Nejen NVIDIA se topí v neprodaných GPU a grafických kartách – poptávka klesla. Ceny grafik také. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 12 červenec 2018
altZejména grafické karty NVIDIA GTX už většinou stojí doporučen ceny. AMD Radeon ale stále ne.

 

 

 

Výrobci grafických karet i výrobci čipů se potýkají s prudkým poklesem poptávky, způsobeným koncem vhodnosti těžby a poklesu hodnot kryptoměn. Zdá se, že toto druhé kolo opadnutí digitální těžební horečky, nejvíce postihuje NVIDIA produkty. Podle posledních zpráv se jak přímo NVIDIA, tak výrobci karet doslova topí v přezásobených skladech. Sama NVIDIA má plné sklady čipů, které nikdo nechce, vrací se jí další a výrobci karet nejsou schopné je udat na svých kartách. Výrobci karet už mají také plné sklady vyrobených grafik, ale poptávka už tak vysoká není. Situaci jednoduše způsobilo rozhodnutí NVIDIA, která zejména v Q1 tohoto roku, navýšila produkci některých těžaři žádaných GPU a tím i výrobu vlastních grafik. Proto byly problémy s dostupností karet NVIDIA nižší než problémy s RADEON modely, ktré se během Q1 v pdostatě nedaly běžně koupit vůbec. NVIDIA ale nepočítala s tak náhlým a prudkým opadnutím poptávky těžařů, kdy se hovoří o poklesu prodejů v řádech mnoha desítek %.

AMD je zdá se situací tentokrát postižena méně, protože na rozdíl od NVIDIA už v podobné situaci byla. Tentokrát ale údajně na poptávku těžařů nezareagovala zvýšením produkce právě kvůli zkušenosti z minulosti, kdy jí zůstali v ruce obrovské počty GPU a na celé situaci tak tratila, takže nyní nemá takové přebytky GPU. Nicméně samotní výrobci i Radeon grafik pochopitelně výrazný propad zájmu a prodejů i RADEON grafik zaznamenali. TUL (POWERCOLOR) hlásí propad příjmů o 59% proti březnu. Nicméně je nutné říci, že první měsíce tohoto roku byly naprosto bezprecednentí (dá se říci o 59% nad běžným stavem ;) ), takže se dá spíše říci, že situace se vrátila normálu. Situace a hospodářské výsledky výrobců však jednoznačně vypovídají o tom, že AMD i NVIDIA značně podceňovali, kolik jejich herních GPU nemíří k hráčům ale k těžařům. Zatímco obě společnosti hovořili o podílu kolem 10-15%, realita je minimálně trojnásobná. Samozřejmě propad tržeb neodpovídá propadu prodejů grafik samotných, protože nutno brát v potaz, že díky poptávce a zejména u AMD neschopnosti alespoň vzdáleně vyrovnat nabídku a poptávku, karet bylo málo a ceny karet značně stouply, takže výrobci grafik jako PowerColor, kteří prodali všechno, co vůbec měli, tak činili a za vyšší ceny než obvykle, a samozřejmě inkasovali výrazně více než obvykle ze jedné karty. Takže tržby sice většině teď padají na polovinu i méně, ale prodeje karet jsou třeba „jen“ o 30% nižší. Situace se tím ale jen vrací k normálu. Nic víc. Jen asi někteří nepočítali s tím, že bude pokles zájmu těžařů tak náhlý a rychlý.

 

  • Dočkáme se snížení cen grafik?

Asi se ptáte, zda to znamená, že se konečně srovnají ceny v obchodech. A ano, je tomu tak. Ceny grafických karet, zejména některých NVIDIA modelů, už téměř kopírují doporučené ceny. S výjimkou některých levnějších modelů, jako GTX 1050 Ti či GTX 1060, které zůstávají dražší z několika důvodů. Prvním z nich je, že výrobcům a prodejcům karet se nechce do snižování marží. Zvykly se za poslední měsíce na velmi luxusní marže, takže návrat k tomu, co bylo kdysi obvyklé, tedy marži kolem 10% pro výrobce a několik jednotek % pro prodejce/distribuci, se jim nelíbí.

