NVIDIA zaváhala se 7nm výrobou. Chybu se snaží neudělat i s 5nm. Už se přetahuje s AMD. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 10 květen 2020
altSpolečnost NVIDIA dlouho 7nm TSMC výrobu prakticky pomlouvala a pak mlčela. Už víme proč.

 

 

 

Je tomu 2-3 roky, co se mnozí divili, že NVIDIA evidentně nepřipravuje výrobu a brzké vydání nějaké 7nm grafické generace. A dokonce vůbec neměla objednanou 7nm výrobu u TSMC! Sám šéf NVIDIA o 7nm TSMC výrobě několikrát prohlásil, že není zajímavá, je drahá atd. Prakticky ji tak pomlouval (protože pravda byla taková, že drahá sice byla, ale přinášela obrovský technický posun), a naopak veřejně chválil SAMSUNG a jeho 7nm proces, kdy bylo zjevné, že u něj chce firma vyrábět další generaci GPU. A brali jsme to jako hotovou věc, přeci jen to NVIDIA prohlašovala veřejně, tak proč o tom pochybovat? Po letech ovšem vyšlo najevo, co tím vším skutečně NV sledovala. Pozadí všeho vynesly aktuálně na světlo dobře informované zdroje a současně prozradily, že věci vůbec nejdou dobře pro NVIDIA a musí jednat už teď, aby se nedostala do stejných problémů i na budoucí 5nm generaci GPU.

  • NVIDIA se přecenila a zároveň podcenila skoro vše a všechny kolem.

Šéf NVIDIA důležitost své společnosti pro TSMC, značně přecenil. Svým jednáním a vystupováním se snažil v minulých letech donutit TSMC k jednání a snížení cen výroby pro NVIDIA. Legitimní strategie, která mohla vyjít, ale šéf NVIDIA nevzal v potaz některé věci, o kterých ale ani nemusel vědět. Myslel si, že je tak významným partnerem a tedy bez zakázek ze strany NVIDIA, bude mít TSMC neobsazené nové drahé 7nm kapacity, a ráda bude vyjednávat. Speciálně, když se šéf NVIDIA snažil „pojistit“ a zvýšit tlak na TSMC tím, že veřejně deklaroval, že bude svá GPU vyrábět u SAMSUNGu. Chválil nebo alespoň zmiňoval SAMSUNG kudy chodil. Jenže věci se nakonec vyvíjely úplně jinak, než šéf NVIDIA předpokládal.

V první řadě, SAMSUNG nebyl dosud schopen vyladit žádnou svou výrobu tak, aby byla pro NVIDIA a její potřeby (tedy velké GPU) vůbec použitelná. V neposlední řadě překvapivě začal úzce spolupracovat s AMD a dokonce se nové Radeon NAVI objeví v nových ARM SoC řešeních pro telefony a tablety. NVIDIA tedy zjevně není primárním technologickým partnerem pro Samsung. Loni tak šéf NVIDIA, po nečekaném dlouhém mlčení na téma budoucí výroby, překvapivě najednou veřejně otočil a přiznal, že u SAMSUNG bude nakonec vyrábět jen malou část celkového objemu nových GPU. Bylo jasně, že tím se chytil do vlastní pasti, protože TSMC se stalo jeho jedinou možností. Takže to byl on, kdo musel jít dodatečně k TSMC jednat z pozice toho slabšího, tedy že on něco potřebuje a musel navíc jít jednat v tu nejméně vhodnou dobu, kdy TSMC neměla potřebu ani kapacity něco NVIDIA na 7nm nabídnout. TSMC totiž i bez ní nemělo vůbec žádný problém udat a kompletně využít své 7nm kapacity. Dokonce i bez NVIDIA byly 7nm kapacity kompletně obsazené na dlouho dopředu, což platilo i pro celý tento rok.

To se ukázalo být opravdu problém, protože NVIDIA najednou neměla zajištěné dostatečné kapacity výroby, pro svou novou generaci GPU. Aby byly věci ještě zajímavější, NVIDIA značně podcenila AMD a také samostnou spolupráci AMD s TSMC. Na obranu NVIDIA je nutné ale říci, že AMD podcenili úplně všichni. Tedy až právě na TSMC, které zjevně vědělo více, než AMD říkalo a ukazovalo všem ostatním. Speciálně kolem 7nm výroby rozjelo AMD a TSMC velmi úzkou spolupráci velmi brzy a už v roce 2018 začaly vyrábět velké 7nm GPU VEGA 20, což silně překvapilo zejména NVIDIA, která nic tak technologicky vyspělého neměla. A vlastně nemá na trhu doposud. Spolupráce TSMC s AMD navíc od té doby značně posílila. TSMC dnes vyrábí 7nm procesory AMD, které jsou objektivně ty nejlepší na trhu ve všech ohledech. NVIDIA také velmi nepříjemně překvapil pokrok, jaký AMD udělalo na poli GPU, kdy první 7nm NAVI jsou mnohem efektivnější a lepší, než nejen NVIDIA očekávala od nástupce VEGA. Situace je dnes dokonce tak daleko, že pro TSMC je právě AMD nejdůležitějším a letos se také stalo největším partnerem!

