dolarovou cenovku chápu a je v pořádku ... RTX 4090 co by HALO model NV si ale rozhodně nezaslouží vyšší cenovku než 1200 dolarů

Jinými slovy. XT je jasně předražená, ale pořád o parník levnější než 4080 na kterou ztrácí v průměru jen pár %, RTX 4080 je šíleně předražená a její nákup je sebepoškozování. XTX je v pořádku, RTX 4090 je šíleně předražená a měla by stát to co teď stojí 4080 maximálně ... jenže dokud tu budou lidi ochotni platit ty částky tak je to jedno co říkáme a ty karty budou stát to co stojí i když za to objektivně nestojí ...
Kýbl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 23:23:33
avatar
Pokud se dobře pamatuji, tak jsi u první generace RTX karet predikoval, že se Ray Tracing ve hrách neuchytí a že DLSS není dobrá technologie. Dnešní doba ukazuje opak.

A i když ti v testu vyšla XTX výkonnější než 4080 a někde srovnatelná s 4090, tak jsi pokud vím měřil právě bez DLSS. Na to jsem slyšel vhodné přirovnání: "Jet ve sporťáku na eco režim". V tomto však NVIDIA strká AMD do kapsy. Pro hráče je však právě hodnota FPS nejdůležitější a jak se k ní došlo je druhořadé...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 00:46:51
avatar
tak to si dobře nepamatuješ ....

Já jsem neříkal, že RT se neuchytí, protože RT není žádná novinka, RT je budoucnost ale právě že budoucnost a potvrdilo se přesně co jsem říkal, že grafiky na nějaký smysluplný RT ve větší míře nemají a nebudou mít ještě generace dost výkonu, to jsem říkal a to se také potvrzuje a platí to stále ...

Říkal jsem že NVIDIA lže o DLSS že nefunguje a když šéf NV donekonečna na prezentaci opakoval že to "prostě funguje" tak lhal a nefungovalo to. A to se také přesně potvrdilo, první DLSS byl nefukční zmetek, takže dělali na DLSS 2.0 které vyšlo o 1,5 roku později a trochu fungovalo ...

Ne DLSS není vylepšení je to downgrade, nikdy bych to na 4090 nezapínal, zapnout DLSS je jako z toho sporťáku odmontovat dveře, kapotu, přední sklo a vyrvat interiér, ano pojedeš rychleji, ale bude to horší jízda ... DLSS snižuje rozlišení dělá hry ošklivější ...

Kromě toho si nějak zapomněl, že existuje FSR 2.0, které dosahuje stejné kvality a výkonového přínosu jako DLSS 2.0.

Prostě tvůj příspěvek beru jako lhaní, překrucování a FLAME a je hloupé tu lhát o tom co jsem podle tebe říkal, když já všechno co jsem říkal mám uložené a tvé lhaní tedy mohu dokázat ...
duceslav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 08:58:59

Snad DLSS na výkonné kartě je ježdění na eko-režim. DLSS je super na kartě jako RX 3070, kde umožňuje hrát v 4K, ale obraz to samozřejmě kazí. Možná tak v nastavení kvalita to jde, ale to zas tak moc fps nepřidá.
Zmijacek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-19 08:42:11
avatar
DLSS zpristupnuje high-end kartam zapnout RT a mit i tak dobre FPS a levnejsim kartam dosahnout vyssiho FPS u rozliseni na ktere by nemely ale tak ci onak je tam porad horsi kvalita obrazu

jake stesti ze i AMD ma podobnou technologii ktera dokonce funguje i u konkurence

ja mam to stesti ze hraju starsi kdy kde mi vykonem grafika v pohode staci ale verim ze to nekterym muze pomoct jen to jeste porad neni to spravne orechove
Stonkeep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 10:32:00

Teda nevim, ale podle me je ten eco rezim prave to DLSS
Kýbl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-19 07:23:00
avatar
Jde vidět, že ho nemáš.
clovicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 20:24:33

Tak pane ZELENEJ NV-,kdo ti nutí něco,píše co je fakt a mýslí si.Tak utíkej si koupit kartu (když to řeknu okatě se stejným výkonem)krom 1.PODSTATNÉ VĚCI-JE O ASI 5 LITRŮ DRAŽŠÍ HAHA Tak utíkej si ji koupit a tvrdit jak jsi suprově ušetřil--wtf omg.

karta od konkurence s výkonem o celé 4% výš ale spotřebou takřka 4090 je za 1000 USD v poho?
A srovnáni s kartou 4090 která stoji-NECHUTNĚ "WHAT A FUCK"je "co na to říci".

Tak se prober ty.Jak ti neva karta která v (..)-+ stejně jen asi tak o 5 litru stojí víc.Tak to jsi s prominutím dobrej BLB)hezký den.

Už se prober...obě karty stojí cenou za vyliž p...l,
takže karta o 5 dražší a karta za 55 je OK--ty na něčem jedeš co
clovicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 20:50:48

https://www.youtube.com/watch?v=3uQh4GkPopQ

pěkně vysvětleno)tu se podívej ty genie -drahá karta prej lol)
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 12:54:36

Podle profilu jsi si mohl povšimnout že nejsem pan zelený a neobhajuju NV ale poukazuji na pomatenost DD ohledně srovnávání cen a výkonu. Protože 7900XTX má blýž k 4080 (4% rozdílu a radši nezmíním RT, protože to považuji za zatím k prdu) než 7900XT a 4080 tam je rozdíl 13% pro NV. A tvrdím, že všechny tyhle karty jsou prostě cenově mimo. Je to jen můj pocit ale za mně by měli být ceny následovné: 25 000 za 7900XTX, 24 000 za 4080 (výhoda lepšího RT aby jsem neurazil ty co to preferují), a když dobře tak 20 000 za 7900XT.
Ten extra úlet 4090 ani komentovat nemusím.
pavel08 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 08:11:51

Jak nVidia, tak AMD tlačí spotřebu i ceny někam, kde to nikdy být nemělo, bohužel taková je dnešní realita. Nicméně jsem mile překvapen enormním rasterizačním výkonem RX 7900 XTX za příznivější cenu, ale v RT oproti konkurenci opět nová architektura AMD značně ztrácí. Kdo chce tedy vyšší výkon v RT, nechť si tedy připlatí.
Jsem majitelem RTX 4090, karta je využívaná především na práci, ale i na hraní.
Nutno podotknout, že se jedná o skvělou kartu!!! Pokud se provozuje rozumně při napětí 0,950mV na frekvenci 2800MHz, vezme si karta okolo 350W!
Předpokládám ale, že i RX 7900 XTX půjde oproti továrnímu nastavení provozovat rozumněji. Hlavní nevýhodou RX 7900 XTX je tedy stále nižší výkon v RT, zde je stále prostor na výrazné zlepšení...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 09:51:58
avatar
AMD a NV nikam spotřebu netlačí!!! Oni jen reagují na poptávku. Lidem vysoká spotřeba evidentně nevadí, protože ty karty kupují jak zběsilí. AMD a NV postupují dle hesla lidé to chtějí, tak to lidé dostanou. hodnocení dle parametru cena - výkon - provozní náklady už tak úplně netáhne. Lidé provozní parametry z hodnocení klidně ignorují a zajímá je jen cena a výkon. Pro hodně lidí dokonce není důležitá ani ta cena, ale jen výkon. Zde DD postupuje heslem podle sebe soudím ostatní. To je ale daleko od pravdy. Stačí číst komentáře lidí pod články recenzí hardware a zjistíš že lidé řeší výkon a cenu. Provozní parametry a náklady jsou až někde na periferii.
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - spotřeba 2022-12-17 12:56:49

Ještě před 7-8 léty se tady v komentech spotřeba řešila na úkor AMD. Nedivým se, měli vždy vyšší ( v těch letech) ale dnes je již vyrovnaná +- tak to možná mnozí vzdali
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 21:38:47
avatar
Zrovna se koukám na testy na Guru3d RX 7900XTX.
Typická spotřeba při hrách:

RTX 4080 - 299W
RX 7900XT - 310W
Asus Strix RTX 480 - 330W
RX 7900XTX - 345W
RTX 490 - 412W

Žere to všechno, když mám hluboko do kapsy, tak si koupím něco, co tolik nežere, tak je to jednoduché.
Co se řešilo, to se řešilo, důležité je, jak je to teď, to chce klid a nehádat se.
typektypektypek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD vstava z popola 2022-12-18 22:06:43

