Prodeje PC padají – Intel i AMD hlásí horší než očekávané výsledky. Intel bude výrazně propouštět. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 04 listopad 2022
altAni AMD není imunní vůči situaci ve světě, ale Intel má zjevně větší potíže vyrovnat se s realitou.

 

 

Ani jedna z firem nesplnila své předpokládané hospodářské cíle a ví, že v dohledné době lépe nebude. Obě firmy utržily výrazně méně, a to díky obecné situaci na trhu. Stále více se také projevuje skutečně kvalita a vlastnosti produktů a zde má nyní AMD nad Intelem velmi jasně navrch, což znamená, že alespoň ve skončeném Q3 2022, se AMD dařilo o něco lépe než Intelu, alespoň tedy pokud jde o výsledky a srovnání vůči minulosti a situaci pro firmu a její hospodaření atd. Samozřejmě je to do značné míry dáno tím, že Intel vlastně nemá kam růst a může v současné situaci hlavně už jen ztrácet, zatímco AMD roste a má prostor.

Ovšem obě firmy dostihla současná celosvětová realita, kterou neovlivní. Tedy kombinace postcovidové reality návratu poptávky do starých kolejí proti abnormální poptávce během Covidu a současně i pokles reálné poptávky tím, jak mnoho uživatelů upgradovalo během Covidu, nebo jak nyní mnoho uživatelů čeká na novinky, které mají zpoždění kvůli problémům ve výrobě a dopravě a současně aby se poptávka rozhýbala, obě firmy zlevňovaly, což v časem inflace rozhodně neprospělo maržím a ziskům. Velký dopad má také hospodářská situace ve světě, kde některé části světa jsou na tom hodně špatně.

Obě firmy hlásí velký propad prodejů spotřebních procesorů, tedy speciálně pro mobilní i desktopový OEM segment. Intel však souběžně rychle ztrácí na serverovém trhu, kde naopak AMD na jeho úkor roste. Tohle je velký problém pro Intel, protože servery jsou to nejvýdělečnější podnikání, jenže v případě Intelu skončila celá divize už jen na nule! Nevykázala prakticky žádný zisk. Naštěstí pro Intel ale neskončil jako v Q2 celý ve ztrátě i během Q3.

Intel v Q3 utržil ovšem „jen“ 15,3 miliardy, což je o 20% méně než o rok dříve. Marže mu spadla pro Intel na velmi problematických jen 42,6% z 56%! Čistý zisk tak činil „jen“ 1 miliardu, proti 6,8 miliardám dříve. Podílí se na tom značný propad zájmu o všechny Intel procesory. Core produkty spadly meziročně o 17%, serverové XEON ale o značných 27%.

AMD se v jeho meziročním srovnání vedlo v Q3 lépe. Ale ani AMD nesplnilo plány a svá původní očekávání. Firma vyrostla „jen“ o 29% ze 4,3 na 5,6 miliardy. Očekávání ale byla původně 6,5 miliardy. AMD z toho ale pořád vykouzlilo pře 1 miliardu příjmů, tedy meziroční nárůst. Nicméně protože současně v tom Q3 odepisovala některé věci v souvislosti s akvizicí XILINX, čistý zisk byl mnohem nižší účetně. Stejně jako u Intelu spadly běžné CPU, tedy RYZEN divize, a to rovnou o 44%! Velkou měrou se na tom podílelo zpoždění nových generací, slevy starých generací a vyčkávání trhu s velkými skladovými zásobami. Nicméně v serverech se AMD nadále daří a ohlásila rekordní příjmy a meziročně si polepšila o 45%. Nicméně vliv na tom má FPGA XILINX, který nyní AMD patří. Každopádně v této zásadní oblasti už ještě nedávno nedostižný Intel, není ani 3x finančně větší než AMD, které ho tak velmi rychle stahuje a má našlápnuto k dalšímu posilování. AMD se také daří v dalších segmente, které rostou, to jsou třeba herní čipy, speciálně ty pro konzole.

Zkrátka kvalita a schopnosti i vlastnosti produktů obou firem, hrají stále větší roli v současné nelehké hospodářské situaci. Zákazníci si jednak mohou vybírat a mnozí musejí šetřit. Takže najednou prostě záleží téměř na všem. Ani jedna z firem tak neočekává, že se tento rok během aktuálního Q4 situace zlepší. Obě tedy redukovaly svá očekávání. AMD na 5,5 miliardy, což by ale měl být stále meziroční růst o 14% a celoročně pak růst až o 43%. Takže žádná katastrofa, jen to prostě nebude tak velké, jak by v normálních časech bylo. U Intelu však zjevně řeší mnohem větší problémy. AMD Intel prostě dohání a zejména v serverech Intel produktově hrubě nestačí. A začíná to být hodně vidět. Intel má mít v Q4 dokonce horší marži, než AMD! Celkové příjmy mají být kolem 14 miliardy, tedy už jen méně než 3x víc, než AMD a hlavně Intel ani neočekává zisk! Očekává, že skončí ve ztrátě. Firma moc nedoufá ve zlepšení situace se stávajícím portfoliem produktů, a tak se chystá velké propouštění.

Každopádně se jasně potvrzuje, že situace na trhu se značně změnila. Zlaté covidové časy a sny o nekonečném růstu z let 2020-2021 jsou pryč. Na vlastnostech a cenách produktů prostě záleží a záležet bude hodně a o zákazníky budou muset firmy tvrdě bojovat. Takže pro nás vlastně dobrý :). Pokud tedy nemáte akcie těch firem, pak špatný :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jezisek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-05 12:52:00

Právě si vybírám nový notebook a nabídka u AMD je naprosto zoufalá a s vybranými základními parametry není dostupný žádný, s procesorem Intel 68 typů (na Alze), tak to bude bohužel Intel.
jpsix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-05 19:50:29

asi tak s AMD CPU a GPU je ich ako šafranu Odkaz
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - jednoduche vysvětlení 2022-11-06 23:39:36
avatar
Trh se přesytil během pandemie. Každý chtěl koupit/upgradovat, když nás zavřeli doma. Teď zase mohou lidi ven a mají tedy zase jiné zájmy, a pak také to co si koupili jim výkonnostně nějakou dobu zase vydrží.
A pak taky je tu ekonomická krize, takže klesne kupní síla.
Zlomek trhu co neustále mění karty s každou generací to prostě nespasí.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-07 19:04:13
avatar
Spousta lidí si během kovidu nakoupila motorky. No a teď nemají čas sedět u PC
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 376x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 936x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1010x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1005x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1575x
Komentářů: 2