Xbox SCORPIO: známe finální specifikace – na konci roku pošle SONY a jeho PlayStation do důchodu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 06 duben 2017
altCustom AMD platforma navržena jen a pouze pro hraní her. Zvládá i 4K rozlišení při 60FPS!

 

 

 

 

Microsoft se naštval. Hodně a oprávněně. Už ho opravdu nebaví roky prohrávat se SONY, takže nový Xbox SCORPIO vzal pěkně od podlahy a chystá se vážně vytřít z PS4 podlahu a po mnoha letech překonat PlayStation výkonem aktuální generace konzole. Máme potvrzené specifikace i spousta zajímavých věcí.

  • AMD procesor a Radeon grafika v jediném čipu na míru.

Byla zde šance, že Microsoft použije zbrusu nové architektury AMD. Tedy ZEN architekturu pro procesory a VEGA architekturu pro GPU, obojí vznikající na nejnovějším 14nm procesu. K tomu nasadí HBM sdílené paměti. Jenže to by tahle revoluční platforma nejspíše nevyšla dříve, než na konci příštího roku (2018). Ostatně samo AMD podobnou platformu tvoří a plánuje a na trh se dostane právě příští rok. Takže stále více poslední dobou bylo zřejmé, že MS sáhne pro starší architektuře. Proti novým věcem také hovoří fakt, že ceny některých klíčových komponent, které navíc sotva vstoupili do ostré výroby, jsou hodně vysoko a pro konzoli, která má být i cenově přístupnější, se tak nehodí. Microsoft navíc potřebuje udržet co nejbližší kompatibilitu se současným Xbox, protože SCORPIO není nová generace Xboxu ale stávající vylepšená generace. A tak se rozhodl jít jinou cestou.

U PC víme, že když vzniká procesor nebo grafická karta nové architektury, tak jde na trh v době, kdy jednoduše neexistuje software, který by jej dokázal plně využívat. Microsoft ale ví, jaký software běží na jeho konzoli, která je navíc jednoúčelové zařízení. A tak se rozhodl jít jednak levnější, ale také funkčnější cestou. Protože herní konzole je spotřební zařízení, které se nedá upgradovat a za pár let přijde nová generace za které se vymění, nemusí řešit kompatibilitu s budoucími hrami a technologiemi a univerzální použitelnost dejme tomu za 5 let.

Vzal tedy hardware současného Xboxu a to, co AMD na aktuálních technologiích nabízí. I SCORPIO tak používá stále 8jádrový AMD JAGUAR x86 procesor, a nikoliv výkonnější ale zbrusu novou 14nm RYZEN architekturu. MS s AMD stávající JAGUAR ale notně vylepšily a také pořádně zrychlily. 8jader nově běhá na 2,3GHz místo jen 1,75GHz, což samo o sobě je 31% rozdíl. MS ve spolupráci s AMD udělaly i další změny ve výbavě a architektuře, a tak se nový čip nazývá Jaguar Evolved.

MS se rozhodl opět pro řešení SoC, tedy procesor i grafika jsou v jediném čipu. Samozřejmě vzhledem k požadavku vysokého herního výkonu musí být GPU část docela macek. Nicméně protože procesorová JAGUAR architektura je navržena pro TSMC výroby, tak 14nm výroba u GF nepřichází moc do úvahy. Takže nový čip je 16nm a vyrábí jej TSMC. A tak logicky nepoužívá ani nejnovější VEGA architekturu na míru postavenou zase na 14nm GF, ale jen vylepšenou stávající POLARIS, která je přechodovou architekturou mezi 16nm TSMC a 14nm GF, kam se AMD právě přesunulo. Konkrétně je součástí nového SCORPIO čipu vylepšené POLARIS 10 GPU. V případě této konzole má ale 40 výpočetních jednotek (Radeon RX 480 má jen 36) a takt je dosti vysoko. 1172MHz proti 1266MHz (maximální boost) u RX 480. Celkový výkon je 6TFLOPS proti 5,8TFLOPS u RX 480. Nicméně GPU je součástí CPU, takže celý čip má 360mm2 (RX 480 s POLARIS 10 má 232mm2, ale je také 14nm). Podstatný je samozřejmě nárůst výkonu proti stávajícími Xbox One, používajícímu také Radeon GPU, ale jen s 12 jednotkami na 853MHz. Nárůst výkonu je několikanásobný.