Tak Nvidia ponukla AMD marketshare na zlatom podnose, ale AMD ako viidm to odmieta take drahe karty to nikto nekupi, najlepsie je ze 4090 vyzera ako najvyhodnejsia kupa, pritom AMD mohlo zakurit cenami NVIDII ale sami su nenazrany tak tie karty nikto nekupuje a vsetci kupuju 4080 , a to nehovrim ze tie AMD karty zeru 90 Wattov iddle!, AMD raz nevie robit ovladace a dokazuju to znova a znova, ako zakaznik hovorim ze AMD nema cim konkurovat. Zas a znova tahaju za kratsi koniec
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 22:57:34
avatar
to musí být dobrý materiál na jakém jedete ... 4090 vypadá jako nejvýhodější koupě? Jako vážně ... ?
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 20:34:26
avatar
400W grafiku som este nemal, ale v pc mám i7-10700(vypnutý power limit - možno 120W) a k tomu 3070 (220w), tak po hodine hrania začína byt okolo pc príjemne teplo, ako by som sedel niekde pri peci podľa mna už musí byt aj 300w veľa.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 22:26:43
avatar
Pro mě je toto zklamání. Všechno hnát tak vysoko. Jedu na R5 5600X s 65W. V boostu určitě žere víc, to nerozporuji. A k tomu RX 6700XT zvrchu omezenou a když jsem jel benchmark, spotřeba nešla přes 171W. Ve hrách míň, karta je tichá, nevím o ní. Takhle si to představuji a tak by to mělo být.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 23:28:29

a to ešte nič nieje, oproti tomu čo AMD chysta s nazvom Radeon PRO predpokladam že bude zložena s 2x NAVI 32 4096SP čo je 16384SP tato sranda bude papať 450W, na nu Nvidia pripravuje plne odomknuty čip s 18000SP a patričnou spotrebou 600W
Tak že počitače sa ešte len zapotia
Osobne uvažujem hlavne nad NAVI 32 s 4000SP a 250W spotrebou ktora po UT sa da sklepať na 180W, aj ked prve UT testy RX7900XTX ukazuju že aj ona sa da poslať na 261W spotrebu bez straty vykonu, takže sa nechajme prekvapiť nakup planujem až buduci rok, tak že času dosť
úžasný George [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - výkon i cena je problém 2022-12-16 21:35:41

Výkon nových AMD karet jsem sledoval na youtube a věděl jsem , jak si budou stát proti nV.

Čekal jsem tedy výkon o nějakých 15% vyšší(než co nakonec bylo vidět v recenzích), očekával jsem že dorazí ještě novější ovladače, kde se ty propady výkonu vyřeší. To se bohužel nestalo a proti výkonům na YT je celkový výkon o pár % nižší..

Takže celkově vzato díky vyhajpování a očekávání od čipletu - tedy 2,7 vyšší výkon je to celkem bída!

Jako mě je to vcelku šumák, očekával jsem že to AMD zase něčím domrdá, tak jako vždy.. To se ale vždy po nějaké době vyřešilo ovladačema a předpokládám, že se to vyřeší i tentokrát. Jen očekávání nebyla ani zdaleka naplněna, tedy prozatím, protože za rok to může bý jiný..

Výkon karet bychom měli, tak teď cena

jo cena, no tvle, to je mega úlet. RTX 4080 za 800 a RTX 4090 za 1500 doláčů by byla taková nVidiovská klasika, jakože leadera na trhu.
To co si dovolili je ale neskutečnej úlet a doufám, že jim ty gk zůstanou na skladě a budou muset jí s cenou dolu alespoň o 20%.

AMD je cenově tak nějak v pohodě u RX 7900XTX u 7900XT je cena nastavená fakt dementně. Za 750doláčů by to bylo super a karty by si odnášely jedno ocenění za druhým!!! Takhle je to nevýhodná nabídka a všude se jich válí spousty, kdežto XTX není nikde ani jediná..

Prostě neschopnost AMD co se týká uvádění nových produktů na trh je do nebe volající.. a vlastně bez překvapení.

No a teď se podíváme na spotřebu. Tak 300W na top model je ok, vše ostatní(nižší Hi-end) by mělo být 250-280W a i tak je to hodně.

Sám mám malý být a klimatizaci nehodlám pořizovat, takže 200W je pro mě strop a tím se dostávám k meinstreamu.. ten ale za víc jak 500dolarů nekoupím. Hraji na 2K a většinu her rozjedu dobře i na RX 5600 XT.
Až budou 4k monitory za "hubičku" bude mít výkon gk velikou váhu, nyní však nikoli a raději si počkám další dva roky, protože nehodlám podporovat tuto zlodějnu!

Jo a RX 6500 a nV 1660 za 7-8tis je fakt mazec! To samé platí o GTX 360 a RX 6600 za 8-9tis je taky nesmysl. Tyto karty by měly stát okolo 6tis max a v akci za 5k.

To snad už raději herní konzoli s předplatným, to vyjde levněji i s hrama. Tímhle pohřbívají PC platformu pěkně do sraček. Na tohle se jim normální lidi vybodnou.

Do kapsy nemám hluboko, ale tohle ne.

PS: jo a co takhle RX 6900XT za 21tis? To nevypadá nakonec na špatnej deal
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-19 00:22:21

+1

mapsal jsi to přesně ... vydali 7800xt za 1150€ (na amd.com s referenčním chladičem) místo 800€ ... u nás ještě dokonce za víc ... a Ano, za 800€-850€ by to byla pecka jako 6800xt

co se týče ohřívání místnosti tak to možná víc u toho PC topíš i ty sám ... takže jeslti 200W nebo 350W je v podstatě jedno (v tomhle kontextu) ... co se týče teploty v CASE tak je to něco jiného ... proto špatně snáším, že na grafiky dávají chladiče které stojí hodně peněz a neprodávají je bez (nebo neprodávají s blokem od Aplhacool, EK atd ) úplně stejně je to s novými RYZEN ... které cena/výkon jsou pecka ale ta zbytečně částečně zpětná kompatibilita s chladiči je ke škodě kvůli teplotám. Mohli ušetřit náklady, zdroje (měď) a byl by to ještě lepší produkt.
úžasný George [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-19 22:28:29

Bohužel s tebou musím nesouhlasit. Cokoli nad 200W v malé místnosti je problém!
Vím to z vlastní zkušenosti. Nechci víc jak 220W spotřeby s tím, že to trošku stáhnu a snížím spotřebu a vyzařované teplo.

Myslím si, že to výrobci ženou až moc nahoru a stačil by pořádný wapor chamber a dva větráky. Vlastně to dokazují gk os Sapphire Nitro+. Tohle jsou většinou slušně zpracovaný grafiky a ještě by tam byl prostor chlazení trošku vylepšit.

Nikdo nechce mít 4slotový monstra ve skříni s délkou větší než 30cm. Do toho teď ještě "speciální" konektor, který nikdo nepotřebuje.

No poslední roky se gk ubírají špatným směrem. Jak ve smyslu ubírání se spotřeby tak také ceny.

Mám limit do 10tis+- radějí míň. A tohle je pořád kategorie v podstažě lowendu!!!!
Pokud tedy dnes GTX 3060/RX 6600 do lowendu patří(ve vztahu k novým gk).
Zmijacek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-19 08:51:35
avatar
ta cena u rtx 4080 a 7900 xt mi pripada ze amd/nvidia chce doprodat starsi grafiky, kterych ma urcite hromadu na sklade.. casem ma urcite dostatek prostoru na zlevnovani

navic kdo chce tak si to koupi stejne
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 21:47:53
avatar
Kde AMD řeklo, že RX 7900XT je nástupce 18 tisícové RX6800 XT? To je potom fail jak prase!
Uvažoval jsem právě, že bych šel buď do RX 7800 nebo 7800XT od kterých bych čekal, že budou nástupce této karty ale s takovu ty karty budou konkurovat max rtx 4070/4070ti! A posun výkonu nebude nic extra.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 23:51:21

AMD ešte pripravuje Radeon PRO nieje ešte jasne či pôjdu len do profi oblasti či aj do hernej, ale vizeraju velmo chrumkavo
RX7970 s 16384SP (2x NAVI32 4096SP) cca 450W
RX7950 s 15360SP
Na 90% AMD použije jadro NAVI 32, ale keby použilo jadro s NAVI31 to už by bola ina švanda aj ked spotreba by bola šialena ale 24576SP
Kto vie možno toto je nastupca RX6900
PS: k RX7800 ta ma 7800SP ako aj RTX4070Ti ta ma tiež 7800SP tak že je jasne že idu proti sebe
RX7700 ma len 4000SP ta je zamerana proti RTX4060 proste SP nepustia.
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 13:17:04

Nechci opravdu rejpat ale 2x 4096 není 16384
Vesy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 23:19:46
avatar
Hmm, i tak, tyhle GPU jdou mimo moji cenovou rezervu, ano výkon tam je ale...

Časem možná nějakou RX 7700, popřípadě 7650, nebo 7650XT pokud někdy bude...

