Poptávka po konzolích převyšuje výrobu - Microsoft se soustředí na Xbox X/S, SONY PS5 i PS4 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 17 leden 2022
altPodle Microsoftu není nedostatek konzolí způsobem výrobou, ale nečekanou poptávkou.

 

 

 

 

Rekordní zájem o herní konzole (nejen), kterému neodpovídají plánované objemy výroby, stojí za problémy s dostupností současné generace, která se i tak rekordně prodává. Microsoft říká, že problém rozhodně není v samotné výrobě, ta jede i lépe než podle plánu, ale poptávka je mnohem větší, než se čekalo. Microsoft už také před časem zastavil výrobu starší generace Xbox One a soustředí se na výrobu a podporu Xbox X a Xbox S, tedy stávající generace.

SONY vedle toho sice původně plánovalo ukončit výrobu starší PS4, ale nakonec v ní bude pokračovat, Ostatně používá mnohem zastaralejší HW, je výrobně levnější, ale finální cena není o moc nižší, než za novější podstatně výrobně dražší PS5. U SONY se snaží výrobu zvýšit, protože i tady zkrátka neodpovídá poptávce, ale přiznávají, že to jde těžko vzhledem k tomu, že výroba prostě nebyla na takovou poptávku dimenzována a plánována.

Poptávku po současných konzolích, které jsou technicky vlastně modifikovaná x86 PC, kdy Xbox X dokonce přímo jede na Windows 10, zvyšují i problémy PC platformy. Pro mnohé uživatele pořízení nového PC se slušnou kartou se stalo v roce 2021 nemožné, vzhledem k cenám grafických karet. Slušná mainstreamová herní karta jako Radeon RX 6700 XT nebo RTX 3070, dnes v reálných cenách v obchodech stojí sama o sobě mnohem více, než celá nová konzole. I když srovnání není úplně férové.

Microsoft a SONY totiž na prodeji Xbox X a PS5 prodělávají. Na každé prodané konzoli mají v současnosti místo zisku, ztrátu. Výroba a doprava věcí je dnes mnohem dražší, ovšem SONY i Microsoft drží ceny konzolí bez ohledu na finanční inflaci, nebo nárůst cen materiálů, výroby a dopravy. Je tedy nemožné dnes na prodeji konzolí vydělávat za ty více než rok staré staré ceny, které reflektovaly dávno neplatnou situaci. Samozřejmě nikdo z běžných výrobců běžného hardware pro klasická PC, vám nebude prodávat dnes grafiky, desky procesory atd. se ztrátou. SONY a Microsoft to ovšem netrápí.

Hlavní zdroj výdělků jsou jejich herní platformy, prodej samotných her, kde mají velmi tučné marže a členství v jejich službách. A tady samozřejmě mají rekordní zájem hráčů, takže i když na samotné konzoli prodělají vzhledem k současným nákladům třeba i desítky dolarů, rychle ty peníze vydělají jinde. A vydělají jich mnohem víc. SONY jde samozřejmě o něco více o tu velikost prodejů samotné konzole, proto vedle PS5 vyrábí stále i PS4 a využívá tak maximum kapacit, které může. Microsoftu je to jedno, protože svůj hlavní produkt, tedy Game Pass službu a hry, prodává nejen majitelům Xbox konzole, ale také obrovské mase Windows PC hráčům a tak má mnohem větší publikum a platformu, o které se SONY s jeho platformou ani nesní. SONY si to uvědomuje, takže mění svou dosavadní strategii exkluzivit, kdy prakticky všechny SONY hry již nebudou exkluzivní jen pro PlayStation, ale dříve či později dorazí i na PC. PS konzole bude mít exkluzivitu jen časovou. A proslýchá se, že SONY chce udělat podobnou univerzální službu předplatného pro svůj PlayStation i PC, jako je Game Pass od Microsoftu. Uvidíme.

