NVIDIA prý vydá GTX 2080 „VOLTA“ s HBM2 v Q3! Výkon GTX 1080Ti s lepší spotřebou? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 21 duben 2017
altPtáte se, kde je AMD RX VEGA? Tam, kde její konkurence NVIDIA VOLTA ;). Na cestě!

 

 

 

 

Asi víte, že výrobci grafik NVIDIA a AMD před pár lety museli hodit své plány grafických generací a karet do koše a museli se přizpůsobit tomu, co nabízelo TSMC za výrobní proces. Po zrušení 20nm si museli všichni vystačit s 28nm delší čas, což vedlo v podstatě k improvizacím s architekturami. Do toho se situace dobře nevyvíjela ani na poli pamětí, kdy se pro nové generace grafik plánoval nástupce GDDR5 (jež už neměly kam dál se vyvíjet), ale jaksi žádný nebyl k dispozici a vývoj se protahoval. Stávající architektury na trhu musely vydržet déle, oba výrobci už museli navíc připravit „mezigenerační“ produkty pro konečně novou nastupující 16nm (a dokonce 14nm) výrobu a tak dále. Výsledkem jsou tedy současné grafické karty, které podle původních plánů vlastně neměly ve stávající podobě vůbec existovat. Jenže to bychom jinak na trhu nejspíše neměli nic ;).

Konkrétně u NVIDIA měl být MAXWELL trochu jiný, než jaký byl, a hlavně vůbec neměl existovat jeho REFRESH, tedy současný PASCAL (GTX 1000 série). Což je vlastně pořád MAXWELL na steroidech a s využitím lepších paměťových technologií GDDR5X, kdy NV už alespoň u TOP jádra P100 zkouší i ty vrstvené paměti, se kterými už teď měla být na trhu VOLTA generace. Právě VOLTA měla MAXWELL původně přímo nahradit někdy na přelomu 2016/2017 (tedy už měla být na trhu). Jenže NVIDIA už VOLTA architekturu postavila právě na využití nových vrstvených pamětí, kdy původně chtěla použít řešení HMC od MICRONu. Ale to se nepodařilo nikdy přivést ke zdárnému konci vývoje, natož do výroby. Takže NVIDIA neměla důležitý komponent a získala jej, trochu paradoxně, od AMD, které spolu s HYNIX přišlo s vrstvenými HBM paměťmi. A NVIDIA je poprvé použila u HPC výpočetní karty P100 a tedy VOLTA musela trochu upravit pro HBM. Nicméně protože k obojímu už má přístup minimálně více než rok, NVIDIA tedy už musí mít architekturu dávno hotovou a čipy už testovat. Současně s aktuálním nástupem již vyzkoušených HBM pamětí do běžné výroby má tedy vše potřebné, pro vlastní výrobu karet. Prvním grafickým řešením pro běžné počítače s HBM byla taktéž „improvizovaná“ grafická generace AMD FURY s čipy FIJI, díky kterému ale byl celý koncept HBM úspěšně vyzkoušet a dotažen do současné podoby již sériových „HBM2“. AMD si tedy připsalo s velkým náskokem první nasazení vrstvených čipů. A s novou AMD RX VEGA bude první i s HBM2 na běžném trhu. Mimochodem VEGA byla vždy plánovaná jako přímá konkurence VOLTA architektury a grafické generace ;).  

Zbývá otázka výrobního procesu. Tady NVIDIA trochu bojuje s TSMC, které také několikrát změnilo sliby a plány. Po zrušení 20nm, a čekání na současný 16nm, měl být pro příští rok dostupný už 10nm proces. Ale ten nebude, místo něj bude jen mírně vylepšený stávající 16nm proces označený „pro přehlednost“ jako 12nm. A právě ten má údajně NVIDIA pro novou generaci používat. Víceméně nyní prý jde o jeho výtěžnost a cenu čipů. 12nm má nabízet zhruba 15-25% zlepšení efektivity vůči 16nm, což je samozřejmě zajímavé – ale za vyšší cenu. Spolu s využitím HBM pamětí i u herních grafik, kdy samozřejmě architektura VOLTA je na to plně připravena. Bohužel o dalších věcech kolem této architektury nevíme zatím nic. Ani jak výrazně se změnily výpočetní jednotky (předpokládáme minimálně zlepšení v oblasti využití výpočetního výkonu pod DirectX 12/VULKAN atd.).  

Každopádně aktuálně zvěsti hovoří o tom, že NVIDIA chce „uspíšit“, či spíše zkrátit zpoždění, nástupu VOLTA grafické generace, tedy „GTX 2080“ apod. na trh. Údajně ji místo až začátku příštího roku, chce dostat na trh ještě letos na přelomu Q3/Q4. A protože já sám mám z více zdrojů potvrzeno, že NVIDIA už dokončuje novou výkonnou grafiku, která už prý není PASCAL, tak tomu docela věřím. Ostatně jak jsem uvedl, VOLTA měla být už na trhu. A totéž se dá říci o její přímé konkurenci, což není nic jiného než AMD RX VEGA. Obě architektury jsou postavené na využití vrstvených pamětí a všeho co s tím souvisí. O VEGA toho víme o něco více a myslím že NVIDIA kráčí velmi podobným směrem a nebude o moc jiná.

Současně se dá říci, že pokud se ptáte, kde je AMD a její RX VEGA, úplně stejnou otázku máte mít na NVIDIA s její VOLTA. RX VEGA je a vždy byla konkurencí VOLTA architektury, nikoliv současného MAXWELL-PASCAL. Což nás přivádí k otázce, co přinesou a proč NVIDIA tedy vlastně jen pár měsíců před VOLTA vydává lehce na pamětech zrychlené GTX 1080 a také přeznačený TITAN X =GTX 1080Ti a plnotučný TITAN Xp? Že nejspíše ví o RX VEGA a jejím výkonu něco více než víme a VOLTA tedy potřebuje? Samozřejmě je tu i prozaičtější důvod, NVIDIA padají prodeje … přesněji řečeno, díky absenci AMD ve vyšším segmentu a absenci marketingu AMD jinde, měla NVIDIA poslední 2-3 kvartály naprosto úžasné prodeje a zisky. Jenže zatímco na růst si rychle zvyknete, naopak to jde těžko. Zejména pro firmy, které „žijí z kvartálu na kvartál“ a křivky růstu jsou všechno. Ano, samozřejmě s tím, že AMD má už nyní jasně o něco lepší mainstreamové grafiky a podařilo se mu s RYZEN procesory se opět dostat do podvědomí (a hlavně počítačů) zákazníků a hlavně tím, že se chystá návrat AMD do vyššího segmentu, NVIDIA logicky přijde o tu část trhu, který pouhou absencí AMD získalo. Kromě toho tlak AMD díky konkurenceschopným CPU bude narůstat, protože platforma AMD+AMD jako celek dává samozřejmě větší smysl, než kombinace AMD CPU s NV grafikou ;). Do toho VEGA vypadá i velmi schopně jako výpočetní řešení atd. Zkrátka NVIDIA už nemůže počítat s takovými prodeji, jaké měla poslední rok (a že takové ani neplánovala).

