NVIDIA kašle na hráče a produkuje záměrně odpadky. Omezení výkonu těžby na GPU je pohádka. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 20 únor 2021
altLepší než nic? Nebo je to pořád nic? NVIDIA jen omezila výkon, neznemožnila použití karty na těžbu.

 

 

 

 

Samozřejmě ne všechny firmy zabývající se prodejem herních grafických jsou tak hloupé jako ZOTAC, který veřejně oslavuje těžaře a jejích nákupy a sype sůl do ran svým nejvěrnějším zákazníkům, které po skončení téhle mánie bude zase potřebovat. A určitě se přitom bude snažit tvářit, jak vždycky stála při hráčích. Jak jsme vás informovali, NVIDIA se chce alespoň trochu tvářit, že proti těžařům bojuje, ačkoliv samozřejmě jsou dnes její nejdůležitější a největší zákazníci a nadbíhá jim, jak může, včetně přednostního prodeje velké části nových AMPERE grafik. Dokonce jim opět nabídne karty speciálně pro těžbu, který opět výrazně odčerpají už tak omezení zdroje a materiál pro výrobu herních grafik atd. Nicméně alespoň navenek se NVIDIA chce tvářit, že hráče neopustila. A tak oznámila, že upravila nadcházející RTX 3060 grafiky tak, aby měly zhruba o polovinu nižší těžební výkon (Hash Rate) než normálně mít mají. Zní to skvěle co? Bohužel realita je trochu jinde …

  • Omezení je umělé a softwarově

                                   – je vázáno na BIOSu karet. Ale není univerzální!

Existuje již ověřený test, jak to v praxi bude u RTX 3060 fungovat. Jedná se o umělé SW omezení, kdy pokud je detekován určitý algoritmus, snižuje se výkon karty. V testu je vidět, že RTX 3060 má 41,5 MH/s, ale jakmile je detekován algoritmus pro těžbu Etheria, po několika sekundách spadne výkon na 36 MH/s a za dalších pár sekund se sníží až na 25 MH/s a tam zůstane. Takže tenhle „těžební omezovač rychlosti“ funguje. NV toho dosáhla jednak úpravou BIOSu ale hlavně úpravou ovladačů. Což znamená že pro již dodané RTX 3000 karty se nic změnit nemůže. Zatímco s ovladači si lze pohrát a upravené ovladače těžaři používají běžně, s těmi BIOSy to tak snadné nebude. NVIDIA od TURING série grafik používá kryptování a modifikace BIOSu je tak prakticky nemožná. Takže to je dobrá zpráva. A teď ta špatná.

NVIDIA tímhle krokem neudělala RTX 3060 pro těžbu nepoužitelnou natož nezajímavou! Jen méně výhodou, což ale velko-těžaře určitě nezastaví. Prostě jich jen koupí víc = NVIDIA víc prodá, karty budou ještě dražší a méně dostupné. Pokud by NVIDIA chtěla vážně udělat herní kartu pro těžaře nezajímavou, snížila by její výkon ne z 42 na 25 MH/s, ale na hodnotu blízko 0 MH/s. To ale neudělala, protože NVIDA ve skutečnosti nechce udělat tu kartu pro těžaře úplně nezajímavou, jelikož ví že v současné napjaté situace s omezenou výrobou potřebuje, aby těžaři kupovali všechno. Důkazem toho je, že celé tohle omezení výkonu funguje jen pro jeden algoritmus ETH. Ostatní algoritmy stále fungují s plným výkonem, takže těžaři prostě použití RTX 3060 na jiné algoritmy bez omezení. V celkovém hledisku tak tenhle tah, pokud tedy zůstane NVIDIA jen u tohoto jediného malého omezení jednoho algoritmu (a vše tomu napovídá, protože karty za pár dní vyjdou v téhle podobě, dodatečná úprava tak bude nemožná), je skutečně jen PR divadélko, kterým se snaží NVIDIA zapůsobit na hráče, kteří uvěří tomu, že NVIDIA skutečně bojuje za ně proti těžařům a za dobrou věc. Bohužel realita je úplně opačná.

Mimochodem spekuluje se o tom, že NVIDIA tohle PR divadlo udělá pro všechny i již vydané karty. Nově dodávané kusy RTX 3000 karet budou prý mít jiná ID, tedy odlišné BIOS s tímhle omezením pro ETH. Současně také umožní výrobcům karet je nacenit na výrazně vyšší ceny jako „nové produkty“, odpovídající současné situaci, kdy původní doporučené ceny původních verzí RTX 3000 samozřejmě nikde nikdo nedodržuje. Je to zatím spekulace, ale je to velmi reálné. Slyšel jsem od několika výrobců, že určité edice už ani nedodávají, ale že chystají „nové“.

  • Nápad je to dobrý, ale výrobci GPU

                                               nemají zájem těžaře skutečně omezovat!

