Prezentace NVIDIA na Computex byla strašlivá – firma se oddala AI. Přivede svět do problémů? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 03 June 2024
altJedna z nejhorších firemních prezentací vůbec, zanechává pachuť a zlou předtuchu.

 

 

 

 

Computex je tradičně místo představení a setkání nad novinkami v oblasti zejména PC a technologií kolem nich. NVIDIA však nemá moc co představovat, protože na technologie kolem PC v současnosti nemá čas ani pomyšlení a soustředí se na „AI“. A kdo by se jí divil, když jde o firmu tradičně zaměřenou zejména na maximalizaci zisků bez ohledu na cokoliv a AI se ukázalo být „finanční zázrak“. Firma také i proto svou prezentaci udělala mimo oficiální část Computexu. Kolegové, kteří se zúčastnili se však vzácně shodují, že téměř dvouhodinová událost byla jedna z nejhorších svého druhu, kterou kdy zažili.

NVIDIA nejen že nepředstavila naprosto nic zajímavého pro běžné uživatele PC, ale celá prezentace připomínala v lepším případě bez přehánění onanování nad AI, v horším případě jste po dvouhodinovém uctívání boha jménem AI museli nutně dojít k názoru, že NVIDIA aktivně pracuje na totální likvidaci světa a lidstva. Produkty, které představuje ve formě AI, extrémně zhoršují mnoho současných problémů, ale nenabízí ani zdaleka tak jasný a viditelný kladný přínos, jak jej firma maluje.

  • NVIDIA se oddala AI a uvádí produkty, které likvidují svět …

Prakticky každé čtvrté slovo v keynote bylo „AI“. Není pochyb o tom, že NVIDIA je této věci naprosto oddána. Je ovšem otázkou, zda je to proto, že v ní vidí skutečně kladný potenciál, nebo je to jen proto, že tuto dnes abstraktní věc dokáže prodávat jako nikdo jiný na světě a vydělává miliardy. Miliardy na HW, který v současné době naprosto nepopiratelně zhoršuje už tak velké problémy.

NVIDIA v lepším případě nevědomky, v horším případě záměrně, ignoruje a nemluví o problémech a dopadech, které s jejím přispěním AI technologie mohou způsobit a už způsobují. Její nová generace BLACKWELL AI GPU nemá žádný pozitivní dopad na současnost, zato hodně negativních. Jediný cluster tvořený 8 čipy spořádá 15kW energie. K tomu přičtěte další kW nutné na chlazení. A firmy jich nakupují a provozují statisíce a brzy miliony. Jenže pouhý 1 milion těchto čipů NVIDIA spotřebuje neuvěřitelný 1,875 GigaWatt energie. To je výkon bezmála 2 Temelínů! Prakticky ještě jednou tolik, budete potřebovat na chlazení. Tedy 3 – 4 Temelíny na pouhý 1 milion AI NVIDIA čipů, přitom NVIDIA chce za jediný rok dodat několik milionů těchto AI žroutů. Všechno tohle tedy rapidně zvýší světovou datacentrovou spotřebu energie, což je poslední věc, kterou dnes svět a lidstvo potřebuje. A to se nebavíme o ostatních datacentrech pro provoz běžných internetových a digitálních služeb, které také narůstají a s AI to přímo souvisí. A co za to svět dostane zpět ve formě přínosu a vyvážení nemalých nákladů pro celou planetu na provoz těch obřích datacenter? Není jasné …

Co dostane sama NVIDIA je jasné. Neuvěřitelné množství peněz. Ale mohou to být a také nejspíše budou, doslova krvavé peníze. Firma sice ukazuje samé hezké příklady často spíše potenciálního použití a dopadů AI, ale naprosto vědomě mlčí a ignoruje negativní dopady a zneužití AI nástrojů a funkcí. Firma například zásobí prokazatelně lidstvu nepřátelské státy. Státy, které aktivně vyhrožují zničením demokracie a svobody. Státy, které již dnes používají AI nástroje k potlačování lidských práv a útokům v probíhající hybridní válce. AI technologie se rapidně rozrůstá a využívá v šíření a výrobě účelových a stále dokonalejších dezinformací a podvodů. Brzy právě díky AI nástrojům bude možné pro kohokoliv, jednoduše napodobit číkoliv vzhled, hlas atd. NVIDIA se doufejme nevědomky chlubí těmito technologiemi a její Computex 2024 prezentace jich byla plná. Krásné zpracování plně digitálního AI člověka = příjemný obličej a příjemný hlas, prostě příjemná podoba něčeho, co má neskrývaný a nepřehlédnutelný ničivý potenciál zničit svět a lidskou společnost.