Prodeje jsou sice stále skvělé, ostatně stále panuje situace nepřítomnosti AMD ve vyšším segmentu, ale už se samozřejmě zpomalují a prodeje tak fakticky už klesají a tahle křivka se prostě žádné firmě nelíbí. NVIDIA tedy i proto potřebuje nové produkty a zase to trochu nakopnout :). Pokud se tak chystáte k nákupu GTX 1080 či dokonce 1080Ti … měli byste vědět, že je velká pravděpodobnost, že ještě letos přímo od NVIDIA přijde něco lepšího ;). Prostě letos je to na poli CPU i GPU opravdu drsný útok na peněženky počítačových nadšenců :), ale po letech leštění 28nm grafik a 4jádrových CPU a čekání na aspoň něco trochu zajímavého, si to myslím zasloužíme.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 37
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Viky.05 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RX Vega 2017-04-21 05:21:52

Pokud AMD nevydá tu vegu do konce června a ta se nebude točit výkonem(+-5%) kolem 1080Ti, tak poprvé v životé koupim Nvidii a bide klid!
ludva [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 07:14:38

Viky.05 kup si co chceš a kdy chceš ;)
KALIK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 08:45:58
avatar
Já vím, že jsem na webu počítačových nadšenců, ale i tak mi připadá, že někteří jedinci to s tou závislostí přehánějí. Je snad grafika jediným středobodem jejich života? Parafrázuji, když to nedostanu hned, tak se naštvu! Připadá mi to poněkud směšné.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 13:00:53
avatar
Souhlas, v životě jsou důležitější věci a je dobré si zachovávat nadhled.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 14:06:05
avatar
a ten tu spoustě lidí chybí ...

Místo aby byly rádi, že AMD vydá vylepšené grafiky (RX 500) za tytéž nebo nižší cenu, tak tu hudrují že "přeznačení" atd.

Místo aby ocenili, že AMD snížilo konečně spotřebu na úroveň NV, tedy o desítky % lepší v 90% času, jak grafiku používáme, tak tu hudrují nad pár desítkami Wattů vyšší spotřeby u výkonnější a lépe vybavené karty, která je navíc nejlepší v segmentu.

Místo aby byly rádi, že RX VEGA se konečně blíží a AMD evidentně počítá nejen se současnou, ale také nastupující generací konkurence, tak tu hudrují "kde je VEGA" ...

Místo aby byly rádi, že se konečně věci hýbou, z čehož já mám osobně největší radost za mnoho posledních let, tak tu hudrují že se věci mění ....

no některým se prostě nedá zavděčit
Viky.05 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 14:54:07

Tak třeba mě osobně střední třída nezajímá a na Vegu se čeká přes rok...

edit: a jak jsem již psal výše, jakýkoliv výkon větší než 5% pod 1080Ti bude zklamání. Kdyby měla Nvidia konkurenci, tak 1080Ti představí už někdy v lednu. O to je smutnější ta Vega v květnu. Tak snad Vega zaboduje
Montr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 14:54:37

To je presne duvod proc nelituju ze jsem se nenechal zlakat cekanim na Vegu a ze sem si koupil nereferencni 1080 skoro hned jak to slo .... a vlastne za necele 2 mesice to bude rok co ji vlastnim.
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 15:18:15

Amd si skodi samo svim neumenim vydat funkcni ovladace.Spousta lidi ma problem s crimson ovladaci a jejich wattman rozhranim bohuzel jsem jeden z nich.Jejich retorika ze se na netu nedoctete zadne oficialni zpravy o jejich wattman erroru jen prihrava tomu ze poctivi rozhodne nejsou.Navic mi bylo receno ze penize za kartu mi nevrati takze mam herni kartu kterou musim provozovat na starych ovladacich.Kdyby amd priznalo na svich strankach ano vime o tom delame na tom ok ale takovehle delani nic se nedeje zadny wattman error neexistuje mi vadi a je to podelavani zakazniku.Vega muze bejt jaka chce ale pokud ji softwarove podelaji jako 400 serie tak s ni zadne rekordy netrhnou.Velky fail a palec dolu pro AMD.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 16:50:32
avatar
Citace:
nedoctete zadne oficialni zpravy o jejich wattman erroru


Jaké oficiální zprávy? Stačí, že o tom ví.Odkaz Jakoby nvidia vydávala nějaký zprávy o svých failech.
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 18:24:29

To si pis ze o tom vi jsou toho plna fora teda krom amd for trva to uz skoro pul roku a porad to nefixli
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 19:20:08
avatar
Krom AMD fór? Odkaz co jsem dával je amd fórum. Dá se fungovat i bez toho. Jako vracet kvůli tomu kartu
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-25 09:29:17
avatar
Já se třeba s tímto problémem nesetkal. A to jsem od nákupu RX 480 už minimálně prošel pěti verzemi ovladačů. Mám ale Referenční verzi.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 18:35:13
avatar
Do urcite miry chapu nespokojenost, ale nerozumim tomu rozcarovani. Wattman je jenom utilita a pokud vam zpusobuje takove problemy, tak ji prece nemusite pouzivat. Existuje spousta jinych.
Osobne provozuji RX480 uz od lonskeho srpna vzdy na nejnovejsich ovladacich a nezaznamenal jsem jedinny problem.
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 19:16:15

Pri instalaci sem nikde nevidel moznost odskrtnout wattman to bylo taky prvni co mne napadlo.Rozcarovani je takove ze za sve penize chci funkcni zbozi to je cele.
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 08:46:14

Vidím to stejně, počkám a uvidím s čím AMD během pár měsíců přijde a podle toho se zařídím, taky mě už nebaví stále jen čekat..
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 12:56:17

Som na tom podobne. Jediné čo ma momentálne dží pri AMD je freesync monitor, ale ten sa dá predať.
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 07:38:50
avatar
Nuž, čo povedať, keďže ma už nebavilo večne čakať, s čím konečne príde AMD, kúpil som si pred 3 týždňami GTX1070 a podľa toho, čo som doteraz mal možnosť odskúšať, na moje účely je to železo absolútne šité na mieru. Najbližšie 2-3 roky o upgrade grafiky uvažovať určite nebudem. Volty a Vegy budú teda musieť predávať niekomu inému.
...a potom sa uvidí. V každom prípade, budem to určite sledovať.
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 08:44:06

No tomu se člověk ani nemůže divit, každého jednou přejde chuť stále čekat na něco co nepřichází a pokud potřebuje silnější grafiku na hraní tak mu ani nic jiného nezbývá než ji koupit. Ale GTX 1070 je výkonná grafika teď už za velmi dobrou cenu a pokud člověk nehraje ve 4K tak i na nějakou dobu dostačující, ona Vega bude stejně cenou úplně jinde pokud má konkurovat nejvýkonnější grafice konkurence a tudíž nebude ani tak pro každého dosažitelná..
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 09:09:14
avatar
presne tak, ja hrám na FHD, na 4K sa v dohľadnej dobe vôbec nechystám pretože mi nechýba, ešte pred mesiacom som fičal na GTX960 4GB a ťahalo to všetko bez váhania. GTX1070 je papierovo o 140% (2,4x) výkonnejšia, takže mám na 3 roky určite "vystaráno".
AndreasCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 10:39:28
avatar
Ja jsem zvolil presne opacny pristup. Koupil jsem velky UHD monitor, protoze to je to, na co se divam. GK mam RX480 4GB a me (skutecne tim nemyslim obecnou verejnost, ale me) staci. Kdyz neco hraju, tak jsou to stare veci, ktere v UHD bezi bez problemu (WoT, Portal 2) a nebo z novych veci jsem zkousel DooM a ten na UHD jede taky bez problemu.

