Intel uvádí na trh první neintegrovanou grafiku – Iris Xe MAX vyrovná se MX350 ale s problémy Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 01 listopad 2020
altPrvní grafiky Intel Xe ukazují, kam s nimi míří. Spíše grafický, je to hlavně výpočetní akcelerátor

 

 

 

 

Intel nám v roce 2020 slíbil grafickou kartu. Jak se dalo čekat, dopadlo to zase trochu jinak. Nicméně ano, Intel oficiálně uvádí na trh a do počítačů svou první neintegrovanou samostatnou „grafickou kartu“.

Jmenuje se Intel Iris Xe MAX a jde o řešení pro mobilní počítače. Má 25W spotřebu, 96výpočetních jednotek, 1,65GHz a je vyráběna 10nm +. Zajímavé je, že používá LPDDR4x paměti, nikoliv tedy GDDR6 apod., disponuje 4GB paměti a propustnosti 68GB/s. Umí PCIe 4.0, podporuje DX12.1, umí AdaptiveSync atd.

Intel se postaral o to, aby dorazila na trh hned od tří OEM výrobců mobilních počítačů ve strojích s Intel TIGER LAKE procesorem, se kterým spolupracuje ve smyslu toho, že výkon zvyšuje spolupráce té Integrované Xe grafiky v CPU a té neintegrované vedle. Intel se vlastně ani tak nesoustředí na její grafický výkon, jako spíše na výpočetní akceleraci v různých typech úloh včetně AI, kdy u některých Intel tvrdí, že je dokonce výkonnější než desktopová grafika 2080Ti :).

Ale jak si vede výkonem ve hrách, co by grafika? Není to vyloženě zlé. Soupeří úspěšně s velmi rozšířenýmu ultra-low end řešením NVIDIA MX 350 a dokáže se přiblížit sem tam k novější verzi MX450 (12 až 28W). Nicméně ten výkon docela značně kolísá a není zase o moc výkonnější než integrovaná AMD Radeon v RYZEN 4000H procesorech. Jinými slovy, třeba Radeon RX 5500M nebo GTX 1650 Mobile, tedy klasické levnější neintegrované mobilní grafiky, jsou mnohem mnohem výkonnější a klasický desktopový low end se stejnými čipy samozřejmě také.

Ostatně Intel Iris Xe Max není vlastně grafická karta, je to to integrované GPU z procesorů nainstalované na samostatný čip a samostatně napájeno na desku. Není to ani mobilní MXM karta, ani desktopová PCIe karta.

Bohužel, výkon ve hrách ale není všechno. Stejně jako u integrovaných Xe grafik, tak i ta neintegrovaná Iris Xe MAX má sice solidní výkon a FPS ve hrách vypadají dobře na úrovni MX350/450, bohužel to není všechno. V samotných hrách jsou velké problémy. Vypadávající textury, grafické problémy a bugy všeho druhu atd. Je evidentní, že vývoj ovladačů i samotné grafické architektury Intel má před sebou ještě hodně dlouhou cestu a prakticky vzato je Xe prostě prototyp, který Intel prodává zákazníkům a dodělává ho za pochodu.

Nicméně naplňuje se, co jsem předpovídal. Speciálně NVIDIA se má důvod obávat. Intel dokáže přesvědčit OEM výrobce, aby jeho řešení nabídly, a to i když nemusí být funkčně nutně lepší. A doplatí na to prakticky jen NVIDIA, protože její grafiky jsou dnes běžně párovány s Intel procesory. AMD u nové generace také bude mít mnoho pák a důvodů, proč osazovat Radeon grafiky k AMD procesorům. NVIDIA tedy bude mít pozici výrazně ztíženu, speciálně když AMD a Intel propojují CPU+GPU funkčně o což jim jde záměrně. GPU je dnes hlavně výpočetní akcelerátor pro mnoho aplikací. Je samozřejmě stále otázkou, jak moc bude Intel konkurenceschopný po stránce samotného produktu, co by grafické karty, a jeho SW funkčnosti, tady má hodně co dohánět. Velkou otázkou je také jak bude škálovat výkonově (tedy až se ukáží výkonnější varianty s více jednotkami a také vyšší spotřebou). Prozatím to, co Intel s Xe předvedl, je výkonově jen na úrovni integrovaných grafik v CPU, a v tomto případě vlastně jen ten svůj čip „osamostatnil“.

Tradiční low end GPU řešení typu GTX 1650 Mobile nebo RX 5500M, postavených na nejmenších čipech NVIDIA (TU117) a AMD (NAVI 14), tak k těm se výkonem zatím Xe řešení ani neblíží. A to je před námi uvedení nové generace AMPERE a NAVI 23 v horizontu několika dalších měsíců.

Rok 2020 tak končí, aniž by Intel něco skutečně pořádného na poli GPU předvedl, i když sliboval více. To, co předvádí je sice výrazné zlepšení proti minulosti na poli integrovaných grafik (tedy alespoň co do výkonu, ta použitelnost je stále diskutabilní), ale pořád je to prostě ultra-low end řešení. Intel nám ale sliboval herní grafiky. Těch se letos tedy nedočkáme. Ale prý v roce 2021 se výkonnější Xe-HPG řešení objeví. Zda ovšem dokáže konkurovat Radeon RX 6000 (NAVI 2x) a RTX 3000 (AMPERE) sérii je ve hvězdách. Připomínám, že Intel Xe se sice dnes srovnává s NVIDIA MX350 což je 16nm PASCAL z roku 2017! Ale i novější MX450 je už stará 12nm TURING architektura a vůbec nejslabší GP107 jádro v kombinaci se 64-bit sběrnicí. A je už rok staré. A výkonově není zase o tolik rychlejší, jako integrované VEGA v procesorech RYZEN 4000, což je několik let stará grafická architektura (není to NAVI). Intel tedy svou úplnou novinku staví proti starým architekturám konkurence, která ovšem již brzy představí úplně nové generace produktů.

