NVIDIA úplně zrušila oznámení novinek! Nové grafiky odsouvá na konec roku i kvůli AMD. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 19 březen 2020
altGTC 2020 letos nebude. Ani online, ani tiskovka, NVIDIA nebude ohlašovat žádné novinky.

 

 

 

 

Kvůli koronavirové nákaze byla samozřejmě zrušena i letošní GTC 2020 společnosti NVIDIA, což samozřejmě nikoho nepřekvapilo a bylo to správné rozhodnutí. NVIDIA tedy následně oznámila, že GTC 2020 uspořádá jen online a bude prezentovat novinky bez diváků a přes Internet, prostřednictvím streamu.

K velkému překvapení všech ovšem přišlo další oznámení od NVIDIA o několik dní později, kdy prý kvůli koronaviru zrušila i ten online přenos a novinky tak prý oznámí a představí tiskovými zprávami a články. Jenže ani to nakonec nebude. Před pár dny dorazila od NVIDIA zpráva, že ruší všechno! Žádné novinky v dohledné době neoznámí a neplánuje.

Samozřejmě firma, jako mnohé jiné, z velké části nyní nefunguje, většina zaměstnanců je doma, takže rozhodnutí je asi pochopitelné. Tím spíše, že na hlavním trhu, tedy v USA, mají všichni jiné starosti. GTC 2020 je tedy pro tuto chvíli kompletně zrušeno. Podle dalších zpráv pak NVIDIA odsouvá i plánované vydání nových grafik nové generace, a to nejdříve na konec tohoto roku.

  • Nové grafiky neodsunul jen koronavirus!

Pochopitelně problémy, jaké má NVIDIA, řeší hodně firem. Akce jsou zrušeny po celém světě, firmy nefungují a poptávka výrazně klesla. Do toho problémy v Číně, kde to vše začalo, ovšem výroba velmi rychle znovu rozjíždí. Jenže zákazníci ve světě teď mají prostě trochu jiné starosti. Takže nejen NVIDIA mění plány a ruší oznámení a odsouvá některé novinky. Oficiálně určitě více uslyšíme v průběhu Q2, kdy si věci sednou a firmy se konečně dopočítají toho, jak velký problém současná situace vlastně je. Protože to teď nikdo není schopen říci, i kdyby hodně chtěl. Určitě to ale problém je a ne malý.

Uvádění novinek se tedy odsouvá vlivem situace způsobené koronavirem. Jenže v případě NVIDIA to zjevně není jediný důvod. Další dobře informované zdroje potvrzují, že u NVIDIA jsou hodně nervózní z AMD. Tahle nervozita ještě narostla, když Microsoft odhalil schopnosti nové RDNA 2 grafiky v jeho novém Xboxu, kterému bude muset do značné míry NVIDIA čelit na herním trhu. Konzole, která bude nejspíše jako celek (tedy RYZEN 7 procesor + 16GB GDDR6 + Radeon RDNA 2 + 1TB SSD + optická BR mechanika, zdroj a case) stát nejspíše 499 dolarů, má přitom výpočetní výkon překonávající i RTX 2080 grafiku, která sama o sobě stojí 699/799 dolarů! Microsoft také prezentoval plně RayTracingovaný MineCraft, což NV zvládá nejlevněji s 299 dolarovou RTX 2060 (ale zbytek PC určitě za těch 199 dolarů srovnatelný s XBOX X nepořídíte). Navíc RDNA 2 grafika v XBOXu je kompromisní stále řešení proti desktopové grafice. Jede na konzervativních taktech jen 1,875GHz, kdy RDNA 2 v SONY PS5 má dokonce 2,23GHz!  Jak rychle tedy pojede RDNA 2 (NAVI 2) grafika v desktopové nebržděné variantě? NVIDIA je ohledně nové RDNA 2 nervózní a byla by hloupá, pokud by ji podceňovala. Bavíme se o zcela odlišné situaci, než jaká byla doposud.