Mirim tim k tomu, ze kdo nehraje jen nejposlednejsi nejanamachrovanejsi graficky narocne hry, tak mu staci i neco slabsiho, v budoucnu muze upgradnout. Monitor je ale neco, na co se clovek diva uz dnes.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-25 09:54:03
avatar
Mám to podobně. Koupil jsem si 4K televizi, ale používám ji i jako monitor k PC na hraní her a nejpomaleji mi zatím ve 4K běželo Forza Horizon 3, kdy se to motalo kolem 30fps, ale plně hratelné. Project CARS taky ve 4K na plné detaily, fps nevím, ale běží to rychleji než Forza3. F1 2014 4K max detaily a všechno taky na max a jede to kolem 60fps. A to mám Phenom II X6 1100T a ani není přetaktovaný. Grafiku mám referenční RX 480 8GB.
Zvirek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - jj 2017-04-23 22:07:22

JJ, taky už měsíc jedu na MSI armor 1070 za 10.500 Kč a vrním si blahem ....
Na 3 roky vystaráno minimálně.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 15:48:12
avatar
Na Nvidii tu otázku mít nemusím, protože od NV mám GTX 1070, která mně nataktovaná plně stačí na 1440p a je výkonnější než všechny karty od AMD (kromě 500W Pro Duo). Nemluvě o tom, že má menší spotřebu než RX480/RX580.
kocour13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 09:55:45

Tak tak, ale za Voltu/Vegu jí vyměním, když to bude výhodné
Miki_79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 08:45:13
avatar
Dle mého RX VEGA a Volta jsou grafiky pro 4K ... konečně
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 08:52:47
avatar
ťažko povedať v tejto chvíli, aký reálny výstup z nich polezie. ale na plnohodnotné 4K pri 60+ FPS dnes ako-tak stíha len 1080Ti a Titan Xp.
Snáď nová generácia od oboch firiem prinesie významnejší posun.
Miki_79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 10:03:26
avatar
To bych si teda neodvážil tvrdit, že stíhá jen 1080Ti a Titan XP, protože ani tyto karty nestíhají na plné detaily 4K 60FPS
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 10:38:38
avatar
preto píšem "ako-tak". samozrejme závisí od náročnosti tých plných detailov a teda od hry samotnej. niekde to ide, niekde nie. ale máš samozrejme pravdu, ešte to zďaleka nie je tam, kde by si 4K hráči priali.
Miki_79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 11:01:00
avatar
"Ako-tak" - ztraceno v překladě
PeterSqu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Volta a Vega 2017-04-21 09:51:36

Takže je to jasné kdo nespěchá jako já a staví letos pomalu Pc..tak si rovnou koupí Vegu nebo Voltu..až bude podzim/zima
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 10:14:39

DD: o vykone RX VEGA uz nieco vies?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 10:43:06
avatar
výkon Fiji je známý. Teď si představ Fiji na vyšších taktech, k tomu připočítej rychlejší HBM2 paměti i jejich větší velikost a nakonec přihoď 10-20% za novou architekturu, která logicky nebude pomalejší než ta předchozí. Takže ti musí být jasné, že pomalé to nebude a díky 14nm procesu a superúsporným HBM to ani nebude nějak extra žrát, jen si vem co dokázalo už Nano1, které i přes svých 28nm nezaostává poměrem výkon/spotřeba ani za 14nm RX 480/580 kartami!
Nvidia ví samozřejmě víc, proto to uspíšení GTX 2080, kdyby byla Vega i pomalejší než 1080Ti jak ji mnozí prorokují, nebyl by důvod GTX2080 uspěchat. Ale každý si věří čemu chce, to co jsem tu psal je jen můj myšlenkový řetězec, nicméně jsem dokázal alespoň vysvětlit proč
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 10:32:40
avatar
konečně Nvidia chystá první moderní grafiku s HBM pamětma pro consumer segment, tedy to, co AMD už udělalo dávno. Už stačí jen konečně přijmout freesync standard a začnu o nějakých Nvidia grafikách uvažovat. Do té doby zůstávám na své Nano a jediné co by to mohlo v nejbližší době nahradit je ze zmíněných důvodů jen a pouze Vega. Ale je fajn, že se konečně Nvidia rozhodla jít správným směrem, bohužel jejich politika nasazování nových technologií co nejpozději za každou cenu a nepodpora otevřených technologií a stupidní setrvávání na svých mrtvých proprietárních technologiích(Gsync) jim to stále kazí. Ale chápu, že je spousta lidí, kteří tyhle věci neřeší a freesync nepotřebují.
marfan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 10:33:24

S DDho mám posledné mesiace dosť zmiešané pocity ohľadom objektivity a podávanie serioznych informácii.

VEGA bola najskôr konkurencia medzi 1070 a 1080, neskôr napísal, že to je konkurencia 1080Ti a teraz už píše, že je to konkurencia pre Voltu.

AMD si to serie postupne viac a viac, podľa mňa RX580 je fail s pohľadu toho, že síce zlepšili výrobu, zdvihli výkon (frekvencia) ale aj zvýšili napätie a tým pádom aj spotrebu. Toto mi príde pri konkurencii proti GTX1060 fail, keďže 1060ka má oveľa nižšiu spotrebu, čiže je aj tichšia.

A to mám teraz RX480ku ktorá mi plne postačuje.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:10:58
avatar
VEGA je generační konkurence pro Voltu, nicméně pokud vyjde nyní bude samozřejmě konkurovat na trhu tomu, co tam je tedy GTX 1000 sérii ...

