NVIDIA má větší hodnotu než Rusko. Vydělala 22 miliard za Q4. A konečně mění ovládací panely! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 26 únor 2024
altSázka na AI se vyplatila. Herní grafiky tvoří zanedbatelnou část tržeb. Velká novinka na poli SW!

 

 

 

Začněme tou pro nás asi nejzajímavější informací. Po zhruba dvaceti letech NVIDIA vymění podobu ovladačů! Tedy přesněji, podobu ovládacího panelu, který i dnes vypadá skoro jako z Windows XP. Firma sice má už roky také aplikaci GeForce Experience, skrze kterou se stahují a instalují ovladače, nastavují profily her a upravují filtry (překrytí ve hrách a aplikacích), ale nemá prostě všechno. Mnozí také pochopitelně nesnáší fakt, že k používání GeForce Experience jste se museli registrovat, kdy NV tak sbírá pravděpodobně prodává vaše údaje dál ;). Každopádně peklo zamrzlo, protože NVIDIA představila zbrusu novou aplikaci, NVIDIA App. Ta podobně jako AMD a jeho Radeon Software, nejen moderně vypadá, ale hlavně má všechno v sobě. Tedy přesněji řečeno, bude mít. A zatím se do ní také už nemusíte registrovat, což je velký posun ze strany NV aplikací, i když je otázkou, zda se to nezmění.

V tuto chvíli jde však o rozdělaný produkt a jen betaverzi, takže zdaleka neobsahuje všechny funkce. Speciálně ještě nenahrazuje ty prehistorické ovládací panely. Nemá také některá nastavení displejů apod. V tuto chvíli částečně (případnou instalací na váš PC ale už zcela) nahrazuje zatím jen GeForce Experience, ovšem finální verze App by měla nahrazovat i ty ovládací panely a prostě být jednou aplikací pro všechno. V tuto chvíli sice můžete tenhle beta software vyzkoušet, ale zatím to vřele nedoporučuji.

I část funkcí z v současném GeForce Experience totiž chybí, i když na druhou stranu je tu i pár novinek, speciálně AI RTX HDR, které umožní používat v HDR obsah, který je v základu SDR. Každopádně ač v tuto chvíli nedoporučuji NVIDIA App instalovat a používat běžným uživatelům, plánu konečně vše sjednotit do jedné moderní aplikace, nelze než zatleskat. Doufejme, že dokončení té aplikace nebude trvat další dvě dekády :). Snad „ovladače a SW“ pro herní grafiky NVIDIA bude konečně na úrovni AMD v této oblasti, které se svým výborným Radeon Software zde má už nějakou dobu jasně navrch. Ano, i NVIDIA panely a Experience se dá používat, ovšem pokud trávíte testováním PC a grafik více času a jste nuceni často tyhle aplikace a vše obou firem používat, ten rozdíl v praxi mezi uživatelskou přívětivostí byl v poslední době už obrovský a nedal se schovat. Tak snad to NV dokončí v nějaké dohledné době. Minimálně peníze na programátory určitě má ;). A když jsme u toho ….

  • NVIDIA vydělala 22,1 miliardy dolarů za kvartál.

Ano, to není hospodářský výsledek největšího výrobce počítačových čipů na světě Intelu, který ve svých nejlepších dobách lehce překračoval 20 miliard za kvartál. Tohle je výsledek firmy NVIDIA, které stačilo prodat jen zlomek počtu čipů, které na trh vrhají Intel, AMD a mnozí další. Ano, za výsledkem stojí AI produkty, kdy si NVIDIA účtuje 30, 40 ale i více desítek tisíc dolarů za jediné také AI GPU. A tak řešení pro datová centra udělala za poslední kvartál 18,4 miliardy dolarů z těch 22,1 miliard celé firmy. Celkový čistý zisk dosáhl astronomických 12,8 miliard dolarů.

 Dařilo se i herní divizi, která také sice prodává dnes podstatně méně čipů a grafik než dříve, ovšem když dříve pozičně 300 dolarová grafika stojí nyní 500 - 700 dolarů a high endová 700 dolarová karta se prodává za 1600 dolarů, tak vám logicky na stejný příjem stačí prodat méně ;). Malý růst mají i další divize, jako auto. Ovšem celkově není překvapením, že NV se zcela soustředí na AI produkty a ostatní divize jdou do pozadí. Herní grafiky tak tvoří nejmenší část zisků firmy v celé její historii a dává smysl, že NVIDIA už se neoznačuje za grafickou firmu, ale AI společnost. Prakticky kdyby nedělala herní GPU, a neblokovala si tak část produkčních kapacit, mohla utržit z AI produktů ještě více a samozřejmě mít ještě větší čistý zisk, protože ten křemík místo několika set dolarů z jednoho herního GPU mohla prodat jako nějaké AI produkt za desítky tisíc dolarů. Pravda, NV v rozletu brzdí i další věcí, například kapacity HBM pamětí jsou na tento rok zcela vyprodané, kapacity pouzdření jsou také maximálně vytížené atd.