Přitom před 3 lety, kdy NVIDIA rozehrála svou hru a partii s cílem donutit TSMC snížit ceny 7nm výroby pro její čipy, byla situace samozřejmě úplně jiná. AMD vyrábělo jen zlomek současného objemu své výroby a ZEN ještě ani nezačal a NAVI bylo jen na papíře. Na obranu NVIDIA je ale skutečně nutné zdůraznit, že nikdo nevěřil tomu, co AMD se 7nm ZEN a NAVI dokáže, takže se to ani nedalo očekávat a NV prostě nepočítala s tím, že AMD bude vůbec nějaký problém natož konkurence. NVIDIA ale přesto jednoznačně napomohla svou nečinností na 7nm právě AMD, protože to skočilo po všech 7nm kapacitách, které jí TSMC mohlo nabídnout. Navíc spolupráce mezi firmami se stala extrémně úzkou. Tak úzkou, že TSMC vyloženě ladilo 7nm výrobu (speciálně novou 7nm EUV) pro potřeby AMD. To se tak na 7nm stalo významným hráčem a chystá na letošní trh už svou druhou (třetí) generaci produktů, zatímco NVIDIA nemá na trhu ani tu první. Ta musí jednat. Jenže, co teď s tím?

  • NVIDIA ví, že na 7nm zaváhala. Snaží se neudělat stejnou chybu s 5nm!

Ze strany NVIDIA panovalo poslední dobou ohledně budoucnost nejen výroby, neobvyklé ticho. Průmyslové zdroje potvrzují, že NVIDIA si už loni opravdu plně uvědomila problém, který její původní strategie nečekaně přinesla a vytvořila. Nejen, že se bez jejích zakázek TSMC na 7nm úplně obešlo, ale padla i alternativa SAMSUNG. Jeho výrobní proces se ukázal nebýt plně použitelný pro potřeby nové generace grafik a ten ani nejeví nějaký velký zájem takový proces udělat, protože se nehodí k jiným produktům společnosti. A ještě se SAMSUNG spolčil s AMD a NAVI v ARM SoC pro nové telefony a tablety? To museli u NV vzhledem k jejich dosavadním "úspěchům" s TEGRA v mobilních telefonech, docela dlouho vydýchávat. Především se NVIDIA najednou ocitla bez potřebných výrobních kapacit pro novou generaci GPU. To by ještě tak nevadilo, pokud by na trhu pokračovala dosavadní situace, kde NVIDIA grafiky nemají vůbec, nebo jen omezenou konkurenci, ze strany AMD, jak tomu bylo poslední skoro 2 generace. Jenže to už přestávalo platit loni a určitě nebude platit letos a dál. NVIDIA už nemůže spléhat na to, že AMD na většině trhu prostě nebude ...

Naděje pro NV se v posledních měsících přeci jen objevila. Spor USA s Čínou a omezení amerických technologií pro použití čínskými firmami znamenalo, že se z kapacit a výroby TSMC (používající americké technologie), musely stáhnout některé čínské firmy. Současně probíhající koronavirová krize pak snížila poptávku po zboží a někteří výrobci tak raději redukovali své původní letošní objednávky 7nm produkce. A někteří, jako Apple, pak přecházejí už na 5nm a utlumují tak své plánované objednávky 7nm ještě výrazněji. TSMC se tak najednou uvolnila část původně beznadějně vyprodané letošní produkce 7nm výroby a NVIDIA po ní okamžitě skočila. O tom jsme vás informovali. Jenže není na ní sama. To samé udělalo i AMD a výraznou část té uvolněné 7nm produkce zablokovala nad svůj původní plán pro sebe (AMD už tak chtělo letos zvojnásobit sbou produkci u TSMC, nakonec to bude ještě více). AMD má zcela jednoznačně i mnohem lepší vztahy s TSMC než NVIDIA, což také hraje roli. Jednoduše NV nemá ani teď přístup k takové kapacitě 7nm výroby, kterou by potřebovala a hlavně chtěla. Ba hůře, její jednání s TSMC v posledních letech vedlo k tomu, že se ocitla v pozici „toho druhého“ až za AMD, kdy pro TSMC je AMD prostě důležitější, dnes i větší a hlavně spolehlivější a perspektivnější partner do dalších let, který mu navíc nebude vyhrožovat útěkem k SAMSUNGu. NVIDIA si tak do jisté míry paradoxně napomohla tomu, že pro ni AMD bude v každém případě dnes soupeř. AMD má, či bude mít, dostatek výrobních kapacit na to, aby NVIDIA ztratila kus současného tržního podílu, speciálně v souboji nových 7nm generací karet a dál.

Na 7nm to ale rozhodně nekončí. NVIDIA je právem velmi znepokojena tím, jak úzce AMD a TSMC spolupracují, speciálně když už vyšlo najevo, že jsou velmi daleko s 5nm výrobou. Už je potvrzeno, že TSMC dokonce pro AMD udělalo speciální exkluzivní na míru postavenou verzi 5nm výroby. NVIDIA má tedy rozhodně velký důvod, být nervózní, protože žádnou takovou spolupráci s TSMC dnes nemá a počítat s ní ani moc nemůže. A zatímco na 7nm grafiky NVIDIA čekáme roky, vypadá to, že na 5nm grafiky NV budeme čekat mnohem kratší dobu. Firma totiž raději už teď objednala a zarezervovala u TSMC nějaké 5nm kapacity na příští rok. Nevíme, jaký proces ani jaký objem přesně objednala, je to ale určitě tah směrem k tomu, aby případně mohla průžněji reagovat na AMD (případně Intel). Jak připomínají mnozí pozorovatelé, NVIDIA ráda sebe sama označuje za leadera grafických technologií. A i když tohle v některých ohledech určitě platí, NVIDIA se nemůže označovat za leadera, když konkurence vyrábí podstatně vyspělejšími procesy v mhoha směrech vyspělejší GPU, což prostě technologicky hraje velkou roli. NVIDIA se tedy na 5nm snaží neopakovat chybu, kterou udělala se 7nm výrobou a minimálně nedat AMD další volný prostor.