Označit nejlepší mainstreamnovou grafiku za fail, to není ani odvaha, to je hloupost. RX 5580 má vyšší spotřebu jen ve hrách, všude jinde je na tom stejně, což je velké zlepšení i proti té tvé RX 480 ;) .... navíc má lepší výbavu a vyšší výkon výpočetní i herní, takže vyšší spotřeba zase tolik nevadí, když není enormní a karta má tiché chlazení ;) navíc RX 580 stojí stejně nebo i méně co RX 480 ... takže fail je spíše každý kdo pro několik bezvýznamných wattů v herní zátěži oznašní nejlepší mainstreamovou kartu za faill ... a GTX 1060 není tiší, RX 580 je v žadě edic i lepší a tišší než GTX 1060, jak to vím? obě mám u sebe a testoval jsem to ;)

Jinak tady máš hlučnost té "žravé" RX 580 v praxi ... Odkaz ... jo to je hluku věř že mnoho podstatě slabších grafik, včetně GTX 1060 atd. je mnohem hlučnějších ... RX 580 nemá vysokou spotřebu která by za vysokou dala označit. Vysokou spotřebu má GTX 1080Ti apod. a i ty dokáží být relativně tiché .... spotřeba neovlivňuje hlučnost chlazení, to ovlivňuje kvalita provedení chladiče karty ...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 12:05:45
avatar
DD, bude nějaký test pro porovnání nereferenčních RX 480 8GB, RX 580 8GB a GTX 1060 6GB? Tedy konkurentů?
Jaký kousky máte a budete mít k dispozici?
Rediax [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 12:41:14

Musím uznat že tohle přesně mě napadlo taky, četl sem to tu snad stokrát jak je to konkurence pro 1080Ti a titan. A najednou to je konkurence pro Voltu. Takže jako wtf

A navíc nVidia už dávno vydala celou řadu kdežto high-end Amd furt chybí takže trochu nechápu tohle tvrzení. To AMD rovnou mohlo říct že tuhle generaci na high-end serou a bylo by jasno a ne " už to bude, už to skoro máme" a najednou bum nVidia chystá další řadu, takže zase budou mít náskok což se na reklamu kterou to nVidia vždy drtí velice hodí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 14:02:30
avatar
tak vzhledem k tomu že se chystá více než jen "jen" VEGA co je na tom divného?
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 13:41:06

Přesně, měla to být konkurence ke GTX 1070 až GTX 1080, no teď jsem zvědavý co přijde cenově i výkonově tedy mezi tyto dvě grafiky místo té Vegy, jelikož pokud je Vega konkurencí až pro Voltu, tak to sice bude výkonově ale bohužel i cenově někdy úplně jinde než jsme zprvu všichni doufali a ne pro všechny dosažitelná. To mě by stačila grafika výkonem někde mezi GTX 1070 a GTX 1080 jak bylo dříve myšleno a za podobných vlastností a hlavně podobné nebo lepší ceny, jinak jsem čekal rok úplně zbytečně...
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 15:32:13
avatar
co furt máte s tím tišším díky nižší spotřebě ?? ty snad poznáš rozdíl mezi např. 40 a 42 db ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 15:45:50
avatar
nemluvě o tom, že zrovna testovaná Sapphire RX 580 má hodně pod 40db a je tišší než mnoho GTX 1060 ...
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 12:15:24
avatar
Tento rok sa mi paci uz od sameho zaciatku, jedna novinka za druhou. Ani nestiham vsetky tie inforamcie vstrebavat Ale to je len dobre. Konecne je o com citat a co upgradovat. Chyba uz len CPU low-end a GPU high-end. I ked ja budem o GPU high-ende iba citat
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 12:31:20
avatar
Pokud jde o mě tak to co bude mít koncem října lepší poměr cena výkon, tak do toho jdu. V létě mám lepší aktivity než hry a ty taky něco stojí. Spotřeba mě zas tak netrápí, ale mohli by se to trochu vzájemně pobít s těma cenama, platit za grafiku průměrný měsíční plat je už docela zvrhlost
fataLLik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vydrž prtka vydrž 2017-04-21 12:45:10

Jsem rád, že jsem si 21.07.16 zakoupil ZOTAC GeForce GTX 1070 AMP Extreme za 13 799 Kč. Původně jsem chtěl čekat na něco výkonného od AMD ale bude to skoro rok a AMD nemá stále odpověd
Ricardo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 13:17:07
avatar
Pan DD opět věští z křišťálové koule, jak jinak než "objektivně". Vega nejdřív byla ve vašem článku konkurencí k 1080 a teď najednou rovnou k Voltě. Hmmmm.

cituji: "Mimochodem VEGA byla vždy plánovaná jako přímá konkurence VOLTA architektury a grafické generace ;)"

Takže mě z toho subjektivně vychází toto: Pokud Vega na nové architektuře nebude s HBM o 15-20% výkonnější než zastaralý Maxwell na steroidech "1080TI". Tak to bude veliký fail.

A co se týká Volty, pochybuji o tom, že na trh přijdou v prvopočátku nástupci 1080TI. Pravděpodobně půjde o podobný scénář jako s touto generací. Nejprve Top Hi-end pak low, main a až později jako obvykle nižší hiend. Tudíž se kupci 1080TI asi nemusí moc obávat. Já konkrétně vydržím do začátku května na první testy Vegy, pokud už nebudou Vegy venku tak jdu do MSI 1080Ti-X a vyměním ji za nedostačující MSI RX480-X. Konečně jsem se dočkal karty použitelné k UHD pro masy.

A co se týká Vegy, tak u ní je to stejné jako s Lochnesskou. Všichni tuší že existuje, ale nikdo jí ještě neviděl, natož pak testoval. A papírové předpoklady se často u podobných produktů nepotvrdily. No necháme se překvapit, třeba nás překvapí a rozdrtí díky novější technologii i Titana Xp. Čemuž tedy moc nevěřím.

Citát dne: Místo mozku z AMD červenou kostku.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:11:53
avatar
ano, já objektivně, vy si vybíráte jen co se vám hodí ;) ...

Ano RX VEGA nikdo neviděl .... Odkaz

citát dne: "kdyby blbost nadnášela, tak někteří musí mít na zadku suchý zip aby je udržel na židli ;)"
Ricardo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 18:06:45
avatar
Pro vás je objektivní jen to co se vám v poslední době hodí v rámci oblíbené červené barvy. Objektivita se nějak vytratila.

Jestli tomu videu říkáte presentace Vegy tak to ROFL. Kus přepenýho bastla a fraps v rohu obrazu. To můžu vzít černý prase, vydávat ho tu za Lochness a pronést k tomu dojemný příběh. Fakt úsměvné.

Jsem zvědav na vámi presentovaná pozitiva. Až Vega bude kousek nad GTX 1080 namísto toho aby byla 20% nad 1080Ti.

Na vydání Volty v Q3/Q4 je ideální předvánoční čas. NVidia má prostě ten marketing v malíčku.

Navíc já bych subjektivně viděl to věčné odkládání Vegy na nějaké problémy u AMD. A ne jak to tu presentujete vy, že nVidia vydává narychlo 1080Ti a "bojí" se příchodu Vegy. Já to vidím tak, že nVidia vydává poslední zbytky produktů z "Maxwell" serie před příchodem Volty s cílem vymáčknout ještě něco z volného trhu, kde pro 4K chyběl dostupný produkt.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 18:05:26
avatar
rozdíl mezi vámi a mnou je, že vy rozdělujete lidi na zelené a červené, já na chytré a hloupé a barva i logo na GPU jsou mě upřímně jedno.

