S Intel herními grafikami to vypadá bledě – Xe2 Battlemage má problémy, Xe3 Celestial zrušen? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 03 květen 2024
altPřinejmenším hrozí další velké zpoždění, v horším případě Intel herní grafické karty odpíská.

 

 

 

Společnost Intel je v problémech. To není novinka, ale roky zpožděných plánů a nepovedených produktů se nabalují. Firma nyní opět skončila v hluboké ztrátě, její hlavní business, tedy výroba čipů je katastrofálně prodělečná. A to v době, kdy konkurenti jako TSMC nestíhají vyrábět a uspokojovat poptávku. Intelu se ale nedaří ani na produktovém poli obecně, kdy nejvýkonnější procesor je téměř 3x slabší, než co má AMD. V desktopu a mobilním segmentu je situace lepší, ale ve všech ohledech má konkurence prostě lepší produkty.

Intel přitom před několika lety chtěl konkurovat AMD a NVIDIA i na poli klasických herních výkonných grafik. Ovšem po 6 letech plného vývoje se dostal do situace, kdy nesplnil žádný ze svých plánů. Šokující, já vím. Produkty zaostávají ve všech směrech a ohledech nejen za plány, ale hlavně za konkurencí. Hlavní problém spočívá ve faktu, že grafická divize žere nemalé peníze. Peníze, které v žádné dohledné době nemá šanci začít generovat zpět. A především peníze, které si Intel nemůže nyní už dovolit takhle vynakládat. Kdysi rušil divize, které byly mnohem méně prodělečné, a to za situace, kdy celá firma bezpečně vydělávala miliardy. Nyní miliardy prodělává, a tak není překvapením, že hledá další možnosti, jak ušetřit. A už na dřeň osekaná divize samostatných grafických karet a výkonných GPU, je tak opět v hledáčku ….

Uvnitř společnosti se aktuálně hledají další možnosti, jak ušetřit. A tak se opět vypravili do zbytků grafické divize, aby se podívali, jak jsou na tom slíbené očekávané nové generace výkonných herních grafik, tedy Xe2 Battlemage a Xe3 Celestial. No a když řeknu, že lidé v Intelu jsou poněkud zaskočeni stavem obou produktů s ohledem na sliby a plány, budu hodně zdrženlivý.

Realita prý je taková, že Battlemage není nikde poblíž toho, kde měl být. Ani výkonem a vlastnostmi, a především připraveností jít na trh! Původně už na trhu měl být od konce minulého roku, pak byl odložen do Q2 2024. Naposledy byl oficiálně odložen na druhou polovinu tohoto roku, ale podle všeho není žádná šance, že by to reálně jako produkt na trh letos stihl. Především však jeho výkon a vlastnosti nedosahují konkurenceschopnosti ani vůči současné generaci AMD RX 7000 a NVIDIA RTX 4000 modelů, přičemž Intel má sice HW parametry vyššího mainstreamu, ale horko těžko výkonem stačí na úspornější a výrobně levnější mainstream obou hlavních konkurentů. Problém také je, že nová generace RX 8000 a RTX 5000 se již blíží a hlavně ta stávající, stále po všech stránkách lepší, než co by nabídl Battlemage, je již ve výprodeji za ceny, kdy by Intel na svých nových Xe2 Bxx grafikách doslova prodělával kalhoty, aby vůbec měl šanci nějaké prodat. Není tedy moc divu, že je vůbec otázkou, zda Battlemage uvádět na trh.

Stávající zbytky herní grafické divize Intelu se navíc už delší dobu snaží soustředit na CELESTIAL, tedy novou generaci Xe3. Tam měli šanci udělat nějaké věci znovu, nezávisle na původním designu Raji Koduriho, který zjevně nefunguje a ARC i BattleMage tím trpí. Jenže kvůli pracím, zpožděním a problémům Battlemage, má problémy a zpoždění i Celestial. Ten měl jít na trh příští rok, tedy 2025, ale už teď u Intelu najisto vědí, že nestíhají a žádné „DG3“ v roce 2025 nebude.