Druhý důvod, proč ceny karet jsou vyšší, než by dle původních doporučených cen být měly, zejména u levnějších modelů, jsou výrobní náklady, například ceny pamětí. Grafiky jako GTX 1060 či RX 470/480/570/580 jsou zde v podstatě 2 roky, bohužel během té doby došlo postupně k minimálně zdvojnásobení ceny pamětí, což je u až 8GB grafik v mainstreamu dost znát na výrobních nákladech. Zdražily ale i křemíkové čipy jako takové, když o 25% zdražila výchozí surovina a polotovary v minulém roce. Jinými slovy, ačkoliv by bylo normální, že po 2 letech na trhu by aktuální modely měly být výrobně levnější, a tedy i ve výsledku levnější v obchodech, v současnosti tomu tak není. Výrobní náklady zejména za poslední rok vzrostly, a tak u některých grafik nelze prostě dnes ani prodávat za původní doporučené ceny. Největší problém je to u levnějších karet, kde těch několik desítek dolarů navíc na výrobních nákladech prostě jen tak neschováte. U dražších karet je to snazší (marže jsou u nich mnohem vyšší), ale třeba u RX VEGA modelů je doporučená cena nastavena tak nízkou marží, že to výrobní náklady + zisk tak tak pokrývalo už při jejich uvedení, natož teď, když je vše ještě dražší.

Některé modely, zejména NVIDIA (s výjimkou hlavně GTX 1060), však lze za doporučené ceny pořídit i v našich běžných obchodech (konkrétně GTX 1070Ti/1080 a GTX 1080Ti). U AMD však zůstává situace méně výhodná. Asi nejlepší mainstreamové karty v podobě Radeon RX 570 4GB, která by měla stát kolem 5 tisíc korun, je k mání až za 7 tisíc, a RX 580 8GB, která má stát kolem 6,5 tisíce, stojí stále skoro 9 tisíc korun. Bohužel úměrně tomu stojí i dnes už horší alternativa v podobě GTX 1060 3GB/6GB, u kterých ceny také nepadly tam, kam by měly. Podobné je to s RX VEGA kartami, které jsou dle omezené dostupnosti a cenám stále horkým zbožím. RX VEGA 56, která by měla stát kolem 11 tisíc korun vč. DPH, stále stojí skoro 17 tisíc. RX VEGA 64 by pak měla stát od 14 tisíc je k mání od 18 tisíc korun výše. Stejně tak řada nereferenčních modelů RADEON není stále běžně dostupná a zdá se, že tedy poptávka po nich je. Dostupnost některých Radeon RX grafik je stále o něco horší než GTX karet, což může souviset s tím přezásobováním NVIDIA čipy.

Ceny karet ale klesají a pokles bude nejspíše ještě pokračovat. Prostor u mnoha modelů opravdu je. Někteří sice uvádějí, že jde o miliony karet v případě NVIDIA, které prý nikdo nechce, osobně bych ale řekl, že jde spíše o cenu. Pokud by karty stály zajímavé peníze, určitě by se zájemci našli. Jestli ale výrobci/distributoři chtějí sedět na skladových zásobách s 20% maržemi, tak se nelze divit, že za ty ceny o ty karty nikdo rozumný nestojí. Situace se snad vrací do normálu, doufejme, že digitální těžební šílenství je za námi a už se nevrátí.

 

  • Co bude dál?

Pochopitelně současná situace se výrobcům grafik a GPU nelíbí a nehodí, zejména když Q3 2017, Q4 2017 a především Q1 2018 pro ně byly splněným snem a zisky a hospodářské výsledky podle toho vypadaly (klidně dvojnásobné příjmy proti normálu). Nyní, při návratu věcí k běžnému normálu, však samozřejmě srovnání s předchozími kvartály budou vypadat špatně pro investory, což je hlavní problém, který vlastně výrobci teď řeší a vidět jsou tak značné poklesy příjmů a zisků, což se investorům samozřejmě nelíbí a některým těžko vysvětluje. Další snížení cen si pochopitelně nepřejí a budou se proti němu bránit, jak dlouho to bude možné, i když jestli situace zůstane v normálu, tak prostě budou muset zlevnit, protože nedostatek karet na trhu zkrátka nebude. Zda to ovlivní i příchod nových generací grafických karet, je otázka. Myslím si, že už moc ne, tam to ovlivňovala situace s dostupnými výrobními procesy, tedy s 12nm a 7nm, a zejména situace s paměťmi, kdy už ale výroba GDDR6 začala. Výroba HBM2 ovšem stále nestíhá a ceny za oba typy pamětí jsou a budou vysoké. Novinky budou samozřejmě extra drahé. Situace, která nyní za přispění uživatelů v posledních letech na trhu grafických karet panuje, zrovna nenahrává nějakým extra slevám a konkurenčnímu souboji. Takže spíše, než slevami stávajících starších karet půjdou všichni cestou udržením cen současných modelů a vysokými zaváděcími cenami novinek.