Radeon RX VEGA je, existuje, byla několikrát přezentována a asi je nějaký technický důvod, proč není na trhu, třeba proto, že AMD prostě přeskočilo jednu high end generaci a POLARIS se high end GPU verze nedočkala. Nejspíše to bude i proto, že AMD má stejný rozpočet jako NV, ale zatímco NV má jen ta GPU, AMD z něho dělá GPU i CPU a podařilo se mu jedna taková zajímavá věc .... překonala procesory Intel ....

takže vaše nasazování na AMD je vážně úsměvné. Už mnoho měsíců víme, že VEGA dorazí nejspíše v květnu-červnu tohoto roku, AMD ji několikrát ale ukázala dokonce nechala i vyzkoušet v praxi, takže to není žádné mýtické nic ....

Já jsem také zvědav na to, až VEGA ukáže co umí jak si zase nějaký klacek na ní najdete ..... vlastně beru zpět, nejsem na to zvědav, protože se zelenými trolly se diskutovat nedá
lukášc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 21:13:33

citácia: rozdíl mezi vámi a mnou je, že vy rozdělujete lidi na zelené a červené, já na chytré a hloupé a barva i logo na GPU jsou mě upřímně jedno.

a úplne na konci:Já jsem také zvědav na to, až VEGA ukáže co umí jak si zase nějaký klacek na ní najdete ..... vlastně beru zpět, nejsem na to zvědav, protože se zelenými trolly se diskutovat nedá.
Ešte by ma zaujímalo prečo máte na každom príspevku veľa palčekov dolú. Aha ... "hlúpi ľudia (zeleno-modrí)".
Hammy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 15:10:14
avatar
Já bych to viděl spíše tak, že AMD kvůli akcionářům musí sem tam něco vypustit do světa. O grafikách "VEGA" se začalo snít už v době, kdy se začala čerstvě prodávat "FURY". No a odtud pramení to dnešní rozčarování, kdy lidé jen čtou o něčem, co není zdaleka hotové. Pak přijde prototyp, který může být na hranicí možnosti čipu, tedy kvůli demonstračním důvodům. Nebo může jít o těžce ranní čip s nízkými takty. Každopádně je obojí blaf proti konkurenci, a nástroj ovlivnit/udržet Akcie firmy.

Osobně vidím "VEGU" s výkonem na úrovni GTX1080. Pokud půjde čip dobře taktovat i za cenu vysoké spotřeby v LOADu, tak by jsme mohli dostat dobrou konkurenci na poli grafik pro 4K. No všichni co hrají ve FullHD, by se měli zaměřit na GDDR5 grafiky, a neřešit "VEGU" s "VOLTOU". Je to nakonec moc drahý špás na nějaké slušné hraní... přenechte to raději rozmazleným dětem západu, ušetřete peníze, kupte si nejdříve vhodný monitor, (DiplayPort 1.2 / 1.3, nebo HDMI 2.0 / 2.1) pořádný Hardware, a pak se hádejte VEGA vs. VOLTA style. Zatím je vše jen nástroj pro ovládaní trhu, a udržení Akcií tam, kde jsou.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 15:27:41
avatar
Mohu se zeptat proč vidíte Vegu na úrovni 1080? Vysvětlete. Papírově má oproti 1080 navrch například v modernějších HbM pamětech, výrobní procesy jsou téměř totožné, plus má oproti 1080 zpoždění. AMD výkon 1070/1080/1080Ti jistě zná. Chcete nám tvrdit že AMD vydá Vegu s výkonem 1080 za cenu 1080Ti? Myslíte si, že v AMD jsou takoví idioti aby jim nedošlo, že něco takového by se asi moc neprodávalo? Škoda, že si nenajímají takové jako Vy, kteří by jim otevřeli oči
Hammy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 16:16:18
avatar
Tak pokud vím, tak nikdo neví jak výkonná bude v praxi nová VEGA, ani Vy ne. Takže vše co sem napsal, platí.
Proč tipuji VEGU na úrovni 1080? Protože budu tipovat raději střídmě, než mít velká očekávání. Nakonec sem dodal, že pokud půjde jádro točit vysoko, i za cenu vysoké spotřeby, tak tady bude konkurent na poli 4K. A na rovinu... HBM nezvedá výkon GPU, pouze eliminuje možné limity v propustnosti. Nebo paměti HBM obsahují výpočetní část o které nevím? "High Bandwidth Memory" je nutnost pro 4K neboli 8K.
Dále bych podotkl, že podle dostupných informací má mít AMD VEGA GPU výpočetní výkon někde kolem 1080 a 1080Ti. GPU je taky značně vylepšené o nové možnosti na bázi HW, ale otázkou je, bude to vše fungovat tak jak je proklamováno? Nikdo neví, nejsou testy, takže zase jen spekulativní informace pro udržení trhu v napětí.
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 16:43:45

To máš pravdu a že AMD nemá marketing-blbosť, tí by mohli kľudne predávať sneh Eskimákom
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 12:47:55
avatar
I kdyby mela mit Vega vykon "jen" na urovni 1080, tak mi to prijde porad dost slusne - predevsim z pohledu cenove politiky AMD, ktera se temer zpravdila snazi nabizet vyhodnejsi pomer cena/vykon. Vzdyt ono to je skoro jedno jak moc to bude vykone, hlavne kdyz to vyjde.
Ti jednodussi, co se maji potrebu dohadovat co je lepsi o par procent sem ci tam, ti se dohadovat stejne budou tak jako tak..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 16:19:47
avatar
vega (ta velká) na úrovni GTX 1080? .... hmmm myšlenkové pochody některých ... navrhoval bych rozpitvat, protože něco uvnitř té hlavy musí být hodně špatně ....

FURY X s 28nm FIJI na 1GHz, které využívá 4GB HBM1 a není pro ně vlastně vůbec architekturou postaveno má výkon 8,6TFLOPS .... k vyrovnání výkonu GTX 1080 mu stačí cca 25% výkonu navíc, takže kdyby měla výkon lehce přes 10,7TFLOPS a nezapomínejme, že největší problém není výkon toho GPU ale jen 4GB paměti, protože HBM se dělalo jen v 1GB čipech.

O již 14nm (samo o sobě udělá hodně velký rozdíl) VEGA 10 víme, že na pasivně chlazené grafice MI25 má 12,5TFLOPS ... to je mimochodem více než má GTX 1080Ti i TITAN Xp.

K tomu z již provedených praktických herních ukázek víme, že RX VEGA 8GB, tak jak byla prezentována na CES atd., má bez optimalizovaných ovladačů ve 4K výkon v DX12/VULKAN nad úrovní přetaktovaných GTX 1080 OC s tím, že karta měla referenční testovací vzduchový chladič, záměrně omezené chlazení ve skříni a tedy i omezené boost takty a tedy i výkon karty samotné ....

Jak jste došel k tomu, že VEGA bude na úrovni GTX 1080? Což je fakticky 2-3 roky stará architektura MAXWELL, zatímco VEGA je zbrusu nová verze GCN architektury postavená na míru pro HBM, DX12, VULKAN, HPC atd. ...

