Divoké spekulace kolem nových výkonných grafik AMD Radeon RDNA 2 a NVIDIA AMPERE Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 26 únor 2020
altJe jasné, že nové generace grafických karet jsou na cestě a na dohled. Čemu věřit?

 

 

 

 

Přituhuje. Co mohu potvrdit, že se v dohledné době dočkáme oficiálně poodhalení nových grafických generací jak od AMD, tak od NVIDIA. Ačkoliv reálné uvedení karet na trh nebude zdaleka tak rychlé, jak bychom si přáli. Co také mohu potvrdit, že AMD i NVIDIA mají v oběhu testovací vzorky nových karet, a tak je jasné, že přes veškerou snahu nejsou schopny uhlídat všechny úniky informací.

Jenže je také pravdou, že jako obvykle vedle reálných úniků je zde bohužel také spousta trollů, kteří ve snaze udělat se zajímavými vytvářejí vlastně „úniky“, tedy buď kompletně falešné informace, nebo informace založené na relevantních únicích, ale vytváří s nimi materiály kompletně falešné, které je jakoby potvrzují. Právě do té druhé trollí kategorie patří nejnovější informace, které obíhají o AMD NAVI 2 (RDNA 2) a NVIDIA AMPERE.

  • AMD „velké NAVI“ RDNA 2

Není žádné tajemství, že AMD pracuje na velkém GPU pro grafický high end a nové generaci RDNA architektury. Ostatně obojí už AMD oficiálně několikrát potvrdilo s tím, že další informace dodá později, až na to bude správný čas. Stejně tak je potvrzené, že vedle velkého NAVI existuje ještě čistě výpočetní nástupce VEGA, tedy něco, co známe pod označením AMD Arcturus. Víme, že obě karty/GPU existují a již se testují. Tohle všechno tedy bereme za potvrzené informace.

Co stále nevíme jsou samozřejmě přesné parametry obou GPU, ale vzhledem k možnostem, jaké se nabízejí a znalostem se dají docela slušně odhadnout a některé spolehlivější úniky tomu napomáhají. Velké „NAVI“ které staví na RDNA 2 architektuře a jde tedy o spotřební herní produkt, bude mít s velkou pravděpodobností opravdu těch 80 CU, to znamená až 5120 SP. Tedy bude dvojnásobkem toho NAVI 10, navíc postavené na vylepšené a mnohem efektivnější RDNA 2 architektuře. Stejně tak je velmi pravděpodobné, že AMD použije HBM paměti, tedy pravděpodobně se dočkáme 4096-bit sběrnice a minimálně 16GB paměti. Věrohodnost těmto očekávaným parametrům se snaží dát údajné úniky ze společnosti HYNIX, která je dlouholetým partnerem AMD a spolutvůrcem HBM pamětí. V materiálech společnosti se objevily údajné parametry nové grafiky:

Nicméně celý únik vypadá značně podivně. Zejména vyfocené snímky z prezentace, kde se na té jedné stránce mluví o parametrech údajné karty, pak zaznívá název 5950XT, kdy ale AMD vůbec xx50tkové značení dnes nepoužívá, a hlavně hned pod tím jsou tabulky s hospodářskými výsledky Hynix. Tedy naprosto nesouvisející věci na jedné stránce prezentace výrobce pamětí? To je hodně divné. A 24GB kapacita na 4096-bit kartě s údajně 2048GB/s? To neodpovídá žádným HBM pamětem. Ty se dělají v kapacitách 4, 8 nebo 16GB dnes, takže 4 čipy při 4096-bit bude mít karta minimálně 16GB, nebo 32GB nebo až 64GB paměti. Pokud jde o rychlost, 2048 GB/s? To je trochu moc, zatím mimo možnosti i nových HBM2e. 1,5 TB/s spíše. Celkově jde podle mě o falešné slady, které jen mají vzbuzovat dojem pravosti, protože do evidentně reálné prezentace Hynix někdo nacpal věrohodně se tvářící a pravděpodobné některé specifikace chystané Radeon grafiky, které ovšem jsou známé a kolují již nějakou dobu.  Společnost HYNIX už potvrdila, že její původní dokumenty skutečně někdo záměrně upravil.

  • NVIDIA AMPERE s obřím 826mm2 čipem?

Do kategorie možných, ale neověřitelných informací pak patří i nejnovější úniky, který hovoří o velikosti nového superobřího high end GPU od NVIDIA. Tedy GA100, nástupce GV100, který má mít údajně 826mm2 na 7nm výrobě!

Informace pochází z dosud neověřeného zdroje. Co je na ní zajímavého? Že jde zase o to, pokud by měla NVIDIA opravdu udělat novou generaci TOP high end GPU tak, aby měla větší výkon a vše, co očekáváme, tak by jednoduše tak velký ten čip musel vlastně být. Všichni se ale pochopitelně ptají, zda je 826mm2 na 7nm výrobě vůbec vyrobitelné. O tom, že by jen ten čip sám o sobě stát tak 1000 dolarů, ani nemluvě. V této souvislosti se navíc připomíná, že v souvislosti s novým výpočetním AMD čipem se také hovoří o tom, že má být na samé hranici možností 7nm+ procesu, zatím se ale ani nespekulovalo o tom, že by mělo mít až těch 800mm2. Takže zatím bych krotil očekávání, reálná očekávání míří zhruba k 600-700mm2 pro 7nm čipy. I to je vážně hodně. Já osobně těch 800mm2 sice kategoricky nevylučuji, ale zatím jsem z důvěryhodného zdroje o ničem takovém neslyšel.