Pro nás je na tom pozitivní, že konečně po té katastrofální situaci z první poloviny roku, je většina grafických karet a nereferenčních modelů běžně i skladem dostupná za relativně solidní ceny. Ale i tak asi bych si dnes měl problém vybrat skutečně zajímavou kartu za zajímavou cenu na trhu. GTX 1070Ti nebo ještě lépe VEGA 56 za ceny kolem 14 tisíc jsou asi nejzajímavější modely dnes. Bohužel modely jako RX 570/580 a technicky nejnovější herní karty jako RX VEGA 56/64, zůstávají drahé a na druhou stranu lépe dostupné NVIDIA GTX modely, zejména pak GTX 1070 (ta je ale nevýhodná proti GTX 1070 Ti) či GTX 1080 či GTX 1060 (3GB verze už je opravdu špatnou volbou dnes kvůli malé paměti) jsou už přeci jen více než 2 roky staré karty, technologicky zastaralejší, bez FreeSync a navíc s chystanými novinkami v této třídě na dohled (GTX 1180 apod.) je těžké je dnes vlastně doporučit (pokud vyloženě nemusíte, tak výkonnější GTX grafiku bych dnes už asi nekupoval a počkal na tu 1180). Takže obecně má situace na poli grafických karet do ideální hodně daleko, ale pořád lepší, než co jsme zažívali v Q1 tohoto roku, kdy jsme si kartu v podstatě koupit nemohli vůbec. Na nějaký větší pohyb a doufejme vyrovnání situace, si ale budeme muset počkat minimálně rok až rok a půl, kdy se naplno dostane na trh nová generace 12nm a hlavně 7nm karet a situace se tak zase výrazně změní a pohne nějakým směrem s novým rozdáním karet (doslova). Doufejme, že do té doby už bude zločin proti přírodě a zdravému rozumu, jménem „těžba digitálních měn“, minulostí a stejně tak výrobci pamětí dostanou přes prsty a ceny se posunou na přijatelnější úrovně.

Celkově určitě bude rok 2019 obsahovat hodně zajímavých novinek na poli grafik. Takže v tomhle ohledu jsem pozitivní. Pokud se nevrátí těžaři, tak i ceny by mohly být relativně solidní, leč doby, kdy výkonný mainstream stál 5 tisíc, téměř high end stál méně než 10 tisíc a high end se dal pořídit za 15 tisíc, jsou nejspíše definitivně minulostí. Snít ale můžeme :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 07:36:28
avatar
Obávám se, že díky těm jádrům, co jsou na skladě, se dočkáme dalších hrůz s GDDR4 pamětmi, ta GT1030 se zmíněnou pamětí byla jen první vlaštovka, co lidi ještě snesou.
Jádra budou chtít vyprodat a nikdo k nim nebude chtít cpát drahé paměti, zejména ne 6 a více GB.
Jinak když bylo kdysi tehdy ještě ATI na špici, tak stál vyšší mainstream v podobě Radeonu 9500 do 6 litrů, high end v podobě 9700 do 9 tisíc a nad 10 jen speciality s TV tunerem a podobně. A ta 9500 se dala odemknou na 9700, jen s poloviční pamětí, sám jsem to tak roky měl
Dnes máme sice parádní výběr, ale nové pěkné herní pc vyjde na takové prachy jako už dlouho ne
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 07:48:10
avatar
Čipy ATI R300 boli predstavené v roku 2002, odvtedy inflácia, výrobné náklady na novšie technológie, aktuálne vysoké ceny pamätí, kryptománia a v neposlednom rade aj nenažranosť distribučnej siete urobili svoje a ceny grafík sú tam kde sú.
Je to na prd, ale je to logické a oveľa lepšie to už nebude. Môj názor.

