Těžaři renovují grafické karty – ty pak odcházejí! Dejte si pozor na „výhodné“ nákupy. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 25 leden 2023
altNedávno se objevily RTX 6800/6900 s popraskanými čipy. Těžaři „omlazují“ grafiky „čištěním“.

 

 

 

 

Zvěrstvo jménem těžba digitálních měn ublížilo mnoha věcem. Dnes už se těžba přes běžná GPU nevyplácí a těžaři se tak snaží grafik zbavit. Nicméně těžba poškozuje grafické karty fyzicky a zanechává stopy. Trvalé zatížení si vybírá svou daň. Fyzicky zvýšená degradace čipů a obvodů. vizuálně například nápadné zažloutnutí čipů, nebo samozřejmě výrazné prachové znečištění, kdy jsou karty provozovány v různě vyhovujících podmínkách. Těžaři se snaží karty rozprodat anebo reklamovat, pokud to jde. Zkrátka v bazarech je dnes obrovské množství karet. Někteří se tak snaží, aby jejich karty logicky vypadaly co nejlépe. Pokud možno aby nenesly známky dlouhého používání na těžbu apod. Jak toho docílit?

Důkladným vyčištěním. Karty se tak kompletně demontují PCB a čipy se snaží zbavit nejen špíny, ale hlavně toho zažloutnutí a jiných projevů velkého tepelného zatížení. Chemicky, mechanicky či ultrazvukem se tak kompletně snaží PCB čistit, škrábou čipy a následně se na karty opětovně instalují chladiče atd.

Teoreticky, pokud se vše dobře odborně udělá, tak by funkčně měla karta být bez potíží. Samozřejmě to však bude vždy kus od kusu a nemáme žádnou jistotu, že to neodejde v krátké době. Prostě karty s nejasným původem jsou a budou potíží. Je tak problém, když se těžaři snaží „renovací“ zatajit původ karet, které jsou pak vyčištěné mnohdy nabízena jako zánovní a nikdy nepoužívané na těžbu.

Bohužel existuje také řada případů, kdy se renovace nepovede a má fatální důsledky. To je možná i případ nedávných několika desítek kusů Radeon RX 6800/6900 karet, které se objevily v jednom německém servisu a ukázaly se popraskané čipy. Okamžitě se objevily hloupé spekulace, že za to prý mohou ovladače AMD atd. Samozřejmě nemohou. Technik zkoumal všechny karty podrobněji a potvrdil i naši původní hypotézu, že všechny karty pocházely z jednoho zdroje a byly současně poškozeny špatnou manipulací ze strany původního majitele. Existuje také možnost, že karty mohly být poškozeny čištěním po použití pro těžbu a nesprávnou opětovnou montáží chladiče, kdy větší tlak na čipy, než je předepsaný, je prostě poškodí, protože křemík nemá žádnou pružnost.

Každopádně pozor na nápadně výhodné nabídky grafik, je téměř jisté, že byly používány k těžbě, což samo o sobě může mít negativní vliv na funkčnost, speciálně pokud se těžaři snažili nějakou pochybnou „renovací“ zahladit stopy po používání dané karty k těžbě. Zejména když se snažíte smontovat kartu dohromady, dá se udělat celkem snadno udělat chyba, která povede ke zničení grafiky v krátké době. Stačí to více utáhnout, než je zdrávo a menší náraz karty a čip praskne. Vliv na funkčnost má a může mít i snaha o očistit od zažloutnutí apod. Zkrátka je a bude to problém tyhle grafiky z těžby …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Iperitas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-31 08:39:02
avatar
Vzdy ked je nieco napadne vyhodne tak je potrebne davat si pozor ci to nebude nejaky podvod.
Dnes je na bazari kopu kariet ktore maju este 6-18 mesiacov riadnu zaruku aj v CZ alebo SK obchode. Tieto grafiky sa obcas predavaju len zhruba o tisic korun drahsie ako tie najlacnejsie so zarukou od vyrobcu, zahranicneho obchodu alebo tou uplne najpochybnejsou "osobnou zarukou".
Takze kazdy si moze vybrat. Bud si priplati a bude mat istotu ze karta bude fungovat, popripade vyhra JACKPOT ak sa grafika s riadnou zarukou pokazi a on dostane naspat od lokalneho obchodu povodnu prestrelenu cenu, alebo zariskuje a kupi lacnejsiu variantu ktora moze fungovat od par tyzdnov do par rokov.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-31 18:22:11

Tak těžaři s těmito kartami nyní budou mít žně. AMD v nižších segmentech nemá co vydat, starší karty ze skladů zmizely a Nvidia se svými drahými kartami zůstala na trhu sama. Takže logicky, když se objeví někdo, kdo na bazarech začne ve velkém nabízet například RX 6800 za necelých 11 tisíc nebo RX 6800 XT za necelých 13 tisíc, tak lidi to koupí. Protože mají aktuálně jinou možnost koupit za slušnou cenu kartu pro QHD rozlišení? Těžaři to moc dobře vědí a právě přišla jejich chvíle.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Nejlepší závodní hra roku? LEGO 2K Drive
Nejlepší závodní hra roku? LEGO 2K DriveÚterý, 28 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 352x
Komentářů: 0
Unreal Engine 5 ukazuje vizuál nové generace her
Unreal Engine 5 ukazuje vizuál nové generace herPondělí, 27 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1609x
Komentářů: 3
Resident Evil 4 remake vyšel. Další trefa do černého?
Resident Evil 4 remake vyšel. Další trefa do černého?Neděle, 26 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová vetřelčí hra vypadá skvěle!
Aliens: Dark Descent – nová vetřelčí hra vypadá skvěle!Pátek, 24 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1536x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázka
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázkaPondělí, 20 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1440x
Komentářů: 3
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Čtvrtek, 16 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2659x
Komentářů: 9