  • Nové grafiky dorazí na trh až v druhé polovině roku

Ta očekávání bych krotil i v tom smyslu, že někteří čekávají ohlášení nových grafik, speciálně od NVIDIA, tedy RTX 3070/3080, už v březnu na GTC. Nicméně z více zdrojů mám víceméně potvrzeno, že k tomu nedojde. Zejména v současné situaci výroby. Naopak, mnohem více se mluví o tom, že se reálně nových NVIDIA grafik nedočkáme na trhu dříve, jak koncem léta, tedy někdy na přelomu září/říjen.

Větší šanci má tak jako první přijít AMD a jeho velké NAVI, kde to stále více vypadá, že nepůjde o Radeon RX 5900, ale RX 6000 sérii. Stále je pravděpodobné, že AMD ji odhalí kolem COMPUTEXu s dostupností karet během července. Velké výpočetní jádro ARCTURUS a tedy nástupce VEGA na Instinct MI100 s údajně 8000 výpočetními jednotkami, tedy opravdu obřím 7nm GPU, by pak mělo dorazit o něco poději.

Do situace ale zcela určitě promluví Koronavirus, který prostě komplikuje výrobu v Číně. Ne ani tak GPU samotných, jako výrobu některých výrobních materiálů, a hlavně kompletaci karet, což obojí závisí na lidské síle. Zatím je ale dost času, nicméně vše nasvědčuje tomu, že v Q2 se nových grafických karet nových generací od AMD a NV nedočkáme a budou tedy otázkou až druhé poloviny roku a spíše později než dříve. Očekávání jsou velká a jsou na místě, ale nevím, jestli bych teď věřil těm údajně 800mm2 velkým GPU na 7nm. Čemu ale klidně věřím, a existuje na to více než jen jedna potvrzená indicie, že AMD i NVIDIA budou mít karty s mnohem větším výkonem, než má stávající RTX 2080 Ti, a také že ta nová generace bude daleko smysluplnější a použitelnější pro Ray Tracing ve hrách. Už třeba jen oficiálně potvrzené parametry Radeon GPU v novém Xbox X, což se dá označit za mainstreamové řešení, a přesto má o 30% vyšší výkon než RX 5700 XT, hodně napovídají. Zkrátka je se na co těšit, ale zase abychom to s těmi očekáváními nepřehnali, zejména v současné komplikované situaci. Co vím už teď, že to nebude levné. Ale bude to výkonné :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 26
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - čas vydania článku? 2020-02-26 13:09:55

Hynix: Jde o fake news. Materiály se specifikacemi „Radeon RX 5950“ nejsou naše
před 3 hodinami (je 26.2.2020 13 : 08 CET)
Odkaz
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-26 13:38:23
avatar
v clanku od zacatku stoji ze:
Společnost HYNIX už potvrdila, že její původní dokumenty skutečně někdo záměrně upravil.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-26 16:05:39

Ešte ten mesiac nejak vydržme a mali by biť karty na stole Už sa v tych famach stracam aj ja
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-26 18:57:56
avatar
tím to neskončí, po GTC zase budou spekulace o tom co bude na Computex a poté co bude na E3, Gamescom a tak dál
Kontiola [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - asdf 2020-02-27 09:38:17

A všechny tyhle kraviny a spekulace a fake-news vychází jen z debilní potřeby zákazníků "všechno vědět dopředu, všechno honem strašně rychle mít dřív než ostatní."

90% z nich stejně nic takového nekoupí a jedou vesele na Core2Quad a R9 290x a píšou si na facebook proč jim při spuštění Apex Legens vychází hláška o nějakém SSE4 kvůli kterém nelze hru spustit.

Kde je poptávka tam je nabídka. Tady to máte a vdečíme za to retardům, kteří o tom píší články a lidem, kteří na ty články klikají.

DIVOKÉ SPEKULACE!!
"Pane bože!! jdu si to hned honem přečíst, abych se podíval jestli náhodou se neví něco o té kartě za 999€ bez DPH!!! Pane bože, takže ona BUDE ta karta za 999€ bez DPH, no a teď budu hrozně nasraný a zase vypisovat jak je to strašně drahý a neskutečný a jak vlastně hry nehraju a tu debilní předraženou kartu nepotřebuju!!"
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-27 13:55:44
avatar
Kľud, nejakého toho debila nájdeš všade, nenechaj sa nasrať. V každom prípade je to furt lepšie čítanie ako slovenské predvolebné diskusie.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AMD poráží Intel ve hrách? Intel brzdí herní výkon notebooků?
AMD poráží Intel ve hrách? Intel brzdí herní výkon notebooků?Středa, 08 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 476x
Komentářů: 0
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!Úterý, 07 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 593x
Komentářů: 3
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocích
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocíchPondělí, 06 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1181x
Komentářů: 9
Wasteland 3 bylo také odloženo
Wasteland 3 bylo také odloženoPátek, 03 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 556x
Komentářů: 1
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1125x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2281x
Komentářů: 3