Nová revize napájecího 12VHPWR konektoru se blíží? Konec hořících konektorů u NVIDIA? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 13 březen 2023
altNapájecí konektor 12VHPWR, známý také jako 16pin nebo Gen5 konektor má nedostatky.

 

 

 

 

Intel a NVIDIA kteří za designem celého konektoru a napájení stojí a prosadily ho jako standard, si jsou problémů stávajícího designu vědomy. Drobná vylepšení se očekávají. Prozatím je oficiálním doporučením používat složitější tzv. „4 pružinovou“ vnitřní konstrukci, na místo tzv. „3 jamkové“:

S druhou jmenovanou jsou totiž podle všeho především spojené doložené potíže se špatnými kontakty, které znamenají vysoké odpory, akumulaci tepla a následně i tavení celkově jemného konektoru. Současně je prý jednodušší ten konektor vyviklat, tedy způsobit onen nedostatečný kontakt a postupné utavení, což je obecně stále možný problém u všech současných verzí konektorů 12VHPWR a všech grafických karet, které jej mají. Prostě pokud to správně nedocvaknete, tak se vám to dříve nebo později utaví.

Doporučená 4 pružinová konstrukce konektoru prý sice není 100% řešení, ale výrazně napomáhá. Intel tedy vydal jasné doporučení, aby všichni používali tuhle designovou vnitřní konstrukci konektoru. To samozřejmě stále neznamená, že nějaká nová revize celku nepřijde. Stále je zde problém, jak je vůbec možné, že konstrukce dovolí fungování i plně nezasunutého konektoru, speciálně, když má ty komunikační 4 piny, jež by to teoreticky mohly hlídat a nepustit to. Zkrátka je zde hodně věcí, co by se měly vylepšit, než se tenhle konektor skutečně masivně rozšíří i do mainstreamu. V současnosti jej mají pouze extrémně drahé a nevýhodné grafiky RTX 4090/4080/4070 série, takže jen málokdo si tyhle karty pořídí. Údajně tak RTX 4060 a levnější modely budou mít klasický 6-pin, stejně tak sice drahé ale cenově o poznání výhodnější AMD Radeon RX 7000 zůstávají u klasických 6 a 8 pinů. Také Intel se svou ARC grafickou sérií zůstává u starší konstrukce konektorů, přestože to byl hlavně on a NVIDIA, kteří s tímto novým standardním napájecím konektorem přišly.

Ten je opravdu výrazně menší, než klasický 150W 8-pin, ovšem proti němu dokáže přenést až 600W, což tedy umožňuje výrobu extrémně neefektivních a žravých grafik jako je RTX 4090 a nemusí mít při tom čtyři 8-piny, zabírající fyzicky hodně místa s potřebnou kabeláží k tomu samozřejmě komplikující zapojení.

Podle všeho není ta drobnější konstrukce nového konektoru problémem, při správném zapojení a kontaktech s ní není potíž. Ani když přes to teče těch značných 600W. Ač se tedy pravděpodobně nějaká upravená verze konektoru časem objeví, jako takový bude 16pin v budoucnu podle všeho široce používán. Ostatně ani AMD se mu nebrání, ale jasně řeklo, že zatím k jeho využití nevidělo důvod. Jednak o konstrukci napájení současných Radeon RX 7000 grafik rozhodlo dlouho před jeho finálním schválením, a hlavně se snažilo usnadnit upgradování zákazníkům, kdy ten nový konektor je především součástí ATX 3.0 standardů a konstrukce zdrojů a ty mají zpoždění a na trh fyziky vyráží teprve v těchto týdnech a měsících. U starších zdrojů prostě musíte používat komplikované redukce, tedy přidávat extra prvek, což není ideální. AMD tak u RX 7000 generace nechtělo věci zbytečně komplikovat. Pokud použije nový 12VHPWR, což je téměř jisté, tak až u další generace RDNA 4, což bude v době, kdy ATX 3.0 zdroje budou rozšířené a naprosto běžné a samotný konektor tedy projde vylepšením a nebudou hrozit potíže s hořením, jako je tomu u všech současných grafik NVIDIA RTX 4000, kde prostě pokud to správně nezapojíte a trochu se to vyvyklá, tak to hořet a tavit se začne. Prostor ke zlepšení tu tedy zjevně je a pracuje se na tom.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-15 13:52:16

Podle chování konektorů ve velmi důkladném testu na Hardware Unboxed není problém JEN v povytažení konektoru, pokud je zachována SOUOSOST zásuvky a zástrčky. Protože přenést plnou zátěž 600w bez velkého zahřívání zvládaly i pouhé 2 kontakty ze 6-ti. Výkonová rezerva u 6-ti kontaktů je tedy asi celkem dostatečná.