Nedávno jsem napsal, že podle mých zdrojů a informací NVIDIA nechce vydávat své nové grafiky dříve, než bude vědět, jak dobrá je nová generace od AMD. Potřebuje vědět, kam až AMD vyhnalo RDNA 2 grafiky a hlavně za kolik. Neříkám, že NVIDIA nebude na AMD RDNA 2 stačit, jenže už to není jako GTX 1000 a RTX 2000 série, kdy NV věděla, proti čemu stojí. Což bylo vlastně nic, protože AMD v té době řešilo úplně jiné starosti. NVIDIA se tedy na AMD nemusela ohlížet a vydala si své karty s parametry a cenami, jak jen chtěla (speciálně u RTX 2000 série). Tahle situace se už ale zcela změnila, AMD jede naplno a už s RDNA 1 výrazně přidala a vyřešila prakticky všechny problémy. RDNA 2 bude další velký skok a po letech bude i v TOP high endu. V souboji nových generací tak půjde třeba i o několik % výkonu, půjde o každý Watt TDP a rozhodně půjde o cenu. A NVIDIA je teď v nevýhodě, že několik let žila bez konkurence a teď neví, co čekat. A bude se na AMD muset ohlížet. Především má ale hodně co ztratit. Ze 100% podílu v high endu bude prostě méně. NVIDIA tedy bojuje hlavně o to, zpomalit pokles svého podílu a příjmů i marží. Jenže na to potřebuje vědět, co proti ní AMD vlastně má.

Během posledních několika dní se ke mně tak dostaly další informace a všechny hovoří o tom, že se nepočítá s uvedením nové generace grafik NVIDIA dříve, jak v Q4 2020. Nejpravděpodobněji zatím listopad a v tuto chvíli ani NVIDIA neví, jaké finální parametry budou moci/muset její karty mít. Počítá ale prý zcela otevřeně s variantou, že pojede na maximum. Tedy nejspíše uvidíme hodně jiný scénář, než u posledních generací, kde si NV nechávala hodně velkou rezervu a prostě nemusela jít s takty a TDP tak vysoko, což byla výhoda z hlediska většího množství použitelných čipů, možnosti použití levnější řešení PCB i chlazení apod.

Zatímco pro NVIDIA to možná nejsou dobré zprávy, že konkurence se vrací, pro nás všechny, ať už plánujete pořídit novou AMD nebo NVIDIA kartu, jsou to vynikající zprávy. Konkurence se evidentně vrací na grafický trh, minimálně z hlediska nabídky. Já rozhodně neříkám, že AMD RDNA 2 bude lepší než NVIDIA AMPERE, to v tuto chvíli pravděpodobně neví nikdo. AMD má ale po letech skutečně šanci pořádně NVIDIA zatopit. A bylo by hloupé tvrdit něco jiného a NVIDIA to zjevně dobře ví. Tohle už není kompromisní v hluboké krizi a problémech vznikající POLARIS RX 400 série a univerzální VEGA … AMD RDNA 2 je úplně jiné zvíře v úplně jiné situaci. Doufejme tedy, že problémy kolem koronaviru a výroby v Číně atd. se co nejdříve uklidní. Protože o tenhle souboj bychom určitě neradi přišli. Čekáme na něco takového řadu let. Určitě si ale budeme muset počkat až na ten Q4 2020, současná situace nepřeje novinkám dřívější příchod …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 13:37:07
avatar
trochu objektivity o cenách by neuškodilo. Samozrejme že porovnávať ceny hw na trhu proti dotovaným konzolám je nezmysel.....
Je jasné že výkon tam je obrovský, ale na mieru šitá hw zostava nakupovaná v miliónoch kusoch bude mať vždy lepšiu cenotvorbu. Konzoly žijú z predaja hier, samotný stroj je za babku aby sa predávali predražené hry.
Samozrejme, fandím AMD, mám ich hw a dúfam, že moju Vegu 64 budem chcieť vymeniť .....
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 16:20:50
avatar
ty konzole budou prodávány za náklady, dotované nejspíše nebudou, navíc pořád musíš brát co všechno v tom je, takže objektivně je zcela na místě na to poukazovat, že PC HW bude muset udělat významnější skok ....
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 17:51:22
avatar
ak to predávaš za nákladovú cenu, teda bez zisku, tak to v princípe dotuješ.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 18:00:55
avatar
pořád jde o to, že je to kompletní zařízení i kdybychom k tomu připočetli nějakou marži, budeš pořád pod cenou RTX 2080 a mít celý systém ... jde o to jaký výkon to prostě nabízí a že PC bude muset udělat velký posun .... to je zcela objektivní nic jiného neříkám ...
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 08:42:33
avatar
Kdybych se jako rodič rozhodoval, co koupím děcku a nerozuměl tomu ani za mák a nějaký prodejce mi řekl, že za PC tohoto výkonu dám tolik, ale za konzoli tolik, tak koupím konzoli.
Word, excel apod. na gamepadu asi těžko zvládnu, ale kdybych to kupoval děcku primárně na hry... Jako koncového zákazníka-konzuma mě zajímá cena a výkon, co za ni dostanu. To srovnání není úplně mimo.
Já jsem PCčkář, ale na recenze konzolí a jak se na nich co hraje, se těším.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 15:03:37
avatar
Citace:
možnosti použití levnější řešení PCB i chlazení apod.
PCB OK ale třeba u referenční RX 5700 XT bych neřekl že by chlazení bylo nějak dražší a to i ve srovnání s referenční RTX 2060S