Někteří určitě zase budou vyskakovat, jak je DDWorld proti NVIDIA a podobné hloupé subjektivní řeči, aniž by se zamysleli nad tím, proč skutečně lidi NVIDIA kritizují. Na rovinu ale říkám, psal bych úplně stejně, pokud by se stejnou věcí stejným stylem přišlo AMD a dělalo kolem toho vlny jaké dělá NV. Je mě úplně jedno, jaká z těchto firem to prostě je, protože tímhle stylem, jak to NVIDIA udělala, je to spíše vymyšleno tak, aby hráči, kteří tomu nerozumí, tleskali nadšením, jak to ti těžaři dostali sežrat, a ti těžaři, kteří tomu rozumí se za jejich zády plácali s NVIDIA a výrobci grafik do kolem, jak jsou ti hráči hloupí, že na tohle skočí. A důvod, proč je tenhle článek o NVIDIA je, že ona ohlásila „omezení výkonu“ u RTX 3060 a současně oznámila těžební grafiky, takže situaci pro hráče výrazně zhoršila. Proto je článek o NVIDIA. A fakt že nejsem jediný, kdo má na věc podobný názor, dokládá tohle video. Doporučuji, kouká se na věc ještě z dalšího úhlu pohledu, budoucích bazarových karet aneb jak si NVIDIA svým krokem doslova vytírá zadek svými zákazníky z řad hráčů i těžařů:

  • Můj názor na současné digitální měny je jasný:

Digitální měny jsou určitě budoucnost, ale ne ty současné. Nemám nic proti blockchainu a digitálním měnám samotným, ať si klidně existují. Ovšem co je naprosto nepřijatelné a zločinem proti přírodě i zdravému rozumu, to je současná „digitální těžba“. Obrovské množství zbytečně spálené energie a zničeného materiálu pro výrobu „těžebních komponent“ atd. V situaci, kdy svět řeší emise, oteplování, odpadky, nefungující recyklace a moře plné plastů, kdy výroba užitečných věcí zdražuje a nestíhá a věci na jedno použití jsou upřednostňovány před kvalitním opravitelným designem, tak firmy jako NVIDIA přímo podporují těžaře a vyrábí za cenu drancování zdrojů doslova a záměrně „odpadky“. Jednoúčelová karty, které slouží jen k nesmyslnému pálení energie. Kdyby NVIDIA a potažmo AMD a další nepodporovaly těžaře a blokovaly algoritmy pro těžbu a měly skutečně zájem o udržitelnou výrobu, tak speciálně NVIDIA neuvádí těžební grafiky a situace ještě nezhoršuje. NVIDIA jde ale jen a pouze o peníze! NVIDIA kašle na hráče, kašle na planetu, přírodu a zdravý rozum. NVIDIA drancuje zdroje výrobou nesmyslných jednoúčelových těžebních grafik a kašle na všechno. Jen když na tom vydělá. Pokud jste chtěli vědět co je NVIDIA zač a jak přemýšlí, tak teď to víte.

  • Digitální těžba je zločin proti zdravému rozumu,

                                                                           který NVIDIA podporuje

Nicméně aby to nebylo jen negativní. To, jak to NVIDIA částečně udělala, je způsob, jak by skutečně mohlo jít udělat, aby grafiky nebyly pro těžaře použitelné. Ale musel by to být skutečně zájem nejen ze strany NVIDIA (či AMD), ale i výrobců samotných grafických karet takhle omezit. Těch algoritmů, které se pro těžbu několika digitálních měn přes GPU používá, není zase tolik, aby se nedal ten BIOS + ovladače upravit pro všechny. A nemyslím snížit ten na oko výkon jen na polovinu, ale snížit ho k 0. Současně s tím by výrobci museli zajistit, že BIOS karty nejde modifikovat, což v současnosti je jen u NVIDIA (ke zlosti hráčů a overclockerů), není to u AMD grafik, ale pokud by to znamenalo, že ty karty nebudou pro těžaře atraktivní, byl bych nemodifikovatelný BIOS ochoten akceptovat. Jak jsem ale napsal, NVIDIA ty karty ve skutečnosti pro těžaře neudělala nepoužitelné, to zdaleka ne. Snížila výkon jen jediného algoritmu, což ji ale ani pro ten nedělá skutečně nepoužitelnou. Proč? Protože NVIDIA ani mnozí (ne všichni), nemají zájem těžaře omezovat, tím spíše, že těžaři se jim po všech stránkách vyplatí víc, než hráči. Ti byli důležití, když těžařská mánie nebyla, teď jsou hráči druhořadí zákazníci, protože prostě těžaři platí víc a spotřebovávají (plýtvají) více.

Každopádně pokud by firmy NVIDIA (a potažmo AMD i další) měly zájem věci řešit a nepodporovat plýtvání zdroji a nesmyslné pálení energií, tedy nepodporovat digitální těžbu, už by proti tomu dávno něco podnikly. A neuváděly na trh „jednoúčelové elektronické odpadky“ přímo pro těžaře a tím tak už složitou situaci ještě zhoršily. Úřady a vlády dávno měly zakročit a těžbu digitálních měn zakázat a vlastně zakázat všechny digitální měny, které podobným nehospodárným šíleným způsobem vznikají. Protože pokud mají mít digitální peníze budoucnost, tak musí přestat ničení zdrojů a planety na jejich „vznik“. Zajímalo by mě, jak bychom jako zákazníci měli proti NVIDIA a všem, kteří těžení podporují, zakročit? Zda má někdo nějaký proveditelný nápad? A hlavně kdy si myslíte, že se konečně k akci odhodlají odpovědné úřady a tohle zvěrstvo zatrhnou?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 02:13:13
avatar
Jako je to šílený a sere mě to maximálně, ... bohužel těm co nám tu na světě vládnou jde předně o peníze a pak dlouho dlouho nic, ... takový bordel jako že se grafické karty používají na uplný nesmysl a drancují se tím vzácné zdroje a planeta jim jsou u prdele. Myslím, že už v tom těžaři mají tolik peněz a tak moc se jim to vyplatí, že ten růst ceny kryptoměn jen tak neskončí a tudíž pokud nezakročí vlády a to se podle mě jen tak nestane, tak se situace nezlepší. Teď se na těžbu vužívá myslim energie jakou spotřebuje celá Argentina, což je masakr, tak možná až se bude spotřebovávat energie jako celá jižní Amerika tak s tím začnou něco dělat, ... to už tu bude nažraných krypto multimiliardářů dost na to, že už jim to snad ani vadit nebude a teprve pak bude šmitec. Tuhle situaci ale vidím ještě na dlouho. Je to hnus. Ostatně tenhle svět dnešní je absurdistán totální ve všem. Nedávno jsem se tu o tom rozepsal, nebudu znova. Nechápu prostě nic.
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 10:26:56

