ASUS ROG ALLY i v ČR – známe ceny a dostupnost nové „kapesní“ herní Windows konzole. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 11 květen 2023
altNovinka od ASUS drtí konkurenční Steam Deck i Nintendo Switch výkonem i výbavou.

 

 

 

 

Už jsme vás informovali o tom, že ASUS vstupuje na konzolový trh. Tedy přesněji řečeno, ASUS jde využít nové generace výkonných a především ultra efektivních x86-64 procesorů AMD RYZEN 7000U pro Windows PC zařízení, nově ale ve formě „klasického“ Handheldu. Aktuálně nejprodávanějšími zařízeními tohoto typu na trhu jsou Nintento Switch na prastarém SoC NVIDIA Tegra (2015) a vlastním OS s omezenými možnostmi hraní a pak podobně jako ALLY koncipovaný x86-64 STEAM Deck od VALVE, který využívá ale předchozí generaci RYZEN 6000U a pohání jej Linux.

ASUS ROG ALLY je rozhodně především konkurencí pro Steam Deck. Nintendo s ohledem na zcela uzavřenou platformu a nabídku svých exkluzivních her jen pro ni, může být naprosto v klidu. Současně ASUS konzole není nijak dotovaná, tedy firma ji neprodává za náklady nebo dokonce pod nimi s tím, že by mohla vydělávat na prodeji her a herních službách, jak to klasické konzole dělají. Tohle je prostě herní Windows PC se všemi výhodami a nevýhodami tohoto univerzálního zařízení proti neuniverzálním konzolím.

Pro mnohé bude Windows 11, a s tím související bezkonkurenčně nejširší podpora her a služeb s čímž žádná klasická konzole nemůže soupeřit, velkou výhodou. Současně však první recenze hovoří také o nevýhodách, když prostě obecně Microsoft W11 i když doplněné o aplikace rozhraní ASUS, není prostě tak dobře udělané, efektivní a fungující, jako sice extrémně omezené, ale jednoduché a soustředěné prostředí klasických konzolí. Ale stále jsou zde možnosti zlepšení a funguje to i nyní již použitelně, ale ne skvěle.

Zásadní výhodou ROG ALLY je však obecně výkon a výbava HW nové generace. Ačkoliv i tedy to má své meze. Protože jde o Windows 11 PC s RYZEN 7000U, není tak efektivní a optimalizované zejména v ultra low powered nastaveních pod 15W, jako podstatně slabší specializovanější HW jiných konzolí. Výkon vynikne až kolem těch typických 25W a dokonce 35W nastavení, kdy opravdu rozdrtí všechno a všechny. Zvládá prostě i nejnovější PC hry v 1080p, byť na nižší detaily, ale to na tom malém ale parádním 120Hz displeji nikoho moc netrápí. ROG ALLY navíc umí FreeSync a FSR, takže výkonu má prostě dost a dost a na plynulosti her je to hodně znát. Stejně tak je v základu nabízena s velkým 512GB SSD diskem, které se dá i rozšířit (byť nejde o standardní 2280 formát).

  • ASUS oficiálně nabízí dvě verze ROG ALLY

Podle očekávání dorazí ROG ALLY ve dvou provedeních. Levnější s procesorem RYZEN Z1, který má 6jader/12vláken a především slabší RDNA 3 grafiku jen se 4 aktivními CU. A pak ve špičkové verzi Z1 Extreme s 8jádry/16vlákny v procesorové části, ale především plně aktivní 12CU RDNA 3 integrovanou grafikou, která je podle mě naprosto zásadní. I proto si říkám, zda má ta levější slabší verze s tou podstatně slabší iGPU vůbec smysl existovat. Tím spíše, že po stránce nákladů tam není vlastně rozdíl. Jde fyzicky o stejný procesor RYZEN 7040U, jen ta RYZEN 5 verze má část čipu zamknutý/neaktivní proti RYZEN 7 variantě, a přitom na výkonu té integrované grafiky zásadně u tohoto typu zařízení záleží. Obě varianty navíc budou mít shodných 16GB DDR5 6400MHz RAM a 512GB Gen4 NVMe SSD, stejně jako všechno ostatní. A ten cenový rozdíl není velký, 599 vs 699 dolarů, kdy si prostě myslím, že ta levnější varianta je vlastně nesmysl. Zdá se, že ASUS také počítá hlavně s tou AMD RYZEN Z1 Extreme variantou.

Máme potvrzeno, že ta dorazí i na český trh a to od 13.6.2023 za oficiální cenu 19 490 korun vč. DPH. (levnější a slabší Z1 verze přijde také, ale až později). První recenze jsou již venku, všichni předpovídají že tohle bude pecka a pravděpodobně největší problém pro uživatele bude tuhle novou ASUS konzoli vůbec fyzicky sehnat. Prý se po ní jen zapráší, takže dostupnost může být první týdny, ne-li měsíce dost omezená. Ačkoliv určitě neporazí v prodejích Nintento Switch, kdy to je prostě platforma sama pro sebe a jeho exkluzivní hry si legálně (a obtížné je to i nelegálně) jinde záměrně nezahrajete. Valve by se ovšem o prodeje svého Steam Decku mělo rozhodně bát a rychle makat na nové generaci. Každopádně ROG ALLY je především univerzální herní mobilní Windows PC ve formě praktického handheldu, a ten podstatně lepší výkon a parametry znamená sice lepší zážitky a mnohem širší možnosti, ale současně není prostě tak mobilní a optimalizovaný i kvůli Windows 11, jako jiné speciálně zaměřené a platformou uzavřené handheldy, zejména pokud jde o výdrž na tu baterii. A do kapsy ho také úplně jednoduše nenacpete :).

Tak co, kdo si pro něj půjde?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
CRYPT [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - mno 2023-05-14 16:47:21
avatar
Kdyby to fungovalo i jako telefon a melo to slot na sim karty, asi bych do toho sel...
HUHUHUgo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-14 19:52:48

Tím freesyncem je to super. Mít to možnost připojit externí monitor, tak by to byla super úsporná herní mašinka.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Asus 2023-05-15 01:12:00
avatar
Má to zásadní problém a tou je Asus. Když kouknu na reklamy na tomto webu, tak se není čemu divit, holt Asus se tady nekritizuje. Tvářit se ale, že kauza spálených 7000X3D v Asus deskách se nestala a hlavně jakým způsobem se k tomu Asus postavil (Gamer's Nexus, JayZtwocents), to chce holt slušnou "morálně-flexibilní" novinařinu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-15 09:32:15
avatar
článek mám připraven, čekám na oficiální vyjádření ASUS, které hlavně řekne, co s tím bude ASUS dělat dál ...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-15 09:47:38
avatar
tak tj. fér dát jim šanci. Já doufám, že se k celé té ostudě za kterou si mohou sami postaví konečně čelem, vydají opravné BIOSy které nebudou beta a nahradí všem poškozené desky, které se poškodily jejich chybou. A to včetně těch s tím jejich beta biosem. Pokárat si ale zaslouží stejně, faktem je, že nebylo správně jak se k celé věci postavili prvotně, to už jim nikdo neodpárá
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GO
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GOČtvrtek, 28 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 772x
Komentářů: 1
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.Středa, 27 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 892x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!Úterý, 26 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 0
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 877x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2012x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2277x
Komentářů: 2