Prodeje grafik klesají – NVIDIA uspěla s cenovou strategií proti AMD v mobilním segmentu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 03 srpen 2011
altGrafický trh v Q2 2011 zaznamenal snížení poptávky po grafikách, celková situace bezezměn.

Data z grafického trhu příliš radosti nepřinesla. Meziročně poklesl počet dodaných grafik o 1,9%, proti začátku letošního roku dokonce o vysokých 7,9%. Snížení poptávky se dotklo všech tří hlavních firem a to rovnoměrně, takže se v celkových silách na trhu vlastně vůbec nic nezměnilo.

Aktuálně je stále největším GPU výrobcem Intel se svými 55,4% trhu. Za ním je stále AMD se 24,1% a třetí je NVIDIA s 19,9%. Meziročně i kvartálně se podíly pohnuly skutečně jen nepatrně o desetiny procent.

  • AMD vs NVIDIA v diskrétních grafikách

Díky nástupu integrovaných grafik do procesorů Intel a AMD bude segment diskrétních grafik pravděpodobně postupně oslabovat, v nejlepším případě stagnovat, protože drtivou část prodejů diskrétních grafik, konkrétně přes 80%, tvoří slabé low endové modely, které ale výkonově a hlavně užitečností klidně nové integrované grafiky přímo v CPU dokáží nahradit. Kvartálně tak diskrétní trh oslabil o 4,5%, přičemž nejvíce to postihlo AMD, které to však vyvažuje tím, že právě uvádí nejsilnější integrovanou grafickou kartu, kterou kdy svět spatřil a to již přímo v CPU. Samozřejmě 11,8% propad v dodávkách měl výrazný vliv na to, že AMD podílově oslabilo na 45,4%, zatímco NVIDIA posílila na 54,6%. Loni přitom AMD vedlo s 51,1% proti NV se 48,8%, jenže to bylo v době, kdy vlastně NVIDIA toho na trhu na poli 40nm DX11 grafik mnoho neměla. Dnes už se situace stabilizovala a zafungovala strategie, o které jsem vám říkal zhruba v listopadu loňského roku.

Společnost NVIDIA se tehdy dohodla se společností Intel ohledně patentů. Intel celkově splatí 1,5 miliardy dolarů, ale v několika splátkách během několika následujících let. NVIDIA tyto peníze chytře využila a místo toho aby je nacpala do marketingu, část jich použila a vyvažuje jimi značné snížení cen mobilních čipů, tak aby nahnala ztrátu podílu, kterou proti AMD nabírala. AMD má sice technicky a hlavně efektivnější mobilní 40nm čipy, ale nemůže jít s cenou tak dolů, protože se nemůže spoléhat na 250 milionů extra dolarů ročně, které by extrémní snížení cen pokryly.

A strategie NVIDIA funguje, protože když výrobcům nabídnete čipy o pár dolarů levněji než konkurence, tak už to na pár desítkách milionů kusů udělá nezanedbatelných pár milionů dolarů, o které si firmy mohou zvýšit zisk na prodeji daného zařízení. A že na to firmy slyší, vidíme dnes se zpožděním, kdy se na trh dostávají notebooky, kde dodávky čipů byly domluveny právě před pár měsíci. Řekněme si na rovinu, tady jde o business a těžko by někdo jednal jinak. Když vám někdo nabídne čip pro vaše zařízení o pár dolarů levněji než druhý čip s podobným výkonem, tak byste byli hloupí, kdybyste si těch pár milionů dolarů, co z toho v tom objemu může koukat, nechali ujít :).

Na mobilním diskrétním trhu NVIDIA posílila díky tomu kvartálně o extrémních 29,6%, zatímco AMD 9,6% ztratilo a to se technicky na trhu mezi grafikami vlastně nic neudálo. Meziročně je to 13% nárůst u NV a stejná ztráta u AMD. Celkově pak AMD přišlo o vedení a podíl 58,3% v Q1 2012 a dnes má 49,4%. NVIDIA z rostoucí ztráty, která v Q1 2012 dělala 41,7%, udělala tedy těsné vedení s podílem 50,6%. Výborný výsledek a rozhodně velmi chytrá a finančně výhodná strategie s dohodou s Intelem, která umožnila vyvážit technologickou a efektivní nevýhodu současných 40nm čipů NV. Bez ní by to bylo o poznání obtížnější.

Na desktopovém trhu je to ale trochu jiné. Ten se kvartálně propadl o 15,2%, což postihlo o trochu více NVIDIA (-15,4%) ale i AMD (-14,8%). Meziročně ale NV posílila o 11,3% (i když loňský výsledek byl způsoben tím, že vlastně nic moc na 40nm neměla), což jí stále stačí na pohodlný náskok ve výši 59,2% proti 40,8% AMD, to stáhlo proti Q1 jen 0,2% náskoku.