respektive vlády zasáhnou,až to začne limitovat ekonomiku, pro které nezbudou zdroje.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 21:54:50
avatar
většině politikům jde hlavně o peníze na 1. místě a to i když jde o zdraví jak je vidět např. v této reportáži o testech: Odkaz ( začíná v 14:30) kde se ukázalo že sme mohli mít české, přesnější testy než jsou antigenní, tedy PCR, které nejsou nějak zase tak nepříjemné na odběr a navíc mohli jsme je mít zadarmo ale to se asi někomu nehodilo
janekjankovatej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 04:37:48

Obě společnosti jsou na stejno AMD i NVIDIA - peníze nesmrdí ani jedné
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 11:47:18
avatar
AMD omezila vypocetni vykon uz v ramci architektury RDNA 2.0 zhruba na 1/3.. 6800XT ma tezebni vykon stejny jako mnohem levnejsi 5700XT a jeste k tomu potrebuje o 60% vic energie.. Proto nejsou 6800/6800XT mezi tezary oblibene a zkupuji v 90% jenom Nvidie
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 12:57:06
avatar
no to bych netvrdil, AMD a NVIDIA mají zjevně zcela jiný přístup k některým věcem, speciálně kolem miningu, nebo to AMD alespoň mnohem lépe tají a netváří se, že jako NV na obě strany a neoznamuje cílené vyrábění odpadků (mining karet) ...
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ale no tak 2021-02-21 17:00:07

Podívejte se na eshopy, kolik mají sestav s kartami AMD 6xxx a kolik RTX3xxx. Odpověď si naklikáte za pár sekund. Tak tu nelžete. A díky předem za ban.
Nvidia je teď momentálně pro hráče slušnější a alespoň se snaží něco dělat a otevřela téma, co se s tím dá možná dělat. Máte je za to chválit a ne dehonestovat.
Líto je mě herních studií, dohrál jsem starší hry a koukám po těch vydaných v roce 2020 a kašlu na to - mám totiž GTX 1660ti a nebudu se okrádat o grafický zážitek.
Holt počkám rok dva.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 17:50:10
avatar
slusnejsi? to je pokus o vtip ne? Jinak na Nemeckem Mindfacotry se prodalo minuly mesic zhruba 10tis RX 6800/6800XT a RTX 3000 bv podobne cene jenom o 20% vic.. Takze asi tak...
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - bohužel slušnější ano 2021-02-21 18:26:54

protože ty karty alespoň pro sestavy jsou, sice za ceny pro lidi s průměrným platem nepoužitelné, ale jsou.
AMD na hráče kašle ale úplně totálně.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 01:59:28
avatar
AMD kašle na hráče? A co ty miliony brzy desítky milionů nových XBOX a PS5? ty jsou vzduch a ty velké ZEN 2 + RDNA 2 čipy AMD se berou odkud?
Skeleton84 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 09:36:29

A odkdy je konzolista hráč? Konzolisté jsou gaučoví povaleči
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 02:00:41
avatar
jak to souvisí s tím, na co jsem se ptal? NVIDIA vyrábí odpadky, prokazatelně a není to jen můj názor .... možná by si to chtělo nejdříve zapřemýšlet o čem je vlastně řeč ...
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 21:46:22
avatar
AMD možná neprodává těžařům, ale podle mne preferuje výrobu CPU. Protože tam jsou větší marže. CPU jdou celkem sehnat, což by to mohlo potvrzovat. AMD by mohlo vyrábět víc GPU na úkor CPU, ale to by snížilo zisk. Takže o zisk jde až na prvním místě.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 22:29:09

AMD je hlavně procesorová společnost s bohatou tradicí. GPU ATi a její převzetí se dle mého muselo projevit v následujících letech jako takový bonus a ejhle AMD dokáže směle konkurovat i v této oblasti. Dle mého nelze přeskočit jen tak kořeny, ale vnímat bonus této akvizice. Ano CPU hraje PRIM u AMD, to ale neznamená, že se stejnou vervou neuchopí GPU divizi. Jsou prostě špičkou jak by se to mělo ubírat, pokud firma převezme celkem velké sousto a jak s ním naloží. Uměj to!
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 01:58:37
avatar
AMD musí dodávat obrovské množství čipů pro konzole a to má dobrou stránku věci, že ty neslouží těžařům ale hráčům, takže ne AMD by nemohlo vyrábět více GPU, protože prostě nemá víc kapacit .... nemůže omezit produkci CPU když už těch není ve všech třídách dost ...
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 11:04:57