Zatím mi bohatě postačí stará dobrá osvědčená GTX 1080Ti, na FHD a 60FPS+ stále více než dostatečná(a jak je to stará grafika že?... a, že nemá Ray-tracing..., stejně se mi Ray-Tr. nelíbí a žere to až příliš moc výkonu a nestojí to zato.) a na 4K mám PS5 za 16K, takže až budou 4K GPU za 16K koupím, zatím není důvod ke koupi...
typektypektypek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 22:09:16

rejtrecing je uzasna vec, raz skusis a uz sa nevratis spat
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-16 23:50:08

Daň za 5-6 procent výkonu navíc. Dle guru3d.com
Odkaz
Seltino [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 00:05:47

já teda nevím, pořád se tady oháníte cenou, když se člověk podíval za kolik se prodávaly grafiky na cz trhu v době uvedení, tak nereferenční karta XMF MERC 310 RX 7900XTX stála u zeleného panáčka 37500kč (jediná co byla na CZ thu k dostání), za tuhle cenu koupíte třeba MSI RTX 4080 SUPRIM X, což je top karta od MSI, běžně jdou nereferenčí modely RTX 4080 koupit od nějakých 33500kč.
Další věc, v každém článku se tady omílá hrozná spotřeba u RTX 4090 tky,proč se tady pořád řeší 4090 tka, což není primárně karta na hry, ale karta na práci a není konkurencí pro RX 7900 XTX ani cenou ani výkonem. RTX 4080tka je konkurent, co se týče spotřeby, tak spotřeba RTX 4080tky je nižší než RX 7900XTX, ne o moc, ale je. Výkonově bych to za současného stavu AMD ovladačů viděl na plichtu, kde RX 7900XTX ztrácí na RTX 4080 a to podstatně je výkon ve VR a výkon s RT a ano jsou lidi, kteří kartu používají jen na VR, nebo chtějí hrát hry s RT. Ta RX 7900XTX rozhodně není levná karta a za tuhle cenovku bych čekal odladěnější ovladače v době prodeje. Jsem fanda AMD (mám rx 6950XT LE Toxic) a hrozně jsem se těšil na uvedení nových karet zmasírovaný propagandou i zdejšího webu. Bohužel se ale nadšení vystřídalo spíše zklamání..... Nicméně pro mé využití je lepší volba za RTX 4080 a proto jsem si ji objednal. Když vemu v potaz že má výkon o zhruba 20 procent větší než RTX 3090ti a mnohem nižší spotřebu tak je to dobrá karta. Ano pro hodně lidí je drahá (a dát tolik peněz jen za kartu na hry je úlet, ale každý ať své penize využije jak sám uzná za vhodné), ale to obecně platí po všechny věci, každý si prostě nemůže dovolit Mercedes, nebo nejnovější vlajku od Samsungu či Aplu, ale musí se spokojit se Škodovkou nebo telefonem od číňána. 4K hraní prostě není pořád pro každého a tyhle karty jsou primárně pro hraní ve 4K a VR, na nižší rozlišení stačí v pohodě slabší karty..... Cenu určuje trh, nabídka a poptávka, je zvláštní že ty hrozné, žravé a předražené RTX 4090tky se na shopech nikdy moc neohřejou a vždycky zmizí během chvíle v cenových relacích od cca 48 do 60 tisíc, ty dražší tam samozřejmě drží dlouho.... RX 7900XT je za ty peníze zbytečná karta, RX 7900 xtx se vyprodaly behěm pár desítek minut, kdežto RX 7900XT tam visí skladem...Mimochodem nereference RX 7900XT od XFX Merc 310 stojí 30500kč, tedy stejně jako reference RX 7900 XTX, tak kdo by kupoval horší kartu za stejné peníze jako lepší kartu? Uvidíme jak dlouho budou ty referenční karty na CZ trhu k dostání, protože až nastoupí jen ty nereference, tak ty za takové peníze určitě nebudou...... jo a ta ma rx 6950 xt le toxic ma umi 420 w a rozhodne tady nehorim ani v lete.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 01:43:27
avatar
Nevíš?

1, Cena je zásadním aspektem prakticky každého produktu a u většiny definuje, jestli je produkt dobrý nebo špatný. Většina věcí na trhu co je špatná není špatná proto že by byla špatná, ale protože má špatnou cenu ...

2, vytahovat jedinou neref. kartu a poukazovat na její cenu v den uvedení? To myslíš vážně? Víš moc dobře, že čeští obchodníci předražují, speciálně v den uvedení, že dostupnost zatím v ČR není nic moc a že se to srovná a ceny sednou ... v zahraničí se ten samý model prodává za 1099 dolarů a je skladem, takže česká cena zeleného skřeta je zjevně jeho cenou, ne cenou karty ... a ne běžně RTX 4080 za 33 tisíc koupit nejdou ... laskavě tu aspoň nelži, RTX 4080 je na trhu nějau dobu, ceny už si sedly, dostupné jsou běžně skladem v široké nabídce a ceny jsou běžně na tom tvém oblíbeném zeleném skřetovi kolem 36 - 37 tisíc tedy nesmysl stejně jako by za stejné peníze byla nesmysl XTX ...


mě baví jak je tu každý fanda AMD, já nejsem fanda AMD, já jsem fanda dobrých tech, nás zákazníků, dobrých produktů a zajímavého poměru cena/výkon a tak jako někdo takový říkám, že XTX je v pohodě a v ČR není moc lidí, co by tu kartu používali tak dlouho jako já, takže problémy s ovladači sice jsou, ale nic zásadního a nic co by nějak vybočovalo a bylo skutečně problém z hlediska používání karty .... ani AMD ani NV nemají perfektní ovladače ...

Trh a´t si určuje co chce, to nám nebrání objektivně kritizovat ceny předražených karet a to budeme dělat i nadále.

RX 7900XT ceny nadsazují obchodníci, zkouší co se ujme. Samozřejmě že oficiální cena není 30 tisíc ... ani zdaleka. Nicméně je to start prodejů, ceny si sednou za pár týdnů stejně jako si už sedly u 4080 atd. A stejně tomu tak bylo v minulosti. je brzy hodnotit ceny XTX/XT edic, když většina modelů ještě ani nedorazila v pořádných počtech do skladů ... referenční karty budou dostupné od některých výrobců pořád, minimálně z AMD.com je budeš moci pravidelně koupit ...
Seltino [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 17:08:43

takže žiju v České republice a zajímá mě především kolik stojí zboží v České republice už jen z důvodu řešení případné reklamace je pro mě zakoupení zboží v ČR výhodnější než řešit něco se zahraničním eshopem.

nezajímá mě kolik stojí grafiky v zahraničí, zajímá mě cena na českém trhu, rtx 4080 a skladem za nereferneční karty se momentálně v CZ shopech pohybují od 33846kč a ano nneí to na skřetoví, ale je to na normálních ověřených eshopech, kde jsem v minulosti již nakupoval a nebyl žádný problém jak s dodáním zboží nebo s případnou reklamací...

tady máš odkaz aby jsi pořád netvrdil jak jsou ty grafiky drahé jsou to grafiky, které jsou skladem a ihned k odběru: https://www.zbozi.cz/hledej/?dostupnost=pouze-skladem&q=rtx%204080&razeni=nejlevnejsi

Ano možná nejsi fanda AMD, ale podle článků zde na webu následných projevů v diskuzích a vyloženě hejtů na NVIDII se člověk nemůže zbavit pocitu že to vypadá jako by jsi byl spíše AMD placen, protože objektivita ti je naprosto cizí.
Cena je předražená jak u AMD tak u NVIDIA, bohužel to je trend dnešní doby a jiné už to nebude, je lepší prodat méně karet s vyšší marží, než 2x tolik karet s malou marží, tohle už nemají být grafiky pro massy lidí, ale jen pro lidi kteří na to mají a takhle to dnes funguje u všeho.
Každopádně jak RTX 4090,4080 tak RX 7900XTX,XT jsou skvělé karty, oba výrobci udělali pěkný krok v efektivitě, ale pokud má narůst i výkon, tak ty karty prostě musí tolik žrát a s tím nikdo nic neudělá. Nebo by snad někdo utrácel peníze za novou kartu, která má stejný výkon jako karta stávající ale žere o 1/3 méně? řekl bych že ne, ale 1/3 výkonu navíc při stejné spotřebě stavájííc karty je už důvod proč utratit své peníze. Pokud mátě kartu jen na hraní a denně hrajete jen hodinu, tak může člověku být úplně jedno jestli karta žere 300W nebo 500W. Pokud na práci tak je to také jedno, protože ty karty ušetří tolik času že si na sebe prostě vydělají...
Jinak recenze na zdejším webu působí absolutně neobjektivním dojmem, bezhlavém vyzdvihováním AMD karet a hejtů na Nvidia grafiky.
Když je řeč o spotřebe porád se tady mluví o RTX 4090tce jak žere moc a jak rx 7900xtx je v pohodě, přitom jsou to úplně karty z jiné třídy a RTX 4080 žere méně než rx 7900xtx. Velikost karet, koho to zajímá? chodí člověk s tou kartu někam na nákupy, nebo ji nosí v kabelce u sebe? Ne člověk ji nacpe do skříně od PC a víc ho nezajímá, jen ho zajímají teploty a hluk, kdo chce menší kartu koupí si verzi s vodním chlazením......
Další stránka věci, tyhle kartou nejsou drahé jen mnoho lidí málo vydělává a není to chyba výrobců grafických karet, ale těch lidí protože neudělali dost proto aby se měli lépe. Prostě ty karty nejsou pro každého, na full hd a 2k hraní stačí bohatě grafiky s poloviční cenovkou. Dnes je hrozně v trendu brečet a naříkat, jak je špatné to a jak ono, jak je tohle drahé a jak na to lidi nebudou mít, ale opravdu to ti lidé musí mít a potřebujou to? Ne je to rozežranost dnešní doby. Je mě přes 40 et, dá se říct že jsem si prošel vývojem PC a herních karet a když jsem si kupoval první 3dfx kartu, tak nebyla levná, stála zhruba tolik kolik jsem v dané době vydělával a stejné je to i v dnešní době, jen tehdá nikdo nebrečel, nějaké PC 286tka stála několik měsíčních platů a nikdo nebrečel, dnes za měsíční plat člověk koupí slušný počítač. Je prostě hromada lidí co peníze má a není jich málo, přemýšlel jsem nad rtx 4090 waterforce od gigabajtu co stála 55k, nž jsme se rozhýbal tak všechny ty grafiky pro český trh byly vyprodány ještě před tím než fyzicky došly na shopy co je nabízely a taková je doba a nikdo tohle nezmění. Nakonec jsem šáhl po 4080tce ve stejné edici. Grafiky na 4k a VR hraní prostě budou stát přes 30K ařekl bych že je to v dnešní době dobrá nabídka, at rx 7900xtx nebo rtx 4080 jsou výkonově daleko nad rtx 3090ti která stála v době uvedení okolo 55000kč+ a má o 1/3 vyšší spotřebu. A tady máte mnohem lepší grafiky s mnohem nižší cenovkou a pořád budete naříkat? Dyt i AMD použilo marketigový trik a grafiky pojmenovalo 7900, přitom to není konkurence pro 90tkové řady jako v minulosti ale pro 80tkové řady, tak jaká je pak ta výhoda že grafika stojí o 100 dolarů méně než r 6900xt, když ta byla konkurencí pro 3090tku?? jen marketingový tah, nic víc...... jako RX 7800 xtx by to za ty peníze už tak dobře něznělo a nad tou cenou AMD grafik bych tolik nejásal, za tyhle poeníze grafika s nevylazenými ovladačemi, nízkým VR výkonem, nízkým RT výkonem ní žádné terno než konkurence v podobmné relaci. A nvidia má dlss zase o kus dál než FSR od AMD, které s novou verzí přijde bůhví kdy. navíc to FSR si člověk spustí na nvidia grafice u hry která ná FSR a neumí DLS, kdeždo pokud hra podporuje jen DLS, tak na AMD prostě má člověk smůlu.....
A proč není RX 7900xtx konkurence pro RTX 4090? protože ikdyž umí frčet na 3,2 GHZ, tak při těhle taktech má spotřebu jako 4090tka ale pořád nižší výkon a výrobce ji raději ušktil nepouštěl se do boje který prostě nemohl vyhrát a je mi buˇřt co tady teď budete psát,ten chip na to v současné podobě nemá aby tu RTX 4090tku dohnal aproto si Nvidia může za rtx 4090tku říct kolik si řekla, protože prostě mají to nejvýkonnější co jde koupit a lidé ji ty peníze prostě dají a tohle je aspekt kde AMD selhalo jako konkurence a říkat tady povídačky jak AMD může ale nechtělo, nenechte se vysmát protože trh na tyhle ultra výkonné a drahé grafiky tady očividně je, ta grafika se prodá u nás s našim průměrným platem uplně bez probému a v zemích kde je prů,ěrný plat několikrát vyšší je to pak už uplně sranda prodávat kdo má tolik peněz na grafiku tomu je nějaká spotřeba uplně u zádele, těm ostatním nezbyde nic jiného než brečet a kopat nohama....
Navíc ty peníze za tu kartu utratíte jen jednou při nákupu, pak už člověk vnímá jen to jak mu to krásně jede na plné detaily v super FPS a pořizovací cenu nevnímá, neznám nikoho kdo by si liboval v tom že se mu to seká a nejede na detaily na které by rád a měl radost jak ušětřil....
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 01:06:22
avatar
AMD neselhalo, AMD ty grafiky také prodává a prodají se dobře ... DLDSS a FSR tě nemusí u novější karet zajímat, mají dost výkonu aby to jelo bez nich, DLSS/FSR má smysl u starších karet které mají omezeně výkonu a většina těch starších karet DLSS neumí takže FSR je king ...