Ano, technologie, které NVIDIA představuje a které dnes nejčastěji právě její HW pohání, mohou nepopiratelně vést k úžasným objevům a nevídanému pokroku, pokud bychom žili v ideálním světě a AI produkty NV byly používány jen za pozitivní posun vpřed. Ale minimálně stejný, ne-li mnohem větší, je negativní potenciál s ničivostí, která nemá konkurenci. A NVIDIA ve svých keynote a prezentacích dělá, jako by toho nebylo. V lepším případě si můžeme namlouvat, že je to naivním nadšením pro technologie samotné, v horším případě to NVIDIA moc dobře ví, kam to všechno směřuje. Tedy ví, že napomáhá nevyhnutelné katastrofě, ale je jí to jedno, hlavně že teď vydělává s pochopitelnou omluvou, že pokud to nebude ona, bude ta řešení dodávat a vydělávat na tom někdo jiný. Jenže prostě je to ona a měla by mít zodpovědnost a dělat kroky, aby negativní dopad svých AI technologií a jejich zneužití omezila. O tom však nemluví …

 Je však naprosto zjevné, že v současné době NVIDIA AI produkty (a samozřejmě nejen její, ale NV je ta, která jich dodává zdaleka nejvíce) nic dobrého světu nepřináší. Objektivně totiž aktivně a zásadním způsobem zhoršují materiálovou, energetickou i lidskou krizi. Není sporu o tom, že AI je revoluce s obřím pozitivním potenciálem, ale v současné podobě jí být nemůže, protože to, co dnes máme a známe, není AI ani zdaleka. Časem k ní dospějeme, ale to může trvat velké desítky, spíše jednotky stovek let. Do té doby budou „pokusy s AI“ přinášet hlavně problémy a neuvěřitelně zvětšovat objektivní potíže a krize, které už dnes jako lidstvo máme. A NVIDIA, co by hlavní producent extrémně žravých AI řešení, na která se dnes kvůli maximalizaci svých finančních zisků naprosto soustředí bez ohledu na zjevné problémy, které přináší, rozhodně dnes světu neprospívá … 

  • Příšerná prezentace i z pohledu technologických fandů …

Celá ta dvouhodinová prezentace byla otřesná, pokud jste poslouchali i pokud jste neposlouchali. Kolega, který se jí účastnil přísahá, že slyšel v publiku chrápání. Fandové AI a akcionáři firmy možná spokojeni byli, ale většina technologických novinářů a zejména těch z oblasti PC, byla opravdu roztrpčena, protože za dlouhé dvě hodiny firma nenašla ani krátkou chvilku pro představení jakýchkoliv zajímavých hmatatelných GPU a PC novinek. Paradoxně přitom vydala několik tiskovek o nových technologiích, které se alespoň okrajově týkají klasických GPU produktů, ale na tom svém dvouhodinovém „náboženském uctívání AI“ vydávaným za keynote, nenašla ani sekundu na to je představit.

Pravda, i ty se týkají vlastně AI, tedy okrajově. Jde o SW vylepšení pro NVIDIA App, tedy aplikaci, která nahrazuje Control center. Nově má umět nahrávat a vylepšovat AV1 záznamy. Kromě toho bude v nové Appce také Autotuning, tedy automatické taktování GPU. A to je vlastně všechno, co NVIDIA v rámci Computexu, největší PC výstavy vůbec, letos představila. Tedy kromě „SFF-ready“ certifikace, která má usnadňovat zákazníkům výběr grafické karty pro mini-ITX skříně. Nicméně v praxi to je jen marketing. Další hezké logo NVIDIA, které mohou výrobci s NVIDIA nesouvisejícího hardware, dát na své produkty. Stejně jako NVIDIA ukradla FreeSync a dnes tak mnoho monitorů má na sobě logo NVIDIA Gsync ready, ačkoliv žádné G-sync a nic od NVIDIA nemá, tak to samé teď nově mohou udělat výrobci SFX skříní. A tohle byla vlastně jediná „HW novinka“ firmy týkající se klasických PC a GPU firmy na celém letošním Computexu, ale neměla ani sekundu na to se o nich na dvouhodinovém keynote zmínit. Bizardní a smutné a vše vypovídající.

