Intel už nás všechny láká na své herní grafické karty! Mají se konkurenční AMD a NVIDIA bát? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 16 August 2018
altOficiálně nás Intel ujišťuje, že počítá se vstupem na grafický trh. Útok vedou bývalí pracovníci AMD.

 

 

 

 

Společnost Intel se už několikrát a pokaždé značně neúspěšně snažila vstoupit na grafický trh. Ačkoliv jsou jeho integrované grafické karty zdaleka nejrozšířenějšími GPU na světě, je to jen proto, že jsou pevně součástí většiny procesorů, které Intel, jako největší výrobce x86 CPU na světě, vyrobí, a přitom se velká část z nich nikdy nepoužívá. Pravdou je, že Intel měl velice zajímavý projekt Larrabee, který měl extrémně zajímavý potenciál, ale jako obvykle jej nedotáhl do konce (ze SW hlediska především), když rozhodování uvnitř společnosti vázne. V současnosti tak nedokáže konkurovat ani svými integrovanými grafickými řešeními, když jednoduše AMD nabízí 3 až 4x výkonnější Radeon iGPU v RYZEN G procesorech, a to při stejné hodnotě TDP.

Nicméně Intel ohlašuje další pokus o vlastní GPU a grafické karty. A tentokrát to evidentně myslí hodně vážně. Jak jistě víte, Intel skoupil pár zajímavých lidí, a dokonce se nějak dohodl s AMD, které mu prakticky přepustilo ještě nedávného šéfa Radeon grafické divize Raju Koduriho. Ten sebou pak později ještě vzal Chrise Hooka. Oba pracovali u AMD na stávajících grafických řešení několik posledních let. Nyní ale pracují pro Intel, kde kromě podstatně většího rozpočtu dostal Raja i větší volnost, než jakou měl u AMD.

Aktuální pokus Intelu o GPU bych tak označil za zdaleka nejvážnější ze všech, s velkou pravděpodobností, že jej skutečně dotáhne do konce. Řekl bych, že prakticky už musí. Intel totiž oficiálně začal na své grafické karty lákat. V tom je evidentně vidět duo Koduri – Hook, kteří podobným stylem postupovali před vydáním AMD Radeon POLARIS i VEGA. Nicméně v jejich případě o nich veřejnosti povídali „jen“ zhruba půl roku až necelý rok před tím, než oba produkty na trh reálně dorazily. V případě grafických karet Intel ale začali s kampaní o něco dříve:

Pokud tedy plánujete počkat s nákupem nové AMD Radeon či GTX/RTX grafiky NVIDIA na to, co předvede Intel, dech bych zatím nezadržoval. Pokud, tak se dočkáme nejdříve v roce 2020. Žádné další podrobnosti známé nejsou, tedy kromě toho, že kromě herních grafik bude Intel pracovat hlavně na výpočetním GPU a jeho nasazení. Vzhledem k angažování Koduriho, který s GPU pro Intel začal loni v podstatě na zelené louce, se dají očekávat jisté podobnosti s VEGA řešením, na jehož design měl Koduri značný vliv, ale některé věci mu neumožňovala finanční situace AMD i vedení společnosti. U Intelu má větší volnost. Otázkou jsou také výrobní procesy. Lze asi předpokládat, že by Intel GPU měly být vyráběny jeho „10nm“ procesem.

  • Mají se AMD a NVIDIA bát? Určitě ….

Asi se ptáte, zda se mají konkurenční AMD a NVIDIA čeho obávat. Já si myslím, že v delším horizontu následujících let po roce 2020 určitě. Tedy minimálně z počátku na první pokus bych se hodně divil, kdyby Intel byl plně konkurenceschopný, ale síla Intelu je v jeho platformě a vlivu na OEM výrobce. Tím, kdo by se měl hodně bát je hlavně NVIDIA. Ta totiž je prodávána zejména ve spojení s Intel platformou, vlastní x86 CPU platformu nemá a nikdy mít nebude a má dnes největší podíl na HPC trhu i trhu se samostatnými PC GPU, tudíž má zdaleka nejvíce co ztratit. Navíc Intel není AMD, které marketingové věci jdoucí na hranu či za hranu nedělá, a má finančně mnohem menší zdroje než NVIDIA. Intel ale má peníze, hromady peněz, víc než NVIDIA (a ta si přitom na nedostatek v tomto ohledu dnes stěžovat nemůže) a žádné skrupule, pokud jde o ostrý marketing, využívání svého dominantního postavení atd. Skoro bych řekl, že NVIDIA by mohla najít v podobě Intelu sobě rovného přístupem a dostat v řadě případů ochutnávku vlastní polívčičky. Nebo to snad někdo vidí jinak?

