NVIDIA RTX 3050 na cestě? Cenově dostupnější grafika. Na AMD RX 6500 XT prý stačit nebude. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 29 listopad 2021
altZa normálních okolností by byla na trhu dávno, ale jako vždy platí, že normální situace není.

 

 

 

 

Zatím nejlevnější grafikou nové generace od NVIDIA je RTX 3060 12GB, která už je skoro rok stará. Normálně by na trhu určitě byla také osekaná verze RTX 3050, která by jistě byla velmi atraktivní pro mnohé. Ale protože normální situaci nemáme a NVIDIA nedokáže a není ani ochotna dnes vyrábět dost RTX 3060, tak žádné rozšiřování nabídky cenově dostupných karet se zatím nekonalo. NVIDIA stejně jako AMD se soustředí dnes na výrobu hlavně dražších karet a větších tedy výdělečnějších čipů. NVIDIA také výrazně investuje do výroby přímo pro těžaře, na což má NVIDIA oficiálně i neoficiálně speciální modely karet, které tak kanibalizují na komponentách pro herní grafiky. Dokonce NV našla způsob, jak zužitkovat „odpad“ ze svého neherního TOP modelu. Má oficiálně/neoficiálně v nabídce za několik tisíc dolarů těžební GPU postavené na A100 řešení:

Takže pokud by někoho zajímalo, kam ty omezené zdroje PCB a komponent a dalších materiálů dnes jdou ;). NVIDIA má přitom proti AMD dnes velkou výhodu. Nemusí své kapacity výroby dělit mezi další produkty jako procesory, konzolové platformy a samotná GPU. Jako to musí dělat AMD, které tak správně a jednoznačně nyní upřednostňuje procesory a konzole. NVIDIA vyrábí prakticky výhradně jen GPU, a tak jich dnes dokáže pro PC dostat na trh 4x více než AMD, které si nemůže dovolit upřednostnit výrobu GPU. Přesto AMD má prý v plánu velmi brzy rozšířit nabídku grafických karet nové generace o low endové NAVI 24 řešení na Radeon RX 6500 XT a RX 6400 modelech. Pokud čekáte, že proti nim NVIDIA s něčím vyrukuje, tak ano. Tedy časem.

Připravené má totiž RTX 3050 s ořezaným 8nm GA106 (v plné verzi na RTX 3060). Bohužel podle aktuálních informací NVIDIA vydání těchto grafik odsouvá dále do roku 2022. Karty jsou prý sice po stránce vývoje hotové a technicky připravené do výroby, ale kapacity materiálů, výroby atd. na ně nyní prostě nejsou. A NVIDIA samozřejmě nebude tyto modely s nízkými maržemi tlačit za současné situace místo výroby dražších karet, kterých stále nedokáže dodat dost. A prodává je sama za mnohem vyšší ceny, než byly původní doporučené (které ani oficiálně stále podle nové reality neupravila). V tuto chvíli tak NVIDIA RTX 3050 je prý v plánu až na Q2 2022. To znamená, že by je AMD mělo s novou generací low endu předběhnout. Vyjít by tak mohly dokonce až v době, kdy Intel bude na trh uvádět nové ARC A128 řešení pro low end.

Všechny karty jsou už samozřejmě prakticky hotové, protože za normálních okolností by již byly na trhu, a tak ze zákulisí unikají informace o jejich výkonu. RTX 3050 má lepší výkon než GTX 1660 SUPER, ovšem nižší než chystaná RTX 2060 12GB. Dá se tedy očekávat, že bude mít výkon lehce pod úrovní původního modelu RTX 2060 6GB, což ovšem znamená, že je znatelně níže než výkon zatím nejlevnějšího konkurenčního moderního Radeon v podobě modelu RX 6600 8GB. I na leden chystaný nový Radeon RX 6500 XT se 4GB paměti a jen 64-bit, s malým NAVI 24 jádrem, by měl být dokonce výkonnější.

Obvykle v této kategorii hraje velkou roli cena, ovšem to je dnes sázka do loterie. NVIDIA s uvedením levnějších karet přirozeně otálí za současné situace. A bude otálet tak dlouho, dokud to půjde. Vzhledem k tomu, že NVIDIA, AMD ani Intel nepředpokládají lepší situaci ve výrobě, a tedy dostupnosti GPU dříve, jak na přelomu 2022/2023, je otázkou, jak levné a jak fyzicky dostupné ty nové low end grafiky budou. Neočekávejte ale asi ceny, na jaké jsme v této kategorii byli doposud zvyklí. Jak říkám, vše se posunulo o kategorii výše …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
kelley [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Název 2021-12-01 09:34:37

Já už bych tomu ani neříkal grafické karty, ale prostě "těžítka"
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-01 10:28:48
avatar
S tím "cenově dostupnější", možná i obecně s tím "dostupnější" bych byl dost opatrný..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
CRYSIS 4 je oficiálně ohlášen! Kdy se dočkáme?
CRYSIS 4 je oficiálně ohlášen! Kdy se dočkáme?Čtvrtek, 27 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 289x
Komentářů: 2
Star Trek: Picard Season 2 v ukázce – fandové klasiky nervózní?
Star Trek: Picard Season 2 v ukázce – fandové klasiky nervózní?Neděle, 23 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1503x
Komentářů: 7
BATTLEFIELD 2042 umírá. Distancují se od něj i podvodníci!
BATTLEFIELD 2042 umírá. Distancují se od něj i podvodníci!Sobota, 22 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 998x
Komentářů: 5
The Settlers se vrací! Pohodová strategie již brzy.
The Settlers se vrací! Pohodová strategie již brzy.Pátek, 21 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1562x
Komentářů: 9
ELEX II nabídne i vylepšené souboje. Pravé RPG!
ELEX II nabídne i vylepšené souboje. Pravé RPG!Čtvrtek, 20 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1042x
Komentářů: 4
Monster Hunter Rise. Switch hra na PC a hráčům se líbí.
Monster Hunter Rise. Switch hra na PC a hráčům se líbí.Středa, 19 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 677x
Komentářů: 0