RX 7900 není žádný marktignový trik co to meleš? Navíc RX 7900 XTX dokáže v některých hrách 4090 i překonávat a dokáže to s výrazně nižší cenou, jestli je tohle fail a selhání tak prosím víc takových ... přemýšlíte vůbec o tom co plácáte? Kdyby já dělal to co říkáš placeně pro někoho, tak dělám pro NV, protože platí/uplácí nejlíp, ale právě proto že já říkám jak se věci mají a nikdo mě za to neplatí, mohu říkat jaká je realita ...

Jinak jestli chceš objektivně srovnávat ceny v czk obchodech, bylo by od tebe slušné dát AMD stejnou šanci aby si jejich ceny sedli, jako NV, která na to sednutí cen měla několik týdnů ... ale to bych asi chtěl moc po někom, kdo nechápe že psaní negativně o NVIDIA není hejtování NVIDIA, ale objektivní psaní. Chválím a kritizuji obě firmy stejně když si to zaslouží, nemohu za to, že jedna dělá vše proto, aby se o ní negativně objektivně muselo psát. Nicméně pravidelně chválím NV marketing, protože takhle zblbnout davy kdy si někteří vážně myslí že RX 7900 XTX za 1000 dolarů je špatná nepovedená karta, když výkonem v mnoha hrách konkuruje RTX 4090 za 1600+dolarů, to je vážně marketingový majstrštik ...
Seltino [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 09:46:09

Neselhalo?nepredstavili konkurenci pro RTX 4090, po tech nadsenych vykriku do tmy pred uvedenim karty kolik to posvisti a jak to nebude usporne. 9tkova rada byla konkurenci pro 90tkovou radu od Nvidie, najedbou je 9tkova rada konkurence pro 80tkovou radu a jeste s napisem XTX by clovek nabyl dojmu ze je to neco extra, a ono to je porad konkurence pro rtx 4080tku.
Co treba ten vykon ve VR? Lidi na netu si stezuji ze rx 7900xtx nijak moc super ve VR nejede, ze v hodne hrach nim to jede podobne jako na RX 6900xt coz ukazuje i tahle recenze, kde je vykon ve VR daleko ale daleko za RTX 4080tkou, o tom se take nebudeme bavit protoze to neni dulezite? Ano pravdepodobne to bude ovladaci, ale jak dlouho bude AMD trvat nez tohle opravdu opravi? Par mesicu, pul roku, rok? Tohle nikdo s jistotou nerekne a u karty za takovy obnos penez clovek ocekava ze dostane top produkt nejen co se tyce HW ale i SW, protoze bez vyladeneho SW ten HW hodne ztraci na hodnote.

https://babeltechreviews.com/hellhound-rx-7900-xtx-vs-rtx-4080-50-games-vr/5/?amp

A ano lide budou ve 4K u tehle karet to DLLS i FSR zapinat a verim ze jich bude vice nez tech kteri ne, protoze pokud mas monitor ktery tu obnovovaci frekvenci umi, tak jej chces vyuzit.
Ano v par hrach RX7900xtc konkuruje RTX4090, v jinych zase propada o 20 procent pod RTX 4080, ta karta podava nekonzistentni vykony. Nejeden majitel na foru si stezuje ze ta nekonzistetnost se projevuje i u jedne a stejne hry kterou hraje kdy pri kazdem ta karta podava jiny vykon....

A jeste k te efektivite a spotrebe Samo AMD uz zvedlo udavanou spotrebu u RT 7900XT na 315 W.

Proste pouzivas dvoji metr a do objektivnosti mas daleko. Kdyz jsou skladem rtx 4080tky, tak je podle tvych slov nikdo nechce a 4080tky kupuji jen lide co skocili nvidid a jeji xenove politice na lep, co ty rx 7900 xt ktere porad visi na shopech ikdyz jich prislo malo kusu? Lide co koupili ty 4 xfx merc 310 rx 7900 xtx ktere byly jako jedine u nas v CR dostupne a staly okolo 37 000kc ti take skocili na lep AMD a prodejcum? Proc bych mel cekat par tydnu az se situace na trhu utribi?nekdo si chce kartu koupit ted, nebo chtel uz davno, ale cekal na AMD karty jak se ukazou a dale se mu cekat uz proste nechce? Proste nevidim u AMD za tu drobnou usporu (ktera u nereferneci pada) zadnou zasadni vyhodu pro kterou bych rekl ze je to jasna volba a musim ji koupit, spis vnimam zase se opakujici nedostatky v podobe ovladacu, protze urcite bych byl hrozne stastny ze bych si koupil novou AMD top grafiku a po spusteni bych zjistil ze ve VR jsem na tom stejne jako s grafikou predchozi generace, uplne bych jasal radosti. Zakaznici rozhodnou, sami reknou co chteji a koupi si za sve penize co uznaji za vhodne a rekl bych ze nemusi mit clovek vesteckou kouli aby videl jak velke ty prodeje v procentech budou.
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 01:35:27

Takže si to shrneme:
AMD měla dle zdejších zákulisních informaci vydat kartu, která bude několika násobně výkonnější jak předchůdce, s daleko lepší spotřebou, daleko lepší cenou apod.
Nakonec máme nedodělaný produkt, co stojí podobně jako konkurence, žere více, ovladače má naprd a nekonzistentni výkon.

Honza aspoň plive na velikost karet nVidie, nic už jiného nezbylo, ale je fakt strašný rozdíl, že zabere 4 sloty a XTX pouze 3.5
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 02:53:44
avatar
Proč zase lžeš?

Zdejší zákulisní informace? Já jsem jen informoval o spekulacích a pokud by ty spekulované informace byly pravda, říkal jsem že podle těch specifikací by to mělo prostě velmi vysoký výkon. Ale jasně jsem říkal "pokud jsou ty parametry pravdivé, tak je ten výkon možný" NEŘÍKAL JSEM NIKDY že by to tak a tak mělo 100% vyjít. Říkal jsem co je možné, co není a jasně jsem říkal, že jen jeden z leakerů to má dobře a to se potvrdilo ...

A o spotřebě i ceně lžeš hrozně. Uvádělo se, že karta bude mít spotřebu 370 až 420W a celou dobu jsem já mluvil o ceně 1200 - 1500 dolarů, takže naopak žere méně a stojí mnohem méně, samozřejmě to se ti nehodí do krámu lháři ...