Mimochodom, určite by som sa nebál, že niekoho napadne vyrobiť GTX1070 alebo 1080 s GDDR4, len aby sa zbavil čipov. Pri nižších modeloch to možné je.
Smrtihlav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 09:13:10

Podľa mňa by to s tými jadrami 1070/1080 v kombinácii s GDDR4 nemusela byť až taká komerčná blbosť. Keby to spojili, tak by to mohli predávať ako 1160/1160Ti a mali by zrazu "nový" model pre zákazníkov zo zásob, ktoré im ostali stáť na sklade. Nečudoval by som sa keby niečo podobné vymysleli.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 09:35:47
avatar
Ono by to byl v praxi asi menší průser, než ta GT 1030 s 64 bitovou sběrnicí.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 22:46:09

To nieje celkom pravda, napriklad cca 1990 CPU 286 stala 40 000Kčs v tedy si si babetu kupil za 4000Kčs. Ono raz je to horšie raz lepšie, keby čina mohla vyrabať PC komponenty tak počitač čo stoji dnes 2000€ by si kupil za 200€
Bjorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 10:23:56

S tím se nedá tak úplně (ne)souhlasit. Ceny grafik jsou dnes sice vyšší než dříve, ale hodnota peněz zase nižší. Takže zase takova hruza to neni s ohledem na vykon a efektivitu dnesnich karet. Navic mam pocit, ze dnes jsou karty z nizsich segmentu vyrazne pouzitelnejsi, nez drive. Otazkou je, jaka bude cena nove generace grafik, klidne se muze stat, ze mne to donuti muj nazor přehodnotit. Ani ceny RAM nejsou tak šílené co bývaly kdysi (hodně) dávno. Upgradoval jsem ze 2 MB na 4 MB za cenu 2000,- Kč.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 21:09:31

Jenže ta paralela je dosti podobná, akorát dosaď za megabity gigabity a rázem si také připlácíš 2 tisíce za 4GB ram ze dvou . Akorát že tenkrát 2k daleko více bolely.
Takže finančně to není nijak odlišné. Ale jako celek dříve stály sestavy 2 násobek co dnes a když se rozjížděl PC trh, tak nehledě na výkon oproti dnešku, to byl cenový brutus
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 21:16:31

Pamatuju 9800 non PRO za 6300kč. Rok cca asi 2003. To byly časy high endu, to samé odlehčená X800XL asi za 9. Tenkrát se high end pohyboval kolem 10k a fungovalo to.
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 09:00:28
avatar
Milióny kusov? Pekná blbosť. Za 3 mesiace predajú viac ako 10 miliónov, tak prečo by to mal byť problém.
Smrtihlav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 09:17:33

Včera som na jednom zahraničnom webe čítal, že by sa 1180 mohli objaviť na trhu už v 09/2018 resp. že by mali byť predstavené na Gamescom. V článku sa odvolávali na Toms Hardware. Zaujímalo by ma či je táto informácia reálna. Keďže na E3 šéf NV vyhlásil, že nové GPU nemáme tak skoro čakať. Ale keďže NV rada mlží, tak som to vyjadrenie bral s rezervou.
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 09:31:45

http://www.ddworld.cz/aktuality/graficke-karty-gpu/nvidia-predvede-novou-gtx-1180-na-konci-srpna.-uvedeni-pozdeji.-amd-ma-pcie-4.0-u-vega-20-2.html
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 11:38:44
avatar
Pozrite, Nvidia má viac peňazí a zároveň oveľa lepšie vzťahy s TSMC. Takže s takmer 100% pravdepodobnosťou budú prvé 7nm GPU hromadne dostupné od Nvidie. Pcie v4 Nvidia už prakticky podporuje. Sériové kanály Nvlink bežia na podstatne vyšších rýchlostiach a je možné konfigurovať protokoly (podobne ako AMD ZEN). Len zatiaľ nieje procesor, ktorý to podporuje, tak o tom radšej mlčia v prospech Nvlinku.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 11:52:18
avatar
můžeme myslím téměř s jistotou říci, že NVIDIA na 7nm první nebude a není. AMD už ukázalo 7nm VEGA a vydá je do konce roku na trh, karty s ní už existují a testují se.

