NVIDIA RTX 3000 „SUPER“ grafiky na cestě. Nová generace RTX 4000 je daleko. A žere jako tank. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 18 červenec 2021
altSpotřeba nové generace NVIDIA grafik je prý naprosto příšerná. Efektivita nebude silnou stránkou.

 

 

 

 

Pokud vyhlížíte novinky od NVIDIA, mám tu další nálož zpráv od spolehlivých zdrojů. Začněme těmi nejbližšími novinkami …

  • RTX 3000 „SUPER“ série

Ano, je rozhodnuto. NVIDIA vydá SUPER edice RTX 3000 karet. Potvrdilo to hned několik velmi spolehlivých zdrojů. Výroba začne v následujících týdnech, takže na trhu se dočkáme nejspíše v závěru tohoto roku, pokud jde o první desktopové edice. V Q1 2022 pak „SUPER“ série dorazí i do mobilních PC.

Co se dá od RTX 3000 SUPER čekat? Mnoho ne. Jde totiž o stejnou architekturu AMPERE na stejné 8nm výrobě jako doposud. NV snad jen doufá v lepší stav výroby SAMSUNG a mělo by jít v některých případech o nové revize čipů, ale žádné zásadní změny parametrů (pokud vůbec nějaké) se nedají čekat. Údajně by měl jen přijít nějaký nový GA103 čip, ale co to přesně bude, těžko říci. Spekulace hovoří o tom, že jde o variantu s méně SP proti GA102 a jen 256-bit sběrnicí, tedy o něco silnější čip, než je současná verze GA104, který úplně dobře nestačí na PERFORMANCE konkurenci od AMD, která má NAVI 21 na RX 6800 což je ve stejné hladině prostě dnes lepší řešení. GA103 by to tedy měl adresovat a současně být výrobně o něco levnější než GA102 na RTX 3080/3090 dnes. Nicméně GA102 zůstane jasně TOP herním řešením od NV.

Z hlediska výkonu tak nelze čekat žádné zásadní posuny proti současné modelové nabídce, budeme se bavit o jednotkách % výkonu. Z hlediska taktů a spotřeby NVIDIA tahá ze současného HW prakticky maximum. Ve hře jsou tak prý hlavně změny v oblasti konfigurace pamětí. Jak víte, tak 8GB na RTX 3060 Ti/3070 a 3070 Ti je hojně a právem kritizováno, jako nedostatečné. A údajně by tak SUPER edice měly mít víc.

Proč tedy NVIDIA vůbec o RTX 3000 SUPER uvažuje? No stejně jako u RTX 2000 SUPER jde prostě o „nový produkt“. Technicky, technologicky a výkonem sice nikoliv, ale protože skutečně nová generace grafik je minimálně 1,5 roku daleko, NV chce nějaké „nové produkty“ na trhu mít. A současně jí to umožňuje přehodnotit některé věci ohledně cen a parametrové nabídky jako takové. Situace na trhu a ve výrobě se aktuálně prudce mění, takže NV na to bude novou sérií reagovat. Není to zase tak unikátní přístup. Výrobci prostě když musí zdražovat nebo adresovat nějakou novou situaci ve výrobě, tak radši ukončí stávající verzi produktu a uvedou ho „jako novinku“ s lehce odlišným názvem apod. A z hlediska marketingu je tu také výhoda, uvedené toho samého produktu s novým názvem donutí všechny udělat nové testy a recenze, a tedy nová pozornost pro jinak starý produkt. To je celé.

  • RTX 4000 – 5nm a s extrémní spotřebou!

No a leakeři pouští ven i informace o nadcházející nové generaci NVIDIA, která je ale jinak ještě daleko. Mělo by jít pravděpodobně o generaci, která bude stavět na 5nm TSMC výrobě v případě TOP modelů, a pro ostatní použije stále SAMSUNG výrobu. V případě nejvýkonnějšího herního modelu, tedy nástupce RTX 3090, bude tedy údajně použita 5nm TSMC výroba. Aktuální cíl NVIDIA je zdvojnásobit výkon RTX 3090 v případě nové RTX 4090, což by byl největší výkonový generační skok za hodně dlouhou dobu v rámci NVIDIA modelů.

Proč najednou o tolik? Inu, protože musí. NVIDIA totiž ví, že AMD RDNA 3 udělá ještě mnohem větší posun. V tuto chvíli všechny zákulisní zdroje mluví prakticky jednohlasně, AMD a jeho nové 5nm RDNA 3 doslova vytře s NVIDIA podlahu. Alespoň pokud jde o souboj na úplném vrcholu, tedy nástupce RX 6900 XT proti nástupci RTX 3090. A NVIDIA o tom ví. RDNA 3 totiž bude v TOP verzi čipletové řešení, postavené prakticky vzato na dvou čipech kategorie „NAVI 21“. Ale půjde o 5nm novou generaci čipů. NVIDIA proti tomu může postavit jen jeden monolitický čip, její čipletové řešení je ještě roky daleko.

Pokud jde tedy o high end, AMD by mělo NVIDIA v nadcházející generaci výkonem jasně převálcovat. Monolitem prostě čiplet neporazíš, známe to z procesorů a AMD prostě to samé předvede i na poli GPU. NV o tom dobře ví, počítá s nevyhnutelným, ale samozřejmě se snaží maximalizovat výkon. Proto se ho snaží rovnou zdvojnásobit proti 3090, ovšem obětuje tomu prý vše. Spotřeba novinky je tak údajně vyloženě nechutně obrovská, efektivita opravdu špatná a vše zkrátka za každou cenu dostat z toho každé možné % výkonu. AMD RDNA 3 řešení v případě nástupce RX 6900 XT má však být 2,5x výkonnější, tedy stále až o desítky % lepší, než RTX 4090. A i když rozhodně bude také žrát hodně, efektivitou by RDNA 3 mělo strčit NVIDIA konkurenci do kapsy.