Nejak to cele moc nesledujem .Este netazia aj na konzolach PS5 ci XBOX ?
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 11:43:03
avatar
Jenže na trh s CPU a GPU je svázán s odbytem i dalších komponent. A pokud nepujdou GPU a CPU k hráčům, klesne odbyt i těchto komponent. A to se výrobcům určitě líbit nebude. Nehledě na to, že s MB si kálí do hnízda i výrobci jako ASUS, MSI, ASrock a GB. Takže je na místě, aby tlačili na nVidii a AMD, aby situaci řešili.
A vůbec nejlepší řešení by bylo, aby se pobili ekoteroristi s těžaři. To by bylo uplně nejvíc.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 08:29:27

Já to mám naprosto u zadele. Už jsem na to rezignoval. V PC mám GTXku, s kterou si jakžtakž zahraju a to mi stačí. Plánoval jsem sice koupit 2x výkonnější, ale klidně počkám 1-2 roky. Až se budou vyprodávat jetý RTX 3060 po 4k5-5k a RTX 3050 za 3k5. A ta doba přijde, stejně tak, jako přišla doba, kdy se prodávaly olítaný z farem RX570/RX580/8G po 2k5. Vyčvachtaný fany mi nevadí, stejně mi to nedá a dřív nebo později přepastovávám a tuním (aftermarket chladiče).
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 11:06:52
avatar
Teď se začaly objevovat RX570/580 4GB, protože na těžbu Etherea už potřebujete více než 4GB, ale zmetci je prodávají nejméně kolem 5 tis. Na to, že jich teď bude hafo, tak se jim je nějak nechce prodávat za adekvátní ceny.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 15:46:39
avatar
lul.. tak to jsem hodně solidní, když jsem necelý měsíc zpět prodal týpkovi rx570 za 2000 + poštovné ;-) stála mě před rokem a půl 3500 ...
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 08:11:26
avatar
To já taky. V lednu jsem jednomu předělával PC a za 2500 jsem mu tam dal RX 570 4GB, kterou jsem před rokem koupil za 2600, a prakticky v PC běžela tak 14 dní, než jsem sehnal za 3700 RX 580 8GB Nitro+ Special Edition a liboval jsem si, jaký jsem neudělal dobrý kšeft.
rudi6 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 09:56:29
avatar
Problém je že všetkým ide ako už bolo spomínané v prvom rade o peniaze, o nič iné, maximalizovať zisky a žiadna morálka... všetko prepadlo chamtivosti a krásne je to vidieť na týchto veľkých spoločnostiach...

Len keby aspoň platy aj tak stúpali ako tieto ceny
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 08:40:08

ono z morálky se nenajíte a zaměstnance nezaplatíte.
Jediný co funguje je zisk v dlouhodobém výhledu, který se většinou za morálku zaměňuje.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 13:09:40

Z hlediska výrobce čipu i celých karet dává speciální těžební HW rozhodně smysl. Bude levnější na výrobu (prostor pro vyšší marži) a hlavně, když opadne těžební horečka, nezaplaví se trh použitými, levnými a stále relativně dost výkonnými kartami, které by mohli (hlavně cenou) konkurovat novým modelům.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 15:03:35

To je sice pravda, ale možnost pozdějšího sekundárního prodeje je věc, která "horníkům" hraje dost velkou roli v ekonomické rozvaze.
Pokud má takový "horník" možnost volby, zda za x peněz koupit takovej a makovej hash, který může za 2 roky střelit jako olítaný za x/3 peněz jako herní grafiky... a nebo za x krát 90% koupit to stejný jen s tím, že to pak může střelit tak leda maximálně na sběrný dvůr za 0 Kč nebo v Barku za 125 Kč/kg... tak můžete hádat, do čeho asi tak "horník" půjde...
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - horník 2021-02-21 18:25:12

na jiné skupině úplně jiný význam
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 19:22:45

To je právě ten problém, že Nvidia udělala nesmyslný tah, ale v rámci byznysu se to dá pochopit. Pokud má nastat změna, musí se změnit zákony. Tohle je jen etapa bez výsledku jak drancovat zdroje a dát možnost si vydělat s šikovným výhledem do budoucna - karty z druhé ruky nebudou tolik ovlivňovat řady nové generace karet až horečka opadne. Ale opět globální nastavení pravidel je to co je potřeba.
m4xp0w3r7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 09:41:20

Je to nesmysl. Nejdražší je chip a ten bude pořád stejný. Když vynechají konektory, tak o kolik to bude levnější? O 100kč? Teď se prodá všechno, ale každý si radši ten drobák připlatí za plnou kartu.
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 15:30:58

A co dela AMD? Ano produkuje herni karty ale stejne jako zelena to necha prodat tezarum. Opet hate na zelenou a cervena je dobra. A to jsem zastancem AMD
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 16:09:57
avatar
máte důkaz na to, že AMD prodává přímo těžařům (u NVIDIA jej máme)... nevím o tom, že by AMD prodávalo přímo těžařům ...

jinak ten hejt si nechte od cesty, předpokládám, že LINUS také hejtuje zelenou a jen červena je dobrá podle vás, když říká to samé co já?
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 16:30:11