  • Závěr

NVIDIA tedy dokázala chytrou strategií získat podílové vedení na mobilní diskrétní platformě, která je jako taková (bohužel pro nás nadšence) stále významnější a roste proti desktopu. Celkově tak NV dokázala trochu zvrátit trend nástupu AMD na poli diskrétních grafik. Jenže stále významnější slovo začínají mít APU grafiky, tedy GPU v CPU, kde jaksi NVIDIA nemůže proti AMD a hlavně Intelu na jejich platformách bojovat. Diskrétní grafiky budou nahrazovány z velké části těmi integrovanými, protože většina diskrétních grafik je low end, který je stále lepšími a dokonalejšími integrovanými grafikami nahraditelný. V celkovém měřítku a podílech na GPU trhu se tedy vůbec nic nezměnilo, kromě tradičního oslabení trhu v Q2 jako celku. NVIDIA nedokázala výrazněji vylepšit svou celkovou pozici a nadále zůstává s odstupem třetí za AMD a zcela bezpečně vedoucím Intelem, jehož pozice na GPU trhu může být ještě lepší s příchodem už skutečně použitelných grafik v IvyBridge a otázkou do pranice může být i cosi na bázi Larrabee. Jinak protože APU AMD nastoupila v samém závěru Q2, bude zajímavé sledovat, jak se bude celý GPU trh dál vyvíjet. První náznaky, že APU grafiky přebírají na PC prostor, jsou již jasně patrné.

Zdroj: Mercury Research a DDWorld.cz

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Narcis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-03 18:38:04
avatar
no jo, AMD je chudinka, ta od Intelu nic nedostala
Nezdá se že by mobilní čipy NV byly nějak levné...
Když se to veme kolem dokola tak Intel vlastně živí konkurenci (AMD,NV). Dost to vypadá jako hraní strategické hry kde hráč číslo jedna je dobře zajištěn tak tu a tam nechá protivníkovy nějaké zdroje aby měl vůbec sílu něco podnikat a hra pokračovala.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-03 18:15:39
avatar
No proč by měla? NV taky nedostala něco jen tak

No cena čipu pro výrobce a koncová cena karty pro zákazníka spolu korespodnovat nemusejí a výrobce je rád, když za tutéž prodejní cenu může prodávat s výyšším ziskem, díky nižší ceně vstupní suroviny - tedy čipu. proč by jako měly mobilní grafiky výrobci prodávat levně, když je mohou s úspěchem prodávat stejně draho jako karty konkurence, ale díky nižším cenám čipů od výrobce (tedy NV) si mohou rozdíl nechat jako zisk To je celé. řekněme si na rovinu, udělal by to každý a co je na tom také špatného.
Narcis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-03 18:28:22
avatar
Narážim na to že dostala pěkný balík takže byla koncem roku v zisku, tušim že šlo o nějakou licenci a bakšiš k tomu.
To nemusí, jen jsem si všiml že grafiky NV zvlášť ty vyšší verze pro ntb jsou pořád pekelně drahé a že by prodejci neslevili ani trochu se mi nechce věřit. Když si můžou dovolit takové ceny tak jistě o kupce nemají nouzi....
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-03 21:53:14
avatar
nižší prodejní ceny se týkají nejprodávanějších čipů a mezi ně určitě nepatří GTX 570/580M ;) jejich prodeje nijak znatelně podíly neovlivní ...
Rocman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-04 10:00:35
avatar
Když už jsme u těch grafik, tak něco z trochu jiného soudku: DD prosím tě, kdy bude vyhlášení té soutěže o grafiky 5850/5830 extreme. Myslím, že ta soutěž skončila 24. 7.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-04 10:06:38
avatar
jo vidíš ... tak bude dnes
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-03 20:11:22
avatar
Vsak ony se ty podily za chvili zase usadi
WenySky [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-04 09:32:56
avatar
Taky proc kupovat novou kratu, kdyz mi vsechno jede na 4 roky stare HD 3850
negru.inger [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-04 12:26:25
avatar
V CR je to s tema cenama grafik spatny, kazdopadne treba na Amazonu.co.uk je hodne velkej rozdil mezi vykonnostne podobnejma kartama od nVidie a Ati, ASUS 560 TI DirectCUII se prodava za 175liber, a obdobne vykonna AMD 6950 1gb je tam za 200liber... to je i pro zakaznika potom hodne velkej cenovej skok, a radsi sahne po levnejsim

Edit: AMD Odkaz

nVidia: Odkaz
Stanley81 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-04 20:57:36

Citace:
Taky proc kupovat novou kratu, kdyz mi vsechno jede na 4 roky stare HD 3850


No nevím, já měl 4850 a nemůžu říct, že mi na tom běhalo všechno na plný, to už teď asi spíš ne......
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-05 02:54:15
avatar
On taky nepsal nic o plných detailech ;-)

Já měl donedávna 3870 a jedinej důvod pro nákup výkonnější grafiky bylo Eyefinity, jinak bych jel asi stále ještě na 3870. Nezvládla sice všechno na plné, ale utáhla i nejnovější hry v pěkné grafice a to většině lidí stačí...
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-08-06 08:38:28
avatar
To neřeším jednou to je ta a podruhé jinak,jenom statistiky a to nuda je.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Monday, 12 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 892x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníFriday, 09 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1615x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Thursday, 08 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1399x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálWednesday, 07 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 901x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálMonday, 05 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Sunday, 04 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1294x
Komentářů: 1