Intel přestává být důvěryhodnou firmou. Léto skončilo a slíbené grafické karty ARC nikde! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 23 září 2022
altSpolečnost Intel nedávno slibovala, že v létě určitě dorazí na trh herní grafiky ARC A700/A500.

 

 

 

 

S velkým napětím jsme čekali a čekali, jenže je/byl pátek 23.9.2022, tedy poslední den léta roku 2022, a nic!!! Méně než nic. Intel přitom opakovaně ještě nedávno veřejně sliboval, že herní grafiky ARC A550, A750 a A770 budou zcela určitě v létě 2022 na trhu:

Osobně by mě nevadilo ani to, že to zase nějaký produkt nestihl na trh a má zpoždění, ale začíná mě hodně vadit, že si z nás ze všech dělá Intel dobrý den. Proč prostě nechává své zástupce vyloženě a bez přehánění lhát partnerům a veřejnosti?! Přeci firma musela vědět, že to na ten trh nestihne a rozhodně nepůjde o vydání, na jaké jsme u produktů Intel zvyklí. Proč prostě neřekne na rovinu, jak to je. Proč nás nutí psát tento a opakovaně podobné negativní, leč bohužel zcela a plně objektivní články?!

Proč prostě neřekne na rovinu, že ARC grafiky jsou mrtvé, sorry nevyšlo to a s vývojem větších herních GPU končíme, protože to není rentabilní a nedává smysl?! Tedy neřekne pravdu, o které všichni víme a vidíme ji. Ekonomicky nedává sebemenší smysl pro Intel pokračovat ve vývoji velkých herních GPU. Ostatně i u NVIDIA na příkladu prezentace nových RTX 4000 vidíte, že herní trh stále více ignoruje, a soustředí se na všechno jiné, jen ne hráče. Ty bude zásobovat jen předraženými produkty bez ohledu na cokoliv, protože jí prostě už hráči a málo-výdělečný, ovšem náročný herní trh nezajímá. Intel nemá šanci si na herním trhu vydělat na ten ultra drahý vývoj jeho GPU, tím spíše, že nebude ještě roky konkurenceschopný.

Intel sliboval vydání ARC grafických karet v Q1 tohoto roku, následně to změnil potichu na Q2, aby to pak bylo podle jeho slov určitě léto 2022. Jenže léto skončilo, je zde podzim a za několik málo dní začíná i Q4 2022. Především však NVIDIA již představila první grafické karty zcela nové generace (5nm RTX 4000) a AMD již 3.11.2022 udělá to samé (RX 7000 s 5nm RDNA 3). Takže Intel ARC, který měl konkurovat RTX 3000 a RX 6000, to možná stihne na trh až po nástupu nové generace od AMD a NVIDIA, kdy se jejich stávající modely dostanou do výprodejů. Přitom ARC nedokáže skutečně konkurovat ani těm soudobým modelům. Na stejný výkon v nejlepším případě potřebuje mnohem větší GPU, složitější grafiku a vyšší spotřebu, což s ohledem na situaci v prodejích karet, kde se počítá každý dolar a nyní letí ceny karet dolů, inu ARC je objektivně prostě neefektivní výrobně i provozně a je to mrtvola co by herní grafické řešení.

  • Takže co tedy je na trhu?

Ultra low endová ARC A380, kterou rozseká i základní 50W Radeon RX 6400, který je o desítky % výkonnější o výrazně úspornější. Příliš zájem tak o A380 není. Vlastně zájem je tak mizerný, že se karty vydané oficiálně jen v Číně, snaží udat všude po světě, a už dostala do prodeje až do ČR, kde můžete hned teď pořídit ASRock VG A380 CLI 6Go za 4800 korun vč. DPH. Ale proboha nedělejte to! Je příšerná, funguje dobře jen někde a někdy, a za 5300 korun můžete mít běžně Radeon RX 6500 XT která ji naprosto převálcuje rozdílem i dvou tříd v některých hrách. A to samozřejmě nemluvím o tom, co můžete mít za 5 tisíc korun z bazaru. Takže ano, ARC A380 technicky vzato je sice na trhu, ale uvedena byla už v Q2, a hlavně jde o Ultra low end s velmi nevyváženým výkonem a naprosto nezajímavý model pro hráče. Takže kde jsou ty slíbené silnější herní modely, co měly konkurovat RTX 3070 Ti apod.?