Jinak je pochopitelné že se ani Nvidii ani AMD nechce přijít s něčím první a dostat se tak do situace že bude muset případně na poslední chvíli měnit ceny, biosy, měnit tedy frekvence, TDP atd. ( btw to tu už bylo v podání AMD - změny cen při vydání u RX 5700/ XT, změny biosů u RX 5600 XT ...) a je dobré také nazapomínat na stabilní ovladače před tím než se karta vypustí na trh/ pošle na recenze... a taky uvádět karty v Q3/4 dává větší smysl než nyní... 1) koncem roku tu budou společně s novými konzolemi i nové “next gen” hry jako např. Cyberpunk, nové Call of Duty atd. a na nich půjde dobře prezentovat výkon nových karet 2) koncem roku tu bude Zen 3 ( procesory Ryzen 4xxx) a prezentovat herní výkon nových grafik rovnou ve spojení s Zen 3 dává větší smysl než již nyní se Zen 2 procesory a to bych řekl že platí i pro Nvidii, nejen pro AMD
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 16:22:35
avatar
podle mě AMD půjde na trh s RDNA 2 první ... nemá co ztratit, může jen získat a půjde minimálně u té TOP karty tak vysoko, jak jen to půjde s takty i TDP, cena to je otázka. Můj odhad 599 - 799 dolarů, když to bude jo mega nářez výkonově (+30 až 40% nad 2080Ti) tak i těch 999 dolarů si umím představit ...
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 14:31:19

Další dobře informované zdroje potvrzují
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 16:24:03
avatar
tak vzhledem k tomu, že některé ty zdroje mají "blízko výrobcům karet", tak samozřejmě už mají představu, co budou prodávat a co chystají ;)
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 16:47:26

kdy RDNA 2 v SONY PS5 má dokonce 2,23GHz! Jak rychle tedy pojede RDNA 2 (NAVI 2) grafika v desktopové nebržděné variantě?

Už jsem někde četl, ale opravdu odkaz nemám, že by to na desktopu mělo šlapat někde kolem 3.5GHz.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 18:02:13
avatar
3,5GHz .... GPU? no na to si ještě počkáme ... asi jako na 10GHz CPU ;) .... ne vážně 2,3GHz je úchvatný, pokud by tohle dokázalo velké NAVI 20 byla by to pecka ...
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 18:43:52

To jsi si spletl (přehlédl)s taktem CPU to jede na 3.5GHz v PS5,GPU má těch 2,23GHz.
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 19:52:21

DD, minule si spochybnil moje tvrdenie, že súčasná generácia RTX kariet je lepšie pripravená na budúcnosť než súčasná generácia NAVI kariet. A teda že RTX 2070S je karta, ktorá neodpadne s nástupom novej generácie konzol, ale môže ešte chvíľu vydržať, na rozdiel od RX 5700 XT.