Jako chtít být střízlivý v odhadech chápu, ale zase v mezích rozumu prosím ... AMD by rozhodně nevydávalo a neobtěžovalo by se vůbec s vývojem (zejména k jeho finanční situaci) nového high endu, který by měl jen výkon rok staré performace grafiky konkurence. Myslím že střízlivý odhad výkonu RX VEGA začíná někde kolem úrovně GTX 1080Ti. Nezapomínejte, že AMD má dva VEGA čipy ... takže kdyby ten výkonnější byl jen na úrovni GTX 1080 ten slabší by stěží stačil na RX 580 ....
Hammy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 16:47:14
avatar
Obávám se, že tak vlhké sny nikdy mít nebudu.
Ale ano, jaksi sem zamíchal tabulky staršího data. Za to se omlouvám, a napravím to:
"Osobně vidím "VEGU" s výkonem na úrovni GTX1080Ti"

HBM výkon čipu nikam nepopožene, ale může mít příznivý dopad na vysoká rozlišení. Pak by 1080Ti mohla dostat těžce na prdel.

Nakonec, z mnoha těch Gigaflops v Single Precision mám jednu zajímavou zkušenost... nic to neznamená, jelikož architektury GPU jsou jednoduše řečeno "rozdílná". Nelze nikdy srovnávat výpočetní výkon GPU nVidia s GPU AMD... tedy ne jako herní výkon, o kterém se tady doufám od začátku bavíme. Ten ukážou jen herní testy, do té doby jsou vše jen vlhké sny. A budu rád, pokud to bude ještě lepší, jelikož GPU VEGA má potenciál.
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 17:05:34

"to je mimochodem více než má GTX 1080Ti i TITAN Xp. "

Titan´s Killer tu už bol a rovnako mal všetko väčšie (aj to sklamanie bolo po uvedení väčšie). BTW vtedy sa náhodou nepodtaktovala v testoch konkurencia, aby to nevyzeralo celkom blbo ?
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 21:45:48

Tieto teoretické výkony v TFLOPS sú len na meranie pindíkov lebo v skutočnosti nič neukazujú, keby áno tak tu máme nadvladu v superpočítačoch AMD a nie NV.
A ty si naozaj myslíš že pri tej prezentácii na CES nemali ovládače? Tak to si pekne naivný, krásne to mali pripravené však to bola jedna hra.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 01:50:31
avatar
to nejsou teoretické výkony to je čistý HW a matematická realita ... ty karty ten výkon prostě mají .... to kolik ho využití aplikace je další věc ...

Já to vím že na CES neměli ovladače ... karta běžela jen na rozpoznávací vrstvě .... takže si to laskavě odpusťtě, já vím poněkud více než vy a hlavně více než teď mohu zveřejnit ... ;)
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 09:05:58

Nesrandujte, "matematický výkon ... to kolik ho využití aplikace je další věc .." ?? ;) To je grafika pre grafiku, alebo herná grafika na hry ? A výstava s AMD to je len vytváranie ilúzie
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 12:35:20
avatar
prosím vás co to tady plácáte? Ten HW výkon a čistá realita platí pro NV i AMD ....

tady jsme na odborném magazínu, nebudeme tu tvrdit, že výpočetní výkon GPU jsou nějaké čáry a kouzla a pokud chcete diskutovat, laskavě s argumenty ...

GPU je GPU lze jej využít jak na výpočty trojůhelníků (grafiky), tak na určité druhý výpočetních operací, výpočetní výkon GPU není něco, co si výrobci cucají z prstů, ten výkon ten konkrétní HW má, jeho využití v praxi samozřejmě záleží na konkrétní aplikaci ....
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 16:53:07

DD ospravedlňujem sa ak sa Vás to dotklo, pri "plácaní" som vychádzal z týchto faktov
-"konkrétní aplikaci" To su aké pre hráčov? (ktorí neprojektujú ropný tanker a nerobia so snímkami zo satelitov)

- pri "plácaní" vychádzal som z troch vecí - vy máte NV 1080Ti alebo Titan´s Killer? a zároveň historický článok, uvádzal, že príde Titan´s Killer tj. Fury X prekoná "matematicky" Titan X,
4K Polaris tu tiež nevyšiel
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 16:55:44
avatar
víte o to, že se ta GPU používají co by architektura i konstrukce i na profi kartách?!

k čemu já potřebuji nějakého Killera? Mluvím o výpočetním výkonu karet ..... a ten je jasně daný ... a známe jej i u jednoho modelu RX VEGA a je vyšší než mají konkurenční TITAN modely, takže laskavě si stěžujte u toho kdo ty výpočetní výkonu počítá a uvádí že nejsou pravda, asi o tom víte mnohem více nž všichni ostatní ...
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 19:53:11

Citace:
víte o to, že se ta GPU používají co by architektura i konstrukce i na profi kartách?!

Prečítajte si môj príspevok, vaša reakcia patrí do iného článku - Teraz rozumiem tej 0 . To "nečítanie" vám poslednú dobu vytklo viac ľudí.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 22:06:36

Tyhle války "vysvětlování"...
Jsou lidi a sliby a lidí co vyčkávají a nikam se neženou.. Jednoduše hrají na starém železe a čekají na dobrý poměr cena výkon
S těmi sympatizuju

Jinak také odhaduji výkon Vegy raději střídměji jako Hammy.
Raději budu spokojený s tím, že dokáže konkurovat aspoň cenou, když už ne absolut výkonem. To je má zkušenost čekání na AMD karty a následné vystřízlivění z výkonu a spotřeby
V CPU oblasti se to AMD povedlo a uvidí se co v GPU.. zda dojde k překvapení jako u Ryzenu
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 13:25:16

DD tie informácie o VEGA máte overené, alebo zas len veštíte z gule ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 14:01:48
avatar
nic nevěštím, říkám jak to je .... VEGA i VOLTA jsou architektury a generace pro novou generaci vrstvených pamětí (a dnes víme že jí bude HBM) ....
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:54:29

No pochop Fury X Titan Killer, Polaris 4K . Tak to chválenkárstvo AMD a vyvolávanie falošného nadšenia už človeka omrzí. Ved ty si toho dôkazom funguješ na 1080 Ti a nie na Titan Killer ani Polarise
A Linus ved z jeho objektivity si už robili srandu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 17:05:34
avatar
no protože já na nic čekat nemusím ... já prostě píši o novinkách jaké jsou, či jaké budou a mají být ....

A v testech a recenzích doporučuji samozřejmě podle toho co je objektivně zrovna nejzajímavější a nejlepší koupě ....