Pokud tedy Intel začne nějaká GPU konkurence vytlačovat z trhu a své platformy, začne právě u NVIDIA řešení, kdy navíc Intel firmu NVIDIA doslova nenávidí kvůli slovům i krokům šéfa NV proti Intelu v minulosti a vztahy mezi společnostmi jsou více než chladné. O tom může svědčit i fakt, že Intel se radši domluvil s přímo konkurenčním AMD a prodává a prodávat bude platformu integrující Intel procesor s AMD Radeon grafikou (Kaby Lake-G atd.). NVIDIA je trnem v oku Intelu už dlouho, připravit ji o nějaká ta procenta na herním GPU trhu (zejména v nižších segmentech) je jen část plánu, hlavní útok bude veden na HPC, AI a profesionální řešení NVIDIA, kdy se Intel stejně jako AMD bude opírat o vlastní platformu a bude nabízet konstrukci a jisté výhody spojení CPU se svými GPU (jako to dělá AMD s EPYC + Radeon Instinct).

Samozřejmě z toho, že Intel vstoupí na GPU trh, neskáčí radostí do stropu ani u AMD, ale minimálně s ním počítají a dali k tomu vlastní příspěvek, když pustili Koduriho okamžitě a bez překážek, včetně toho, že pro něj evidentně neplatí jinak běžná podmínka, že nesmí na stejné pozici dělat určitý čas pro konkurenci. Musí to být opravdu zajímavá dohoda mezi Intel a AMD a není možné, že by Koduri či Hook byl v Intelu bez toho, aby se obě společnosti domluvily. I AMD část GPU trhu bude pochopitelně v ohrožení, ale minimálně má vlastní platformu a v tuto chvíli myslím celkem oprávněnou jistotu v to, co dokáže nabídnout. Jinými slovy AMD se o svou část CPU i GPU trhu nemá důvod zdaleka strachovat a nedivil bych se, kdyby kalkulovalo s tím, že vstup Intelu na PC grafický trh především oslabí pozici a vyvine tlak na NVIDIA a tyhle dvě firmy se budou prát mezi sebou. Intel totiž AMD potřebuje (a zároveň jej nemůže koupit), Intel by bez AMD a jeho spolupráce nesměl prodávat své procesory (X64 a další technologie v rámci licence). AMD téměř jistě navíc Intelu poskytlo i další licence ohledně GPU, protože licence Intel potřebuje a jeho stará dohoda s NVIDIA, ke které byl kdysi nedobrovolně donucen, skončila bez prodloužení. Osobně mě přijde, že AMD jednoduše Intelu vším výše uvedeným otevírá dveře na grafický trh a ukázujíc na rozpínající se NVIDIA a říká „trhej“. Nicméně jestli Intel bude mít dostatečně ostré zuby proti NVIDIA, jež už na něm samotném.

AMD však velmi pravděpodobně přijde o status jediného výrobce na trhu, který má, jak výkonné CPU, tak výkonné GPU. Otázkou jen je, jak velkou bude Intel konkurencí, pokud jde o schopnosti a výkon jeho grafik. Samozřejmě Intel nemůže mířit se svými grafikami pro rok 2020 na současné VEGA či PASCAL/VOLTA generace. Nemůže primárně mířit ani na následující karty jako RX „NAVI“ či RTX 2000 („TURING“) grafiky. Musí nabídnout něco podstatně lepšího, protože v roce 2020 se bude následně utkávat už s nástupcem NAVI a nástupcem TURING generace. S těmi se hlavně během roku 2021 bude muset poměřovat. Každopádně v tuto chvíli to vypadá, že nám přibude třetí výrobce GPU, a určitě od Koduriho a Hooka v následujících měsících uvidíme, náznaky toho, co Intel chystá a pořádný hype …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-16 20:12:41
avatar
Vidím pozitiva i negativa. Na poli desktopu se konkurence bude hodit. Otázkou je, jak to dopadn ena mobilním trhu, kde to doteď bylo intel+nvidia a minoritně amd. Trošku se bojím aby pak vše mobilní nebylo intel only... Snad se do té doby stihne amd trošku usadit v nabídce. Současná řešení jsou fajn.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-16 21:43:23
avatar
Tak by AMD mohlo na oplátku navrhnout nějaké paměťové čipy a vyrábět je u GF. Stejně je to konkurence jen aby se neřeklo a tlustý amíci byli ještě tlustší. Japonci-Korejci-Číňani ti všichni by mohli konkurovat, ale USA nemá rádo konkurenci a skutečně volný trh, protože minimálně Japoncům byznis zařizli už někdy u jejich produktu cílícímu proti 486 (myslím, bylo to v nějakém starém japonském dokumentu o japonských technologiích).
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-16 22:50:53

To jsi mě pobavil
Tvá rétorika je, jako když jsou všichni domluvení a jen my si hrajem na konkurenceschopnost
Je tam i kus politiky a to se mi líbí
tastu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 06:19:55

Naivko, o Intelu, Microsoftu, nVidii i Apple se díky reálným soudním přím a tučným pokutám už snad dávno ví, že jsou to prohnilé firmy, které korumpují pokřivují celý trh, celý svět... Intel za to platil už několik miliard pokut a je jasné, že tu špínu dělá nadále.