  • Jak to dopadne? Nevíme, ale je šance, že bude líp ...

Nás jako uživatele ale samozřejmě zajímá, jaké budou ty finální grafiky. Víme, že se letos určitě dočkáme nějaké nové generace NVIDIA, která tedy určitě bude na 7nm TSMC. Víme ale také, že se svou již druhou 7nm generací, dorazí AMD. Jeho NAVI 2 (RDNA 2) se navíc objeví v konzolích, ale poprvé po mnoha mnoha letech také v high endu. Každopádně ač nevíme, které GPU bude nakonec lepší a jak si prosti sobě budou AMD s NV stát, co už je zřejmé, že po mnoha letech bude mít NVIDIA ze strany AMD opět konkurenci. Situace kolem 7nm kapacit nejspíše také přispěje k výraznému zlepšení situace. Pro NVIDIA to sice dobré zprávy nejsou, pro trh a nás zákazníky ale jsou, protože situaci, kdy má NVIDIA až 75-80% trhu a AMD nemá technologie nebo kapacity výroby ani finance na to mít větší podíl, není v našem zájmu. A výrazně přispěla k tomu, proč RTX 2000 série stála to, co stála a NVIDIA si mohla dovolit s vážnou tváří ty ceny oznámit. Konec výraznější tržní dominance NVIDIA je v zájmu všech (u NVIDIA budou mít asi jiný názor) a čím blíže budou poměry sil na trhu 50:50 mezi AMD a NV, tím lépe pro nás … situace je nyní taková, že k zajímavější konkurenci na trhu, je v rámci 7nm generace teoreticky nakročeno. Ale nakonec pochopitelně rozhodne, jak na tom bude reálně RADEON NAVI 2 série a to, co proti tomu postaví NVIDIA. To zatím nevíme, ale dozvíme se to snad v dohledné době, nejpozději na přelomu Q3/Q4 tohoto roku :).

NVIDIA mimochodem už 14.5., tedy za několik dní, představí AMPERE (A100), což bude pravděpodobně právě 7nm nástupce 3 roky staré VOLTA, tedy velké výpočetní GPU. Očekává se 600 až 800mm2 velké 7nm jádro A100, na kartě se zhruba dvojnásobným klasickým výkonem proti V100. Samozřejmě vás budeme o téhle novince brzy informovat ...


 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 07:51:57
avatar
Tu sa Huangovi jeho arogancia vypomstila. Takže nové RTX-GTX môžme očakávať s poriadnou kožennou prirážkou. Už teraz šetrím ale nie na hento ale na RDNA2. To je podľa mňa lepšia investícia do budúcna, keď sa budú vo veľkej miere optimalizovať hry na XBOX, PS5 ciže aj RDNA bude vo výhode. Moja obstarožná 1070 obstojí v DX11 ešte ako tak, ale DX12 a vulkan jej moc už nevoňajú. Vtedy som ju kupoval, keď malo AMD max 480 a to bolo pre mňa málo. Tak šup šup s novými grafikami do predaja.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 09:28:08

Nie si sám, mám Radeon VII a takisto šporím. Myslím si, že lepšia investícia bude pre mňa RDNA 2 karta.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 09:39:19
avatar
Je to dobre vidieť na RX 590 a GTX 1060, výkon v dobe vydania a teraz. Pascal už je za zenitom, ale Polariska si vedie stále prekvapivo dobre. Výborná cena, ok výkon, 8GB, pomer cena výkon bezkonkurenční. Ja ale chcem poriadne delo S 1070 som hrával 1080p, na čo bola výborná. Ale teraz mám 4k a rozhodne nechcem troškariť. Za 3 roky Ampér pojde s výkonom dole, ale RDNA2 bude zrieť ako víno ako sa hovorí, čo dokazuje Vega aj Polaris.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 10:19:40

Co jsem koukal na recenze, které byly tehdy a porovnal je s těmi, které jsou teď, tak výsledek se neliší. RX590 byl vždy výkonnější než GTX1060. Máš nějaký odkaz na porovnání těch karet, že je RX590 výkonnější než tehdy?
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 10:26:18
avatar
Sa mi vidí, že som to videl na HW Unboxed niekedy dávnejšie a bol tam rozdiel ale asi s RX 580 vs 1060. To by som musel pohľadať, len teraz nemám na to čas.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 10:53:37

Já jsem právě koukal na to srovnání teď. samozřejmě těch her je pár, které se v testech shodují. Nicméně rozdíl tam není žádný. Resp rozdíl v FPS tam je, ale je u všech karet. Pravděpodobně kvůli použití jiného CPU. Ale rozdíl mezi těmi kartami je počád stejný. Nevím. Ono se to říká, ale co je na tom pravdy to nevím. Dle zdejších zdrojů tomu tak není.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 12:30:48
avatar
renmou:
"Jeden pán povídal" že ten výkon zraje jako víno!
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 13:17:29