Stále si ale myslím, že Intel se ani nebude snažit přesvědčovat samotné uživatele, ale cílí hlavně na OEM výrobce a tam si své prosadí a mnozí zákazníci nebudou mít ani na výběr a Intel prostě budou kupovat. Nedá se tedy říci, že by Intel na GPU trh vlastně přinášel konkurenci, natož něco lepšího. Spíše jen využívá své dosavadní podílové převahy a monopolní pozice k prosazení dalšího svého produktu, u kterého můžeme jen doufat, že bude použitelný. Zatím je to diskutabilní, protože ty problémy všeho druhu, které má a za které by zákazníci NVIDIA nebo AMD ukřižovali, tak tady jsou zatím trpěny. Navíc Intel se hlavně soustředí v použití těchto „GPU“ řešení hlavně co by výpočetních akcelerátorů. Ostatně o to mu jde především a tohle může být úplně o něčem jiném, NVIDIA má sice své CUDA, ale Intel s AMD mají své x86 platformy a spojení výkonu a efektivního propojení a používaní CPU a GPU má své výhody.

Tak uvidíme. Každopádně Intel GPU je opravdu už věc … tak trochu.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-02 00:17:27

Osamostatnit iGPU se zdá jako logický vývojový krok, akorát mi přijde, že to mohli udělat před rokem a nemuseli na to mít Koduriho.
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-02 05:23:12
avatar
Nějak se začit musí.

Rád bych viděl vyrovnanou konkurenci na poli gpu tak i cpu, obojího u AMD, Intelu, Nvidie a s téže produkty jim šlapající na paty u pár nebo alespoň dvou dalších firem, aby bylo dosaženo zdravého konkurenčního prostředí. Tyhle duopoly střídající se co pár let s přelitím zisku z jedné strany na druhou je konkurence na samé hraně významu toho slova.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-02 09:35:35
avatar
presne, musia nejako začať, ovládače sú beh na dlhú trať, takto sa aspoň nezosmiešnia, že budú max XX Tflops na úrovni Ampere/Navi2 a reálny výkon nikde..
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-02 12:28:34
avatar
myslím, že míříte trochu vedle.
Tahle grafika je určena spíše jako lepší zobrazovadlo obsahu - proto i to přirovnání k MX350.
Prostě grafika od Intelu do NTB pro HomeOffice.
Jedináý výhoda je pro Intel - nemusí kupovat od Nvidie.
Pokusy o lehce "náročnější" hraní nemůže nikdo soudný myslet nijak vážně.
Minecraft, plošinovky atd. zvládne - víc od ní soudný člověk čekat nemůže.
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-02 13:10:47
avatar
Ja to teda rozhodne nevidím tak čierno ako DD,
možno to intel bude pchať práve do notebookov, čo by inak mali len iGPU a nastaví tomu dobrú cenovú politiku.

Dobiehajú dekády vývoja a dobiehať ešte nejakú dobu budú, každopádne už dostanú na trh produkt, zamiešajú dedikovaným low-endom, možno nie touto prvou generáciou, ale ak sa na to znova nevykašľú, tak to aspoň v ďalších. Získajú userbase, a teda beta-testerov, pre zveľadenie software stacku je to určite nepostradateľné.

Miesto farbenia informácie smerom "zlý intel nedokáže konkurovať, aj keď to sľuboval" by som tu bol skôr pozitívny, že to aspoň neboli zasa raz prázdne sľuby.

Konkurenciu v technológiach treba ako soľ, takže intelu rozhodne držím palce, s gpu, výrobov kremíkov a momentálne aj s cpu-design-om, lebo bigLittle formát ich fakt nespasí.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-03 09:00:08

Také bych to úplně nezatracoval, pokud dají dohromady ovladače a bude to fungovat tak jak má a budou odpovídající ceny...
Klidně bych si to dovedl představit jako zobrazovadlo ala gt710, kde spousta lidí hledá náhradu. A pak v postupných krocích již třeba každý rok o řadu výkonu výše a za pár let by jsme tak mohli mít třetí použitelné grafiky třeba aspoň řadě 600-700
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-02 21:29:33

Tonoucí se stébla chytá. Intel má pod palcem OEM výrobce laptopů a tak pro něj není problém jim tento paskvil vnutit. Je to totiž jediný způsob jak vytlačit dedikované grafiky z tohoto segmentu. Jinak by po jeho grafikách neštěkl ani pes.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-03 14:41:39
avatar
No. Jejich první známější GPU byl Intel i740 (1998 ). No a jeho předchůdce byl Intel i750 (1993), takže to rozhodně není jejich první neintegrovaná grafika.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vydat 2020-11-03 15:35:50

každý jiný výrobce takovou sračku, tak okamžitě zkrachuje. Ne tak Intel, ten skrze OEM prodá všechno. Stačí se podívat na každodenní reklamy Alzáka v TV (kup třeba ...), když reklama na noťasy, tak jedině s Intelem, po AMD ani stopa. Jak mají lajci a běžní spotřebitelé objevit AMD, když všichni prodejci tlačí Intel, protože "intelí svět prohnilých úplatků"?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 427x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1243x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1344x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1534x
Komentářů: 2
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 657x
Komentářů: 0
Fractal Design má nové Meshify 2 skříně
Fractal Design má nové Meshify 2 skříněPondělí, 16 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 11