Pan tym mal podla mna na mysli, ze rovnako ako nVidii aj AMD ide cisto o zisk a rovnako ani AMD karty nie su v obchodoch a keby chcu tak mozu obmedzit svoje karty na tazenie ale nedeje sa to tak. Je to cele chore a cakam ten den, ked konecne znova padnu kryptomeny tam kam patria. Je to proti cistemu rozumu aby sa mohli tazit s GPU!!!
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 17:43:38

Presne tak to bylo mysleno Vinnie.Slovo (primo) tezarum jsem vubec nepouzil. Myslim ze i DD to pochopil jen si to ohnul podle sebe.
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - důkaz? 2021-02-21 19:47:01

důkazem, že AMD karty nepřeprodává přímo minerům jsou sklady eshopů plné jejich karet, můžete si skladem vybrat kolik chcete, dodání ihned, lepší kusy 2-3 dny
Nebo to tak není?
Takže se výroba AMD karet úplně zastavila a nic není dodáváno na trh?
Něco na vašem tvrzení nedává smysl.
Prostě obě firmy podporují těžaře a jen jedna z nich zakročila, bohužel ne ta vámi oblíbená, tak vznikl tento hate článek.
Mám jednoduchý dotaz, pokud AMD nedodává minerům, tak kde se karty ztrácí.
Alza má skladem jen a pouze jeden počítač s kartou AMD RX6xxx a to za 100k.
Takže znovu, komu AMD karty dodává, když nejsou u prodejců s PC ani na volném trhu?
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 20:02:38

Jak ale zakročila? Dává to nejaký smysl? Mimo jejich byznys?
Ne situace je stále stejně špatná, jen Nvidia je víc byznysově akčnější. Jak jsem psal AMD je konzervativní a nechává prodej svých karet v klasickém stylu. To že je skupují ve velkém těžaři je vývoj dnešní situace. Musí se změnit něco víc a biosy ani ovladače, natož výroba karet na jedno použití tím zcela určitě není.
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - a odpověď nikde 2021-02-21 21:05:33

váš názor vůči mému příspěvku je irelevantní a mění téma jiným směrem. Asi naschvál, nevím, proč to děláte.
Ptal jsem se přímo a jasně.
Kde se ztrácí karty AMD, o kterých článek tvrdí, že je AMD nepřeprodává těžařům.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 21:21:19

Prodávají se na běžném "trhu" čti eshopu. To že jsou vyprodané neznamená, že je AMD schválně prodává těžařům, ale eshop čti "běžný trh" je dostupný široké veřejnosti. Proto ty výsledky "nedostupnosti". AMD nemá v evidenci přímý prodej těžařům, narozdíl od Nvidie.
Ale v podstatě je to jedno, problém je jinde
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 05:32:19

Nechapem, preco by obmedzenie cez BIOS nemalo stacit
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 02:04:16
avatar
máte nějaký důkaz kromě nepodložených domněnek a fabulací?

Jinak AMD vyrábí miliony GPU pro konzole ;) to není zanedbatelné ... a je jasným důkazem, že na hráče nekašle ...
gumojd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 09:26:44
avatar
A kde ty konzole jsou? Ja je mam objednany od prvniho dne predobjednavek na 2 eshopech a jeste sem nedostal ani jednu. Na nekterych eshopech uz pisi odhadovany termin dodani srpen.... Na to ze to mam od listopadu predobjednany, nebo dokonce od rijna, uz si to presne nepamatuju, tak by me zajimalo, kde ty miliony a miliony konzoli jsou....
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 15:17:34
avatar
Jak by se mohli nějaké GPU ztrácet, když je nevyrobí? :-O
Prostě výroba těch obřích GPU pro aktuální RDNA 2 karty, je nejméně zisková z toho co teď AMD dokáže dodávat na trh a tak vyrábí nejvíce CPU, pak APU pro konzole a až když zbyde místo na výrobních linkách, tak i nějaká ta GPU.
A vzhledem k extrémní poptávce to jednoduše končí tou téměř absolutní nedostupností pro nás koncáky...
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 17:51:15
avatar
AMD zacne prodavat opet referencky jenom na svym eshopu aby se dostalo na hrace.. budou zde jasne omezeni na pocet kusu na hlavu apod.. Nvidia naopak FE edice uz neprodava a prodava je naprimo do tezebnich dolů jak se provalilo na konci roku 2020 Obe firmy tak maji zcela opacny pristup..
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 15:18:56
avatar
Nějaký odkaz k tomuto tvrzení by nebyl? Obzvlášť kdyby to zavedli i pro EU, tak by si ale opravdu hodně šplhli!
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 18:49:57

Nvidia na nikoho nekašle, jen sleduje své zájmy a jak je u ní zvykem v první řadě jsou to peníze, byznys. Kdo by od nich čekal nějaké srdceryvné myšlení na hráče. AMD je naopak konzervativní, proto není v marketingu tak vidět. Problém jsou regulace, to zastřešení a nastavení pravidel. To musí přijít ze shora. S tím si žádná firma, ať už je jakéhokoli významu neporadí. Maximálně vymyslí, jak v tom prokličkovat a vydělat, ale řešení problému neleží na bedrech AMD ani Nvidia.
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - právě jsem vymontoval 3 roky s 2021-02-21 19:37:40

Kolik za ni asi dostanu, u tak 3 roky slabé karty to bude asi odvoz.
Nebo díky politice AMD a patažmo i NVIDIE ne?
m4xp0w3r7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - haha 2021-02-22 08:44:09

To brečení některých hráčů je fakt roztomilé.