NVIDIA určitě na 7nm tlačit nebude, AMD tlačí nové procesy ... NV to stihla rychleji jen na 12nm, protože byla dost nestandardní situace u AMD. Ale AMD se vrací k TSMC, a obvykle jde na nové procesy dříve než NV ... osobně si myslí, že NV bude používat hlavně levnější 12nm, dražší 7nm určitě použije u nové generace HPC karet TESLA (nástupce V100)
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 12:35:58
avatar
Nvidia 7nm grafiky už má. To že ich neukazujú neznamená že sú pozadu, len vedia že ak priznajú že nová generácia je už pripravená tak si pokazia predaje starých kariet.

Inak je nepredstaviteľné, že by Nvidia riskla 12nm proti 7nm AMD. V tom prípade by potrebovali kvôli zmenšeniu kremíku a vylepšeniu výkonu tranzistorov viac ako 4x väčšie grafiky aby dorovnali rovnaký výkon AMD.

To znamená že AMD by stačila 150-200mm2 grafika ktorá by rozdrvila akýkoľvek High-end Nvidie.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 14:43:15
avatar
kdyby 7nm GPU měla, už by ho ukázala ...

Já vím že zapomínání je v určitém věku normální, ale připomínám, že současná situace, kdy AMD a NV mají v podstatě téměř stejný výrobní proces, není standardní, NVIDIA často měla generaci grafik postavenou na starším procesu než AMD ... AMD bylo téměř vždy o půl roku až rok první na novém procesu. A ano, NV měla vždy větší čipy než AMD proto. Až v této generaci, zejména kvůli situaci u AMD, se postavení obou firem srovnalo, a AMD prostě vynechalo minimálně jednu generaci herního high endu, spíše dvě. a poprvé v této generaci AMD vyrábí GPU mimo TSMC! takže poprvé jsou NV a AMD z různých továren. V další generaci ale už AMD zase jde zpět k TSMC ...

NVIDIA navíc je zvyklá prodávat horší výkon a horší parametry i za vyšší ceny než AMD, takže udělá levné očeasné GPU na 12nm se solidím výkonem pro současné hry a to že budou o 30-40% zaostávat o rok roka půl později jí je jedno ... prostě zopakuje situaci GTX 960 vs RX 285 a nebo RX 580 vs GTX 1060 kde už se nůžky také rozevírají ... takže já bych o NV neměl strach, větší čipy měla vždy, na starším procesu než AMD velmmi často a stejně jich prodala více ... investuje totiž do marketingu ne nutně do toho nejlepšího pro uživatele, co může mít ....
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 15:53:43
avatar
Myslíte 90/80 a 65/55 nanometrov? Hej, dátumy si nepamätám, lebo som grafiky vtedy až tak nesledoval, ale viem že z hľadiska výrobného procesu to je úplne iná situácia.

Vtedy to znamenalo výhodu v desiatkach percent. Dnes so 7nm by to bolo 400%. Takže ak to chcete porovnávať s minulosťou, tak dnes by to bolo niečo ako 16/12 alebo 10/8 nanometrov.

Tiež pochybujem, či by nastalo niečo také, že by mali celú generáciu na novšej generácii procesu.

No a keď sme pri pamäti, čo posledná generácia? Vtedy AMD prezentovalo svoje 14nm karty skoro rok pred vydaním. Na druhej strane, o Pascaloch sme sa prvý krát dozvedeli až na launch evente.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 16:47:24
avatar
no tak vidíte, že si to pamatujete ... tak proč by NV nemohla mít 12nm proti 7nm AMD grafikám? Výhoda 12nm je mnohem nižší výrobní náklady takže i s větším čipem by třeba NV dokázala být levnější než AMD s menším i když 7nm čipem ;)
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 17:12:25
avatar
Ako píšem, keď tam bol rozdiel 20% tak nemali problém urobiť o 20% väčší kremík.

Na 7nm to je rozdiel 400% v porovnaní s 12nm. Ako Nvidia zareaguje ak AMD vydá 250mm2 kremík?