Právě proto se na to ptám. Protože už to to bylo zmiňováno vícekrát.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 18:45:32
avatar
To není žádný "jeden pán povídal", to je léta prověřený a známý fakt. Já si pamatuju, jak na začátku roku 2014 byla GTX 780 Ti o 2-3 litry dražší a výkon podobný R9 290X a o pár let později už 290X jasně válcovala 780 Ti a v dnešní době je uplně někde jinde v DX12 hrách a to byla 780 Ti samozřejmě dražší kartou. S R9 290 X jsem si skoro vše zahrál ještě minulý rok na fullHD na plno, nebo skoro na plno, než jsem vyměnil sestavu, což se 780 Ti už opravdu nešlo. Jinak GTX 1060 se musí porovnávat s RX 480, to byli konkurenti a 480ka taky vyzrála.
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 19:00:48

No, RX480 je pořád slabší než GTX1060 a hlavně byla rychle nahrazena novou generací, proti které stála pořád stejná řada nvidia karet.
Ohledně souboje RX580 x GTX1060, a jak to vypadá v současnosti, je zajímavý článek tady:
https://www.techspot.com/review/1990-geforce-1060-vs-radeon-580/
Z článku vychází, že dnes je RX580 (o rok novější karta než GTX1060) v průměru rychlejší o 8%. Ve výsledku se stalo to co předpokládali v době vydání, že Radeon má lépe zvládnutou podporu nových technologií, ale podle nich je výkon GTX1060 na svůj věk pořád slušný a pro FullHD dostatečný, takže vlastnící těchto karet nemusí litovat
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 19:39:30
avatar
Ale buřt je to jen "dojem" na kterým ujíždí kdejaký majitel AMD karet

Aby mohla 290x válcovat 780ti, by se toho jednak musela dožít a za druhé stejně nic neválcuje. Karty jsou si pořád vyrovnány jednou tak podruhé jinak.

Stačí se podívat třeba na gamers Nexus, kde se tomuto občas věnují a tyhle "mýty a legendy" vyvracejí.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 13:56:54
avatar
Ses pomát ne, jaký mýty a legendy. Já tu kartu měl do minulýho roku, celý komp jsem pak předal dál do rodiny a ta karta funguje krásně do dnes a že se na ní toho napařilo dost a že je v moderních hrách výkonější třeba i o třetinu, protože má mnohem lepší podporu DX12 než opravdu technicky zastaralá 780 Ti je fakt a ne nějaký mýtus. Prostě v dnešních hrách si karta co byla dražší vůbec netepe, když se podíváš na DX12 tituly. Výsledky DX12 her jsou prostě naprosto jednoznačný. https://babeltechreviews.com/the-retro-series-the-r9-290x-vs-the-gtx-780-ti/3/
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 14:17:52

Tak ono jde především o to "zraje jako víno". Z toho vyplývá, že když se vezmou karty staré třeba 2 roky a provná se Výkon v době vydání a dnes, tak by tam měl být nějaký rozdíl. Což není. Samozřejmě dá se to chápat i tak, že starší karty můžou mít rozdílný výkon v nových hrách.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 14:27:06
avatar
No ne každý si kupuje grafiku jednou za 2 roky, ... já třeba měním jednou za 5-6 let a opravdu jsem byl hodně rád za to, že jsem místo o 3 tisíce dražší 780Ti vzal za 14 500 Kč R9 290X v lednu roku 2014 a že jsem si s ní uplně nejnovější DX12 hry zahrál v pohodě ještě minulý rok a teď synovec, kterýmu jsem předal kompa si na tom hraje v pohodě do teď, což by prostě se 780 Ti nešlo, protože je v nových hrách běžně o třetinu pomalejší, a rozdíl mezi 40 a 60 fps je prostě dost. Tak to je, já si nemám důvod rozhodně nic vymýšlet. Pokud někdo vyvrací že technologicky pokročilejší AMD karty nezrají, tak mele hovadiny a nic jinýho, protože tak to prostě je. Nvidia vždy zastarávala dříve. Neříkám, že to tak je ještě teď s novou generací a nebo že to tak bude, to se zase teprve uvidí.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 14:31:03

Jasný. Rozumím. Narážím na to, že třeba zdejší testy her, kdy se proti sobě stavěly grafiky Rx580 a GTX1060, tak vycházela Rx580 o 10% výkonnější. Stejně tak vychází o 10% výkonnější i v dnešních hrách. Aspoň podle zdejších testů. Jak to bude za 3 roky samozřejmě nevím.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 14:36:24
avatar
jasný, tak já taky hlavně reaguju na ty "mýty a legendy" od Dextera, protože to je prostě lež a nesmysl a jde si to všechno v pohodě dohledat, ... ať se podívá na testy a přestane plácat nesmysly.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 15:04:12
avatar
Tak jsem se podíval a opravdu. Ale jediné kde to opravdu je o 1/3 je Vulkan. (Doom, Doom 2016 a Rage).

Jiné hry jsou s podobnými rozdíly jako předtím. Kde nejvíce záleží na verzi 290x. Saphire Vapor X je potom o 0-10% výkonější v průměru v dx 12 hrách.

Ano v DX11 byla lepší 780ti. Asi si je ale potom potřeba položit otázku, chcí hrát to co je pro kartu aktální v době kdy to je aktáální a nebo se chci chlácholit tím, že za 6 let bude karta o pár procent lepší než ta konkurenční.