K tomu je zde výrazný nárůst výkonu a množství paměti. Scorpio má 12GB GDDR5, což je samo o sobě podstatným vylepšením proti zoufale pomalým 8GB DDR3 u současného Xbox One. Jedná se tedy o sdílenou GDDR5 paměť pro systém i grafiku, což používá SONY u PS4 od začátku a MS konečně pouští k vodě to stupidní ESRAM řešení. MS navýšil výkon i šířkou sběrnice. A protože samozřejmě ta je opět společná pro CPU i GPU, tak 256-bit, které používá samo osazené GPU POLARIS, by bylo omezením, MS přidal dalších 128-bit pro CPU. Výsledkem je sběrnice 384-bit v kombinaci s 12x 1GB GDDR5X čipy na 6,8GHz činí celková propustnost 326GB/s. Masivní zlepšení proti současnosti. Navíc novinka bude mít 12GB místo jen současných 8GB, kdy 4GB zůstanou vyhrazeny pro Windows 10 systém a aplikace a celých 8GB paměti bude k dispozici čistě pro hry. V současnosti mají Xbox One a PS4 Pro 8GB paměti z toho jen 5GB je k dispozici pro hry.

  • Co to všechno znamená?

Z hlediska možností a výkonu konzole je Xbox SCORPIO násobkem současnosti. Ačkoliv to není nová generace, rozhodně má výkony a přínosy nové generace. MS se však snaží udržet maximální kompatibilitu i rozumnou cenovku, takže vsadil na prověřené architektury AMD, nechal si je upravit je a vylepšit na míru. A to samo o sobě je zajímavé. MS přiznává, že v podstatě udělal všechny vylepšení na míru pro hry. Pro současné hry a herní engine a hlavně jeho vlastní DirectX12. Nic víc jej vlastně nezajímalo. Výsledkem tak je HW udělaný jen a pouze na hry, a tak poprvé je reálně možné, že něco na konzoli poběží lépe než na univerzálnější PC platformě, protože na rozdíl od PC je čip nového Xbox vyrobený jen a pouze na míru současným hrám. Což se MS dělalo snadno i proto, že současné hry používají kvůli konzolím technologie na míru AMD (která DX12 podporuje v základu), a to přesně té platformě, kterou MS vzal jako základ a vylepšil.  

MS potvrzuje, že současný HW zvládá 4K rozlišení a to při 60FPS. A to zatím bez optimalizací her samotných, k čemuž se MS teprve chystá. Využívá i technologie AMD pro VR, FreeSync, akceleraci zvuku atd. Nový Xbox One SCORPIO tak má dost výkonu na to, zvládat současné hry v 1080p ne při 30FPS ale klidně až 120Hz. 4K míří na minimálně 30, ale zvládat bude i 60FPS. MS přitom počítá s profilováním her a přizpůsobování se rozlišení připojeného displaye. O výkonu a použitelnosti pro VR pak nepochybujeme.

(FORZA na Scorpio bvěží ve 4K při 60FPS)

MS věnoval pozornost i chlazení, kdy celý čip a paměti jsou najednou chlazeny velkým pasivem s VaporChamber technologií základny (velká heatpipe) a jediným velkým ventilátorem. Konzole disponuje nadále BluRay mechanikou, ale nově ve verzi UHD pro 4K. A bude mít 1TB 2,5“ disk, což si osobně myslím, že je škoda, protože SSD by tomu rozhodně slušelo a nahrávací časy jsou s SSD znatelně nižší už u současných konzolí. SSD by tam mělo být prostě v základu.

  • Microsoft se naštval a SONY bude mít problém!

