Hrozí další zdražení a nedostatek grafických karet – Čína uzavírá některé továrny kvůli COVIDU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 29 srpen 2021
altUž už to vypadalo na zlepšení situace na poli grafik, ale bohužel. COVID opět útočí.

 

 

 

 

Čína sice hlásí relativně málo případů COVID, ale nějak tomu vůbec neodpovídá situace v zemi, kdy úřady omezují provoz přetížených přístavů a letišť, čímž ještě výrazně zhoršují situaci už tak nestíhající a drahé dopravy. Jenže to není vše, aktuálně se objevily informace, že Čína s uzavřením některých měst, omezuje také výrobu v některých továrnách, kde propukla a rychle se šíří nová verze COVIDu. Samozřejmě pokud by odpovídala situace oficiálně hlášeným případům, těžko by nová omezení byla nutná. Ale realita je zjevně mnohonásobně horší, než Čína přiznává.

Výrobci zatím nechtějí příliš mluvit, ale neoficiálně někteří přiznávají obrovské problémy nejen s dopravou, ale nově i s výrobou. Opětovné omezení některých továren a jejich výroby kvůli šíření COVIDu, bude mít za následek další zpoždění a další nedostatek produktů a růst cen. Speciálně to prý postihne několik výrobců grafických karet a jejich kapacity výroby RTX 3060 a RTX 3060 Ti edic, které mají ty nyní částečně omezené čínské továrny vyrábět. Očekává se tak jen polovina původně dohodnutého objemu karet v průběhu dalších několika týdnů až měsíců. A problémy se navíc mohou opakovat, neboť COVID se nedaří zpomalit, natož zastavit. V situaci, kdy se doslova počítá každá karta, je tak podobný výpadek zásadní a ovlivní situaci na trhu jako celek. Dostupnost a ceny grafik se tak nezlepší, a spíše by mohly začít opět mírně růst.

Mohu z vlastních zkušeností potvrdit, že výrobci v současné době bojují na několika frontách a nikdo neočekává zlepšení situace v dohledné době. Naopak, u některých produktů (nejen grafické karty), se dá očekávat další růst cen a problémy s dostupností, kdy zkrátka nejen potíže a omezení ve výrobě, ale především v dopravě, znemožňují jakékoliv rozumné natož obvyklé zásobování. Na trh měla v dalších týdnech a měsících dorazit řada nových produktů, u některých už ale výrobci vědí, že je nedostanou reálně na trh kvůli dopravě. Tam dnes panují dodací termíny kalkulující se zpožděním týdnů až měsíců, když máte štěstí. Zpoždění až klidně až rok, pokud to štěstí nemáte. U některých věcí nás tak nejspíše ještě překvapí, kam až se ceny mohou vyšplhat. Konec roku bude u mnoha věcí údajně doslova peklo. Speciálně pokud zákazníci udrží svou současnou poptávku a chuť kupovat prakticky cokoliv za jakoukoliv cenu.

Dělat plánovače objednávek a produkťáky je dnes za trest. Nejste schopni dostat na trh tolik produktů, kolik potřebujete, kdy potřebujete, a ještě vám na vaše pečlivě kalkulované doporučené ceny, tak aby produkty vypadal zajímavě, hází prodejci bobek a skalpují některé věci takovým stylem, že na tom jednom kusu produktu vydělají na marži víc, než vy jako distributor na celé dodávce :). Aktuálně prostě probíhá hned několik krizí současně, kdy vidíme v přímém přenosu důsledek roky budovaných řetězců. A stačilo trochu, a vše se rozpadá. Zdaleka přitom nejsme na vrcholu problémů ….

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - je to pech 2021-08-30 13:43:36
avatar
Je to hrůza a bude hůř, nejen klasická PC ale i průmysl je na tom špatně s náhradními díly. Dnes je stroj závislejší na čipech než kdykoliv dříve a na něco rovnou dodavatelé odpovídají, že se máme ptát až za 10 měsíců. To že Čína zavírá má asi své opodstatnění, bez ohledu na skutečný počet případů. Naše čínská spojka hlásí tvrdé lockdowny, ale ty tam na rozdíl od nás dodržují a fungují, takže za 2 max 3 týdny je vždy otevřeno, problém jsou ale vždy lidé co neposlouchají a pokouší se to obcházet, jako naši studenti a jejich covid večírky. V indii dostanou pendrekem a nikdo si moc nestěžuje Nový Zéland šel celý do celostátní karantény, jen kvůli jednomu pozitivnímu, ale zde pochybnosti nejsou. Německo už jde pomalu taky do lockdownu a na podzim jsme v toma zase všichni s mutací delta a do zimy mám v rameni pravděpodobně třetí dávku očkovací látky, která má nejspíš na novou mutaci jen placebo efekt.
Janami [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Lépe už bylo 2021-08-30 14:42:29

Kupoval jsem nedávno nové PC, se skřípěním zubů, jak to bylo předražené (hlavně GK, kde jsem i měnil původní výběr kvůli ceně). No a ukazuje se, že nemělo smysl čekat, protože lépe už bylo.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana Jones
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana JonesČtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 69x
Komentářů: 0
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!Čtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 224x
Komentářů: 1
The FLASH dostává samostatný film – první ukázka
The FLASH dostává samostatný film – první ukázkaStředa, 20 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 748x
Komentářů: 0
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?Úterý, 19 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 597x
Komentářů: 1
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!Pondělí, 18 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1095x
Komentářů: 5
Nový filmový Batman v ukázce – tohle bude hodně temné!
Nový filmový Batman v ukázce – tohle bude hodně temné!Neděle, 17 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1069x
Komentářů: 7