NVIDIA oslabuje. Oslabovat by měla i nadále. Trh s grafikami se postupně uzdravuje. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sunday, 17 November 2019
altVysoké ceny zůstanou, NVIDIA se soustředí na vysoké marže. Příjmy a zisky jsou ale nižší.

 

 

 

 

Intel i AMD již své hospodářské výsledky a výhledy ohlásily. Obě firmy přitom dosáhly v mnoha směrech rekordů a velmi vysokých příjmů i zisků, kdy těží z velkého zájmu o PC a HPC systémy po celém světě. Dalo se tedy očekávat, že NVIDIA ohlásí rovněž nějaký ten rekord. Ale to se nestalo.

NVIDIA ohlásila jen solidní kvartál. Více než slušných 3 miliardy dolarů příjmů a stále vynikajících 899 milionů zisk. Jenže tyhle výsledky maskují některé problémy, se kterými se firma začíná potýkat. A to je nástup a návrat konkurence, na což NVIDIA není připravena. Navíc zatímco Intel i AMD hlásí výrazná meziroční zlepšení na silném a zdravém trhu, NVIDIA za svými výsledky zaostává.

Proti loňskému roku jsou totiž příjmy o 5% nižší, zisk dokonce o 27%. A to firma navíc zvýšila o 15% své výdaje. Jediným dobrým ukazatelem (pro investory) je růst marží ze 60 na velmi vysokých 64%, což vypovídá o tom, za jaké ceny nám NVIDIA prodává grafiky. To vše v tradičně nejsilnějším kvartálu celého roku. Výsledy do dalších už nejsou tak optimistické.

Prodeje grafik s logem NVIDIA celkově klesají, což si firma kompenzuje vyššími cenami a hlavně maržemi. Celkové příjmy tedy klesly méně, klesl ale celkový zisk a NVIDIA musí i více investovat, aby těch prodejů dosáhla. Prodeje nové generace TURING jsou horší, než se očekávalo. NVIDIA navíc klesá proti loňskému roku prakticky ve všech segmentech. V OEM spadla ze 148 na 143 milionů příjmů, v Automobilovém průmyslu spadla ze 172 na 162 milion, v datacentrech ze 792 na 726 milionů a v hlavní oblasti, tedy herních GPU (spotřební GPU) spadla z 1,764 miliardy na 1,659 miliardy. Jediný růst byl v oblasti profesionální modelovacích karet, kde stoupla z 305 na 324 milionů, což ale nic nevykompenzuje.

  • NVIDIA spoléhá hlavně na klasické grafické karty pro PC

Problémem firmy z dlouhodobého hlediska je fakt, že většinu svých příjmů má z klasických GPU, což už sama dávno plánovala jinak (kdysi třeba tvrdila, že polovinu příjmů společnosti bude tvořit TEGRA platforma. Jak to dopadlo, všichni víme). Ke všemu tohle byl prakticky poslední kvartál, kde NVIDIA dominovala nabídkou GPU nad konkurencí čistě jen proto, že AMD žádnou v klíčových segmentech trhu neměla. Přesto NVIDIA dokázala oslabit. Nejvíce v mobilním segmentu, částečně i v desktopu a datacentrech. AMD přitom nabízí jediné své novinky v podobě Radeon RX 5700 série grafik právě zatím jen v desktopu, což je velmi malá část trhu, takže až tak moc tyhle karty ovlivnit nemohly (tím spíše že se bavíme o vyšším cenovém, a tedy z hlediska prodejů okrajovém segmentu). Na rozdíl od AMD má NVIDIA dokonce kompletní už i refreshovanou zbrusu novou sérii grafik na trhu, což příjmy a prodeje moc nezlepšilo. Oslabování NVIDIA v mobilním trhu je pak stálé a bude pokračovat. Přes fakt, že AMD neprodávalo v minulém kvartále žádnou novou mobilní grafiku z nové NAVI generace! Na oslabování pozic NVIDIE stačí jen to, že roste podíl procesorů AMD v mobilním sféře, a ty jsou vybaveny vždy integrovanou grafikou, která bez potíží nahradí levné neintegrované grafiky NVIDIA, které se dosud montovaly v obrovských počtech kvůli nemožným integrovaným Intel grafikám v jeho CPU do Intel notebooků. Navíc i Intel posílil se svou novou generací iGPU. NVIDIA není schopna konkurovat tomu, že AMD (a brzy i Intel) nabízí pro většinu běžných uživatelů stále více bez potíží použitelné a zcela dostatečně výkonná integrovaná GPU a jejich podíl tak bude jen dále narůstat. A úměrně tomu bude klesat podíl NVIDIA a prodeje jejího klasického low endu, který ale tvoří většinu „herních grafik“ které NVIDIA na trh dodává.