Já se radši dívám, jak mi mojich 7 grafik vydělává a občas jednu vypnu a něco si zahraju.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 11:15:27

No jo esteze si to prifukovanie mining bublinye viete ospravedlnit pred vlastnym svedomim. To je tak "super" zarabat peniazebez pohnutia prstom len tym ze kupite hardware a nechate ho automaticky premienat elekrinu na teplo a spekulativnu virtualnu kryptomenu.
m4xp0w3r7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 08:04:30

nebreč, maminka ti koupí velblouda
gepir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 08:47:06

Rad bych tady napsal moji zkusenost. Aby to davalo smysl pro vsechny musim napsat par veci na vic. Pri prvni vlne narustu ceny bitcoinu asi pred 3mi lety jsem mel tezici RIG na ethereum, mel jsem 12karet ktere jeli nonstop. V te dobe byl prakticky podobny problem s kartami, staly hodne protoze jich byl nedostatek, na ruznych bazarech se zacali prodavat karty i o 100% draz nez jeji prodejni cena byla. Kdyz jsem to kupoval nebylo jeste omezeni na jednoho cloveka takze jsem mohl ve dvou objednavkach koupit tech 12 karet be problemu.
A ted se to opakuje, nastava prakticky stejna situace, i tenkrat nVidia mela vydat karty pro tezare aby nebrali karty hracum, take jsem nad tim premyslel avsak uz to tady padlo, je to pro tezare absolutne k nicemu, on se tech karet chce pak zbavit, chce je prodat a proto je nekoupi. Ale to mluvim o tezari ktery si che jen prividelat, pokud se budeme bavit o velkych farmach ktere zacali uz v te dobe vsude po svete, kdy byly haly dlouhe i 300m plne rigu. A tam jsou stovky karet takze nVidia na tom vydela absolutne moc. Ja si v te dobe natezil a pak karty prodal. Nechci se nikoho dotknout ale jak AMD tak i nVidia moc dobre vedi, ze tady je obrovsky potencial jak vydelat fakt hodne penez a na teto situaci se chteji prizivit dalsi jako jsou e-shopy, prekupnici a samozrejme i dealeri, a ty omezeni jedna karta na jednoho cloveka je k nicemu, vemte si kolik mate znamych kolem sebe ;-) Muzete tady nadavat na koho chcete jak na AMD tak i na nVidia, jim je to tak nejak jedno, stejne jak jim to bylo jedno v te prvni tezarske horecce.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - že by? 2021-02-22 09:43:27
avatar
Věřil bych tomu, že nVidia chce aby těžaři kupovali.
Nevěřím ale tomu, že by nVidia chtěla, aby těžaři posléze karty prodali na bazarovém trhu.
Nerozumín důvodu omezení pouze na polovinu, ale pokud by nechtěli těžaře odradit, pak mi nedává smysl, proč by se snažili uvést CMP edici.
Je v zájmu nVidie, prodat i vadne čipy, které nejsou vhodné pro plnohodnotné karty, ale pro potřeby těžby vyhovují.
Juras70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hráč + těžař 2021-02-22 12:07:37

Zkuste mi nějak logicky rozmluvit mou situaci:
Cca 10h denně vytížím grafárnu RTX 3080 hrama a prací v grafice. Cca 14h denně může těžit ethereum, po odečtení proudu za asi 3.000+ Kč měsíčně. Stála 25.500 na vánoce a je tichoučká, Aorus. Do vánoc si na sebe vydělá a koupím novou. Celý rok budu moct hrát ve 4K. Za mě spokojenost.
Argument, že přírodě škodí spotřebovaný proud za mining, ale neškodí proud za hry a reklamní grafiku je dopředu legrační, to ani nikdo nepiště.
Takže co je špatně?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 12:10:33
avatar
bez existence digitální těžby by nebylo potřeba tolik HW a GPU a zdaleka by tu nebyla taková spotřeba energie, protože mimo hraní her by ty karty jely na minimum ...

navíc pokud nechápeš, proč je digitální těžba současných digitálních měn prostě zločin proti zdravému rozumu a zbytečné ničení zdrojů, tak se nemáme o čem bavit ...
Juras70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 12:39:31

Takže bohužel žádný argument, škoda. Věřím, že jednou změníš názor, protože, to že ten komp žere tolik proudu se zdá ekologům jako zločin taky, když je to jen pro naši zábavu - hry.
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 14:02:35

Přesně tak, je jedno, jestli pálím energii na hře nebo těžbou. Výsledek je stejný, když to budu brát ultraekologicky. Vlastně ne, těžbou vydělám nějaký peníz, který pak zaplatí nějaký výdaj. U her se to tak často říci nedá. A jestli ta halda GK je v jedné budově u jednoho těžaře, nebo různě po světě u hráčů, energii stejně spotřebovává, materiál a práce je pro vývoj a výrobu také třeba. Takže na závěr s nějakou ekologií asi nepochodíme…
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 15:41:25
avatar
Čemu nerozumíš na číslech 2x více? V tvém případě jde "pouze" o 2x vyšší spotřebu. Průměrná doba užívání ke hraní ale bude méně než 8h. Tady už je to 3x více. S násobkem karet se pak násobí dále.
Juras70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 19:56:45

Abys to pochopil i ty.
Tvoje případné hraní na kompu strašně žere proud. Ty hodiny, co s panáčkem pobýháš po neexistujícím světě nikomu k ničemu není. je to jen pro tvou zábavu. Vyplácáváš proud jen pro sebe a jen pro tvou zábavu. Nikomu jinému tím neprospěješ, ani planetě, ani okolí.