Ale ne překvapivé. NVIDIA se prostě naprosto oddala zlatému dolování na AI, což by bylo fajn, kdyby AI bylo v současnosti nějakým hmatatelným jasným přínosem bez negativ. Je však pravým a nezpochybnitelným opakem, kdy zhoršuje mnoho objektivních světových problémů výměnou za abstraktní příslib možných potenciálních budoucích přínosů. Pokud se jich ovšem přes ty problémy, které aktivně výrazně zhorší, vůbec dožijeme. A pro každého, kdo tu úděsnou prezentaci NVIDIA sledoval a jen trochu přemýšlí nad důsledky činů a věcí, tedy nad tím, co NV záměrně o realitě AI produktů a jejich provozu i potenciálu neříká, tak ho musel polít studený pot. Zejména nejbližší budoucnost právě „díky AI“ nevypadá ani trochu růžově. Tedy pokud nejste akcionář nebo majitel NVIDIA, či nemáte dezinformační business. Pro všechny ostatní NVIDIA svými současnými produkty připravuje hodně mizerné roky a budeme s láskou vzpomínat na doby, kdy to bylo jen o hloupých herních grafikách a o tom, jestli mají o 10FPS více než jiné …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 22:18:55
avatar
Já jen doufám, že jednoho krásného dne se probudím a přečtu si tu, jak jeden chytrý člověk využil AI a tím způsobil krach celé Nvidie. Takovej krásnej bumerang by to byl.

A to by v podstatě stačilo jen vygenerovat něco ve smyslu "Huang oblečený v nacistické uniformě, jak hajluje a u toho říká něco o utlačování menšin díky AI snadno a rychle" anebo tak něco


Jasně, ty peníze mu to nesebere, ale ta pověst, kterou by si tím získal by byl adekvátní trest za to, jak zneužil tyhle dvě písmenka

Jen si mínuskujte. Mám pravdu. Nic jiného než strmý pád dolů si nezaslouží
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-04 22:01:13
avatar
Většina miliardářů např. v USA takhle uvažuje, vytřískat z lidí co nejvíc peněz a po nás potopa.
Novináři zjistili, že všichni už mají zajištěna klidná místa, připravené tryskáče na rychlý ústup a hodně jich má tajné sídlo třeba na Novém Zélandu i jinde.
Jak to říká MAGA ideolog S.Bannon: "Chceme tuhle zemi rozložit do základů a uvrhnout do chaosu a občanské války", na to potřebují Trumpa a stanné právo.
Všichni si myslí, že až se přežene chaos a občanská válka a zůstane jen čistá "bílá rasa" a takový milý kristofašistický Gileád, oni se vrátí a budou opět tahat za nitky.
Možná uvažují, že si pak pomocí AI vyrobí poslušného virtuálního diktátora.

Rozhovor Time s Trumpem: Odkaz
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 07:50:39
avatar
u nvidie je to stale stejne, ja si jeste pamatuju prezentaxci na RTX 2000, kazde treti slowo bylo Ray tracing a "just Works".. prezentace Nvidie byly kdysi jedny z nej, bohuzel posledni roky je to uplne naopak..

https://www.youtube.com/watch?v=4u0NRgMyzEM
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 07:52:56
avatar
Koukám tady má na někoho neblahý vliv Gréta.
Tak především je to firma, které má generovat zisk, a tedy tady je vše v pořádku a akcionáři aj. mají radost. Za další, ty produkty dělá, protože je po nich poptávka a tedy nechápu, proč zrovna ona je ta špatná, dělal by to někdo jiný v tom je princip trhu. Zákony neporušuje, USA může uvalit totální embargo na Čínu a neprodat ani křemík. Jo byla by tu reciproční odpověď, ale alespoň bychom slyšeli jiné fňukání a ne tyhle plky o zlejch komouších. Čína byl těžkej vidlákov a ten "hodnej" západ si ji pěkně vykrmoval a nevadilo mu, že tam jsou komouši ani otrocká práce dětí za misku rejže. Vadí mu to až teď, když nad tím ztratil kontrolu, tak kdo je ten zlej ? Ten kdo byl zlej od začátku, nebo ten kdo to zlo vykrmil ? Hledat v tom uhlíkovou stopu je směšné, když teoreticky nám výzkum AI paradoxně může pomoci s výzkumem jiných zdrojů energií, baterií a dalších věcí. Máme jedinečnou šanci to využít a ne strašit tím, že "lidé nemají číst bibli, to jim mají předčítat kněží"
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 07:54:13
avatar
"Jenže pouhý 1 milion těchto čipů NVIDIA spotřebuje neuvěřitelný 1,875 GigaWatt energie. To je výkon bezmála 2 Temelínů!"