To někteří tu mají pořád nutkání stavět tady červené proti zeleným a dělat z toho nějaké drama. Já proti NV grafikám nic nemám, používám je, doporučuji je atd. Současná situace ale není úplně ideální pro zákazníky, konkurence chybí, na druhou se nelze divit, když prostě finančně vyrovnané konkurenty na trhu nemáme .... takže VEGA byla je a bude zajímavé téma a budu o ní psát jako o naději změnit a zlepšit podmínky na trhu, což ale neznamená, že budu ignorovat že míří i proti VOLTA , která aktuálně má dorazit za půl roku na trh.
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 18:20:48

Beriem ťa za slovo, že si sa zmenil ;) to je pozitívna správa "To někteří tu mají pořád nutkání stavět tady červené proti zeleným"
Lumir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:29:45

A proč by jsme se měli ptát kde je Volta? nVidia vydala nedávno 1080Ti a nového Titána, co vydalo AMD? nic, jen se na tyto karty dívají z pěkně hluboké jámy. To nemluvím ještě o 1080 a 1070 proti kterým nemá AMD taky co postavit. Obsah tohoto článku je mě zcela nesrozumitelný. To už se neschopnost AMD bude házet na tu zlou nVidii? nVidie nemá vůbec kam spěchat, oni Voltu uvedou, to jistě, ale potom se zase bude čekat 5 let než jí AMD dotáhne.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 17:09:54
avatar
nesrozumitelný? no to není článkem, ani jeho obsahem či formou ani mnou .... to je tebou .... napsat že 350 dolarová GTX 1070 je mainstream to je pro nás ostatní nesrozumitelný .... takže v tvém případě od tebe žádné porozumnění základním faktům nečekáme.

neschopnost AMD??? To už přeháníš ... hele až NVIDIA vydá procesory, které překonají Intel a zároveň bude překonávat AMD na poli GPU, pak můžeš AMD označovat za neschopné .... do té doby si laskavě natluč do hlavy, že AMD dělá za tytéž peníze (vlastně i za méně) co má i NV hned dvě velké věci najednou - CPU a GPU ... NV dělá jen ta GPU ... takže chtít po AMD aby překonávala Intel i NV s pár drobnými v kapse co na má .... nevím jak se tomu říká ....
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 17:46:24
avatar
Citace:
Asi víte, že výrobci grafik NVIDIA a AMD před pár lety museli hodit své plány grafických generací a karet do koše a museli se přizpůsobit tomu, co nabízelo TSMC za výrobní proces. Po zrušení 20nm si museli všichni vystačit s 28nm delší čas, což vedlo v podstatě k improvizacím s architekturami.

Trocha si sem pletiete firmy...

20nm proces zrušila firma GloFo. Tým nabúrali plány AMD, ktoré na tom procese už prakticky odtapeoutovali nejaké čipy (boli tam nejaké SOC a možno aj samostatné grafiky).

Ale 20nm proces TSMC fungoval a doteraz veselo funguje.

Nvidia na ňom dokonca vydala nejaké Tegry. A môžeme špekulovať, prečo na nich nevydali dedikované GPU. Možno preto, že 28nm Maxwell bol vtedy vpohode a keďže AMD plány s GloFo nevyšli tak by to pre Nvidiu bola zbytočná investícia.

Ďalej na 20nm vznikali FPGA Xilinxu aj Altery (Intelu). Dokonca aj časti nového FPGA ktoré Intel ešte len plánuje vydať budú vyrábané na 20nm TSMC.

Najvýkonnejší procesor na svete (SPARC M7) je vyrábaný na 20nm. Zaujímavé je že od vydania (2014) ho nedokázal prekonať ani slávny Intel. Dôvod je jednoduchý, 10 milárd tranzistorov na 4,13GHz proti 7,2 miliardám na 2,4 GHz ktoré ponúka Intel. Uveďte mi nejaký iný procesor, ktorý nik nedokázal prekonať takmer 4 roky. Prekoná ho možno až AMD Naples ktorý bude mať 19 miliard tranzistorov.

Apple mal tiež nejaké 20nm SOC. A určite viete aj o Snapdragone 810, ktorý sa preslávil prehrievaním. Pripisovalo sa to procesu, ale bolo tam 8 žravých jadier a obrovská grafika... čím to trocha prehnali. SD820 mal na 14nm len 4 jadrá a rozumnú grafiku takže bol vpohode.

No a tony ďalších ASICov. Najme sieťe, modemy... Alebo napríklad Intel plánuje nový deep learning ASIC ktoré bude vyrábané na 20nm TSMC.

Takže 20nm proces fungoval a ešte dlho fungovať bude, povedal by som že dokonca pomerne úspešne.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 18:00:56
avatar
nepletu ... 20nm TSMC měl být pro GPU a byl zrušen pro ně ...
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 19:18:04

co tak citam tie komentare co tu su, tak mi to pripomina, akoby komplet cely zeleny tabor tu dosiel, pisal o tom aka je nv uzasna a vsetko co sa tyka amd je zle, spinave a minuskujuce

omg ludia, videli ste Vegu? nie, boli ste pri jej vyvoji? nie, boli ste pri jej prezentaci? nie

tak laskavo drzte huby, ja mam pocit, akoby vsetci od amd chceli, aby vykonovo bola vzdy nad nv a intelom, pricom ma byt este o polovicu lacnejsia, aby ste si svoje nv gpu a intel cpu mohli veselo kupovat za menej

vy ja neivem ci nechapete ze Zen a aj Vega su komplet nove architektury, uplne nove od zakladov, jasne ze potrebuju cas a vyvoj a peniaze, nv si veselo robi to, ze upravila maxwell na pascal a vsetci jej to zeriete, pricom to nie je nic ine len maxwell na stereoidoch, vazne, podtaktujte ho na uroven maxwellu a budete mat ten isty vykon, no o nieco vyssi kedze iny vyrobny proces, jasne, ze svoje grafiky uviedla skor a ryzuje co sa da, amd slo s uplne novou grafickou architekturou, co cakate od toho? ze do 3 mesiacov to tu bude?

co sa tyka volty, o tej sa vie, ze sa robi dlho, mala byt naplanovana na neskor, pride skor, zrazu, len aby sa nestalo to, ze volta bude presne to iste co maxwell a pascal, len ine pamäte a mozno vyssie takty, lenze pre vas to bude hned technologicky bum, bozska nv predstavila nove karty s hbm, podme jej hned dat peniaze, ale ze to bude mozno to iste ako pascal nikoho netrapi, nakoniec to nebude ani volta ale pascal refresh, ale vas to trapit nebude, ved naco, je to nv, jej zozerieme vsetko, toto spravi amd, co aj spravilo s 5xx seriou a kazdy nadava jak pes, pricom jasne amd povedalo, ze to neje nic len refresh stavajucej arch, nv spravila tiez refresh 1060 a 1070 a nepocujem nic o tom, ze by ludia nadavali, lebo predsa je to nv

cize drzte laskavo huby, trt viete, ale mudry ste ako radio
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 19:48:02