Intel A550, A750 a A770 jsou stále k mání jen na obrázcích a prezentacích firmy Intel. Z několikrát odloženého vydání a následně opakovaných slibů o uvedení v létě, není nic. Jen se před pár dny šéf firmy pochlubil, že jednu A770 dostal od Koduriho. Jestli je to dárek na rozloučenou zatím nevíme, ale chlubit se tím veřejně na twitteru s ohledem na realitu a stav věcí, není ze strany PR a marketingu firmy Intel zrovna chytrý tah.

Tím spíše, že partneři, kteří by měly vydání karet zajišťovat, stále nic neví a mnozí na rovinu říkají že o ARC už nechtějí nikdy nic slyšet, protože mnozí uvěřili slibům a investovali do toho a výsledek je jaký vidíte. A ani po tom omezeném vydání slíbených referenčních verzí „limited edition“, není stále slyšet. Tedy vyjma toho, že nedávno nám šéf firmy osobně sliboval, že už brzy dorazí na trh v létě. Léto ale skončilo a karty nikde.

  • Co se stalo s Intelem? Důvěryhodnost firmy v troskách …

Společnost Intel si ještě před pár lety zakládala na své důvěryhodnosti, dobré pověsti svých produktů a tomu, že když něco řekla, tak to platilo. Benchmarkům prezentovaným přímo Intelem, se také dalo věřit. A když se řeklo, že bude ten a ten produkt toho a toho data na trhu, tak také byl na trhu a v obchodech k pořízení. To byl ale zjevně úplně jiný Intel, než jaký je dnes …

Posledních několik let sledujeme úplně jinou firmu. Nejdříve to bylo nezvyklé odkládání produktů a zrušení obvyklé pravidelnosti skutečných generací. Pak přešel na to, že je jakoby oficiálně vydal, ale klidně měsíce fyzicky v obchodech nebyly vůbec dostupní. A pak začal distribuovat i zcela lživé benchmarky, načež dokonce začal tvrdit, že na testech ani nezáleží, protože jde o pocit z technologie. Intel procesory se také vzdalovali od uváděných parametrů. Místo viditelně prezentovaných 125W žerou reálně až 300W a potřebují div ne mrazící zařízení pro výkon, prezentovaný v testech. A pak jsou tady sliby …

Sliby které nikdy nesplnil. Herní grafické karty určitě na trhu v roce 2020? A počítejte s high endem! Nic. Pak ale určitě výkonné Intel herní GPU v roce 2021 … místo uvedení prezentovaných masivních čipů Xe, přišlo jejich tiché zrušení a přejmenování na ARC, aby to vypadalo, že druhá generace je ta první a první vlastně vůbec nebyla. No a z opakovaně slibovaných karet v Q1 2022, bylo náhle Q2, pak najednou léto, načež z high endu je sotva mainstream. Nedávno Intel ukončil OPTANE divizi, zcela náhle a bez náhrady, ačkoliv ještě den předem prodával nové produkty a sliboval další generaci.

Takže nyní čekáme na další „generaci“ procesorů, které místo vývoje přinesou prostě víc jader a víc GHz za neuvěřitelné množství W. Stále více připomínají Pentium 4 HT a budou navíc vycházet pro dnes už zcela mrtvou platformu bez budoucnosti. V CPU high endu už Intel přestal úplně existovat a Sapphire Rapids procesory byly odloženy už tolikrát, že až dorazí na trh, půjdou snad rovnou do muzea. A teď tedy čekáme na novou sérii slibů kolem ARC grafik, které už jsou zajímavější jako meme než jako produkt. Navíc je stále více evidentní a pravděpodobné, že to Intel v zákulisí už odpískal a teď vymýšlí, jak to nějak kulantně říci v listopadu při oznamování katastrofálních hospodářských výsledků za Q3 investorům. To je tak nějak v kostce současný stav společnosti Intel. A nemůžete nikdo říci, že to není objektivní shrnutí, pravda, pár špeků jsem vypustil, protože to začíná připomínat spíše nekrolog …  

Co je nejhorší? Že Intel musí vědět, že je dnes nedůvěryhodný. Že co slibuje, nesplní. Protože varianta, že to sám neví, je mnohem horší, než že mu to prostě nevyšlo. Takže co myslíte, co nám naslibuje ohledně ARC grafik tentokrát, když to léto zase nevyšlo? Pokud bych měl shrnout co slyším ze zákulisí, tak proběhne nějaké hodně zvláštní uvedení ARC A770/750 v referenční Limited Edition, protože už jsou prostě vyrobené. Ovšem dostupnost bude jen přes stránky Intelu, tedy jen někde a jen pro někoho. A to bude tak všechno.