Klid a pohoda daná bezkonkurenčním prostředím ale končí. Probíhající kvartál bude první, do kterého promluví výrazně zbrusu nová generace GPU od AMD (RX 5500), která míří ve velkém do OEM, mobilních PC, desktopů atd. Následovaná bude novou generací procesorů AMD s ještě výkonnějším integrovanými GPU, které vyvinout ještě větší tlak na Intel a klasické konstrukce notebooků s levnými neintegrovanými GPU, které se stanou zbytečnými. AMD pak plánuje v průběhu roku 2020 dostat na trh také high endové NAVI, novou generaci HPC řešení (nástupce VEGA) a vůbec zkompletovat celou nabídku GPU ve všech segmentech o 7nm NAVI/NAVI 2 řešení. To znamená zásadní změny pro celý grafický trh, protože AMD z mnoha segmentů muselo vycouvat nebo zkrátka nemělo co nabídnout poslední roky. NVIDIA tak měla prostě volno, a prodeje, příjmy a zisky tomu odpovídaly. Včetně samozřejmě cen GPU. Konkurence se ale vrací a už jen to, že AMD něco nabídne bude znamenat, že NVIDIA prostě bude postupně klesat.

Pozvolný návrat AMD je ale je jedna z věcí, kterou bude muset NVIDIA řešit. Oslabování platformy Intel je také určitý problém, protože samozřejmě NVIDIA je často párovaná s Intelem. Nicméně na obzoru je nástup Intelu a jeho vlastních samostantých grafik, což může společnost NVIDIA připravit o velkou část příjmů z herních GPU a významnou část příjmů z HPC segmentu. Vzhledem k tomu, že NV nebude moci nabídnout vlastní platformu jako AMD s Intelem, musí hledat příjmy jinde. A to se jí přes velkohubá prohlášení nedaří. Hrubě se nedaří TEGRA platformě a automobilovému podnikání, které místo růstu citelně oslabují a na žádný průlom to nikde nevypadá. NVIDIA má tak před sebou 2 roky na to, aby se připravila na pozvolný nástup Intelu na pole GPU, který má zásadní zájem jí ze své platformy vystrnadit. Očekávám, že v průběhu roku 2020 bude NVIDIA dále ztrácet podíl vůči AMD, ale bude to hodně pozvolné, kdy nezáleží na tom, co ukáže/neukáže sama NVIDIA, ale jak rychle bude uvádět AMD na trh své 7nm produkty, které v průběhu roku 2019 dokončila. AMD má samozřejmě co napravovat a potřebujeme, aby se opět srovnala a měli jsme kompletní nabídku Radeon grafik ve všech segmentech. To by molo konečně opět vyvinout tlak na NVIDIA a ceny jejích karet, které firma drží vysoko a nemá zájem je snižovat. Mnoha zákazníkům to zatím nevadí, například jednoznačně výhodnější Radeon RX 5700 série poráží cenově konkurenční RTX modely ve všech ohledech, ale NVIDIA jich stále prodává víc. Na druhou stranu, procesorový trh je v tomhle ještě extrémnější, Intel stále prodává mnohem více procesorů než AMD, přitom prakticky všude AMD nabízí výrazně vyšší výkon, lepší ceny a lepší efektivitu. Zkrátka není to zdaleka jen o produktech, prakticky vzato produkty hrají až poslední roli …

  • Nižší podíl NVIDIA je v zájmu trhu a zákazníků ...