A inak o čom vlastne diskutujeme. To že Nvidia má 7nm GPU hotové mám potvrdené od dobrého známeho, teraz je len otázka kedy mrkeťáci naplánujú vydanie.
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 22:02:22

Ja si pamätám ako AMD ukazovala RX480 a reálne ho nemala dokončený o čom hovoria prvé referenčné kusy ktoré boli odpadky s poddimenzovaným napájaním ...vtedy sa tiež nehovorilo a neukazovalo 1060/1070/1080 a vytreli s AMD podlahu .... nvidia má oveľa lepšie vzťahy s TSMC ako AMD, takže väčšina výroby pôjde pre APPLE a NVIDIU a drobky čo zostanú pre AMD viac menej neuspokoja nikoho ... hovorilo sa že AMD je ťahúňom nových výrobných procesov ...pascal to dokonale vyvrátil ... vega 56 dokonale ukázala neschopnosť AMD poslednej generácie:
Citace:
12,5 mld tranzistorov vs 12 mld v prípade 1080ti
14nm vs 16nm
pixel rate 94 vs 139
texture rate 330 vs 354
HBM2 409GB/s vs 484 GB/s GDDR5x
510 mm2 vs 471 mm2


Keby aspon dorovnala výkon 1080ti , papierove parametre na to má ale niekde v návrhu čipu asi bude chyba ....

btw nikde som si nevšimol že by si rx580 viedlo lepšie ako sa tu spomína (bavíme sa o aktuálnom reteste starom necelé 3 týždne na aktuálnych driveroch) Odkaz výkon vo väčšine hier na strane 1060 hlavne v najhranejšom titule fortninte , zarážajúca je ale spotreba kde rx580 žerie o 80w viac čiže o 100w silnejší zdroj je ďalší výdaj navyše + nutnosť lepšej skrinky kvôli chladeniu ďalší výdaj, a kde je tá zero power consumption keď aj v idle žerie o 11w viac? plus je v priemere o 50€ drahší rx580 ...neviem no mne AMD príde ako zlý kauf ...
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 13:58:45
avatar
Uz opravdu dlouho rikam kazdemu, kdo se u me pta po sestave s dedikovanou kartou, ze pokud to je aspon trochu mozne, tak ma nakup odlozit. Je zrejme, ze kdyz si tezari kupovali karty na "praci", tak jim ty ceny nevadily. Bezny zakaznik ale proste nechce koupit "starou" kartu za vic, nez byly doporucene ceny. Ti lidi radeji nekoupi a zustanou na tom, co maji, nebo pujdou do Ryzenu s integrovkou. Pokud to prodej a distribuce nepochopi, tak se toho nezbavi a preju jim to, bezne zakazniky vsichni do jednoho bez vahani hodili pres palubu pri prvni prilezitosti prodat tezarum..
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 14:26:30

Presne tak mam na to podobny nazor. Mneli se vice snazit o drasticke omezeni kusu na zakaznika. Jim se to libilo hrabaly si kapsy tak ted at si to vyzerou.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 15:03:33
avatar
Já vím je to hnus, ti prachsprostí obchodníci a distributoři. Jenže oni to nedělají pro úsměvy hráčů, ale pro prachy. Když byly prakticky jediní odběratelé hráči, tak jim mazali med kolem pusy, jak jim záleží na nich, ale to jen proto, že na nich měli založený byznys. Těžaři, ale byli lepší kšeft, tak proč to neprodat za dvojnásobek když to koupí. Jo prostě prachy jsou prachy a celý svět se jim podřizuje. Můžete být maxi humanisté, ale bez peněz nikoho nenakrmíte. Leda by jste zrušili prachy a vybudovali utopický komunismus
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 15:41:27
avatar
Ja chapu proc se zachovali, jak se zachovali. Jasne dali najevo, ze narazovy zisk je pro ne dulezitejsi, nezli stali zakaznici. To jim nikdo nebere. Jenom se ted taky nemuze nikdo divit, ze pokud se nam nevrati minimalne ty puvodni ceny, tak jim ty preplnene sklady vyprazdnit nepomuzeme. Pro me za me, se tema neprodanyma kartama ted klidne muzete treba nakrmit
Viky.05 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tezba 2018-07-12 15:49:35