 

  • Intel se rozhoduje, co dál s GPU …

Podle zákulisních informací se tak v Intelu opět nyní rozhodují, co dál s GPU a herními GPU speciálně. V první řadě platí, že Intel neopouští vývoj grafických architektur jako takových. To si nemůže dovolit. Potřebuje totiž integrované GPU, které ale měl vždycky. Jen od nich nikdo nic nečekal a nechtěl. Byly to jen zobrazovače textu na monitor. Tohle chtěla firma změnit vývojem nových architektur a také výkonnějších samostatných herních variant. Ale pravděpodobně z toho nic nebude.

Intel sice nacpal do vývoje nových herních GPU víc peněz než oba konkurenti, přetáhl řadu klíčových lidí od obou, ale po 6 letech plného vývoje je výsledkem prakticky nic. Tři rozbité generace, které vypadají dobře a použitelně jen pokud bychom zcela ignorovali, že nějaké AMD Radeon a NVIDIA GPU existují. Nejhorší na tom je, že u Intelu nevidí žádné ani malinké světýlko na konci toho velmi drahého tunelu, který před lety začali kopat. Je naprosto jasné, že Battlemage zopakuje přinejlepším situaci Alchemyst (ARC) = totální ztráta času i peněz pro všechny zúčastněné a doslova plýtvání křemíkem. Bohužel to vypadá, že ani další generace, tedy Xe3 CELESTIAL nenabídne zlepšení věcí. Pro Intel, který nyní generuje ztráty a nějaké velké zlepšení není na dohled, nedává tedy moc smysl ve vývoji samostatných výkonných GPU pokračovat. Žádný produkt, který by mohl reálně na trhu uspět a vydělávat, není v dohledu.

Firma přitom osekala grafickou divizi už 2x. V první řadě ji fakticky rozpustila a následně vyhodila Koduriho. Následovalo období prací na ARC a BATTLEMAGE, přitom zpackané roční vydávání karet odnesli další lidé. Intel například vyhodil lháře a parodii na novináře jménem Ryan Shrout a jeho PR pozici fakticky zrušila. Takže není žádný grafický PR team. Grafická divize byla rozpuštěna mezi ostatní divize a z velkých jmen zůstal fakticky už jen ceněný Petersen, který se svým teamem pokračuje ve vývoji Intel GPU technologií. Nyní se tak rozhoduje o tom, zda vůbec firma bude pokračovat ve vývoji samostatných GPU a herních grafických karet. Z mnoha pohledů a situace firmy jako takové, to prostě nedává smysl. Vývoj grafických architektur určitě poběží dál, stejně jako vývoj některých Intel grafických technologií.

Obojí firma potřebuje pro svou platformu a integrovaná grafická řešení. Jejich konec tedy rozhodně nehrozí, protože by to byl fakticky konec Intel PC platformy jako takové … takže integrované grafiky Intel Xe zůstávají a budou i nové. S herním grafickými kartami to však vypadá opravdu bledě. Zjevná snaha firmy udržet jejich vývoj ale snížit náklady, vede zatím k očekávanému výsledku. A je otázkou, zda současná situace a stav není prostě tou poslední kapkou. Dozvíme se v následujících týdnech a měsících, kdy se nepochybně objeví další zákulisní informace … pokud ovšem stále ještě čekáte na konkurenceschopné výkonné herní grafiky Intel, tak bych moc nedoufal.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-09 15:41:03
avatar
Vzhledem k tomu, že Intel dělá poslední roky krpu za krpou, tak je možná odpíská, ale byla by to chyba. Čím dále jsme od DX11 a starších, tím více je jedno, že v nich má výkon naprd a stejně potřebuje dělat integrované grafiky. Ono ten rozdíl mezi herní a integrovanou zas tak moc velkej není, krásně to vidíme u AMD a prostě není možné dnes existovat ve světě jen jako CPU firma. Intel se potřebuje odzmrd*vat a ne rušit projekty které jsou esenciální hlavně v době kdy prostě je obrovská konkurence v CPU jádrech kde tlačí ARM. Pokud to teď Intel odpíská a nezkusí se krizí opravdu prokousat upadne do zapomnění.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 483x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 644x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1438x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 995x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1052x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1032x
Komentářů: 0