Ale podle NV to nevypadá, že by hlad a zájem o AI ustával, i když mnohé firmy začínají dost nahlas mluvit o bublině. Alespoň z pohledu businessu jako celku, je AI zatím pro všechny těžce prodělečný. S výjimkou právě firmy NV. Kde však poptávka vydrží, to je zájem například Čínské, russké a dalších vlád, kteří pracují na systémech totální kontroly, monitoringu, ovládání a trestání svých občanů. Současně bude stále velký zájem ze strany vojenského průmyslu, kdy AI poháněné stroje drony a systémy budou zásadní pro již zahájený světový konflikt, který se nepochybně v dalších letech rozroste, kdy AI systémy budou tvořit i hlavní údernou sílu v hybridních a dezinformačních válkách, které už naplno probíhají. NVIDIA tak vše masivně zásobuje potřebnou „AI“ municí, kdy bezmála polovinu prodejů AI udělala NVIDIA přímo v Číně, chystá se tam uvést další produkty a část jinde prodaných AI se „ztrácí“ v zemích, skrze které se následně dostávají AI produkty do Číny a dalších států, i když by dle embarga neměly. Ovšem to je problém i mnoha dalších produktů a zemí, kdy v raketách a zbraních které používá russko v ničení Ukrajiny, jsou hromady čipů a HW ze „západu“. Takže to opravdu není unikátní problém v případě těch AI produktů.

  • Tržní hodnota NVIDIA překonala „cenu Ruska“

Za celý účetní rok pak NVIDIA vydělala 60,9 miliard dolarů, samozřejmě absolutní rekord v historii firmy. Čistý zisk činil polovinu, tedy 29,8 miliard dolarů, kdy o maržích, které má NV na svých čipech, si můžou všichni ostatní nechat jen zdát. Hrubá marže je 72,7%!

Co je zajímavé, tak ačkoliv bez čipů NVIDIA by se dnešní svět úplně klidně obešel, kvalitní alternativy existují, a NV firma nemá žádné vlastní továrny, tedy fyzicky nemá prakticky nic, co by mělo nějakou velkou reálnou hodnotu, tak tržní hodnota celé firmy překonala 2 biliony dolarů! Má tak prý větší hodnotu než třeba celé Rusko (jeho HDP) a samozřejmě řada dalších zemí a jejich HDP, včetně například Kanady. Dokonce má prý větší hodnotu, než celý energetický sektor v rámci akciového indexu S&P 500, který zahrnuje 23 společností včetně megafirem jakp ExxonMobil a Chevron a dalších! Ještě před 2 lety přitom byl energetický sektor 5x hodnotnější než celá NV. Ano, sektor a firmy, bez kterých by se zhroutila celá naše současná společnost a svět jak ho známe by zachvátil absolutní chaos (a i produkty NV by bez něj byly vlastně k ničemu), tak celý sektor má dnes prý menší hodnotu, než jedna jediná firma, která nemá žádné vlastní továrny a své zisky z drtivé většiny generuje z výroby čipů pro pohon AI. Tady asi něco není tak úplně v pořádku ...

Každopádně pokud hlad po AI vydrží, NV bude v rekordních ziscích pokračovat. Zda bude pokračovat i v produkci herních grafik, je už otázkou. Vlastně jí ubírají zisky. Nicméně minimálně nadcházející generace RTX 5000 je ještě jistá. Ale tak nějak se začněte smiřovat, že budeme s láskou vzpomínat na dnešní časy, kdy NV chtěla za 128-bit grafiku jen 13 tisíc, za 256-bit mainstream jen 25 tisíc a za high end jen 50 tisíc. Něco mě říká, že RTX 5090 bude tak za 80+ tisíc, RTX 5080 tak za 40 tisíc a mainstreamová RTX 5070 se pod 20 tisíc nepodívá. Jedinou dobrou věcí je, že NVIDIA pravděpodobně speciálně v případě RTX 5090 půjde do naprostého extrému. „All-in“, bez ohledu na cenu, spotřebu apod. Takže technologicky a výkonem to bude velmi zajímavé. Ovšem na pořízení takové nové herní grafiky si budou muset mnozí sjednat leasing nebo skoro hypotéku.

Každopádně pokud chcete dobrou investiční radu, tak tou byl nákup akcií NVIDIA před 4 lety ;). NVIDIA a její akcionáři a investoři jsou v současnosti prakticky jediní na světě, kteří na AI šílenství a dost možná bublině, opravdu vydělávají. Intel a AMD jen blednou závistí a zjevně nezachytily ten nástup včas, byť AMD má slušnou šanci si také teď přihrát pár miliard. NVIDIA se už také nechala slyšet, že za svého největší konkurenta nepovažuje, intel, AMD apod, ale je jím pro ni Čínská národní firma HUAWEI, skrze kterou se Čínská vláda snaží o vlastní HW a SW. A NV se obává, že se jí to daří a časem tak přijde o velkou část klíčového trhu. Zatím ale NV pokles neočekává, i když těžko říci, co bude. Stejně jako těžba digitálních měn, i „AI farmy“ se nedají moc přesně odhadovat. Může jít o bublinu, která rychle splaskne až firmy, které všechen ten ultra drahý HW nakoupily zjistí, že bude trvat roky, než ho na těch "AI produktech" nějak (a pokud vůbec) zaplatí a další tedy nakupovat nebudou. Kdo ví …  

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
horst [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-27 19:58:16

tak rusko ma urcite veci hodnotu nez nVidia, ale jedine bez rusaku
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-28 08:25:07
avatar
přesně.. zvlášť ty části, kam russák nevkročil, čili zejména za Uralem.. všude krásná příroda, pro ně škoda...
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-27 20:09:18
avatar
"Tady asi něco není tak úplně v pořádku ..." to bohužel není a doufejme, že se tohle impérium zbortí dříve, než se z toho stane irl Arasaka ...
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-28 07:01:26
avatar
Porovnavat trznu hodnotu firmy s hodnotou krajiny, co sa ani vyjadrit neda ( a s hdp nema nic spolocne ), to je ako porovnavat piesok na plazi a mixer na cesto.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 449x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 789x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3039x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1341x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1207x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1