Samozřejmě to se bavíme o TOP high endu. V nižších cenových a výkonových třídách bude mít AMD také monolity, takže tam by to mělo vypadat trochu jinak a síly více vyrovnané. Ale tyto nižší edice dorazí později. V tuto chvíli nejoptimističtější termín nástupu prvních NVIDIA RTX 4000 na trh, je až konec Q4 2022. Realističtěji ale už teď spíše hovoří o až Q1 2023. RDNA 3 od AMD přitom má dorazit téměř jistě už v Q3 2022. Roli v tom hrají i lepší vztahy AMD s TSMC, stejně tak 5nm výroba připravovaná ve spolupráci s AMD pro AMD a samozřejmě mnohem větší zkušenosti AMD s čipletovým designem.

Každopádně nové generace grafik jsou tedy ještě poměrně daleko, speciálně ta od NVIDIA je minimálně rok a půl vzdálená. Posun výkonu by měl být obrovský a zatím vše nasvědčuje tomu, že dost možná půjde o největší generační posun v historii. Ovšem spotřeba tomu bude také odpovídat. Nicméně minimálně ještě následujícího 1,5 roku budeme řešit současné karty a současnou nabídku, která se ještě dočká doplnění a možná nějakých malých vylepšení … v co doufáme, že se hlavně dočká skutečné dostupnosti a poklesu prodejních cen alespoň na dohled normálu. Situace vypadá nadějně, zejména na přelomu srpna by se měla, pokud vydrží stávající situace v oblasti boje proti krypto-těžbě, viditelně a znatelně zlepšit.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-18 15:45:09
avatar
Vzhledem k tomu, kolik stojí hiend současné generace a protože jsem již nakoupil (6800), tak mě příští generace nezajímá. Problém je, že si lidé zvyknuli platit nehorázné peníze za grafické karty. Není tedy důvod měnit cenovou politiku. Doporučené maloobchodní ceny touto generací padly a věřit jim může už leda někdo na drogách.

Kombinace Nvidia, vysokého výkonu a nové generace bude znamenat že jejich hiend bude vyžadovat vodníka, kilowat zdroje, obrovské skříně a samozřejmě cenu 50-60K. Do takového vlaku už teda nehodlám nastupovat. I kdyby nešlo jen o peníze, už jen ten trend extrémní spotřeby na nějaké hraní je proti mojí filozofii
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-18 17:25:22

_Ja mam GTX1060 6GB pasivne chladenu 80W v zaťaži a mrdam to.
Prv ma odradzovala spotreba kolo 300W a vahal som či za takeho šialeneho žruta el energie budem ochotny zacvakať 700€ celkom mi to ulahčili 9 mesiace ju skladom nemaju a teraz za nu chcu 1400€
Tak že je rozhodnute čaka sa na novu generaciu. Vraj každe 15 mesiace pridu s niečim novim, tak sa necham prekvapiť. Dufam že tie nove GPU na EUV nebudu potrebovať samostatny istič
Nejaka GPU cca 150W pasivne chladena, so slušnym vykonom by ma potešila
kell_01 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-19 03:16:32

ono je hezké mít 1060 6 GB taky sem ji mel jenže ve VR můžu hrát tak max beat saber a cp 2077 na to rovnou zapomeň.

Proste dneska na nove hry nebo VR výkon potřebuješ a bud se smíříš i s větší spotřebou a nebo si nic nového proste nezahraješ bohužel taková je situace a mi jako smrtelnici s tím nic nenaděláme
Dollars1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-19 16:04:05

No spotrebu prdet spis vykon to chce jak rikas na hp G2 a 6900xt nitro nepustim plynule ani microsoft fly aimulator na nejvyssi nastavení a i u war thundru chce to vykonejsi karty !
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-18 23:14:18
avatar
Ber to tak, že to budou karty hlavně pro prestiž. My jsme nejlepší, protože máme nej nej výkonnější GK. Není důležité kolik stojí a kolik lidí si jí koupí. Bude to mantra, bude to transparent, který se ponese včele reklamního spotu. Pokud jde o spotřebu, tak dle toho kolik lidí kupuje Intel CPU ho zákazníci neřeší. Navíc se dá říci, že kdo bude mít na takové GK, tak ho spotřeba a vícenáklady nerozhodí.
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-19 08:05:33
avatar
ARM: Každých 18 měsíců chceme zlepšit poměr výkon/watt o 100%.
NVIDIA: More watts, More watts, add more watts.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-19 11:37:06

Tak reálně, jaký bude rozdíl v efektivitě mezi 8nm Samsung a 5 nm TSMC, a když chtějí dvojnásobný výkon, tak ano bavíme se téměř o dvojnásobné spotřebě. Ale ono při tom výkonu bude i AMD potřebovat 500+ W TDP.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-19 08:30:46

Ano. Já si říkám že si radši každé dva roky koupím za 50k ojeté auto, než grafickou kartu.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-19 16:11:38
avatar
ještě by se mělo napsat, že výhled z okýnka toho ojetého auta nedisponuje jen hybridním raytracingem, ale raytracingem celé scény a že volant s forcefeedbackem je v ceně. AMD a Nvidia se budou muset více snažit aby tohle za ty peníze trumfnuli, protože tyhle nástroje virtuální reality začínají být pomalu ale jistě dražší než samotná realita

Jistě najdou se lidé, kteří utratí cokoliv, pokud ale stojím před volbou kdy mě hodina koukání na pornofilm bude stát stejně jako hodina v bordelu, tak ať si klidně producent takových filmů zkrachuje
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 207x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 836x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 751x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1549x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1047x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 848x
Komentářů: 9