Dnes bola konferencia Microsoftu ohľadom DX12 Ultimate a v skratke sme zistili, že súčasná generácia RTX bude schopná využívať aj vychytávky DX12 Ultimate. U AMD sme zistili, že DX12 Ultimate ráta s RDNA2, ale ani slovo o RDNA1. Teda?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-19 21:32:22
avatar
??? vzhledem k tomu, že se novinky týkají RayTracingu tak tě to překvapuje? Ovšem je otázkou, jak moc z hlediska výkonu bude mít RT na RTX 2000 sérii smysl, protože aby to bylo použitelné v nových hrách dostanou nové generace grafik RDNA 2 a RTX 3000 značné posílení schopností a výkonu RTX ... takže RTX 2000 dopadne tak, že speciálně ty slabší nebudou mít na RT stejně výkon a díky optimalizacím na NAVI bude série RX 5000 stejně lepší bez RTX jako je už za podobné ceny dnes ... takže kde si vzal že 5700 XT bude k ničemu a horší než 2060/2060S za stejné ceny dnes jen proto, že nemá akcelerovaný RT? ... upozorňuji tě, že RT bude stále u her jen doplněk, nebude vyžadovaný, protože drtivá většina hráčů dnes nemá RT grafiku ;) a u toho to pár let zůstane, až bude Raytracing skutečně významný, současná i ta nadcházející generace dávno budou v důchodu ;) takže RayTracing u současné generace opravdu řešit nemusíš ...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 18:33:17
avatar
Přesně tak.
Stejně jako to bylo s teselací.
První generace karet jí sice uměly, ale nároky na výkon brzo stoupli tak moc, že to bylo skoro stejné, jako by jí ani neuměli. To, že takhle dopadne RTX2000 je jisté a je dost pravděpodobné, že stejně dopadně RDNA2 i RTX3000...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 18:45:43

Je to běh na dlouhou trať. Každopádně je fajn, že ray tracing bude standardizovaný pro oba výrobce a kdo jaký podá výkon bude čistě na jejich výpočetní síle. Takže žádné proprietálnosti.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 20:30:03
avatar
Co to plácáš za blbosti jaký proprietálnosti? DXR je standart od roku 2018. Změnilo se jen to, že ten stejný standart od nynějška bude podporovat i AMD, protože se dobere k prvním kartám s HW akcelerovaným RT.

To že si nvidia pospíšila a udělala první karty co to podporovaly neznamená, že je to nějaká proprietální technologie.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 21:27:46

To slovo "proprietálnost" co jsi vytrhl z kontextu bylo myšleno v rovnováze sil, kterou zastřešuje MS a jeho blízké spolupráce s AMD. Takže nehrozí v budoucnu zneužití RT nvidie ve svůj prospěch. Jako to bylo s physx třeba. Ty praktiky nvidia využívá jako v nedávné době s GPP, takže odtud to pramení. Jsem rád za nastavení rovných podmínek pro oba tábory, ale tak dalece nevidíš zelenááči.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 23:04:03
avatar
Cože? Přemýšlíš vůbec nad tím co píšeš? Protože to jsou neuvěřitelné bláboly.

Microsoft udělal DXR a je mů úplně párek kdo jej bude užívat. Nvidia byla první, AMD bude druhé, ale třeba GPU v PS5 DXR pouzivat nebude i presto, ze se jedna o HW od AMD, protoze si to SONY nepreje. DXR je standart pro vsechny a nic se na tom nemeni. Kdyby ted vstal z popela Matrox tak si to klidne muze pouzit taky. A kdyby v AMD nebyli líní tak by to slo i na jejich stavajicích kartác, stacilo by jen upravit ovladac. Ano jelo by to nahovno, ale jako demonstrace funkcnosti proc ne.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 23:10:08

DXR je funkce od MS, druhá věc je podpora HW od AMD, které není agresivní vůči konkurenci, takže zde nejsou pochyby v házení klacků. Prostě spolupráce MS a AMD je nejlepší páka, jak zabránit v budoucnu podpásovkám, které má nvidie ve zvyku.
Vím, že to nechápeš, ale nemá smysl se o to přít.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 23:22:45
avatar
Abych to pochopil tak bych musel mít po transplantaci mozku od německýho ovčáka.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-20 23:37:14

Budiž, tvé rozhodnutí je hodno tvému myšlení.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5361x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 973x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1798x
Komentářů: 15
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2885x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 862x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1202x
Komentářů: 2