Ovladače nejsou naprd, karta funguje velmi dobře, výkon je nekonzistentní někde, ale pořád velmi velmi dobrý a je levnější než konkurence (výrazně) takže proč zase lžeš a říkáš že je ten produkt k ničemu? Máš ho? Já ano a funguje velmi dobře,

Neplivu na nic ty lháři jeden ulhanej, jediný kdo tu plive na fakta, objektivitu a realitu, jsi ty ... já objektivně říkám, že ty RTX karty jsou prostě větší a dokládám to fotkami, nejde ani tak o sloty, jako o šířku a délku, které jsou objektivní problém, do mnoha běžných skříní se to nevejde a šířka karty zhoršuje už tak špatnou situaci té redukce ... takže všichni jsem rádi, že Radeony jsou menší v drtivé většině edic.

Takže ty plivači a lháři, jdi si své lži laskavě šířit jinam
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 12:22:52

Mohu se zeptat proč je u RTX 4090 uváděna spotřeba 450+? Člověk by pochopil, že nejde pod 450W. Přitom na Guru3d.com je průměrná spotřeba uváděna 412W a špička 439.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 12:42:26
avatar
1, protože NVIDIA udává 450W pro RTX 4090

2, protože na našem trhu jsou výhradně nereferenční modely a také v našem případě testujeme čistě nereferenční modely, které mají 450+ běžně

a protože ty karty máme a žere to kolem 450 i víc v praxi ...

Jinak RTX 4090 může jít pod 450W stejně jako RX 7900 XTX může jít pod 355W ... stačí aby hra byla limitována nějakou horní hranicí FPS, nebo limitována CPU v nižších al i vyšších rozlišeních a ty karty žerou prostě klidně o desítky % méně ... ale pokud jsou správně zatěžovány a plně vytěžovány, platí ty limity udávané výrobci 450W pro 4090 a 355W pro XTX ... v praxi navíc nereference mají běžně více i když mají výkon jako FE či reference, protože prostě mají jiná PCB, RGB atd. OC edice s vyššími limity pak běžně překračují 450/355 limity normálně a protože na našem trhu jsou dostupné jen nereferenční OC edice v případě RTX modelů, jejich spotřeba je vyšší. To ale platí i o OC edicích XTX, které mají také vyšší limity ...

Takže určitě nevěřte tomu, že 4090 má jen 412/439W protože to by mohlo být hodně nebezpečné pokud by podle toho někdo vybíral zdroj, výrobci obvykle doporučují 1000W a někteří i 1200W zdroje z dobrého důvodu! Možná v průměru her měřených na sestavě plně nevyužívající to GPU, ale jinak má opravdu 450W v průměru běžně a to platí pro FE. OC verze mají klidně 470 - 480W a některé OC edice i až 550W. Špičky jsou ale mnohem výše klidně ... a tak je opravdu nebezpečné pokud někdo uvádí, že spotřeba RTX 4090 je méně než těch 450W, protože zjevně tam má nějakou limitaci ...
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 12:52:36

Rozumím. Takže když se řekne RTX 4090, tak se myslí OC verze a když se řekne 7900XTX, tak referenční. OK

Na guru jsou i "nereferenční" verze 4900 a maji špičku 460W (Suprim Liquid X a ASUS TUF)

Referenční 7900XTX má špičku 410W a nereferenční 475 (Nitro+)
Takže nereference 7900XTX je v tom případě 410W+ karta, ne?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 14:15:25
avatar
bereme v úvahu karty které jsou v našich obchodech a našich testech, to znamená nereferenční RTX protože FE ani reference u nás NV neprodává, a reference i neref. u RX protože obě se u nás běžně prodávají ....

To je jejich problém na guru ne u mě ... zjevně mají nějaké omezení, že jim ty karty nejedou naplno, ale já ani ty za ně mluvit nemůžeme. Já mohu mluvit o našich testech a svých zkušenostech s kartami v praxi takže vaše argumenty jinými testy jsou k ničemu, když jste vy ty testy nedělali. Budu se bavit o srovnání výsledků s těmi, kdo ty testy dělají ...

Jinak špička těch RTX 4090 karet je mnohem výše než 460W a výrobci to tak udávají a doporučují podle toho zdroje, standardně 1000W. Nereference XTX mají ty luxusnější duální BIOS, standardní výchozí režim je kolem 370W max, to je srovnatelné s těmi běžně 460 - 470 neref. RTX edicemi, a pak je tu OC režim většinou přepínatelný druhý BIOS, kdy limity jsou mnohem výše ... u TOP OC variant XTX je to až 420W, u TOP OC variant RTX 4090 je to 550 - 650+W
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 14:42:34

Vycházím z informací na internetu. Řekl bych, že je to účel jejich recenzí, informovat. Ale nevěděl jsem, že to měří špatně a k ničemu, jak je vidět na textu dole.

Jak se to měří u vás. Vidím v recenzích na DD jen spotřebu celé sestavy. To si umím změřit taky.

We have moved to a power interposer for power consumption testing. This hardware and software combination is an exact hardware setup that will measure at the 12V rails and the PCIe slot. This isolates power consumption from other factors if you'd say measure at socket outlet. The new measurements also allow us to provide more precise data, IDLE power consumption. But we'll also start displaying the average/typical power consumption and, as we always have done, peak power consumption based on a gaming load.

Why a power interposer? Well, NVIDIA normally reports both chip and board power via API, AMD reports what appears to be a value in-between chip-only and full board power, as verified by third-party interposer testing methodologies including PCAT and others. You can’t rely on API-reporting software such as GPU-Z or HWiNFO64 for an accurate chip or board measurements to compare with. Our setup polls every 100ms allow us to measure peak and typical energy consumption objectively.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 15:04:25
avatar
neříkám že měří špatně, říkám že za jejich výsledky nemohu mluvit protože jsem je nedělal. A vy taky ne Mohu mluvit za naše ... nebo vy za vaše, vy žádné nemáte, tak si vybíráte co se vám líbí a hodí, já ten luxus nemám a musím používat reálné naše výsledky, to je celé ..

něco podobného dělají i jinde a vychází jim to jinak takže vy si vycházejte z čeho chcete, ale na DDWorld.cz vycházíme z našich výsledků a měření, když je máme k dispozici ... a do recenzí nedáváme všechny data co měříme, protože se snažíme mít jednodušší grafy kdy bohužel většina lidí se horko těžko orientuje v grafech jaké máme, natož abychom tam cpali ještě výonové špičky, 99 a 95 procentily apod. záměrně děláme grafy jednodušší. To ale neznamená, že nemáme změřenu přesnou spotřebu karet ... máme. Ale udáváme spotřebu karty v sestavě, protože to je to co drtivou většinu lidí zajímá protože nemají zposůb jak měřit spotřebu karty samotné a zajímá je spotřeba celé sestavy ... ukazujeme tedy praktické rozdíly ...

Každopádně výrobci uvádí spotřebu karet přesně. U AMD je to 355W u NV 4090 je to 450W u RTX je to 320W a v praxi to +/- odpovídá pokud nemáte výkon limitovaný jinak (CPU, rozlišením FPS cap) kdy spotřeba všech těch karet může být a je o desítky W klidně nižší ...
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 15:40:22

Myslím, že jste to řekl, že argumenty jinými testy jsou k ničemu. Tak buď jsou ty testy správné a argumenty tím pádem validní, nebo ne.

Já si nevybírám testy, které se mi líbí a hodí. To přeci nemůžete vědět. A i kdyby ano, tak je to irelevantní.

Pokud jsou tedy údaje o spotřebě jednotlivých karet zavádějící a přijde vám lepší uvádět spotřebu celé sestavy, tak proč se následně v textu o spotřebách jednotlivých komponent tolik rozepisujete? Není lepší jeden graf?

Osobně si myslím, že spotřeba samotné karty v nečinnosti, během videa, i špičky jsou při výběru nové karty užitečné.
Málokoho asi zajímá spotřeba něčí cizí sestavy. To jako když budu kupovat nový monitor, tak budu hledat spotřebu celé sestavy, nebo jen monitoru?
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 15:48:16

Tady je kdyžtak nějaké měření s v-sync. Já chápu, že vás zajímá jen vaše vlastní měření, ale berte to jako inspiraci, když je pro vás nízké odpadní teplo tak důležité (stejně jako pro mě).

Kdybych si myslel, že jste zaujatý proti jedné značce, tak bych to ani nezmiňoval, ale jelikož jste objektivní, tak by to mohl být dobrý input pro budoucí testování.
Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 00:56:32
avatar
měření s V-Sync je to o čem mluvím, ty karty nejedou naplno takže jejich spotřeba je mnohem nižšší než typická ;) jinak on ještě někdo v době kdy prakticky každý hráč má 120/144+ Hz monitory s Freesync používá V-sycn? Na CO?
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 11:14:49

Ale tohle je přeci úplně jiné měření z jiné recenze. Jakou má souvislost maximální naměřená spotřeba a spotřeba během fps limitu? Záměrně jsem dal jen jeden graf, nýbrž jste zmínil, že se většina lidí horko těžko orientuje v grafech. Evidentně jste měl pravdu.

Teď teda k vaší otázce "na CO?". Tento graf s V-sync je spíše ilustrativní pro ty, které zajímá spotřeba a odpadní teplo. Místo 60 FPS, si můžete doplnit i jiné číslo. Nebo NE?

