NVIDIA opět hází hráče přes palubu – žádné cenově zajímavé RTX 4000 grafiky nečekejte. Vše pro AI! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 20 květen 2023
altFirma zastavuje produkci některých RTX 4000 modelů a přesouvá kapacity produkce na AI produkty.

 

 

 

 

Pokud jste se těšili, že současný nízký zájem o grafické karty, speciálně o nové silně předražené RTX 4070/4080 a brzy i RTX 4060 sérii donutí NVIDIA ke slevám, tak vám říkám na rovinu, že to se nestane. NVIDIA žádné zásadní cenové úpravy svých modelů nechystá. A aby zamezila nějakému výraznému pádu cen, tak prostě zastaví výrobu RTX 4000 karet. Aktuálně například stojí výroba RTX 4070, kterých jsou na skladech hromady a prodeje jsou mnohonásobně menší, než je u této třídy obvyklé. Cena je zkrátka mizerná, ale NV žádné slevy k rozpohybování prodejů nechce. Musela by si sáhnout na své luxusní marže, a to nemá v plánu.

Nicméně o firmu se bát nemusíte. NVIDIA totiž měla opět štěstí a po těžařské mánii aktuálně vypukla a zuří AI mánie. Její výkonná GPU pro AI jdou na dračku. A zájem je takový, že firma musela už změnit plán výroby a omezí tak produkci RTX 4000 ve prospěch hlavně novějších N4 H100 a obecně profesionálních výpočetních řešení, na kterých samozřejmě vydělává mnohem více pokud jde o marže a zisk. NVIDIA tak opět hází hráče, jako své tradiční zákazníky rychle přes palubu a soustředí se na využití situace. Není to samozřejmě nic nečekaného. NVIDIA již delší dobu dává najevo, že ji hráči fakticky vůbec nezajímají, herní grafiky ji zajímají jen když není, co jiného vyrábět a prodávat a nejsou pro ni snad s výjimkou drahých RTX 4090, vůbec zajímavé finančně – speciálně s poměrně náročnými požadavky partnerů a zákazníků. Také se snaží, aby herní grafiky tvořily výrazně menší objem příjmů firmy a svůj zájem soustředí na výpočetní oblast už delší dobu. A zdá se, že se to vyplatilo.

Po těžařské mánii, která už je naštěstí ta tam a GPU se pro těžbu digitálních měn už prakticky nepoužívají, je tu nově rozdmýchaná AI mánie. Vývoj chatGPT a dalších AI nástrojů vyžaduje velký optimalizovaný výkon drahého HW a NVIDIA jej má. A není sama. Prudce zvýšený zájem o výkonná AI řešení a platformy hlásí i AMD a Intel. Nicméně NVIDIA je na to produktově nejlépe připravena a hodlá toho tedy využívat. A nemá dnes důvod se více snažit na poli herních grafik, když zájemci o výpočetní a AI HW jí trhají ruce. Bohužel tak kroky firmy jasně naznačují, že pokud jde o herní RTX 4000 grafiky, tak se jich za nějaké rozumné ceny nedočkáme. Současné nesmyslné částky, které stojí i ty modely, které mají být cenově příznivé, vydrží nadále. Celá RTX 4000 je jedním velkým zklamáním, kdy mezigenerační posun je s výjimkou RTX 4090 zanedbatelný. NVIDIA totiž prakticky prodává méně za více. Místo toho, aby třeba nástupce RTX 3060 Ti byla RTX 4060 Ti, tak to, co NVIDIA servíruje v nové generaci je nástupce RTX 3060 bez Ti, ovšem za cenu RTX 3070/3070 Ti. A tak je tomu u většiny RTX 4000 karet. NVIDIA dělá to, co známe od jiných firem, tedy vezme produkt, zmenší ho a prodává za stejnou nebo vyšší cenu a tváří se, že zákazník dostává pořád stejně dobrou hodnotu.

Jestli toho konkurence využije je otázkou, nicméně mnozí zákazníci svým chováním jasně naznačili v posledních letech, a naznačují i dnes, že jim ty vysoké ceny zase tak nevadí a stejně to nakupují. Rozhoduje totiž jen marketing a reklama, nikoliv jaký produkt je a fakta. A to nejsou dobré zprávy …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Imhotep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-23 13:14:18

Kdyz se podivu na aktualni nabidku na trhu, o jake konkurenci je rec? Akorat tak zbozne prani. AMD neni pro NV zadna konkurence. Nvidia by si mela AMD hyckat at se nemusi rozdelit na vic casti.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-23 14:19:13
avatar
NV se zaměřuje se na produkty, které zajistí největší zisk. Stejně jako AMD. Nemusí se nám to líbit, ale je to pochopitelné.
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - není se čemu divit 2023-05-23 18:50:01

AMD pořádnoukartu za příznivý peníz s dobrými provozními vlastnostmi neumí vyrobit a tak toho NVIDIA zneužívá.
Nehledě na to, že řada rtx 30xx je prostě dostatečně výkonná a komu nestačí, tak koupí výběhové AMD, které NVIDIA překoná.
A nebo musí vědci vymyslet, jak lidem zbystřit oči, aby nezapínali DLSS3. Takto lidi s běžným zrakem po zapnutí DLSS3 nepotřebují výkonnější karty.
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nVidia 2023-05-25 11:21:32

Světe div se, komerční firma se orientuje na zboží a výrobu, která ji přinese větší zisky a výdělky. To je mi novota…
Když je ta nVidia tak zlá k minoritě uživatelů/hráčů (přiznejme si, že z hráčů opravdu nezbohatne), pak nastává klasická otázka – proč tedy AMD nechytne příležitost za pačesy a nezahltí trh příznivými GK – jak výkonem, tak cenou – a neuspokojí primárně hráče? Měla dost času, aby se sama postarala o kapacitu výroby a logistiku, ne? Za tu dobu, co poslouchám (nejen zde) pláč nad tím, jak nVidia okupuje výrobní kapacity a chudák AMD nemá kde vyrobit více, už dávno mohla mít koupený či postavený vlastní závod.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-25 12:39:49
avatar
to ale nikdo nekritizuje, kritizujeme přístup k hráčům s produkty které má ...

nemohla mít postavený vlastní závod, to dnes stojí desítky miliard dolarů a tolik nevyděláš na herních grafikách
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :-) 2023-05-29 14:00:42

Čili odpodvěď známe a jen „mlátíme prázdnou slámu“. Protože ani jeden z výrobců prostě nemá primárně zaměřené portfolio na GK pro hráče. Na tom prostě nemá požadovaný zisk. Takže proč věnovat pozornost minoritě, z hlediska uživatelů/hráčů, něčemu, co nám zisk generovat nebude, resp. nebude takový, aby utáhl celou firmu. Mimo jiné je to i o poptávce a nabídce. A když jsou uživatelé ochotni kupovat i za ty přemrštěné ceny jak u nVidia tak i u AMD (víme všichni, že prostě ceny jsou v pořádku), tak to prostě nabízí za tyto ceny. A „kšefty se hejbou“. Stejně tak můžu plakat, proč nedělají osobní auta s klasickým 4válci a atmosférou, když mě by se tohle zrovna líbilo, proč ruší Ford Focus i Fiestu. Prostě proto, že na jiných, větších modelech a elektrických modelech bude a má větší marži na jedno voze. A lidé zase platí, i když by chtěli třeba něco jiného. Ale nic jiného už nebude a není…
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 981x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1017x
Komentářů: 2
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1093x
Komentářů: 0
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1846x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1697x
Komentářů: 10
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1518x
Komentářů: 1