A co si budeme říkat, pro 780ti a 290x byly tehdy ještě pořád primární 11tkový hry.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 16:28:47
avatar
780ti byla lepší v DX11 hrách, ale taky byla dražší a 290X měla i tak lepší poměr cena výkon. Ono to je taky o každého prioritách. Pokud si někdo kupuje kartu na 2-3 roky, tak takovýhle "hovadiny" vůbec neřeší, pokud si někdo kupuje kartu se kterou chce hrát 6 let, tak je pak ten člověk rád za každé FPS v nových hrách to je snad logický. Každopádně mě šlo hlavně o ty "mýty a legendy", protože to prostě není pravda a že se výkon radeonů časem vzdaluje od nvidií prostě tak zatím bylo. Já si třeba kupoval právě tu r9 290X už s tím, že zastará později a že si na ní těch 6 let zahraju lépe, než na 780 Ti a byl jsem opravdu za výběr rád, jelikož jsem měl za méně peněz víc FPS a to mluvím o fullHD, pokud bych hrál na wqhd, tak rozdíly jsou ještě znatelnější i vzhledem ke 4GB ku 3GB paměti.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 16:37:24
avatar
Jinak ještě těch her je samozřejmě více, ale nebaví mě to hledat, ... třeba moje oblíbené tomb raidery včetně nejnovějšího jsou na tom o dost lépe. Ono taky záleží na tom, co člověk hraje samozřejmě, ale prostě nové (díky DX12 a vulkanu lépe optimalizované) hry, jedou jednoznačně lépe na radeonu. No nic, už mě to nebaví
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 15:15:53

Tak ono jde především o to, že se to tak nějak rádoby zobecnilo. A je pravdou že obecně to tak není. Je možné, že to v určitých případech a jednotlivých hrách tak může být. Ale rozhodně se nejedná o obecnou rovinu, že by karta vydaná před 3 rokama měla teď vyšší výkon.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 16:37:42

Tak nemusí se chodit ani moc daleko a jasnej bestseller je RX 570. Jasně hodně udělala cena co je u AMD doktrína, ale v porovnání s tou GTX 1060 je krásně vidět jak jí minimálně šlape na paty, někde je i rychlejší. Což v době vydání nebylo. A tato situace se opakuje už dob dávno minulé. Třeba HD 4850 vs 8800 GTS 512 co byly konkurenti. Příkladů je více, ale v této generaci zase vím já, že HD 4850 měla daleko delší životnost. A dalo by se pokračovat.
Prostě AMD podpora i HW trvanlivost je u AMD delší. Navíc musím napsat, že starší hry šlapou lépe na AMD kartách. Osobně jsem se staršími hrami pod NV kartou měl větší problémy než s AMD kartami, ale to je už spekulativní, ale poznatky osobně takové mám.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 16:41:57
avatar
Jo přesně o to mi jde, že to není zdaleka nějaký výmysl, nebo dokonce mýtus a legenda, ale prostě pro lidi, co se o to zajímají léta prověřený a známý fakt.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 16:48:55

Na druhou stranu u nvidia karet byla jasná přednost v době vydání. Ovladače jsou vyladěné od začátku, ale dříve jim dochází dech.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 17:32:43
avatar
Jasný, ale tak ono radeony vždycky už při vydání útočí lepším poměrem cena-výkon, i když třeba o pár FPS v té době zaostávají, tak stojí ale i o tisíce míň. Takže koupit kartu co je levnější a navíc ještě později zastará je podle mě lepší, než koupit kartu dražší, co zastarává rychleji. Pro lidi co kupují kartu na dýl to je pak už jasná volba, pokud jin nejde o značku, ale o to, co za své peníze dostanou.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 17:45:15

Přesně v tom je rozdíl. Nvidia prodává aktuálně a předpokládá, že jejich zákazníci budou kupovat co rok novou kartu. Je to bysnys, ten kdo upgraduje méně častěji je pro AMD. Ve výsledku je to pro AMD méně lukrativní, ale z pohledu zákazníka lepší alternativa. Je v tom různý přístup i možnosti. Je to hrozně zpochybnitelný, ale rozdíly v podpoře tam jsou. Je to i jejich rozdílná politika a nutnost reagovat na konkurernci.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 18:15:38
avatar
jj tak jasně že, myslím, že si rozumíme
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 09:46:34

Koukal jsem teď třeba na toto:
https://www.youtube.com/watch?v=YthPacgJVlc

Nevím... Tam je někde výkonnější, někde ne. Zde v testech se proti sobě ty karty stavěly a ta 290X vyšla výkonnější. Takže za mě jsou prostě hry, kde má jedna navrch. A to jak tehdy, tak teď. Ale že by to obecné "zrálo" to se asi neděje. Aspoň jsem k tomu nikde nenašel podklady.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 11:48:16
avatar
V tom videu je strašně malý vzorek jen 5ti her a polovina videa je o GTA 5, což je dnes už starší DX 11 hra. Já mluvim ale o tom, že čím je hra novější (DX 12, Vulkan které už budou jen přibývat), tím je radeon výkonnější a taky jelikož to v té době byl high-end, tak si to spoustu lidí kupovalo už třeba na rozlišení 2560x1440 a tam se těch 4GB vs 3GB projevuje ještě více. Každopádně už mě to je taky vcelku jedno, protože mám 5700 XT, ale můj synovec, ke kterému můj bývalý počítač odešel dále, bude tu R9 290X používat třeba dalších 5 let pokud vydrží a tudíž určitě je pro něj o dost lepší mít R9 290X než GTX 780 Ti, ... nevim no, kdo by si třeba dnes vzal radši GTX 780 Ti s tím, že s ní bude hrát dalších 5 let, by šel jedině sám proti sobě a to musí uznat snad každý.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 12:24:11

