NVIDIA se soustředí na RTX 5080. Výkonnější RTX 5090 dorazí až později – má totiž zákaz! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 13 May 2024
altPro výrobce PC a komponent je Čína největší samostatný trh, ovšem také zdroj problémů.

 

 

 

 

Máme zde další upřesnění situace nové generace grafických karet. Jak jistě víte, komunistická diktátorská Čína mohutně zbrojí, výrazně přímo i nepřímo pomáhá russku v jeho „díle za obnovení SSSR“ a kompletním přechodu na válečnou ekonomiku a masivní válečnou produkci a tedy nevyhnutelné válečné konfrontaci se stále naprosto nepřipravenou a neuvěřitelně naivní Evropou. Současně dává čínské komunistické vedení jasně najevo, že chce a zkusí vojensky obsadit svobodný samostatný demokratický Taiwan a skutečnou svobodnou Čínu. Západní svobodné státy, které jsou sice celkově ekonomicky i vojensky jako celek silnější, ale nepřipravené nyní čelit situaci a nepřipouští si realitu zjevně nevyhnutelné velké války, se snaží nejen Čínu odradit a její zbrojení alespoň zbrzdit. Používají k tomu i technologické sankce, kdy Čína sice dokáže vyrábět hodně věcí, ale pokročilé, natož nejpokročilejší čipy a hlavně výkonné CPU, GPU a AI akcelerátory produktovat nedokáže. Ty musí dovážet a nakupovat od západních firem.

Západní státy v čele USA, kdy právě USA by neslo hlavní tíhu války s Čínou o svobodný Taiwan spolu se spojenci v oblasti jako Japonsko a Jižní Korea, která by se okamžitě ocitla pod palbou ze Severní Koreje si uvědomují obří riziko Čínského posilování, se tak snaží komunistickou Čínu a její zbrojení brzdit. A západní firmy už nemohou dnes některé produkty do Číny vůbec dodávat. AMD a Intel nesmí například HUAWEI a dalším poskytovat nejnovější procesory, NVIDIA i AMD pak své nejvýkonnější AI a herní GPU nesmí do Číny (a dalších nepřátelských států) vyvážet. Platí prostě určité limity na výkon a technologie.

Konkrétně NVIDIA tak musela přestat před časem prodávat stávající RTX 4090 v Číně a hlavně některé své nejlepší AI produkty. Ty si však nacházejí cestu do Číny stále, skrze prostředníky nebo se rovnou pašují, protože je Čína prostě chce a potřebuje pro přípravy a nevyhnutelný přímý válečný konflikt. Sama NVIDIA se pokusila obejít sankce tak, že uměle snížila výpočetní výkon RTX 4090, aby se vešla do limitu a nyní je tak v Číně dostupná RTX 4090D, která má zhruba i o 5-7% nižší herní výkon. Nicméně USA a dalším státům se tohle obcházení pochopitelně velmi nelíbí. Speciálně když je známo, že Čína skupuje herní výkonné GPU a upravuje je fyzicky na AI a HPC použití. To pak používá nejen k vývoji a masivnímu nasazení AI, sledovacích systémů, ale také hackerským útokům a průnikům do západních států. Pokud jde o hybridní válku s Russkem a Čínou i jejich spřátelenými státy, tak ta již naplno probíhá a útočí na nás dnes a denně. Nyní se hraje jen o to, kdy začne naplno konvenční válka. Je dnes již prakticky jisté, že není už otázkou jestli, ale kdy.

Sankce mají možnost zbrojení našich nepřátel v oblasti klíčových technologií alespoň trochu zbrzdit, než Evropa i Amerika většinově pochopí situaci a začnou se připravovat na nevyhnutelné. Hraje se o drahocený čas a možnost odkládat nevyhnutelné. A USA i další státy jasně výrobcům klíčového hardware říkají, že to nezbytné minimum, tedy sankce, hodlají vymáhat, ne-li spíše ještě zpřísnit. A to se odráží i v možnostech vůbec nabízet některé HW novinky na Čínském trhu, který je však pro prodeje a finance výrobců jako Intel, AMD a NVIDIA, prostě velmi důležitý a navykli si na něj, i když ještě tak před 15-20 lety byl naprosto zanedbatelný.

  • NVIDIA RTX 5090 nesmí do Číny.