Příčinou problémů je zjevně vyosení konektoru bočním tlakem, které způsobí pootevření pružných kontaktů zásuvky. Pak se totiž celý proud místo spojením po celé délce kolíku přenáší jen přes bodová spojení kontaktů zásuvky u paty a na druhé straně u špičky koliku zástrčky. Jenže identifikaci takového vyosení bohužel technicky nejde vyřešit signalizačním kolíkem.

Změna konstrukce kontaktů v zásuvce tak, aby se přizpůsobily částečnému vyhnutí osy kolíku a udržely co kontakt pokud možno na co největší délce kolíku je pouze částečným řešením. Lepší by bylo použít masivnější konektor, jenže to by znamenalo změnu rozměrů a tedy i ztrátu zpětné kompatibility s těmi nyní už nasazenými konektory.

Možná by ale šlo udělat bez změny rozměrů aspoň pevnější zámek konektoru, který by tlačil zástrčku do zásuvky tak silně, aby jejich čela seděla pevně na sobě a bránilo se tak vyosení. Každopádně nVidia protlačením své nesmyslně malé verze konektoru ve standardizační organizaci PCIe-SIG nadělala ostatním celkem zbytečně dost problémů.

Pokud se uživatel chce vyhnout problémům měl by natvarovat a nejlépe i vyvázat přívodní dráty ke grafice tak, aby nevznikaly boční tlaky na konektor a tedy nebezpečí nesouososti zásuvky a zástrčky.
Raven [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 11:43:07
avatar
Už se těším, jak podobný konektor bude na svářečce. Když bude trvale protékat tímto konktorem 50A, tedy jedním pinem přes 8A, pochybuji, že to vydrží (proudová zatížitelnost mědi je cca 6A na mm2). Navíc v elektotechnice se zvýšení teploty o 5°C na kontaktech nebo spojích považuje za počátek problému, a je nutné provést kroky k nápravě. Takže bych řekl, že tento konektor je hodně nepodařený a problémový.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-15 18:11:35
avatar
na problemy upozornoval uz minuly rok Seasonic, nikdo ho nebral vazne hlavne Nvidia a jak to dopadlo .... Ten konektor je proste rychlokvaska a pouziva ho jenom Nvidia aby usetrrila misto na PCB a vyrabela grafiky levneji, paradoxne ale s RTX 40x0 podrazila nejvice v historii viz zdrazeji RTX 3080 > RTX 4080 kde se cena zvedly z 799 dolarů na 1199 dolarů coz je proste vysmech.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-15 22:14:14
avatar
Stačí se rozpomenout na doby minulé. Dříve měly konektory proti samovolnému rozpojení, či nedokonalému spoji jako pojistku 2 šroubky. Když byly utaženy tak se ten spoj nehnul ani omylem.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 08:07:19

"Podle všeho není ta drobnější konstrukce nového konektoru problémem..."
Jak se to vezme. Právě proto, že je konektor tak malý, je náchylný k vyosení, které na pinech způsobuje bodové kontakty s vysokým odporem. Prostě všechny styčné plochy, zarážky, západky jsou menší a tudíž méně účinné.
Současně vyšší počet PINů -> vyšší počet přívodních -> více přívodních drátů -> vyšší riziko, že budou vyvíjet na konektor nějakou laterální sílu či moment.
Pokud jsou návrhem konektroru i fixační prvky, které to v reálném provozu "nedávají", pak je problém v konstrukci - je rozdíl, když je konektor ve správné poloze fixován 0,5mm plastovým zobáčkem nebo kdyby byl heftnutý třeba nějakou přetažnou sponou/západkou či dokonce šroubkem.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 08:06:39

... a samozřejmě, v konektorech, kde teče nižší proud, je tolerance k podobným vysunutím/vyosením násobně vyšší. Nedávno jsem otevřel case a koukám, SATA kabel je z konektoru na desce napůl vytažený a vyosený snad 30° od normální polohy. Tím kablem byl připojený disk s OS a neobjevoval se tam vůbec žádný problém - protože tam je max 10W.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 20:26:37

Kdyby radši udělali nějakou zalomenou variantu, aby ty konektory nečuměly ze skříně ven...nebo snad ostatní výrobci budou dost soudní na to, aby ty konektory nedávali kolmo na bok karty...
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 23:36:48
avatar
Jediný co mě zajímá je, že když si teď koupím nový atx 3.0 zdroj, tak chci, aby u příští generace byl konektor, který bude dotažený do konce bez toho, aby něco shořelo nebo se tavilo.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 939x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1358x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1113x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2035x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1122x
Komentářů: 1