Temelín má výkon 2250MW
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 09:09:51
avatar
zalezi jaka je prumerna protoze nejede nonstop na max vykon.. a behem roku jsou i nejake ty odstavky a meneni paliva apod.. kazdopadne ta spotreba elektriky je u AI cipu celosvetove opravdu sielna a roste brutalnim tempem
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 21:15:30

Tady ale o žádnou průměrnou spotřebu nejde, v článku je to co píše honcka. 1,875GW opravdu nejsou dva Temelíny. Celá elektrárna má výkon 2172MWe. Proč tedy zcela absurdně okecáváte chybu v článku je mi záhadou.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 11:49:24
avatar
spise by to chtelo vzit vykon za rok a pak to spocitat kolik ta elektrarna skutecne v prumeru dodava do site.. teoreticky maximum nema nic spolecnyho s realnym provozem..

to ze AI cipy zerou sileny mnozství elekrtiny je proste fakt a slovickarit tady asi postrada smysl..
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-08 11:31:23

Jediný kdo se tu kroutí a slovíčkaří jste vy, opět zcela bezdůvodně se snažíte okecat naposto normální chybu. Že jí nedokážete přiznat, tak tomu se tedy vůbec nedivím.
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mimo… 2024-06-05 12:35:55

Pardon, ale nVidia se chová tržně, jako každý správný podnikatel, kapitalista a hospodář – snaží se vydělat co nejvíce peněz pro sebe a své vlastníky/akcionáře. Jak a k čemu se použije její výrobek, to přece není na ní a nemůže za to nést zodpovědnost! Ty úvahy jsou zcela mimo, mohu vzít příklad: když někdo vyrábí nože a tím nožem bude někdo zavražděn, může za to výrobce, nebo ten, kdo nůž použil k tomuto účelu?
A ohánět se tím, že v PC nemá nVidia žádné inovace? Když trh a vývoj PC jako takový stojí před zlomem, kdy do všeho razantně vstoupí možnosti ARM technologií a užití i jiných čipů s jinou strukturou, stavbou, filosofií? Kdy těžko předjímat, zda nadále bude užívaná technologie x86 nebo úplně jiná? Tak proč by nVidia prozatím nevsadila na AI, která teď jede a z které má zisk a nepočkala. Výroba do PC pro hráče, to je marginálie…
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 12:45:41
avatar
oni se chovaj jako s prominutim kurvy uz poslednich 15 let pro korunu by si doslova nechali koleno vrtat a co muzou to ojebou a kolikrat se neboji lidem ani lhat do oci ...
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 21:16:41

Nvidia se chová jako každá jiná úspěšná firma. Že vy to nedokážete akceptovat je váš problém, ne té firmy.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 11:47:46
avatar
jiny uspesny firmy rozhodne nemaji zapotrebi lhat lidem ve slajdech o vykonu svych produktu, viz krasny priklas srovnani vykonu RTX 4000 vuci RTX 3000 kde Nvidia lhala a bylo ji to nekolikrat dokazano.. nebo dokonce lhat o parametrech grafické karty jako takové viz GTX 970 3.5GB, nehlede na podvody v 3D marcich, kde si fixlovanim s kvalitou obrazu pridavali kdysi klidne i 20-30% vykonu.. pak se vymlouvali ze to byla chyba v ovladaich kdyz se na to prislo
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 09:51:30

Jenže špatný není ten, co to vyrábí. V tomto případě nvidia, ale ten, co to kupuje a provozuje.
Je to jako se zbraněmi.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 11:50:20
avatar
spise je chyba v lidech, kdyby nikdo o AI ani prstem nezavadil a proste to nechtel, tak to nikdo kupovat nebude. lidi sou ale ovce a proste kupuji vsechno kde je AI zmineni... jinak by to vsichni necpali do nazvů svych produktu apod..
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-08 11:33:43

Jsou lidé, kteří AI využijí k práci, k životu. Já jí třeba využívám k překladu v telefonních hovorech, naposledy z italštiny do angličtiny.
Že vy AI neumíte / nechcete využívat je váš problém, že kvůli tomu lidi nazýváte ovcemi jen ukazuje jak argumentačně na tom jste, na nule...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 647x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 711x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněThursday, 13 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1559x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuWednesday, 12 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1022x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0