Každopádně ani po více než roce od uvedení, není aktuálních herních konzolí stále dost a v obchodech jsou často vyprodané. Ale ceny skalperů také klesají, což je indikace, že ten nedostatek už není tak velký. Současně se začíná samozřejmě mluvit o upgradu stávající generace, tedy potenciálních „Xbox X PRO“ nebo „PlayStation 5 PRO“ variant. Obojí je prakticky jisté, že v nějaké formě na trh dorazí. Doby, kdy konzole musely vydržet mnoho let bez upgradu, jsou dávno ty tam. Výrobci zjistili, že hráči jsou ochotni si nové konzole kupovat častěji a tedy upgradovat pravidelně co pár let „jako“ PC hráči. Díky tomu, že současné modely používají x86 PC platformu AMD, tedy 7nm RYZEN 7 3700 procesor v kombinaci s AMD Radeon RX 6000 RDNA 2 grafikou, je navíc upgrade pro výrobce konzolí technicky snadný.

V tuto chvíli se tak již mluví o minimálně použití vylepšených 6nm variant AMD platforem, a že bychom se mohly vylepšených variant dočkat v listopadu 2023. Zcela nová generace postavená pravděpodobně na ZEN 5 + RDNA 4 dorazí nejdříve v roce 2026. Ale i ty už musí být ve vývoji.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-18 13:16:12

Pro mě je naprsto nepochopitelné, jak v tak neskutečně malé krabici může být něco tak výkonného a zároveň tak tichého. Mluvím o XBOXu. Zároveň nechápu, na čem Microsoft vydělává. KDyž koupím na 3 roky Game pass gold po 1000Kč/rok a za 25Kč to upgradnu na Premium s dalšími 2 měsíc zdarma, tak se dostávám na cenu 79Kč/měsíc. TAkže prodělávají na konzoli, prodělávají na Game PAssu, ale z čeho to tedy celé žije?
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - - 2022-01-18 15:09:14
avatar
A to Microsoft ted koupil Activision Blizzard, takze cekam, ze se v gamepassu objevi i codka ci overwatch )
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-18 15:37:23
avatar
Holt má za co.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-18 15:36:54
avatar
Teď to bude jenom věštění, ale Steam má kolem 29 mil. uživatelů. Takže kdyby jenom ten Game Pass si platilo jen 29 mil. uživatelů, tak to je měsičně 2,291 mld. Kč měsíčne. A to si myslím, že bude i násobně více. To se ti zdá málo?
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-18 16:28:08
avatar
No zdaleka všichni si ho asi neplatí a je to teda sakra málo, když třeba jen teď vypláznul 70 miliard dolarů, což by se mu teda vrátilo za 700 měsíců, cože je 60 let :-D Taky to nějak nechápu vlastně jak se to může Microsoftu vyplatit.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-18 13:17:27

Pro mě je naprosto nepochopitelné, jak v tak neskutečně malé krabici může být něco tak výkonného a zároveň tak tichého. Mluvím o XBOXu. Zároveň nechápu, na čem Microsoft vydělává. KDyž koupím na 3 roky Game pass gold po 1000Kč/rok a za 25Kč to upgradnu na Premium s dalšími 2 měsíc zdarma, tak se dostávám na cenu 79Kč/měsíc. TAkže prodělávají na konzoli, prodělávají na Game PAssu, ale z čeho to tedy celé žije?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Next GEN verze Witcher 3 to letos prý stihne!
Next GEN verze Witcher 3 to letos prý stihne!Pondělí, 23 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 813x
Komentářů: 1
Vyšlo Vampire: The Masquerade – Swansong
Vyšlo Vampire: The Masquerade – SwansongČtvrtek, 19 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 552x
Komentářů: 1
She-Hulk v první ukázce – hodně nezvládnutá CGI?
She-Hulk v první ukázce – hodně nezvládnutá CGI?Středa, 18 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 9
The Orville – třetí a poslední sezóna v ukázce!
The Orville – třetí a poslední sezóna v ukázce!Neděle, 15 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1650x
Komentářů: 3
Nejočekávanější hra roku odložena! StarField letos nedorazí!
Nejočekávanější hra roku odložena! StarField letos nedorazí!Čtvrtek, 12 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1056x
Komentářů: 0
Avatar: The Way of Water v první ukázce!
Avatar: The Way of Water v první ukázce!Pondělí, 09 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1731x
Komentářů: 8