Následně v listopadu u prezentace dle obecného očekávání hodně špatných kvartálních Q3 výsledků, Intel jen tak mimochodem zmíní konec vývoje a divize velkých herních GPU a „restrukturalizaci“ grafické divize a budoucích plánů. Zůstane jen vývoj integrovaných/malých GPU, které Intel nutně potřebuje, aby měl vůbec co integrovat do svých CPU a minimálně do desktopových platforem. Stejně tak se bude snažit o silnější čistě výpočetní GPU řešení, které zase potřebuje, aby měl vůbec se svou platformou nějakou šanci konkurovat komplexním řešením AMD v serverech, superpočítačích a HPC obecně. Protože AMD jej dnes zcela objektivně válcuje naprosto všude a ve všem, a situace na poli TOP výpočetních projektů podle toho vypadá.

Na výkonné herní GPU od Intelu ale už radši zapomeňte. Jde o ztrátový podnik a v dohledných letech by to byla jen pokračující černá díra na peníze bez reálné šance na návratnost těch investic. To je můj „názor“ jak to s Intel ARC a vůbec výkonnými herními GPU této firmy dopadne, kdy současný stav věcí tomu hodně odpovídá. Ale počkejme tedy na oficiální vyjádření. Každopádně s ohledem na fakt, že vývoj velkých GPU Intel běží od roku 2017, s obřím teamem, kdy Intel doslova vyluxoval a převzal celé teamy z AMD, NVIDIA a dalších, je po plných pěti letech vývoje výsledek doslova směšný a neomluvitelný. Speciálně na poměry, velikost a možnosti Intelu a toho teamu, který už 5let pracuje. A ani druhá generace GPU není na trhu natož konkurenceschopná a nebyl splněný, byť jediný(!) slib.

To si prostě podle mého názoru firma velikosti a vážnosti Intelu nemůže dovolit a fakt, že to nechává takhle veřejně fungovat, vážně podkopává věrohodnost a váhu celé Intel značky jako takové …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-23 21:51:54

A proč by to měli nějak kulantně říkat investorům? Předpokládám, že ti investoři jsou již all-in, ne že se teprve chystají investovat - takže není potřeba jim mazat med kolem huby. Maximálně leda zamáčknou slzu a prodaj akcie (pokud na to najdou koule, jelikož každej bude doufat v nějaký budoucí zázrak, no dyť jde o Intel).
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-24 09:56:51
avatar
No jde právě o to, aby nezačali hromadně prodávat ty akcie a nebo aby se nerozhodli, že je čas udělat mnohem zásadnější výměnu managementu firmy...
schali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-24 18:16:15

Investoři nejsou *** jak by řekl náš prezident. Ti moc dobře vědí co dělají. Léta byl Intel za dojnou krávu, představenstvo to odkleplo a akcionáři byly happy, nikdo neřešil co bude za 10let, hlavní byl obchod tady a teď. Ovšem v okamžiku, kdy odešel Apple, tak muselo být i investorovi z dolních Kotěhůlek jasný, že něco nejde jak má. Nekonečně vysoké renomé, spolehlivost a stabilita, nemožnost náhrady, prakticky monopol a diktát cen. To všechno se otřáslo, takže ten kdo teď investuje do Intelu musí počítat s tím, že je to riziková investice jako každá jiná.
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ARC raritní jako 3dfx Voodoo? 2022-09-24 22:40:05
avatar
Nepřejde Intel taky na ARM?
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 06:04:06
avatar
Kam zmizel clanek o nvidii, kde bylo to shrnuti o grafikach co predstavili, nemuzu ho tady najit.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 09:00:42
avatar
pardon, špatně jsem nastavil zobrazení ... už je zpět
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - co byste ještě chtěli? 2022-09-25 23:23:30
avatar
Jednu A770 dostal Gelsinger od Koduriho. Takže splněno
pidalin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ddd 2022-09-26 08:17:00

Ty grafiky neexistujou, jenom si z nás celou dobu dělali srandu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 632x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1849x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2174x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCPátek, 15 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2708x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Středa, 13 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1596x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněÚterý, 12 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2745x
Komentářů: 3