No ta to právě nedokážu posoudit. Protože v jedné hře je to tak, v druhé zase jinak. Každopádně teď je 290X výkonnější. Otázkou je, jestli byla výkonnější i tehdy a o kolik. Muselo by se vzít třeba 20 AAA her tehdejší doby a 20 AAA her dnešní doby a porovnat, aby se to dalo určit.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-24 00:21:36
avatar
Taky jsem majitel R9 290X z ledna 2014, který přešel letos na RX 5700XT ;-)
A mám v podstatě stejnou zkušenost. Karta stále jede jako nová a jelikož jsem jí kupoval pro provoz EyeFinity 3*1080p (s korigovaným rozlišením 6000*1080), tak mám pocit, že byla lepší než soudobá NV už jako nová.
Nevím, jestli se to zase vrátí, ale Navi je myslím první AMD generace, kde neplatí, že s narůstajícím rozlišením AMD získává navrch nad NV. Docela mě to v testech Navi překvapilo.
Starý PC mám stále pod stolem, tak kdyby někoho zajímalo jak ta stará karta zvládá hraní na mém novém monitoru s ještě vyšším rozlišením (5120x1440), tak mě třeba ukecáte udělat pár testů;-)
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 17:14:33

GTX1060 se srovnávala s RX480 Odkaz
"TEST GTX 1060 6GB a MSI GAMING X – Nástupce GTX 960 a konkurent pro Radeon RX 480!"

RX590 byla až o dvě generace později(vyšla po RX580)
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 11:01:02

Mne vega nepríde ako vyspelá ...mám 2x vega 10xl v crossfire a hrôza/ des ...čakám na 3000 sériu konkurencie a blahoroceny buď den odchodu toho odpadu z môjho pc ...však to nezvláda ani shadow of tomb raider na fullhd na ultra vrátane full AA ...avg 54fps , coil whine na oboch aj pri 60fps v hrách , framedroppy v Destiny 2 , crossfire musím natvrdo vypnut nestačí len cez profil hry lebo mi shadow of tomb raider ani nepustí ...ut99 black screen ...toto sú tie vyspelé karty? Predtým som mal 1080ti a žiadny problém, po tých rečiach som chcel dať šancu konkurencii a som veľmi sklamaný ...
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 11:07:03

Hm, jasné... A ty 1080Ti jsi měl taky dvě ve SLI? Asi ne, to bys teprve viděl problémy
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 11:18:36
avatar
Je smutné, že CF a SLI išli na druhú kolaj, alebo boli úplne zatratené. Jeden čas som mal požičanú druhú 1070 do SLI (bol som zvedavý ako to bude škálovať) a bol som sklamaný. Fungovalo to dobre u mňa len v GTA5, inde to bolo aj horšie ako s jednou kartou.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 11:22:23
avatar
SLI je to same mel jsem to asi 4x a nikdy to poradne nefungovalo.. Nvidia uz SLI odpiskala asi pred rokem a pul a uz to nepodporuje
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 19:30:33
avatar
Hádám, že tím Vega 10XL myslíš Vega 56, která nikdy nebyla myšlena jako čistokrevná herní grafika, ale jako výpočetní grafika, která se se svým výkonem dá v pohodě používat i na hry. Sám ji provozuji a v 2K naprostá pohoda.
Pokud jsi měl čistokrevnou herní 1080ti, tak proč jsi ji měnil, když byla tak super?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 19:48:32
avatar
"Vega 56, která nikdy nebyla myšlena jako čistokrevná herní grafika, ale jako výpočetní grafika, která se se svým výkonem dá v pohodě používat i na hry."

No to jsou teda konstrukce. To ti bylo sděleno při poradě vedení AMD? 56 a 64 byly vždy jen herní karty, stejně jako 80ti. To, že se dá kdejaká karta použít i na jiný věci než hraní z ní nedělá výpočetní a nebo developerskou kartu.
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 20:18:29
avatar
Nevím jak ty, ale každý kdo si někdy přečetl nějaký článek o Vega grafikách ví, že sice byly uvedeny na trh jako herní, ale nemají a nikdy neměly čistokrevné herní, ale výpočetní jádro. Než mě zde začneš urážet, tak si prosím na dané téma alespoň něco přečti.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 22:44:08
avatar
Tak mi prosím něco relevatního postni jsem línej hledat nějaký "fakenews".
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 23:56:34
avatar
Není to sice nějaký "fakenews", ale snad ti to někdo přečte, když jsi dle svých slov tak líný.
Až ti to dočte, tak nás můžeš oblažit nějakými svými dalšími moudry.

http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/graficke-karty/amd-radeon-rx-vega-64-test-a-review-aneb-navrat-konkurence-a-prvni-100-dx12-vulkan-gpu-10.html
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 08:34:14
avatar
Aha, no a byl by nějaký jiný zdroj než zdejší blog?