Zato ty Ladiqe, budeš z toho povestného ružového tábora, však ?
Pointa je v tom, že to čakanie na VEGU trvá až príliš dlho a informácie o nej sa menia.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 20:04:42

ja fandim amd, to kazdy o mne vie a nebojim sa o tom rozpravat, netreba to tajit nic, keby mozem dam im aj milioy bo si to zasluzia

na druhej strane nerobi mi problem pocvhalit nieco od intelu alebo od nv, nerobi mi problem ani kupit si produkt od nich, co mam aj teraz, ntb kde mam intel + nv, proste beriem to, co mam v danom momente najvyhodnejsie, ale zasa zaslepeny fanboy nie som, vidim u kazdej firmy pokrok a taktiez co maju odbre a co nie

prednedavnom som skritizoval rx580, proste karta nic moc, ale zasa pochvalil 1080ti, kedze mna samotneho prekvapila vykonom a cenou, cize ne nesom zaslepenec ako ty a tebe podobny

edit: aj mna unavuje to cakanie, ale tak co uz, pockam si a uvidim co prinesu, ale zato ich nemusim kritizovat, tie info co vysli a ta zmena co ma dojst su super, ziadna architektura toto nepriniesla, cize za mna ok a ak sa nemylim, ma vyjst do 1-2 mesiacov, cize tolko pockat si uz pockam, proste radsej nech pridu neskor s poriadnym produktom, ktory bude nicit vsetko naokolo nez s niecim, co budu potom pol roka ladit aby to ako tak fungovalo a pocuvat kritiku z kazdej strany

tak ci onak, nv fans kupia stale len nv, takze im to moze byt akurat u prdele, tak nechapem preco prave oni najviac kricia, tí co fandia amd si pockaju
1zwei [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 20:09:16

Sklamem ťa, ale "fanboy" ani jednej značky HW nie som . Teda nie som so značkou identifikovaný tak, že nou "žijem"
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 08:21:40

to nie som ani ja, nerobi mi totiz problem skritizovat oblubenu znacku, no niektorym jedincom ocividne ano ;)
Vybramo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 06:43:56

Vela ludi nieje keb nv fans ale zas nc funguje n 99% bez problemou a preto radsej ludia volia nv ako radeon.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 09:12:41

nv nefunguje ani zdaleka na 99% ja uz sa asi 2 tyzdne trapim s ovladacmi, zakazdym sa mi odinstaluju, chyba ovladaci panel, zamrza ntb atd, na ich fore sa na toto stazuje strasne vela ludi, ale tak chapem, ze to rozoberat sa nebude lebo to hadze zle svetlo na nv
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 17:01:19

Windows 10 - 1703 Creators update?
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pohoda, času dost 2017-04-21 20:11:25

Není na trhu 4k monitor 100hz+ ani nevyšel Star Citizen. Zatím není u mě důvod k upgradu. Díky bohu. Ale pak to přijde a bude to jedna velká radost.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 19:32:39
avatar
Taky nech
dargy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 07:12:31

Současně se dá říci, že pokud se ptáte, kde je AMD a její RX VEGA, úplně stejnou otázku máte mít na NVIDIA s její VOLTA.
To je blbosť, nvidia voltu ešte neptrebuje, nemá prečo. AMD horí pod zadkom ak nemajú produkt konkurenčný vyše roka pre 1080ky. AMD nemá kartu na ako také 4K hranie. Ak to NV ponáhľa vydať tak iba aby si udržala miesto na trhu a opäť ak vyjde skôr ako VEGA, to bude ďalší fail pre amd. Takže ja tvrdím, že keď vydá NV voltu skôr ako VEGU, ani sa už AMD nemusí unúvať.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 10:04:19

Podľa mna bude Vega naozaj konkurencia pre Voltu. Avšak nie v high ende. Ak si totiž pozťieme minulú generáciu, tak vieme že dnešná 1060 podáva výkon predošlého high endu 980. Z toho vyplíva že ďalšia 2060 bude mať výkon dnešnej 1080. 2070 potom cca 1080ti. A ako vieme tak AMD porovnávalo Vegu s 1080. Ľahko sa teda môže stať, že AMD nebude mať čo ponúknuť v highend segmente ani budúcu generáciu. Nebolo by to prvý krát, AMD hralo druhé hustle v oblasti CPU roky a teraz bude možne hrať roky druhé husle v oblasti GPU.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 10:52:15
avatar
Uvidime, osobne si to ale nemyslim, urcite ne v DX11, na druhou stranu v DX12 by to bylo vitane
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 11:22:02

zle porovnavas

skok 1060 na uroven 980 je len kvoli tomu, ze sa preslo rovno na 16nm, inak by tam nebol, teraz 2060 ak sa tak budu volat, bude len par % nad 1060, viac od toho necakaj, nebude to prechod na nejaky velky skok co sa tyka vyrobneho procesu

tak ci onak nevieme nic, ani co zac ta volta bude, treba len cakat a dufat, tak ako pri vege, ale tak chapem ze ludia si musia pichnut
lukasxx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 13:46:51

Doufam v nejakou 1060ti kdyz je venku rx500, ty rx vypadaj super a vykon je parada ale kvuli TDP si je nemohu koupit mam ULN a na grafice pasivni accelero s3 ktere vic jak 130 TDp neuchladi a ta 580 ma 250tdp to je proste ulet, proto cekam na nvidii a amd zatim prdim
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 10:58:07
avatar
Nové verze GTX 1060 mají mít 9GHz paměti místo 8GHz. Nicméně není problém si koupit i stávající 1060 a ty paměti zvednout na 9GHz.
VLuk3s [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 20:39:21

ja uz sem to nevydrzel,protoze sem doufal,ze bude nejaka 580rx do 20cm,ale bohuzel ne a vetsina 580 ma 8 pin a nektere dokonce 8 plus 6,tak sel do 1060GTX

http://www.eteknix.com/gigabyte-geforce-gtx-1060-mini-itx-oc-6gb-graphics-card-review/

maximalni spokojenost za 7100
jerry_ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 21:49:05

Prave Hynix oznamilo ze GDDR6 bude az v roku 2018..takze Volta tento rok je podla mna blbost.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 01:52:08
avatar
Volta staví na složených pamětech, takže GDDR6 jsou vlastně úplně jedno ... a podle mého se GDDR6 budou pokud půjdou ve stylu GDDR5 pužívat jen u low endu, nebo vůbec ... HBM se zdá být dosti životaschopným a z konstručkního hlediska zajímavějším konceptem
jerry_ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 09:21:15

nepovedal by som, ze gddr6 bude len zalezitost low-endu. Ked si zoberes, ze to budu 16Gbps pamate tak napr. pri standardnej Nvidiackej 384-bit pamatovej zbernici bude mat karta priepustnost 768 GB/s. Co vobec nie je zle aj v porovnani HBM2 pri 4-stack (Vega 16GB verzia - 1TB/s). Keby boli GDDR6 uz teraz tak je to podla mna jednoznacna volba aj pre high-end karty.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?Pátek, 22 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 695x
Komentářů: 2
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.Čtvrtek, 21 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 385x
Komentářů: 2
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.Středa, 20 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 901x
Komentářů: 2
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?Středa, 20 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 768x
Komentářů: 3
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!Neděle, 10 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3259x
Komentářů: 8
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!Sobota, 09 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3503x
Komentářů: 7