Myslím si, že při hraní některých titulů, jako například PGA Tour, ANNO, Heroes, X-COM, není potřeba vysoké FPS. Nebo ANO?

Než začnete zpochybňovat výsledky ostatních redakcí a že když to nemám osobně změřené atp. Myslím si, že právě tito lidé, jako já, nakupují na základě informací od recenzentů. Nebo pro koho to měření děláte, pro sebe? Když to nemohou brát jako pravděpodobný fakt.

A teď mi prosím odpovězte co je pro vás věrohodnější, nebo fundovanější výstup? Spotřeba "celé bedny", nebo popsaný způsob měření, vysvětlení proč se tak měří a ve finále několik různých grafů jako průměrná, maximální, s FPS limitem.
Pokud tvrdíte, že se zdejší čtenáři neorientují v grafech. Tak odpovím, že úroveň čtenářů určuje úroveň recenzenta.

Děkuji za možnost diskuze na vašem webu a bude mě zajímat váš názor.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 11:42:18
avatar
asi si trochu nerozumíme ... já přeci říkám od začátku že ty karty mají nižší spotřebu pokud je omezíte na FPS ... nicméně jak vidíte, pak ty rozdíly jsou prakaticky žádné a pokud hrajete jen na 60FPS/Hz vážně dává smysl si kupovat 4090 za 60tis a vůbec řešit nějaké rozdíly?

Takže proto tyhle grafy neuvádíme, nemá to moc smysl. Pokud jde o uvádění minimální spotřeby, neděláme to, až na výjímky je tam minimální rozdíl mezi kartami, pokud je tam nějaká abnormalita, tak to uvedeme v textu, což jsme u 7900 série udělali, je tam zjevně nějaký bug s monitory o vyšších než 60Hz ....

Popravě, testy děláme hlavně pro sebe ... na tom je DDWorld.cz založen, banda nadšenců co si hraje s HW a testuje si to pro sebe a DDWorld.cz z toho vznikl, že jsme ty výsledky dávali takhle na web a do článků, ale stále platí, testuji to hlavně pro sebe já chci vědět, jak se věci mají ...

Já se snažím naše výsledky podat co nejjednodušší formou aby tomu rozumněli i lidi, co se v tom neorientují, není pro nás problém dělat ty grafy složitější a dávat jich více, ale počet lidí, kteří tomu takhle rozumí a vyžadují to je mnohem nižší, než počet lidí, kteří chtějí co nejjednodušší podání, ano, já bych také preferoval více, ale bohužel realita je jaká je, většina čtenářů preferuje méně jednodušší atd. A i z pohledu času vyprocování recenze, článku atd. je prostě více a složitějších grafů práce o dost delší, a užitek z toho má zlomek čtenářů a ten čas extra tak raději využijeme pro testování a psaní o něčem jiném ...

Takže ano, máte pravdu že by to bylo přesnější a lepší a já to moc dobře vím, ale neděláme to z toho důvodu, že drtivá většina lidí chce vidět rozdíl v praktické sestavě a chce graf ya články co nejendnodušší a nám se to prostě pro tu menšinu čtenářů nevyplatí časově a nákladově dělat složitý i když bych já osobně radši ... takže to děláme takhle, je to záměrné. Já vím, vy si říkáte, je to pár grafů navíc, ale ten čas na jejich vypracování atd. se sčítá ... ono se to špatně vysvětluje když nevíte, jak moc práce a času zabere vypracování recenze
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 15:38:02

Pro mě je tenhle web nejnavštěvovanější co se týče PC HW. A dle mého laického názoru, je kvalita recenzí na velmi vysoké úrovni. A za to děkuji. Věřím, že jsou testy nejen časově náročné a souhlasím, že přemíra informací které si navíc může člověk dohledat na webu s diametrálně odlišným vybavením, personálem a budgetem, by byla nesmyslná. Ale pak byste se neměl pasovat do jejich role. A nepasovat se do role nějakého vševědoucího boha.
Například když zmíním, že mi jede next-gen verze Zaklínače plynule, tak se dočkám rádoby zesměšňující reakce. Že prý to nejede ani na 4090 i když přihodím graf, kde naměřili průměrných 77FPS bez Frame generation. Hraji to bez pádu či otravných fps dropů už asi 6 hodin s FG s FPS nad 75 s 4080. Ano jsem jediný na světe a vymýšlím si, tak určitě.

Stejně tak DLSS urazilo už dlouhou cestu a v aktuální podobě prezentované v Zaklínači je prostě skvělé. Což potvrzuje i rekace v komentářích, ale tentokrát jste nikoho neurazil, že si má vzít brýle. Když uvedu vlastní prnt scrn, kde je vidět zásadní rozdíl v dané hře, tak zase vyhýbavě odbočíte, že to není video. Chápu, na co jste narážel, i když to nebylo v tu cvhíli relevantní, ale i tohle se dost posunulo a novější verze DLSS to posouvá opět dál. Ale to se na DD Worldu nedozvíme, že? Co je nového v DLSS 2.3 atp. FG jste pro jistotu ani ve 4k nezkoušel, jak jste napsal.

Musím říct, že recenze na grafiky, jako by psal úplně jiný člověk. Záměrné i nezáměrné zveřejňování polovičatých informací, je manipulace, kterou tak opovrhujete.

Citace:
asi si trochu nerozumíme ... já přeci říkám od začátku že ty karty mají nižší spotřebu pokud je omezíte na FPS ... nicméně jak vidíte, pak ty rozdíly jsou prakaticky žádné a pokud hrajete jen na 60FPS/Hz vážně dává smysl si kupovat 4090 za 60tis a vůbec řešit nějaké rozdíly?


Myslím, že si rozumíme moc dobře. Kladete velký důraz na spotřebu či vyzařované teplo a pranýřujete 4090. Ale zároveň opomíjíte fakta. Vysvětlím, proč si to myslím.
Tvrdíte, že život s 4090 je z důvodu tepelného nekomfortu problematický. OK to beru (i když vezmu, že tepelná ztráta místnosti je 10-70W na m2 a s výjimkou horkých letních dnů mi přijde tento argument velmi úsměvný)

Když jsem se ptal, jestli je potřeba u her nevyžadujících vysoké FPS nutné mít FPS nad 60, tak odpověď byla [quote][/quote]pokud hrajete jen na 60FPS/Hz vážně dává smysl si kupovat 4090 za 60tis a vůbec řešit nějaké rozdíly?

Netvrdím hrát jen na 60FPS tvrdím v některých hrách. To je tak nepravděpodobné, že si někdo rád zahraje náročnou hru vyžadující pořádné železo a pak si třeba zapne jen tak Star Craft 2? To jako vážne? Navíc já netvrdvím, že by to ten človek měl, nebo řeší. O vyzařovaném teplu tady mluvíte vy.

A navíc, když si to shrnu, a vezmu jako příklad člověka, který intenzivně používá PC a třeba 12 hodin denně a přihlédneme na naměřené hodnoty, tak nám z hlediska vyzářeného tepla vychází i ta 4090 lépe než 7900XTX. Vždyť má v idle menší spotřebu, během přehrávání videa, během her nevyžadujících plný výkon a nebo když je limitovaná např. procesorem. Ale vycházím opět jen z recenzí. PC není Playstation. Nebo vy hrajete na PC jen AAA tituly. Nekoukáte na Youtube, nebo na něm nepracujete? A pokud vím, tak generované teplo se sčítá.
Já teplo neřeším, ale když se o tom tak často zmiňujete, asi bylo dobré říct i druhou stránku.

Další věc kterou ignorujete je, že energie něco stojí a pokud je například grafika pro hlupáky RTX 4080 úspornější, tak při častém použití PC, jak při práci, tak ve hrách ušetří peníze. A když ušetří 300-1000 Kč ročně (pokud bude elektřina drahá) a bude jí mít např 4 roky, tak ušetří co? Ale tady se řeší každá pětistovka na ceně produktu a tohle se už moc neřeší.

Zaráží mě také, jak o sobě mluvíte jako milovníku nových technologií a zároveň jimi opovrhujete. Například RayTracing je dle mého názoru ve hrách jako Dying Light 2, Cyberpunk i ten Witcher 3 velmi hezká věc. Klidně přiložím hezké porovnání.
Ano, je to jen pro "vybranou" skupinu lidí za daň vysokých nároků, ale není to nehratelné.
Je to určitým způsobem tahání peněz z kapes lidí, ale někdo to přeci musí zaplatit aby se to rozšířilo. Sám tvrdíte, že je to dobrá věc, ale že na to není výkonný HW. A když ho nebudeme kupovat a dělat nezájem, tak to ho pak vyrobí?

Každopádně to neberte jako osobní útok. Myslím si, že je naše diskuze zajímavá a rozhodně si nemyslím, že se nemohu plést. Prostě jen můj pohled na věc.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 17:06:08
avatar
Jse fanda technologií, proto vím co je RT zač a proto nefandím jeho současnému nasazování do her, protože je to plýtvání. RT je budoucnost, ale právě že budoucnost. Aby mělo smysl ve velkém jej dávat do her, musel by tvořit celou scénu, na to ale nemáme výkon a mít ještě dlouho nebudeme.

Současný RT je tak hlavně marketing, ale je to neefektivní a plýtvání dnes. Když RT tak pořádně ne jako se to dělá dnes. RT není žádná novinka, ví se o něm, používá se roky a požívat bude, ale ve hrách nemá prostě zatím smysl s tou náročností ...