Stačí se podívat do diskuze na to rudé zabanované moře od každého kdo nesouhlasil.
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 11:32:22
avatar
Ty opravdu vidíš jen to co se ti hodí. Já jsem pouze poukázal na to, a znovu ti to zopakuji, že Vega nebyla stvořena jako čistokrevná herní karta, ale jako univerzální řešení. Prosím, přestaň mne urážet a sebe zesměšňovat.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 11:39:20
avatar
A jak jsem tě prosím urazil? Ať to čtu jakkoliv tak nic k tvé osobě jsem nevyslovil a žádnou urážku tu nevidím.
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 12:37:43
avatar
A o tom to celé je. Ty prostě nevidíš nic, co se ti nehodí. Ať napíšu cokoliv, tak ty to buď překroutíš nebo ignoruješ a navážeš dalším urážením.
Promiň, ale toho už se prostě nehodlám účastnit.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 12:50:37

No teda jako promiň, ale kde tě kdo urazil a čím? Je tu řeč o tom, jak byla Vega zamýšlena a co umí. Tvrdíš, že to není primárně herní karta, což ovšem není pravda. I samo AMD nemá na stránkách o Vega kartách nic o výpočetních technologiích, ale jen o herních. Jak už jsem psal, Vega mívá v určitých případech větší výpočetní výkon. Ale je to karta určená pro hráče.
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 13:29:40
avatar
Posloucháš se vůbec? Zahalená urážka směřovaná na mne je prakticky v každé tvé reakci a pokud tvrdíš opak, pak nepokrytě lžeš. Jsem si naprosto jistý, že pokud by takto někdo reagoval na tvé příspěvky, tak to jen tak nepřekousneš. Navíc reaguješ na něco, co jsem nikdy netvrdil. Proto ti to znovu, snad již naposledy, zopakuji. Vega nebyla vyvíjena jako ČISTOKREVNÁ HERNÍ GRAFIKA, narozdíl od GTX série od nVidie, ale jako univerzální karta, která obsahuje i technologie, které nemají reálný přínos pro hraní her, ale pro profesionální sféru ano.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 13:51:56
avatar
Netrpíš náhodou nějakým pocitem úzkosti?

Protože to, že se tě ptám na zdroj těchto informací asi těžko může být urážka. Připomíná mi to scénu z Červeného trpaslíka kdy Rimmer vysvětluje Listerovi, že ať jakkoliv rázně řekne slovo BEZVA, tak to nemůže být bráno jako výhružka.

Jádro Vega bylo umístěno na výpočetní FE kartu. Na 56 a 64 bylo bez některých funkcí použito pro herní účely. 56 a 64 byly vždy herní karty a nikdy nebyly zamýšleny jinak. Takže si to po sobě znovu přečti, uraž se, a tím bychom asi mohly završit tuhle diskuzi.

Na začátku jsi psal totiž o 56.
A jen pro tvou informaci, herní jádro je vždy odvozeninou nějakého výpočetního.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 14:09:23

No já ti nevím. Já tam teda žádnou urážku nevidím. Možná tak určitý model posměchu a to větou: " To ti bylo sděleno při poradě vedení AMD?" To je tak celý. Celkem obdivuju, že víš, co já překousnu a co ne.
Jinak ty používáš slovo "čistokrevnáů já používám slovo "primární". Možná jsem použil špatné slovo ke správnému pochopení.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 13:28:21
avatar
eufigenie >Vdyť Ty se zvládneš v pohodě urazit sám.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 09:32:14

Tak ono se samozřejmě ví, že měly ty karty dobrý výpočetní výkon. Ale pořád platí, že byly uvedeny jako herní karty. To znamená, že ta výpočetmí část byla jen jako bonus k herní kartě. AMD totiž bylo tlačeno tím, že po RX580/590 neměli nic, co by mohli nasadit na trh. Takže museli udělat něco. Tak udělali vegu, která přišla jako herní s výpočetním bonusem. Už když se podíváš na stránky AMD, tak u Vegy nevidíš nic o výpočetním použití nebo výkonu. Ale všechno je jen kolem her.

https://www.amd.com/en/products/graphics/radeon-rx-vega-64
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 11:22:14
avatar
renmou> Ano je to tak.

Další věcí je:
Že čas ukázal, že ani s tím výpočetním výkonem to nebylo žádný terno, ne(podpora) od AMD to úplně zabila a jediný kde ta karta excelovala byly syntetické testy jako luxmark (Vtip je v tom, že v reálném nasazení Lux rendereru samotném podává výkon jako 1070) a částečně cinebench. V praktickém nasazení se potácela stále okolo 1080tky a v renderování pod ní někde na úrovni 1070 (Blender OpenGL, Radeon pro renderer, Pov-Vray, Ostatní renderery nepodporujíc). V aplikacích jako SPEC sice porazila třeba 1080ti, ale zase absolutně prohrála s kartami k tomu určenýma jako p2000, které se daly už tehdy pořídit levněji jak celá Vega.

Takže vlastně celé to nadšení okolo skvělé výpočetní karty se stáhlo na GPU funkce v Premiere a Final cut.