Pokud si pro sebe těžím, aby se mi karta za 25 litrů do roka zaplatila a ten proud si platím, je to stejné. Je to jen pro mě a pro moje obohacení. Nikomu jinému tím neprospěju, ani planetě, ani okolí.

To neustálé brečení nad těžbou a zároveň zbůhdarma vypalácaná elektřina za hraní jsou nefér. Já aspoň přiznám, že hraju hodně a hodně mi to počítá.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 07:24:22
avatar
Tyhle sračky to je nejlepší prostě, ... že si hráč občas zahraje na JEDNÉ JEDINÉ kartě pro pobavení pár hodin denně či týdně, nebo měsíčně, se nedá s nesmyslnou 24 hodinovou nepřetržitou těžbou na 10, 20, 100 či tisíci grafikách jenom pro obohacení vůbec srovnávat, prostě nesrovnatelný, ... takže to co tu meleš jsou jenom naprostý hovna.
Juras70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 12:34:07

Jenez to meles ty, protoze v zapalu nervu spatne ctes :-)
Ja psal o jedne karte.
Farmy me nezajimaji, ja mam grafarnu jen jednu vis?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 13:28:07
avatar
A přesně proto nás zase nezajímáš ty.
Lidi co si koupí jednu kartu pro soukromé použití jsou nám u zadele! A to i když na ní mimo jiné i těží. Pochop už to konečně!

Jde o rigy a celé farmy kde jsou stovky a tisíce karet, které 24/7 nedělají nic jiného, než že nesmyslně pálí elektriku, ohrivají planetu a okrádají hráče o možnost používat herní grafiky ke hraní her.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 15:13:26
avatar
Ano, že se bavíš o jedné kartě mě nenapadlo a jak píše johny, tohle se tu fakt neřeší, o co jde snad chápeš. Spousta lidí totiž říká stejné věci co ty a přitom těží na spoustě karet a tudíž jejich argumenty o hráčích jsou opravdu jenom sračky.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 15:29:43
avatar
Proč by ti to měl někdo rozmlouvat? Pokud sis koupil svou jednu grafiku na práci a hry a mimochodem jí i necháváš těžit, když pro ní nemáš lepší využití, tak to ani zdaleka nejsi typ člověka, díky kterému by se položili elektrárny nebo ostatní hráči neměli možnost koupit si novou grafiku.

Sice bych radši viděl, kdybys tu grafiku zapojil do nějaké sítě, co například počítá výzkum nových léků, než abys pálil zbytečně elektriku za tenhle nesmysl digi měn, ale to je čistě jen můj soukromý názor a je naprosto OK, že to vidíš jinak.

Problém jsou lidi, co si staví rigy speciálně na těžbu, po desítkách skupují karty pro hráče a pálí tolik elektriky, že by to uživilo půlku města...
Juras70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 19:49:32

V práci se mi počítá BOINC, 6+6 jader, ale pracovní komp nemá kloudnou grafiku, zato je kvuli přístupu na dálku puštěny pořád. Proto BOINC, už leta, možná desetiletí :-)
rudi6 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ceny... 2021-02-22 13:24:58
avatar
Pár krát tu bolo spomínané že ťažba je zločin a pod.
Zločin je myslím minimálne to ak si niekto nastrelí ceny ako napr. tu:

https://www.prva.sk/graficke-karty/kk103.aspx

Pýtať za 3070 2000€? Kam sme sa to dostali...
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ad „nesmyslné plýtvání“ 2021-02-22 13:46:29

Společnosti se chovají přesně tak, jak se chová kapitalista, podnikatel. Snaží se vydělat co nejvíce peněz. A je jedno, kdo jim je dá. To je prostě obchod, trh. Plakat, že někdo skupuje GK na těžbu a na „chudáky“ hráče nezbude, je s prominutím blbost. Troufnu si říci, že zdaleka největšími zákazníky jsou právě těžaři. Koupí vše. Úplně vše. I to, co hráč či jiný uživatel ne. Tak proč omezovat? Úpravou BIOSu to těžařům ztížili. Kde je psáno, že pokud by výkon při těžbě snížili na takřka 0, nepostihlo by to výkon GK i jinak? A kde je psáno, že se někde nevyskytne algoritmus ve hře, který tohle také spustí? Nechme to prostě tak, smiřme se s tím. A z druhé strany – když vyšla 20 verze Geforce, kupovali hráči nebo čekali dále a nechali si 1060 atd? To už nebyli tak fajn zákazníci, kteří by firmu podrželi, že? Tak proč někoho zvýhodňovat? Prostě je to tržní hospodářství, tak se s tím smiřme a nezavádějme nějaké socialistické nároky, že „tomu ano a tomu ne“.
Zamyšlení – není hraní her také jen pálením zbytečné energie? Stejně tak kvůli hrám tolik materiálu a energie na výrobu GK, aby to běhalo? Sám také hraji, ale nadřazovat hraní nad těžbu? Ať si každý s GK dělá co chce, ne?
Juras70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 14:04:46