                                                  Slabší RTX 5080 se tak stala prioritou

V poslední době se mluví o tom, že netradičně proti zvyklostem posledních generací a let, nevyjde nejvýkonnější model řady, tedy RTX 5090 v tomto případě, jako první. I když měla. Firma ale velmi nedávno prý definitivně změnila plán a soustředí se na slabší RTX 5080. Ne, že by chtěla, prostě musí. Hlavní důvod je prý velice prostý. Přestože se NV hodně snažila a tlačila v zákulisí zejména na zákonodárce v USA ohledně sankcí, naprosto pohořela, ba hůře. Sankce nejen zůstávají, ale zákonodárci otevřeně pohrozili NV jejich zpřísněním, pakliže bude vycházet čínským zákazníkům vstříc a snažit se sankce obcházet. Nová RTX 5090 to má tak naprosto spočítané. Současně NVIDIA (i další) zjistila, že je úplně jedno, jestli bude vládnout současná americká vláda či Evropské zastoupení dál, nebo přijdou nějaká nová. Drtivá většina politické reprezentace v USA i Evropě mají v tomto ohledu výjimečně naprosto jednotný postoj z obou stran spektra a sankce zůstanou v každém případě. Nová RTX 5090 prostě nebude moci vůbec vyjít v Číně, ani desítkách dalších zemí. A jde o značnou část světového trhu, kde NVIDIA předchozí high end modely úspěšně prodávala a tvořily velkou, ne-li většinovou část prodejů a příjmů z těchto produktů, jejižch ztrátu zbytek světa pochopitelně nevyváží.

Firma tak musela přehodnotit strategii vydání RTX 5090 jako prvního modelu nové generace. Bez největšího Čínského a některých dalších trhů, by přišla o HALO efekt nadšení/nákupní horečku z nové generace. Narychlo tak mění plány a jako první vyjde RTX 5080. Upozorňuji, že nejde o uspíšení plánů, spíše odložení vydání RTX 5090. NV tedy přehodí veškerou pozornost v consumer oblasti na RTX 5080, která je mnohem slabší než RTX 5090. Podle všeho má prakticky poloviční HW parametry. Výpočetní výkon karty zůstane na úrovni, aby vyhověl stávajícím sankčním podmínkám, tedy výrazně nepřekročí výkon RTX 4090D, ovšem herní výkon samozřejmě může být o něco lepší a pravděpodobně bude.

Co nebude ani trochu dobré, je cena karty. I když RTX 5080 bude mít čistě mainstreamové parametry, tedy cca 350mm2 GPU, 256-bit sběrnici a jen 16GB paměti, cena bude extrémně vysoká. Výrobci grafických karet a partneři nevědí od NV zatím všechny detaily, ale jedno vědí určitě. NVIDIA nasadí na RTX 5080 pořádnou pálku, speciálně proto, že na pro ni nejdůležitějším trhu v Číně a některých dalších, tohle bude prostě nejvýkonnější grafický NVIDIA produkt, který v nové generaci bude moci prodávat (i v AI variantách). Současně se RTX 5080 objeví i v mobilním provedení u nových AMD a Intel platforem, které se začnou objevovat ke konci roku.

NV upravuje i plán výroby, protože samozřejmě bude potřebovat více RTX 5080 a naopak sníží výrobu RTX 5090, když je na jejich nejdůležitějším trhu nebude moci vůbec prodávat. Obě karty mají stále dorazit letos, byť 5090 s menšími fanfárami. A později, než bylo v plánu. Očekává se, že NVIDIA představí obě novinky pravděpodobně současně už v Q3, ale reálná dostupnost začne určitě až kolem října/listopadu tohoto roku, tedy v Q4. Na rovinu ale varuji, že pokud hledáte něco s dobrým poměrem cena/výkon a za dobrou cenu, tak ani jedna z těchto novinek vás nepotěší …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Obcházení sankcí 2024-05-13 14:22:12
avatar
Pokud NV vyrobí produkt, který se vejde do požadovaných limitů výkonu, tak o obcházení sankcí dle mého názoru nejde. Obcházení by bylo třeba podílení se na pašování do Číny. Nebo organizování prodeje do Číny přes prostředníka. To, že placení zákonodárci neumí od začátku správně vydefinovat limity je věc druhá.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-14 15:37:33

Proste Čina ročne kupuje GPU za 30 miliárd dolárov a kto a ako im ich dodá je im jedno, či to bude legal alebo ilegal či sa na tom nabali zase NVIDIA alebo priekupníci.
Milan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-16 11:01:36

a keby sa aj nepašovalo, tak co brani Cine do superpocitaca namiesto 10000 silnych kariet dat 20000 slabsich? prachov a elektriny maju dost
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-16 11:58:17

takto to nefunguje. pro AI je zasadni velikost vram, ktera ti urcuje jak komplexni/velke modely muzes trenovat nebo ti umozni pracovat s vetsimi davkami. a tech 16GB u 5080 proti 24GB u 4090 je uz teda dost malo, efektivita bude o polovinu nizsi i kdyby byl hrubej vykon u 5080 vyssi, a s vetsimi modely ktere se do pameti nevlezou tak je na tom nerozchodis.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Pátek, 21 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 519x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Čtvrtek, 20 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 898x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechStředa, 19 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 844x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1391x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1530x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 0