DLSS je další marketing. Je to záměrně uzavřená technologie a NV ji prezentuje nesmyslně pro nové karty přitom tahle technologie je hlavně pro starší karty tak aby prodloužila jejich životnost, ale to NV nechce, proto to dělá uzavřené a jen pro novější karty viz FSR 3, z kterého by nejvíce těžili starší slabší karty a jejich uživatelé. Proto mou podporu když už má FSR které je univerzální a na rozdíl od DLSS funguje hlavně tam, kde má smysl, tedy starší karty kde se ten výkon hodí. DLSS u silných grafik je pouze marketing (stejně jako FSR) a tahání peněz k kapes lidí ...

Já prostě fandím technologií, ale fandím hlavně těm, kde jsou přínosem a jsou tam, kde jsou přínosem a nejsou jen vypočítavým marketingem .... fandím dobrému poměru cena/výkon atd. fandím hlavně nám uživatelům a je mě jedno jaká značka to nabízí.

Jinak je vidět, že jste 400W+ grafiku nepoužíval, mluvil byste jinak o tom jak velký je praktický rozdíl mezi 250W a 400W kartou v PC ... doporučuji vyzkoušet ...

Já spotřebu u 4090/XTX neřeším z hlediska té samotné spotřeby, řeším ji z hlediska to generovaného tepla v běžném místnosti, proto mě vadí.
Patrik Jech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 18:52:11

Mně se líbí jak odpovídáte jen na otázky které se vám hodí.

Ano měl jsem OC sestavu se spotřebou nad 550W a co jako? A zároveň vedle stojanovou 300W lampu. Kdysi byly taky žravé sestavy. Však si přečtěte vaše starší recenze, kde doporučujete 1000W zdroj a že se bude elektroměr jen otáčet, ale ejhle o teplotě v místnosti ani zmínka. Bez komentáře.
Už se těším na vysvětlení.

A jak je to teda s tím vyzařovaným teplem 7900XTX vs 4090? Myslím jako v součtu za den.

Vím, že RT není žádná novinka, atd atd. Je to hezčí, nebo ne?
Je DLSS 3 přínos, nebo ne? Sám tady oponujete, že RT je náročné a když se objeví něco, co umožnuje hrát s RT, tak je to špatně? Univerzální věci stojí dost často za houby Že je to jen pro starší karty? Na to už ani není co říct. Pointa hezká, ale kulhá na obě nohy. Ano, je to tahání peněz z lidí. Stejně jako celý herní a HW průmysl. Zbytečně se pouštíte do složitých úvah o kterých můžete jen spekulovat.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 07:01:14

Dam priklad CPU 3800, 5800, 7700 CPU aj ked patria do rodiny čipletovich CPU ale niesu čipletove CPU lebo maju len jeden čiplet CPU, čipletove CPU su 3950, 5950, 7950, toto presne plati aj o GPU RX7900 nieje čiplet, čiplet budu RX7950 a RX7970 GPU a vidiš niečo take na trhu?
Rodina čipletovich GPU ešte len pride s nazvom Radeon PRO
Počkaj na januar na NAVI32 konkretne na RX7970 na prvu čipletovu GPU 2x NAVI32 16384SP, či si mysliš prečo Nvidia blbne s 4 slotovimi chladičmi a napajaniami 2x 16 pin (8x8pin) ver že nie kôli 7900 Nvidia pripravuje plne odomknutu RTX4090Ti 18000SP s 600 W napajanim proti 7970
PS: keby definicia čipletovej GPU bola mať pamať vedla jadra, tak to už Vega64 či ampere, boli čiplet GPU
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 08:13:44

takže stejně výkonná RTX4080 s lepší spotřebou a bez chyb a hlavně skladem stojí 35K

XTX s shit referenčním chladičem stoji 32K (a dokonce se ani nedá koupit v českých e-shopech)
Sapphire z tohoto testu se srovnatelným chladičem jako 4080 v nabídce není, ale levnější určitě nebude ...

podle mě, pokud bude AMD o 10% levnější tak to bude odpovídající nabídka. Při stejných cenách bohužel ne. A to to píšu jako fanoušek AMD kdy mam 3950x a 69XT (špatnej referenční chladič vyměněn za blok)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 10:35:43
avatar
ty ceny těch radeonů nemůžete brát, jsou evidetně přepálené českými obchodníky a je to tak vždy po startu prodejů, dejte tomu pár týdnů stejně jako si sedly ceny 40870/4090 sednou si i XTX a XT blízko tomu, co mají stát ...

a ne XTX je jasně výkonnější než 4080 ... až XT a 4080 mají podobný výkon
clovicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - komicke 2022-12-17 10:59:40

Člověče proč se rozčiluješ,to nemá smysl ,fanoiušek AMD a čteš jak je to naho..bla bla..4080 NENÍ NIKDE LEVNĚJŠÍ NEŽ 7900XTX PROBOHA LIDI!!Karta je venku pár dní a jak píše admin -klasika český obchodník nahodí cenu a ČESKÝ BLBEC JI VEME ,PROTOŽE TI TUPCI CO JI MUSEJÍ MĚT HNED JI KOUPÍ,ti chytří si chvilku počkají

Ja se koukam na ceny a opravdu jsem neviděl cenu 7900XTX a 4080 stejnou, všude je víc za 4080 a každý ,já čekal to a já to...tak utíkej jak je super ta DRAŽŠÍ NV a kup si ji. a nebo nebuď ten TUPEC a chvilku počkej ,že ano )
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 12:29:12
avatar
já se nerozčiluji, já žasnu

Jak někdo může tvrdit že výkonnější XTX grafika za nižší cenu s lepší výbavou je vlastně špatná a zklamání, a shit, když slabší, hůře vybavená RTX 4080 je dražší, to je něco co nechápu ... ano zjevně žijeme v době postfaktické, ale já prostě fakta nikdy přes palubu nehodím ...
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 20:19:39

kde tedy mohu koupit / předobjednat Sapphire 7900xtx (tu s lepším chladičem) pod 35 tisíc? co stojí rtx 4800 která je skladem?

6900xt když vyšla tak byla super, hlavně stála 999€ , teď když mrknu na AMD.com, tak cena 7900xtx je 1160€.
Byla to navíc karta, která je výkonově kolem 3080/3090 ...
Proč se jmenuje tedy 7900 XT/XTX když spíš by to mělo být 7800 XT

XT by prostě logicky mělo být mezi 4080 a 4090 a XTX kolem 4090 ... XTX by podle mě mělo být prostě něco extra

Chybí mi prostě ten wow efekt co byl u řady RX6000 kde hlavně RX6800XT byla fakt super (tu jsem chtěl, ale nechytl jsem nikdy frontu pod minutu)

po prezentaci to vypadalo na RIP nVidia, každej si z ní dělal srandu a nakonec celosvětové recenze jsou dost rozporuplné .... Pokud bude AMD o něco levnější tak to pro mě je plichta (za "absenci" RTX" ) ale musíme srovnávat srovnatelné ... = ne referenci ale něco s normálním chladičem. (když už se to musí s chladičem bohužel kupovat)
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 4a13 2022-12-17 13:31:28

Takže znovu: 7900XTX je těsně a NE JASNĚ výkonější v rasterizaci a to ani ne ve všech hrách. Je tam průměrný rozdíl 4% ve 4K kam jsou tyto karty směřovány (pro aDDmimino když na 4080 budeš mít 100FPS tak na XTX to bude pravděpodobně 104FPS) ale najdou se i vyjímky do obou směrů

XT varianta je pak o dalších 13% v průměru slabší než 4080.

https://youtu.be/W2r7awNGre8
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 14:20:13
avatar
naše testy a zkušenosti hovoří jinak ... já vím že vy máte luxus si vybrat výsledky které se vám hodí a líbí, já ne, já musím vycházet z našich výsledků, mám ty karty otestované, takže na DDWorld.cz platí že XTX je jasně výkonnější než RTX 4080 a to zhruba o 9-10% v průměru a zhruba tolik ztrácí v průměru na RTX 4090 ... a XT je velmi blízko RTX 4080 tak blízko, že ve většině hrách není rozdíl v rasterizaci tedy 99% her ...

vy si žijte ve své bublině a vybraných výsledků, já budu žít v realitě dle našich testů a mých osobních zkušeností s těmi kartami ...
clovicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ha 2022-12-17 18:06:08

Přesně tak jak píšeš-někde jsem dával video na youtoube)kde někdo testoval a bylo jich víc těch videí kde to bylo podobné a tam měl proti sobě 7900xtx a 4090 a ta xtx měla o 14-24fps více jen!?Tak nevím no,jak je špatná ,no mě přijde když karta co je o skoro polovinu levnější má jen +- 20 fps méně -docela dost dobré
krankenkopf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PCB 2022-12-17 13:22:41

Mam otazku na váš nazor na kvalitu použitých PCB na jednotlivych kartach od rôznych vyrobcov nakolko ste si ich mohli osahat ci vam nepride niektoré PCB vyslovene ako papierove ci nejavia znaky krušenia sa ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 14:07:55
avatar
u téhle třídy karet PCB nejsou problém ...
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - mainstream 2022-12-17 13:30:07

Tak jsem zvědavej, jaký bude výkon na NEchipletových kartách a kolik budou stát. Po té 2,7x masírce na zdejším webu, spotřebě, která leze nahoru jak rakety od Muska, a cenách který se za pár let vyšplhali z 21 000 (1080Ti) na 55-60 000 (4090) a s nahlédnutím k AMD a jejich řadě 5000 která byla...no pokulhávala, ale nějak to ustáli, 6000 kdy se zdálo, že se snad i poučili, a vyleze tohle. Jako není to špatný ale není to asi to, co se čekalo. Tak co to bude v nižších segmentech? 220W za 18 000 v mainstreamu?