Ja osobne tezim, karty jsem nakoupil pred vice nez rokem, kdy byl roi jen par mesicu. Kdyby ty "miliony" karet dali za nizsi, nez doporucenou cenu, tak by se jen zaprasilo. At uz od hracu, nebo tezaru. Ale kupovat rx 570 8gb nitro+ za 9tis(alza)...to se nezlobte, ale at jim to na tech skladech zhnije
neverkill [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 19:25:52
avatar
hm jakej je ucel a efekt tyhle marketingovy zpravy? kopnout do nvidie a nakecat nam ze ted budou gk laciny a ze je musime koupit ..
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 21:32:37
avatar
Tak na poli grafik je mrtvo, a spousta webů nejen tady o tom samém píšou. Žádné levné výkonné karty na skladě a předpokládané novinky budou předražené. Tak alespoň něco se musí říct, ale levný to nebude, nikdo nechce zlevňovat a nikdo ani moc tu "levnou" drahotu nakupovat. Tak jsem zvědavý co bude, protože potřebuji novou grafiku a vyčkávám. Palec je na spoušti, kdyby náhodou se těžaři vzpamatovali.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 21:43:24

Pokud opomenu 4K monitory a válku v Hz, tak současná generace AMD a NV grafik stačí na několik let. To mi nikdo nevymluví. Jo pokud chcete natahovat rozlišení až do nehratelnosti tak pak ano. Ale současný výkon grafik pro hry je jinak dostačující. Možná by si to chtělo hry více užívat, než "uměle" snižovat jejich výkon pro zážitek uměle vyhnaný do absurdna
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 22:12:00

V súčasnosti neexistuje karta ktorá by nakŕmila 144hz 2k/4k panel ...ale snáď sa v budúcnosti objaví možno až s príchodom ďalšej generácie, táto čo má prísť to rozhodne nebude ...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pointa 2018-07-12 22:36:30

Až bude 8K standardem, budete už konečně jako hráči spokojeni?
Né ... budete dál vyčkávat na další a další generace grafik.
Přitom zcela opomíjíte okamžik kdy hrajete, třeba i na 2k, které vám přijde jako low end. Není to škoda?
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-13 07:57:15
avatar
Do 8k se to tahat jen tak nebude, spíš bych řekl, že to budou kdejaké fičury jako raytracing (na to jsou grafiky brutálně slaboučké) nebo vykreslování chlupů i na chlupech. Prostě pididetajly, které stejně nikdo nevidí.
Ale když už mluvíš o těch Hz a pixelech, tak si představ 3x 4k monitor na 144Hz, pařanské nebe co nerozchodíš
Ale co si budeme nalhávat, na 4k není kolikrát dostačující ani 1080Ti.´
A já bych rád 2k hraní, jen se mi nechce dávat 13k-16k za grafiku.
flastie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-13 08:41:47
avatar
Situacia na poli GK je tak tragikomicka ze aj ja zaryty PC-ckar som sa rozhodol pre ps4pro prave koli 4K hraniu. (+ coraz viac exkluzivit na ps). Proste je neospravedlnitelne ked 2,5 rocne karty na 4K hranie sa predavaju po 600,-Eur a prachsprosty mainstream za 400-500e, kym ps4procko kupite uz pod 350e. Nehovoriac o tom ze novinky stale v nedohladne, nehovoriac o cenach. Mali by sa z tohto bahna vytiahnut, od vyrobcov po predajcov pretoze takato uboha a tak dlhotrvajuca situacia vo svete PC tu este nebola. Prave toto moze byt skutocny upadok PC pretoze herne PC boli prave tie co tahali vyvoj (a to nie len PC ale aj konzol)
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-14 11:17:54

Jen některé hry jedou na PS4pro ve 4K, většina je vykreslena ve 2560x1440 a 2880x1620 Odkaz, ta grafika v něm je za 250éček. Ale souhlas určitě by se mělo zlevnit.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-16 08:21:54

A u zbytku upscaling a ještě jen někde
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Úterý, 18 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 102x
Komentářů: 0
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.Pondělí, 17 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 5
Humankind dostává velké DLC rozšíření
Humankind dostává velké DLC rozšířeníPátek, 14 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 685x
Komentářů: 2
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!Čtvrtek, 13 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1002x
Komentářů: 13
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)Středa, 12 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?Úterý, 11 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 801x
Komentářů: 1