Pokud plánujete nákup konzole, doporučuji opravdu počkat. Nový Xbox Scorpio dorazí na podzim a už parametrově dává jasně najevo, že současné Xbox a PS4 modely převálcuje. SONY jeho nedávno vylepšený PS4 PRO opravdu stačit nebude:

Nový Xbox má stejných 8jader AMD JAGUAR ale s vylepšením a na vyšším taktu (2,3 vs 2,1GHz). K tomu má 40 AMD Radeon GCN jednotek na 1172MHz místo „jen“ 36 na 911MHz u SONY. 12GB GDDR5 paměti a 384-bit s 326GB/s je také znatelně více než 8GB a 218GB/s u SONY. Jako konzole vypadá Xbox opravdu tak, že SONY po mnoha letech přijde skutečně o vedoucí pozici. PS3 i PS4 byly vždy HW a výkonem lepší než Xbox, ale to tento rok zjevně končí. Ledaže SONY se chystá využít nové platformy AMD (ZEN+VEGA) a už letos oznámí novou PS5 na příští rok ;). Každopádně nový Xbox SCORPIO bude bez konkurenčně nejvýkonnější konzolí na trhu s výkonem dostatečným i na hraní ve 4K a tedy poměrně atraktivní řešení pro hráče, byť univerzalita tomu bude nadále chybět. Nicméně pro vývoj her je nový Xbox dobrá zpráva, větší soustředění na 4K, optimalizace využití více procesorových jader i více paměti atd.

Současně také zlepšení využití architektury AMD GCN a stávajících technologií AMD i Windows 10 samotného, z čehož budeme těžit i na PC platformě (minimálně v případě AMD komponent), protože zejmna u Microsft Xbox, což je vlastně AMD PC na Windows 10 už nelze mít k PC blíže.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-06 18:15:56

Ano ssd by tomu slušelo ale 1TB ssd by se dost prodražilo a 512 je už zase málo přeci jenom hry už nemaj jenom velikost kolem 2GB ale i 40GB a to by se dost rychle zaplnilo.

Microsoft se naštval a SONY bude mít problém!
Pokud nezaberou a neudělají nějaké TOP hry tak asi dost těžko
konzole je sice výkoná ale duležitější jsou kvalitní hry a ty tam bohužel pořád jaksi nejsou.
(jen pro zajímavost jsem vlastník ps4 i Xone)
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-06 18:13:37

Parametre a vykon su pekne, ale nejde len o HW, ale najma o exkluzivne hry, a tam hra Xbox druhe husle...
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-06 19:19:16
avatar
Nie som konzolista (odjakziva zarity PC gamer ) ale je aj toto je pekne HW citanie Zeby v Redmonde pochopili, ze cim blizsie k PC a WIN, tym viac blizsie k technickemu a vypoctovemu vykonu pre hry. A taktiez aj SW jednoduchsiemu a hlavne funkcnejsiemu celku
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jaguar small cat cores 2017-04-06 19:38:30
avatar
Nikterak neprekvapujúce, že 14nm big core Zen je out.
Inak je zaujímavé, že nepotrebovali so 16nm Jauguru pre procesorový výkon viac ako 2.3GHz v kombinácii s 40CU GPU-čky pri 1172MHz (PS4 Pro 2.1GHz v kombinácii s 36CU GPU-čky pri 911MHz). Len pre porovnanie 28nm Carrizo-L s Puma+ QuadCore dosahuje 2.2GHz ~ 2.5GHz.
Small cat cores still lives...
lukášc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Výkon je pekný, ale Sony aj ta 2017-04-06 19:59:38