Jestli nechceš konkurenci, chceš mizerné produkty za vysokou cenu, kupuj produkty od těchto firem ;)
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 07:51:47

Ono je to na dlšie, proste patenty vlasni USA a nikomu ich nepreda. Proste je to obrovsky biznis ktory zaraba niekolko 100 miliard ročne. Zamesnava miliony ludi. Myslieť si či len dufať že medzi nimi niesu dohody je na plny invalidny dôchodok
tastu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 10:54:28

Patenty jsou problém hlavně v uSS, tam se totiž patentuje kdejaká blbost, aby trh nemohl záměrně fungovat, tyto vyjmenované firmy to dost zneužívají a ještě uplácejí/korumpují prodejce i vlády.
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-16 22:36:23

NVidia sa stale moze pustit do ARMov. Mohla by z toho vzniknut velmi zaujimava kombinacia...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-16 22:49:08
avatar
NVIDIA dávno ARM dělá ;) ... Tegra ... máš ji ve Switch myslím ...... nicméně žádné ARM nebude ještě dlouho na X86 procesory stačit výkonem
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 09:48:37
avatar
kromě switche je tu ještě Shield s tegrou. Bohužel nová verze tabletu už nevyšla, ale Shield TV je asi nejlepší android TV co se dá koupit. Tyhle dva kousky HW se nvidii fakt povedly a je škoda že shield tablet zařízli (asi kvůli problémům s baterkou u jedné série), protože to byl fakt tablet na hry s výtečným poměrem cena/výkon a je to něco, co mi v současné nabídce bolestně chybí.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ale tam je problém 2018-08-17 09:06:19

ARM je de facto sesterská spoločnosť AMD

Mubadala prodala jednu část AMD, jen aby výhodněji koupila jinou
10. 3. 2017

Podobným otázkám a nejasnostem učinil konec analytik Austin Craig, který zná dobře smlouvy mezi AMD a Mubadala, které definují vzájemné postavení obou firem.

Součástí těchto smluv je záruka ze strany AMD, že Mubadala může kdykoli - nejpozději však do 29. února 2020 - od AMD koupit 75 milionů akcií za $5,98 kus. To je velmi pěkná cena, zvlášť při stávajících $13,63 za kus. Jenže tato záruka má jeden háček. Platí pouze pokud Mubadala (i touto transakcí) nezíská více než 19,99% podíl v AMD.
Odkaz


a čo pri včerajších Advanced Micro Devices, Inc. 19,33 USD/kus
Odkaz


SoftBank to sell 25% of Arm to Saudi-backed fund

Please use the sharing tools found via the share button at the top or side of articles. Copying articles to share with others is a breach of FT.com T&Cs and Copyright Policy. Email licensing@ft.com to buy additional rights. Subscribers may share up to 10 or 20 articles per month using the gift article service. More information can be found at https://www.ft.com/tour.
[url]https://www.ft.com/content/e4fe85cc-037e-11e7-ace0-1ce02ef0def9
[/url]
March 8, 2017
Print this page
33

Japan’s SoftBank is set to sell a roughly $8bn stake in Arm, the UK chip designer it purchased only six months ago, placing 25 per cent of Britain’s largest technology company into a new, Saudi-backed $100bn investment fund.

The decision was made as the SoftBank-led fund looks to hit its fundraising goals and secure the backing of Mubadala, the Abu Dhabi state-backed investment group, which wanted the fund to own a portion of Arm, said two people close to the situation.

Odkaz


a to nehovorím o tom, Mubadala vlastní 100% Gglobal Foundries
Odkaz

čiže to je dosť silný holding, aby niečomu takému zabránil, alebo to aspoň sťažil, ak to niekomu ublížuje
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 01:25:35
avatar
Tá konšpirácia od intelu ešte žije

Najprv Larabéééé potom Knights Ferry nakoniec Xeon Phi čo to bude tentoraz.