Presne. Sam to o kus dal pisu, krome toho ze hrani spali vic nez tezba, procak naplno, grafarma jeste o 50-100 W nahoru.
Uzitek z hrani z pohledu me zeny? zadny, aspon ze jsem doma :-D
Tezba? mesicne 3.000 :-)
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 19:52:29
avatar
Víc než těžba? Nebuď směšný!
Ukaž mi hráče, který bude hrát víc než pár hodin denně. I totální extrémista se bude mít problémy přiblížit osmi hodinám, kdežto těžba jede 24/7.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 19:59:13
avatar
A tobě přijde v pořádku, že se ty společnosti tak nemorálně chovají a jediný jejich zájem jsou peníze?
Každý samozřejmě chceme vydělávat peníze, ale otázka je, za jakou cenu. V tomto případě spíše kam až jsi ochotný morálně klesnout...

Dají se vydělávat peníze tím, že děláš něco dobrého pro lidi a oni ti za to platí. A pak se taky dají vydělávat peníze tím, že vymyslíš klamavou reklamu a produkt uděláš cíleně co největší šmejd, jen tak aby Ti to prošlo a nemohli tě vyloženě žalovat za podvod.
Bohužel na trhu existují firmy obou typů. A mě se z těch druhých chce blejt!
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 20:57:58
avatar
Tak ono kazdej kdo si poridi minimalne jeden rig, neni rozhodne zadnej chudak. Stejne tak profi scalperi.
Jsou to vesmes velmi dobre financne zajisteni lide, kteri vsak jak je u takovych zvykem, chteji jeste vic.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 13:10:17
avatar
To máš sice pravdu, ale jak to souvisí s tím co jsem psal?
Nebo se jen snažíš naznačit, že jsou to ještě více opovržení hodní jedinci než bych si myslel, protože to ani nedělají z nouze, ale naopak jsou to finančně dobře zajištění grázlové?
schali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - tezba 2021-02-22 14:52:47

Nebudte smutní. Ja si osobně myslím, že je 100% vina u vyrobců grafik. Mohli s tim pocitat, už při předchozí vlne to bylo podobny a spekulovalo se, ze budou jen grafiky pro hráče. No a co se stalo? Vůbec nic. Hráči na PC jdou z důvodu ziskovosti na druhou kolej. S tím je potřeba se smířit. Podívejte se jak dopadl Intel, tak dlouho nedělal nic až si Apple udelal svoje procesory, kterýma nahradí kompletní nabídku Intelu. To muselo v Intelu hodne zabolet, aspon teda u tech, kterým tam zbyla aspon pulka mozku. To proste jinak nelze vysvetlit, aby firma reagovala az v okamziku, kdy si jejich významný odberal vyvine vlastni procesor a zcela je vyškrtne z plánů. Kdyby to takto udelalo víc firem, tak polovina manazeru z intelu na hodinu letí.
Obavam se, ze pokud se nezmeni politika firem nvidia a amd, tak mame problem a to neni problém miningu, to je problém te politiky - snazsi a vyssi zisk, za cenu poskozeni herniho trhu na PC, zatim jim to za to stoji.
caleb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Za měsíc Tesla vydělala víc na 2021-02-22 15:46:33

takze tak : https://www.seznamzpravy.cz/clanek/za-mesic-tesla-vydelala-vic-na-bitcoinu-nez-na-prodeji-aut-za-cely-rok-143564
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 18:09:22
avatar
aneb důkaz jak jsou digitální měny s neexistující hodnotou naprostá hloupost, jak může mít něco, co neexistuje a vzniká z ničeho větší cenu a být více "finančně hodnotné" než reálný produkt a práce kolem?
m4xp0w3r7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 08:09:49

Možná by nebylo špatné si něco o tom nastudovat, než začnu veřejně o čemkoliv vypouštět moudra. Klasický Dunningův–Krugerův efekt
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 08:47:02

No stejně jako klasické peníze, které se tisknou, aniž by byly nějak podložené majetkem, zlatem atd. Ono „bankovky sú kryté zlatom“ už dávno není pravda. Čili v zásadě i klasické měny už jsou ve velké většině „virtuální“…
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-23 09:02:17

Celá ekonomika je vystavena na investici do něčeho, co reálně neexistuje.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 13:05:21
avatar
Až na to, že článek je čirá spekulace, páč se neví, jestli Tesla něco prodala...
Nicnéně pokud by se ukázalo, že Elon opravdu zvládl svou investicí vyhnat cenu nahoru a pak to ještě zvládl rychle prodat a vydělat na tom, tak by to jen byl další důkaz jaké svinstvo krypto je!
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Chernobylite vyšlo! Atmosférická survival střílečka. Jaká je?
Chernobylite vyšlo! Atmosférická survival střílečka. Jaká je?Pátek, 30 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1044x
Komentářů: 3
The Suicide Squad brzy na streamu a v kinech
The Suicide Squad brzy na streamu a v kinechČtvrtek, 29 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 407x
Komentářů: 0
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.Středa, 28 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1089x
Komentářů: 3
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?Středa, 28 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 700x
Komentářů: 11
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?Pátek, 23 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1749x
Komentářů: 9
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?Pátek, 23 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 938x
Komentářů: 5