Ten výkon konzole je síce pekný, ale konzolistov zaujímajú hlavne exkluzívne hry, ktoré má sony 1000x lepšie ako Microsoft.
sonoluca [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-08 02:08:34
avatar
Asi tak
TheDuck [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-09 23:03:59
avatar
Ahoj,
kdyz bude marketingove oddeleni aktivni, tak marketing nazene spousu lidi na koupi, prece XBOX je naslapnej.. Delam v JRC a divil by jsi se jak strasne lidi chteji novy DualShock V2 protoze jim ted jeste muze svitit do ksichtu , a to diky masazi od marketingu.. To same bude s xboxem, kazdej se docte jak je vykonej atd... btw jeste ted mi chodi zakaznici a ptaji se pokud na xboxu si zahrajou hry z druhy ruky viz. tiskovka e3 2013 kde predstavily XONE a placly tam jak XONE nebude mit mechaniku, neustale pripojeni k internetu a hlavne nebude umet "bazarovky" to je jeden z hlavnich duvodu proc xbox moc nefrci...
Lausien [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zvláštní 2017-04-06 20:36:44
avatar
Přijde mi to trochu zvláštní. Asi přesně nerozumím, jak to vše funguje, ale je mi divné aby v této konfiguraci, dohromady 6TFLOPS, zvládala konzole hraní ve 4K na 60FPS. To se bavíme o zcela low detailech? Jelikož chápu, že půjde o lepší čip jak RX480, ale ne o moc a na RX480 si 4k člověk rozhodně neužije.
Je to trochu zklamání, těšil sem se jak koupím xBox už s RYZENem a VEGOu, bohužel to se nekoná. A přitom času je dost, má to přijít až na podzim... Chystal jsem se SCORPIO koupit, ale teď si nejsem tak jist.
Btw. nevím co je na tom pravdy, ale četl jsem že stejně jako má vyjít SCORPIO, tak má vyjít i PS5 (a stejně tak sem tuším četl že RYZEN + VEGA, ale to tedy nejspíš taky nebude).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-06 20:46:05
avatar
zakázková platforma SoC na bázi ZEN + VEGA bude hotova tento rok, ale do výroby vstoupí až příští rok .... takže nejspíše až pro PS5 apod.
gumojd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-07 15:47:48
avatar
Taky by mě zajímalo, jak vykouzlí s takovýmto HW 4k v 60 FPS. K čemu je pak v PC High end?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-07 18:58:41
avatar
jak vykouzlí? omezí detaily .... high end PC je pro hrani v high end detailech, kromě toho že na něm bude hra vždy vypadat lépe, tak PC umí i řadu jiných věcí ;) a lze jej upgradovat ....
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-06 21:08:57
avatar
PS4 Pro není proti Scorpiu žádný důchodce . Cena bude vyšší, řekl bych, že Sony nemusí panikařit a obě konzole si kupce najdou.
ludva [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-07 10:32:31

Ty konzole mě fakt baví, MSFT vydá tuhle konzoli, Sony vydá za chvíli PS5 Pro zase o něco s lepšíma parametrama a takhle pořád dokola. Jak už tu ale někdo psal, je jedno jaký je HW a výkon v konzoli, rozhodují pak herní tituly a všeobecně hezrní obsah a fanouškovská základna ;)
Davidek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PS4 Pro 2017-04-07 18:51:23

Ve výsledku to bude mít stejný výkon jako PS4 Pro.
Sony si nechalo zadní vrátka a dle potřeby vydá nový FW, který zvýší takty a bude to nastejno.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-07 18:57:41
avatar
pokud by to bylo PC řeknu dobře, ale jinak pochybuji že mají stejný čip ... stejný architektonický základ AMD ano, ale MS si ten čip nechal od AMD upavit na míru pro Windows 10 a DX12 ... něco, co SONY nepoužívá ;)

A 12GB paměti PS4 nemá .... to je také dost zásadní jestli může hra využít 5GB nebo 8GB RAM ...
Davidek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-07 19:07:05

Máš sice pravdu, ale ve výsledku to bude obdobné.
Na 4K pořád málo (pěkné detaily či vyšší FPS).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-07 19:54:45
avatar
já si myslím že kdyby se slušně optimalizovalo a plně využívalo potenciálu DX12/VULKAN, tak na 4K musí bez potíží stačit i RX 480 tedy grafika, která je v Xbox Scorpio ....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Haven – zajímavá vesmírná strategie
Space Haven – zajímavá vesmírná strategieČtvrtek, 04 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 523x
Komentářů: 2
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1540x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1168x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1368x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2616x
Komentářů: 5