Takže když se to shrne v tom výpočetním odvětví pokud se pomine těžba kryptoměn (Kde byla opravdu dobrá, třeba na těžbu tehdy rychle expandující měny Monero) karta dopadla hůře jak v nasazení herním. Očekávání se nenaplnily.
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 19:24:24

Nemusím nikomu nič vysvetľovať ale keď to chceš vedieť predal som ju mesiac dozadu za 430 EUR ...na 1080p bola prestrelená, na 4K prislabá rovnako ako 2080ti ...keďže chcem upgrade na 4K tak mi zostalo jedine čakať a keďže mi dve 56 ležali ladom a na základe tvrdení tunajšieho bossa ako cf dobre skaluje som nemal dôvod ich nevyuzit no sú to hrozné karty ... dal som ich na bazos za 190€ kus a len jedna odpoved ...to hovorí za všetko ...nikto to nechce a ani ja nie ...proste nvidia/Intel je plug&play a amd stále niečo ...jedine čo zvážim je zen4 ...ale grafiku radšej nie
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 20:01:37

Plug&Play smrdí už z podstaty leností a anafalbetismu
Pořiď si konzoli, tam budeš &Play čoskoro jedinečný
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 15:16:03

Haha vtipný ako farár na pohrebe ...kupim produkt, čakám že bude fungovať ...a nie sa stále naťahovať s kartou ktorej cenovka bola ~500€ na vrchole jej slávy ...povedz mi čo viac by si urobil panko ako povypinanie “featuriek” v drivroch ktoré sú viac na škodu ako na úžitok ? Super mám internet, posprtam sa v registroch a aj tak to nejde ako má ...takýchto ako ty zboznujem, a tejto karte konkrétne ktorá tu je prezentovaná ako najvyspelejšia dochádza dych pri veľa veciach ...dynamické osvetlenie , členité miesta s veľa svietiacimi bodmi atd ...a ani vo výpočtoch žiadna sláva ...ja ju mám rovno 2x ...ty ju máš keď oponujes? Či len tu zo zvestí hádaš ? ...
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 20:43:19
avatar
jasně, nvidia nemá žádné problémy ... a ten intel to už je fakt vrchol, ... to jako jaký problémy si měl kdy s AMD procesory ? Vždyť to jsou procesory Mě se třeba problémy vyhýbají a jediný problém jsem měl zrovna s Nvidia kartou, ale to se prostě může stát. Problémy jinak nemívám naštěstí, ani s GK, ani s procesory, ani s Windows Asi to bude i tím, že se zabývám kompy už od dob MS-DOS a umím si všechno tak nějak vyřešit sám a ani kolikrát ty problémy prostě nevnímám jako problém
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 15:20:22

Pozri amd je možno ešte viac deravejsie ako Intel ale keďže je to krpec nieje atraktívny pre niektoré média ...no skús si pogooglit ...zaujímavé že napriek tone hatu na Intel tu nebol ani jeden článok o reálnom masovom zneužití tých “megadier” nieje to divne ? Aspoň jeden článok ako niekto vykradol kryptomeny , súkromné data ...nič ...tak potom ? Reálna zneužiteľnosť nulová ...ako som pisal vyššie rozmýšľam nad zen 4 ale asi zbytočnosť keď mám coffee lake ...o grafikach diskutovať nejdem , pre mna už len tie ovládače stoja za prd ...
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 16:31:39
avatar
Já když jsem to psal, tak mě opravdu žádný bezpečnostní díry ani nenapadly ... já myslel spíš obecně problémy s procesorem, já fakt nikdy žádný problémy s procesorem neměl. Co jako může mít procesor za problémy ? No vidíš to, těch děr intel má jak nasraných a tady jde spíš o to, že o nich věděl a vyráběl to záměrně, pro zvýšení výkonu. Pro obyčejnýho domácího uživatele to je asi fakt uplně jedno, až na to, že některé ty záplaty snižují výkon, což taky určitě není v pořádku, ale pro firmy a servery a tak to problém je a od intelu to je prostě vyloženě špatné chování.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 17:00:05

Vzhledem k tomu, že se stále jedná o stejnou architekturu od roku 2015 tuším, tak si myslím, že to nebylo schválně. Prostě se na ty chyby došlo postupně. A to až tuším v roce 2018. Ono vždycky je nejdříve chyba a pak oprava. Vždy je nejdřív nemoc a pak lék. Je to prostě chyba v architektuře. Takže nová architektura bude až příští rok. Co se týče ztráty výkonu po opravách, tak se háže číslama, ale ve výsledku to udělá nula nula nic. Vypadá to v průměru na cca 4%, kdy snad ta největší ztráta je v nějakém benchmarku 21%. Většinou se ale jedná o ztrátu cca 1-2%.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 11:03:13

Kolik těch 7nm kapacit pro nV zbylo? Když vezmu výtěžnost takovýchto "mega" čipů, tak si může nV vyrábět na 7nm tak maximálně ten A100 a tím končí, pochybuji, že je dost kapacit i na (případné) herní čipy... Leda až na těch 5nm. Jsem zvědavý na RDNA2 (bude to 7nm, 7nm+EUV nebo 6nm?)
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-11 17:18:13

kapacity dostačující na výrobu čipů Amper
(před dvěma lety se 7nm nevyplatilo)
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 08:30:00
avatar
Nvidia včera nahrála na youtube video kde Jensen vytahuje z trouby upečenou "největší grafickou kartu na světě" Odkaz žeby to byla ta výpočetní karta s několika A100 ?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 09:21:27
avatar
Vdyť to video je i tady zveřejněné
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 09:55:49
avatar
nějak jsem to přehlédl, sorry jako
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Godzilla vs. Kong – souboj monster už brzy!
Godzilla vs. Kong – souboj monster už brzy!Úterý, 26 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 629x
Komentářů: 3
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GB
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GBSobota, 23 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2531x
Komentářů: 8
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!Úterý, 19 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 6
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2233x
Komentářů: 6
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2631x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4201x
Komentářů: 7