O NVIDIA se tak zatím bát nikdo nemusíte. Zatím se nic neděje, udržuje záměrně vysoké marže a ceny, něco jako Intel u svých procesorů, což znamená, že zatím necítí tlak AMD a zákazníků, aby s tím musela něco dělat. Pokud NVIDIA začne zlevňovat, pak budeme moci říci, že má zjevně problém. Stále těží z velice nestandardní situace na grafickém trhu díky problémům AMD, které ale končí. Jak vypadá trh bez konkurence a nabídky, jsme viděli zejména v letech 2017-2018 a už určitě nechceme!

Ta současná pozice NV samozřejmě je dlouhodobě neudržitelná a není/nebyla dána tím, že by NV měla automaticky nejlepší produkty na trhu. Byla dána tím, že NV měla jediná produkty na trhu, zatímco AMD grafická divize řešila svou vlastní existenci. Rok 2020 už bude jiný. AMD je zpět, pomalu ale jistě. A není tedy otázka, jestli NVIDIA bude dále oslabovat a jestli o část trhu přijde, ale o kolik to bude. Osobně bych se ale nutně neradoval, že ceny grafik budou nějak výrazně lepší. Výrobní náklady stále rostou, a pokud AMD udělá nějaké super výkonné GPU, postavené na super drahém větším 7nm čipu a superdrahých HBM, tak si za ně bude muset naúčtovat odpovídající peníze. Nutno říci, že marže AMD je stále jen kolem 44%, zatímco Intel má 60% a NV dokonce 64%. Takže to bude v každém případě to bude ještě zajímavé.

Nečekal bych ale nějak překotný vývoj. Pokud bude podíl zhruba 40-45% vs 60-55% na konci příštího roku celkově (nejen v PC desktopu) mezi AMD a NV, budu to považovat za dobrý výsledek a dobrý směr vývoje trhu jako celku. Pokud se to bude blížit 50%, bude to senzace a přesně to, co potřebujeme. Právě co nejvyrovnanější situace je ideálním stavem. Kdy přesně ovšem NVIDIA vyrukuje se skutečně zajímavými GPU novinkami, zůstává v rovině spekulací. Největší optimisté očekávají 7nm NVIDIA grafiky v polovině 2020, realisté to vidí spíše na přelom 2020/2021, pesimisté až v roce 2021 …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-18 07:26:34
avatar
No jen bych chtěl autora upozornit na jednu vcelku zásadní věc. V tomto roce podobné výsledky hlásí vělká část firem a je jedno v jakém je odvětví a to včetně leaderů daného odvětcí např. Mercedes. Většina se totiž začíná potýkat s nedostatkem poptávky a větší propad jen zamaskovali tím, že pokryly i zakázky na několik měsíců dopředu, problém je že teď už je to úplně suché a měsíce od nového roku teprov ukáží jak moc se zisky dovedou propadnout.
TomD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-18 20:14:50

Naprosty souhlas. Trh se aktualne nachazi ve stavu klesajici poptavky a preplnenych skladu s vyjimkou snad jen AMD 3900x . V teto situaci bych pokles ocekaval.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-18 11:21:18

Nvidiu by som nepodcenoval, keď dokaže s 16nm procesom bez problemov držať krok vykonom i spotrebou a to ma proti sebe 7nm proces. To nieje intel ktory zamrzol pred 10 rokmi.
Nvidia momentalne dopredava svoje stare 16nm čipi za šialene ceny so šialenou maržou, sen každeho obchodnika, najblišia konkurencia od AMD je 5800 na ktoru sa ako vždy velmi dobre pripravi.
Ja som zvedavi akou cestou sa Nvidia vyda, buď cestou 1660Ti ale nie s 1500 jadrami ale s niečim 5000+ či ta horšia cesta samostatnych RTX jadier čo je riadna ptakovina.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuMonday, 06 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5363x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Sunday, 05 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 974x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Saturday, 04 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1799x
Komentářů: 15
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Thursday, 02 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2887x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmWednesday, 01 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 864x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Monday, 29 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1204x
Komentářů: 2