Přece jen to budou monolity
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - už jen pro velryby 2022-12-18 13:33:01
avatar
no, vzhledem k tomu že taková 6750XT žere více a je méně výkonnější než 6800, aby ta 7800 nebyla 300+W za 24 tisíc, ničemu bych se už nedivil. Tady strašně záleží na Nvidii a jejich cenách, ale jak je vidno s 4070Ti se vůbec s cenou nepárali a nechali ji, tak pak je cena 7900XT jaká je.

Situace je katastrofální. V podstatě jedinné co tu zatím máme z nové generace je snobská 4090 pro lidi, kteří chtějí to nej bez ohledu na cenu a spotřebu a pak rozumnější 7900XTX pro ty, co chtějí rozumnější hiend. A dál už není vůbec nic. 4080 a 7900XT jsou zlodějiny (pro AMD fanboys: ano 7900XT menší ale stále nesmysl). Přitom obě karty jakože nejsou špatné, jen jejich cena je nesmyslná. Proto všichni čekáme co se bude dít níže neboli co 7800 a 4070Ti/non-Ti.
Podle mě AMD i Nvidia chtějí dosáhnoutnových rekordních vývarů posouváním koncových cen karet. Podívejte, v hiendu to lze lehce, vydáte kartu nové generace, která má oproti té předchozí posunuté,čili rekordní ceny. Na druhou stranu takový výkon tu nikdy nebyl a proto zde zdá se to tedy může jevit jako ospravedlnitelné, zvláště pak že v tomhle segmentu nakupují tzv. "velryby", tj. zákazníci co mají dost peněz a nakupují v podstatě bez ohledu na cenu.
Jenže u 7800/gf4070 se už dostáváme na výkon +- topu předchozí generace (6950XT/3090). A tam nastává problém. Pokud ty ceny nových a hlavně bazarových jsou relativně nízké, proč by si měl jěkdo kupovat "mainstream" nové generace za ceny hiendu předchozí, aby dostal stejný výkon? To je napováženou. A proto si všimněte jak AMD i NV s mainstreamem otálejí a budou otálet,protože ta situace je pro ně výhodná a oni mohou prodávat 4090/7900XTX, tedy karty s vysokou marží. Mezitím se čeká až se vyprodají skladovky hiendu předchozí generace. Až se tak stane uvedou mainstream, který bude přesně o 1-5% výkonnější než hiend předchozí generace třeba s o 30W nižší spotřebou, aby mohli říkat,že jsou karty výkonnější a efektivnější a ceny naroustou v mainstreamu o podobná % co v hiendu. Recenzenti kteří mají karty zadarmo si na to zvyknou a nově se budou tvářit že mainstream je až do 900$. Je to absurdní, pozoruji něco podobného u aut. Střední třída aut je nyní za 600 tisíc a výš, přitom normální zaměstnanec nebo člověk s mediánem mzdy v této zemi nemá absolutně na to, aby si taková auta kupoval co 5 let(dnešní projektovaná životnost). U elektroaut je to pak ještě posunuto, kdy za 600-700 tisíc je nákupní taška/druhé auto s dojezdem do 200km, jakože to nejlevnější co se nabízí. Přitom to nikdo nekupuje, protože nejvíce transakcí probíhá s ojetinami za 100-200 tisíc.
Patejl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 17:04:50
avatar
No, jsem z toho trochu zklamanej.
Měl jsem v plánu koupit si konečně po dvanácti letech kompletně novou moderní sestavu s novým procesorem a grafikou od ATI a nějakej ten PCIe5 disk.

Zatím jediný co by splnilo moje očekávání je to nový čipletový 16jádro, PCIe5 disky jsou nepochopitelně stále v nedohlednu a bojím se, že i jejich cena bude přestřelená.
No a RX 7900 XTX je sice výkonem OK, ale příliš úsporné to opravdu není, bude třeba nějak to podtaktovat, byť efektivita je pravda jinde než u mojí RX580 ale i tak.
Ale hlavně tu kartu zabíjí ty ceny, který jsou u nás nesmyslně vysoko.

Obávám se, že si ještě rok počkám a pořídím si letos jen nějakou konzoli.
Rabin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 19:17:41
avatar
"Ovšem RTX 7900 XT 20GB" to je aka karta ? si to aspon precitajte po sebe ked to napisete .To je zaklad kazdeho novinara, si to skontrolovat . ale chapem ze cas su peniaze .
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Velkost karty 2022-12-17 20:04:40

Dokazu vobec tito Radeonaci vyrobit normalnu kartu s dvoma vrtulami a aby nemala viac ako 2 sloty a 25cm na dlzku? lebo co pozeram, tak takmer vsetko su 25+cm hoveda obrovske a 2+ sloty.

S nvidiou nieje problem spravit kartu dlhu pod 20cm a jednou vrtulou...mam mATX skrinu, kam mam tie obrovske hovada akoze dat? bavim sa o nejakej strednej triede, ale aj RX 6600-6700 sa casto robia s troma vrtulami a su podla mna zbytocne velmi dlhe.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 21:11:23
avatar
to je spíše otázka na výrobce karet .... ale určitě takové jsou třeba Sapphire PULSE RADEON RX 6650 XT má 24cm na délku ;)
razor1966 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 21:00:51
avatar
Je zaujímavé že po vydaní RX 7900 stúpol predaj RTX 4000
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 21:10:08
avatar
v čem je to zajímavé? Všichni správně čekali s nákupem na konkurenci a teď se rozhodují a začínají nakupovat. Navíc vzhledem k tomu, že 4080 nekupoval vůbec nikdo a jde o nejhůře prodávanou kartu nové generace NV za mnoho mnoho let, tak stačilo málo aby stoupnul prodej ... troufám si říci, že mnohem více lidí čeká s nákupem dále, protože 30 - 40 tisíc za grafiky je hrozný a levněšjí modely budou ohlášeny v Q1 od NV i AMD ...
kell_01 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-17 22:01:19

Se to tady nak rozjelo a chtel bych rict ze kdo si kartu 7900xtx nevyzkousel osobne tak nevi nic jen cte nazory ostatnich.

Co mohu napsat na zaklade osobnich zkusenosti je ze tato karta se mi velmi libi i referencni revize jde taktovat stabilne na 2.9GHz pak zere skoro 400W, uchladi se to ale pak je to vysavac, sluchatka to vyresi.

Her sem moc zatim netestoval(jel se o vikendu na chatu) jen OW2 2K na 165fps stara 6800xt jela skoro naplno tak tato jede na 50%. Kupoval sem si ji kuli VR kdy pozoruju velke zlepseni v case vykreslovani snimku(ms).

Cena 30,5k co sem ji koupil neni mala ale clovek si obcas musi udelat radost kdyz chodime cely zivot do prace.

Za me nelituju koupe a verim ze mi v pc vydrzi spoustu let.
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - cena 2022-12-18 05:50:37

Prijde mi vtipny, kdyz si nekdo, kdo je ochoten za grafickou kartu (a ma to jen na hrani) dat desitky tisic, klepe na celo, ze ja desitky tisic dal treba za sluchatka
duceslav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 06:31:26

Přepl jsem na 7900XTX zobrazení z 10bit na 12bit RGB a spotřeba v klidu v 4k 120hz klesla snad o 50W. Mají to nějaké rozbité, snad bude hotfix co nejdřív, jinak spokojenost ani nemám pocit, že by mě i5-12400F nějak brzdil.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - OC bios 2022-12-18 10:06:08
avatar
Budeš DD testovat, o kolik se zvedne výkon u "OC" Biosu?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 10:15:38
avatar
jj děláme na tom, testy obou režimů, samozřejmě předem říkám, že na ten OC bych to osobně neprovozoval ...
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 20:50:35
avatar
Dival jsem se na recenzi RX 7900xtx nitro+ na guru3d a jak to, ze ma tahle karta vetsi spotrebu nez, rtx 4090!! To je teda mega divny...

btw Maji nereference taky teplotni cidlo jako referencni karty od amd, ma to smysl?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-18 22:56:26
avatar
to je, když 4090 má 450W a ta Sapphire má v tom OC režimu 420W
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-19 09:24:47

a od kdy nereference do puntiku dodrzuji napsane tbp i v OC rezimu? nic divnyho na tom neni, pochybuju ze s jejich metodikou merej spatne. co je spatne tak, ze se ta karta ani s takovou spotrebou k 4090 vykonem moc nepriblizi...
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-19 16:12:19

U karty nad 1000 EUR už každý očakáva aj použiteľný výkon v RT. Žiaľ u AMD je RT stále nepoužiteľný, preto neočakávam žiadne závratné predaje.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-19 16:30:13
avatar
sorry ale lžeš v testu mám F1 2022 s RT a existuje většina podobných her s RT, kde výkon s RT u XTX žádný problém není ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 255x
Komentářů: 0
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 734x
Komentářů: 0
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 919x
Komentářů: 0
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1357x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1536x
Komentářů: 3
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1230x
Komentářů: 0