Čo sa týka toho strachu, Nvidia a AMD majú určite strach. Presne taký ako má Pitbul a Staford keď sa im začne vyhrážať Čivava

Aj keď je intel najväčším výrobcom x86 procesorov pri súperení s Ryzenom padol na hubu práve preto že pchal peniaze a energiu tam kde to bolo zbytočné - do integrovaných grafík. Intel herná grafická karta rovná sa Kim čong Un jadrová zbraň. Ďaleko za lídrami Nvidia a AMD čo držia drvivú väčšinu dôležitých patentov.
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 08:20:23
avatar
půl druhý ráno... - večer bylo hodně borovičky viď
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-19 00:34:56
avatar
Niekto na rozdiel od schyzofrenikov a flákačov pracuje do noci ;)
Wáclavka 666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 07:48:25
avatar
Tak jestli to vedou kucí z AMD, mužem bejt bohužel :-( uplně klidný :-)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 09:54:32

Tak to bych si netroufal takhle hodnotit. Pokud Ti kucí mají v podstatě neomezené zdroje a silný marketing za zády, je čeho se obávat.
Wáclavka 666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 23:11:42
avatar
Rád se budu mýlit, třeba se dočkám konečně GPU, když u Amd zatim nic :-(
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 08:39:00
avatar
Tak bylo by to super, jenže zatím to vidím jen jako hezký sen a PR.

Grafiky Intelu nejenže byly od dob i740 málo výkonné, jenže pokulhávali co se týká optimalizace. Tedy hry nešly pomalu oni nešli vůbec.
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 09:07:08
avatar
Osobně mě přijde, že AMD jednoduše Intelu vším výše uvedeným otevírá dveře na grafický trh a ukázujíc na rozpínající se NVIDIA a říká „trhej“. Nicméně jestli Intel bude mít dostatečně ostré zuby proti NVIDIA, jež už na něm samotném.

Skoro som od smiechu spadol zo stolicky
Pekne napisane
Male AMD si naslo po rokoch svojho velkého Intel čokla na velku zlu Nvidiu
limki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 10:13:39

prirovnanie fakt vtipne, ale neverim ze by AMD bolo tak naivne ... jedine zeby mali dohodu o spolunazivani po zaniku nvidie
limki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 10:18:03

zo zaciatku zrejme nepojdu po high-ende, takze budu ukrajovat amd rovnako ako nvidii
alebo si myslia ze je raja neschopak a poslali ho do intelu aby to zistili sami?
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 11:43:05
avatar
No nevím, spíše by měli všechny síly vrhnout na nový procesor, co bude schopnou konkurencí pro AMD. Ryzen se povedl neskutečně, a stavět víc jak 10 let starou architekturu pro zdařilé novince nemá moc šanci na výhru, rozdíly se naopak budou prohlubovat. Navíc oba velcí hráči v grafikách staví na technologiích, co si odkoupili, Nvidia 3dfx, do té doby stál obraz jejich karet za starou bačkoru, a AMD si koupilo ATI. Kde skončil Matrox ani nevím... Kdo hájí všechno neuhájí nic, takže taky může Intel skončit jako dvojka v procesorech a trojka v grafikách, nebo mu může grafická divize skoro zlámat vaz, jak se to stalo kdysi AMD
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 13:48:43
avatar
Budoucnost je jasná - APU. Otázka je jen jestli to budou 3 roky nebo 10, ale samostatné grafiky skončí.
Velká APU s CPU a GPU jádry s rychlou integrovanou sdílenou pamětí HBM, takže se nemusí nic kopírovat z paměti do paměti, jediný adresní prostor, jádra mohou být připojená mnohem rychlejší sběrnicí atd.
No a kde skončí Nvidia na to už jsem tímpádem odpověděl, není co řešit
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 14:11:09

Otázne je či skôr neskončí x86 ako NV.
Tu sa už NV predpovedali zániky, naposledy si pamätám pri vyšachovaní z chipsetov a čo sa stalo nič. Rekordné tržby a idú stále dopredu. Takže by som s predpovedaním bol opatrný.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 16:49:44
avatar
Ano konec x86 by byl pro NV jedinou možností. Jakkoliv se zdá konec NV nepravděpodobný, tak konec x86 je ještě nepravděpodobnější - takže...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 21:29:07

Nedokážu si představit APU jako konečné řešení. Výhled je to sice zajímavý, ale vem si plochu čipu, kdy NV Quadro má 754mm2 a herní grafiky nebudou o moc menší. Spřáhnout to s cpu nebude jen tak. A grafický výkon stále roste, takže ty rozměry čipu se nebudou moc zmenšovat. Zase tolik ve fyzikální změny v novějších výr. procesech čekat nemůžem.
pi.ou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-17 21:56:45

Presne +1
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Tuesday, 18 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 108x
Komentářů: 0
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.Monday, 17 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 5
Humankind dostává velké DLC rozšíření
Humankind dostává velké DLC rozšířeníFriday, 14 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 686x
Komentářů: 2
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!Thursday, 13 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1002x
Komentářů: 13
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)Wednesday, 12 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?Tuesday, 11 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 801x
Komentářů: 1